Важливо
Новини

Від погроз фігурантів до суду з президентом: як юристи допомагають журналістам не втрапити у пригоди

FacebookTwitterTelegram

Перевірити факти з розслідування, виправити неточності, змусити поліцію відкрити провадження та захиститись від фігурантів – далеко не повний перелік ситуацій, коли журналістам потрібна допомога юристів. Саме таку допомогу надають правники з платформи “Свої Люди”, створеної командою Bihus.Info, щоб поєднати юристів, які готові допомагати журналістам і активістам, з тими, хто цієї допомоги потребує.

Ідея проєкту “Свої люди” від Bihus.Info – створити майданчик, де кожен журналіст, викривач чи громадський активіст зможе отримати якісну і безкоштовну юридичну допомогу. Це може бути консультація, чи допомога у складанні звернення, моніторинг ходу розслідування чи захист інтересів журналістів в суді.

За 9 місяців роботи проєкту, до платформи долучились більше 70 юристів, які надали 353 консультації, склали понад 100 заяв і звернень, добились відкриття 8 проваджень (з них 3 – через перешкоджання журналістській діяльності), закриття корпусу Одеської академії через порушення правил пожежної безпеки, допомогли Руху Чесно поповнити базу Політхаб фігурантами розслідувань, а також допомогли виграти апеляцію у справі прослушки активістів, про яку заявив президент.

Редакція Bihus.Info розпитала журналістів і активістів, що скористались платформою “Свої Люди” про їхню співпрацю з юристами та її результати:

“Консультації, звернення до замовників та заяви в Поліцію – з травня 2020 року ми співпрацюємо з юристами платформи «Свої Люди» і за цей час юристи неодноразово надавали нашим журналістам різноманітну допомогу. Зокрема, консультували нас у питаннях дотримання закону України про публічні закупівлі, допомагали з оформленням письмових звернень до замовників Сумської області по виявленим зауваженням в процесі моніторингу.

А ще юристи платформи “Свої Люди” не давали правоохоронцям розслабитись під час карантину – спочатку написали заяву до Національної Поліції щодо виявленої переплати під час закупівлі медобладнання, а як не дочекались активності – допомогли нам звернутись до суду зі скаргою на бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області”.Антон Кирпа, проєкт «Громадський моніторинг Сумської області».

Антон Кирпа


“Що означає ваша юридична підтримка для регіональних активістів? Це чи не єдиний шанс утримувати рубежі, які ми здобули на Майдані і прагнули зміцнювати та розбудовувати. На жаль, тримати оборону з кожним роком все важче. Ані реформа поліції, ані судова реформа, ані створення національних антикорупційних інституцій не дали очікуваних результатів, що були б помітні в регіонах. Натомість, непокаране зло росте, міцніє: приховування публічної інформації, незаконне використання комунального майна і земель, маніпулювання виборцями, розкрадання бюджетних грошей на закупівлях.

Як і раніше, регіональні активісти долають ці ж самі труднощі, але процес дуже виснажливий і довгий. Лише завдяки потужній підтримці юристів-професіоналів з Bihus.Info нам вдається бути послідовними та принциповими у протистоянні корупції”, – Лариса Гориславець, менеджерка проєктів ГО “Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр “Європейський клуб”.

Лариса Гориславець

 

“Проект “Свої люди” для мене, як регіональної журналістки, яка працює як фрілансер, був дуже зручним у форматі отримання швидкого, або ж детального, роз’яснення юридичних аспектів матеріалів, над якими я працювала. У невеликому місці, яким є Івано-Франківськ, мало юристів можуть надати компетентний коментар   у форматі дотримання стандартів поширення публічної інформації. З Віталієм Гусаком було зручно співпрацювати: я описувала ситуацію, він детально пояснював мені можливі ризики. Тепер я розумію, що можливість отримання юридичної підтримки, буде впливати на розробку тієї чи іншої теми”, – Юлія Ободянська, журналістка, Івано-Франківськ.

Юлія Ободянська

 


Коли у мене виникла ідея спіймати на слові президента, я звернувся за допомогою у кілька відомих організацій, які мали подібні проєкти, але допомогли лише у Бігуса. (Дмитро Сінченко)

“Інколи бачиш якусь несправедливість, і хочеться її подолати, але коли стикаєшся із правоохоронною та судовою системами – руки опускаються. Бо звичайним громадянам зазвичай бракує спеціальних знань у юридичних питаннях. А наймати професійних юристів – занадто дороге задоволення для звичайного українця.

Добре, що є такий проєкт, як «Свої Люди», куди можна звернутися, якщо хочеш зробити щось корисне для суспільства, і для цього потрібен юрист.

Коли у мене виникла ідея спіймати на слові президента, я звернувся за допомогою у кілька відомих організацій, які мали подібні проєкти, але допомогли лише у Бігуса. Решта, напевне, побоялися йти проти «найвеличнішого лідера». На платформі «Своїх людей» я знайшов юриста Микиту Андрєєва, який зрозумів задачу і взявся за її вирішення.

А задача цікава і непроста – через правоохоронну та судову системи припинити практику незаконного прослуховування спецслужбами опозиційних політиків та громадських активістів. Ідеальний привід дав для цього Зеленський, який на публічній зустрічі заявив, що йому «на стіл кладуть розмови активістів».

І от ми вже півроку воюємо з системою, з перемінним успіхом. У Верховному суді намагаємося змусити президента надати нам роздруківки розмов, а у Печерському районному – змусити поліцію відкрити кримінальну справу за незаконне прослуховування. Друге нам майже вдалося. Але боротьба триває”,Дмитро Сінченко, координатор Руху опору капітуляції, Кропивницький.

Дмитро Сінченко

 

“Я зверталась до юристів стосовно декларування майна люстрованого прокурора та міри дисциплінарного стягнення також для прокурора. Юрист платформи “Свої Люди” Віталій Гусак дав чітку і вчасну відповідь. Наразі готується публікація із цими коментарями. Також Віталій допоміг скласти скаргу стосовно порушення доступу до місцевої водойми.

З юристами Bihus.Info завжди приємно працювати. Вона дають влучні та точні коментарі та надають юридичну підтримку не тільки стосовно журналістських текстів, а й іншої журналістської роботи”, – Алла Максимчук, журналістка, 4 Влада, Рівне.

Алла Максимчук

 

“Завдяки юристам платформи “Свої Люди” Поліція відкрила справу щодо перешкоджання моїй журналістській діяльності, і для Одещини це вже перемога, адже цього часто не відбувається. Поліція чомусь такі справи просто ігнорує. Хоча часто порушення прав журналістів відбувається у копів просто на очах. Цікаво, що на місці поліцейський, який приймав у мене заяву, запевняв, що справу не загублять. Але коли юрист почав розбиратися, з’ясувалося, що відомості в ЄРДР так і не внесли, хоча з моменту написання заяви пройшло вже більше тижня. Тож лише завдяки юристам можна контролювати такі справи”, – Ксенія Сітінська, 7 канал, Одеса.

Ксенія Сітінська і поліцейські складають заяву через перешкоджання журналістській діяльності


“Проект “Свої Люди” – це один з небагатьох проектів для журналістів, який дійсно потрібен. У своїй журналістській діяльності мені постійно необхідні коментарі юристів. Іноді важко знайти відповідного фахівця, який надасть розгорнутий професійний коментар. Проект “Свої Люди” об’єднав найкращих юристів і журналісту достатньо просто звернутись з відповідним питанням і вони одразу знайдуть відповідного спеціаліста. Віталій Гусак надає завжди фахові розгорнуті відповіді і дуже якісні коментарі. Буду й надалі до нього звертатись”, – Влад Боднар, Вінницька агенція журналістських розслідувань. 

             

Щоб отримати кваліфіковану юридичну допомогу – звертайтесь на svoi.bihus.info.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.