Важливо
Новини

В Bihus.Info перевірили, як працює закон про доступ до водойм

FacebookTwitterTelegram
Журналісти проінспектували пляжі, ресторани та комплекс відпочинку в межах Київської області. Низка підприємців не знесли паркани на берегових захисних  смугах, як цього вимагає закон, прийнятий після обрання президентом Володимира Зеленського. Про це йдеться у свіжому випуску Bihus.Info Вадима Поньки та Аліси Юрченко.

Восени 2019 року Верховна Рада ухвалила закон, відповідно до якого незаконні огорожі мають бути демонтовані з берегів водойм. Строк, відведений на це, сплив на початку 2020 року. Законом окреслили адмінштрафи як для громадян, котрі загородили підходи до водойм, так і на посадових осіб, відповідальних за знесення. Однак на практиці далеко не всі виконали ці приписи. 

Блакитне озеро (село Підгірці)

На березі села Підгірці (Київська область) розташоване Блакитне озеро. Всі пляжі навколо водойми мають бути вільні для доступу, але тут без проблем можна зайти лише на маленький клаптик. В інших місцях, якщо взагалі пускають, то – за гроші. 

Біля цього пляжу на озері підприємці побудували ресторан. Огородили парканом. Пройти до берегу можна тільки через територію ресторану. І за це з нас під час експерименту попросили 100 грн.

Рекреаційну смугу узбережжя ресторатори також взяли в оренду на 49 років у місцевої влади. Однією з умов відведення ділянок було забезпечення вільного доступу громадян до водойм. 

Однак адміністратор закладу згадав про це лише, коли побачив камеру. 

Комплекс відпочинку NAVY

А це – інший заклад, з іншого боку Києва. Його відкрив чиновник-правоохоронець під час перебування на посаді – тодішній завгосп нацполу Іван Наумов. За його версією, він лише консультував свого юного сина-бізнесмена і допомагав грошима “з сімейного бюджету”.

Комплекс збудований поруч з обвідним каналом Дніпра і перекриває доступ до берега. Офіційний вхід – через турнікет. Поруч напис – “Фейс-контроль”. Вдень охорони на турнікеті не було, тож журналістам, що вдавали відвідувачів, вдалося дістатися узбережжя, але тільки-но дістали камеру – привенули увагу охоронця, котрий вимагав узгодити зйомку з адміністрацією. 

Адміністратор переконував: тутешній берег доступний для всіх. Навіть тих, хто нічого не купив у закладі.

“Забор выставлен для того, чтобы  питать электричеством комплекс (на ньому – сонячні панелі – ред.). А так, чтобы ограничивать вход, у нас таких задумок не было”, – повідомив адміністратор. 

Однак все так чудово, доки заклад не закриється на приватний захід. Це сталося вже наступного дня. Журналісти подзвонили до закладу як потенційні відвідувачі та спробували забронювати місце відпочинку, але отримали відмову. 

“Вас просто не пустит охрана на территорию. Гости заплатили за свой комфорт и полностью выкупили сегодня весь комплекс, под своё частное мероприятие”, – відповіли у кол-центрі NAVY.

Ресторанний комплекс у Василькові

Інший комплекс під Києвом. Поруч водойма, ресторан. Земля під рестораном – у приватній власності. Прибережна смуга має залишатися вільною. Але ресторан теж обгородив її парканом. Прохід до узбережжя відкритий, поки ресторан не зачинив ворота для приватного обслуговування.

Цей ресторан  – родинний бізнес радника мера Василькова Артака Алояна. У розмові з журналістами радник мера запевняв, що пускає до берега всіх бажаючих. 

Мер Василькова, Наталія Баласинович, який радить Алоян, повідомила журналістам, що про ситуаціяю з обнесеним парканом берегом начебто не знає, але пообіцяла розібратися. 

Озеро в селі Горенка 

Блакитне озеро також є у селищі Горенка, що неподалік Києва. Раніше тут був кар’єр, де видобували білу глину. З часом він наповнився водою з сусідніх рік. Отже, водойма тут є, але за документами вона не оформлена як водойма. Це означає, що за документами тут немає і прибережної захисної смуги. Уся ділянка з озером-кар’єром – державна власність. І держава здала її в користування приватній особі Ніколаєвій Світлані Дмитрівні. Вона облаштувала платний пляж на частині берега. Скупатися журналістів безоплатно не пустили. 

“Это искусственно созданное водоймище без стока и истока. Это карьер бывший который заполнился водой. Выкопайте себе дома яму, наполните водой. Нате читайте. И бесплатно вы не пройдете”, – повідомив чоловік Ніколаєвої Віктор Васильович. 

У випадку з озером у Горенці покарати хазяїна “платного пляжу” за недопуск до води не вийде. Бо формально вся земельна ділянка озера має цільове призначення “для ведення фермерського господарства”. А попіклуватися про переведення її до земель водного фонду має Держгеокадастр.

Шлагбаум у Гідропарку

Якщо у попередніх прикладах з вас беруть гроші за прохід туди, де він має бути вільним, то у столичному Гідропарку двоє хлопців збирають кеш за те, аби заїхати автомобілем туди, куди проїзд взагалі заборонений (для всіх, окрім спецтранспорту). 

Йдеться про проїзд з Броварського проспекту на Венеційський острів (Гідропарк). Невідомі тут беруть 50 гривень за проїзд вглиб острову, тобто поближче до пляжів, попри те, що там розташований знак “рух заборонено”. 

З появою камери хлопці заперечують, що збирають гроші. Але варто лише продемонструвати відеозапис, версія змінюється.

“Ми ці гроші якщо навіть збираємо, ми їх на благодійність. Допомагаємо дитині, онкохворій. Підійшли на роботу чисто на добровільних засадах. Собі ми нічого не берем”, – розповів чоловік біля шлагбауму до Гідропарку.  

Хоча хлопці казали, що вони “від адміністрації” (Гідропарку – ред.), сама адміністрація від них відхрестилася. І там, і в столичній мерії запевнили: ніхто не знає ані про платну паркову, ані тим паче про платний заїзд на територію Гідропарку. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      Гостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер

      Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції. 

      Новини

      Гостомельські проплати на відбудову “зачистили” після того, як ними зацікавилися журналісти

      Інформація про проплати Гостомельської селищної військової адміністрації зникла з державного порталу публічних фінансів після того, як журналісти виявили серед контрагентів низку підставних отримувачів коштів. Про це повідомляє Bihus.Info.

      Новини

      У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова

      За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.