Новини

Управління українськими титановими активами глава МЕРТ делегує експатам

FacebookTwitterTelegram

Державну ОГХК може очолити черговий закордонний топ-менеджер. Глава МЕРТ Айварас Абромавічус знову вимагає відставки гендиректора цієї компанії Руслана Журила

Міністерство економічного розвитку й торгівлі (МЕРТ) повідомило про знайдені на ДП «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК) порушення унаслідок проведеної перевірки. Остаточні висновки ще має зробити Держфінінспекція. Але як стало відомо Forbes, глава МЕРТ Айварас Абромавічус вже відправив до Кабміну подання про відставку глави ОГХК Руслана Журила.

Попередньо винен

У переддень Нового року, 30 грудня, прес-служба МЕРТ розповсюдила заяву про знайдені на ДП «ОГХК» порушення. Які саме, не уточнили, посилаючись на те, що вони поки не підлягають розголосу відповідно до вимог законодавства. «Проте задокументовані факти було передано до Держфінінспекції, яка проводить ревізію ДП «ОГХК» у межах перевірки топ-20 державних компаній за дорученням Кабінету міністрів України (протокол № 93 засідання КМУ від 31.08.2015) і доручення КМУ від 29.09.2015 № 38163/2 / 1–15)», – йдеться в повідомленні МЕРТ.

Там само йдеться про те, що фінальний акт ревізії з’явиться в січні або на початку лютого 2016 року. Але в міністерстві вирішили не чекати результатів перевірки, і з огляду на «ознаки суттєвих порушень у діяльності компанії», виявлені під час перевірки фахівцями МЕРТ, звернулися до Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ і Національного антикорупційного бюро для детального вивчення виявлених фактів самим МЕРТ.

Як воювали

Урядова перевірка на ОГХК триває вже більше двох місяців. Ініціював її сам Журило, після того як торік у вересні глава МЕРТ Айварас Абромавічус написав у своєму твіттері, що у нього «накопичилося багато питань до роботи глави ОГХК Журила», і він нібито запропонував йому піти у відставку.

Тоді ж у ОГХК звинуватили Абромавічуса у тиску на компанію. Мовляв, він змушував ОГХК перерахувати на потреби іншого державного підприємства – «Укрбурштин» – 12 млн гривень для покращення його кепського фінансового становища. Керує цим підприємством людина з оточення міністра. Конфлікт вщух, але ненадовго.

Як розповів Forbes Руслан Журило, у листопаді 2015-го його запросив до себе Абромавічус, і запропонував добровільно піти з посади, поступившись компанією лояльним до нього менеджерам. «Про це мені сказав особисто міністр у присутності його помічників. Це найбільш цинічне, що я будь-коли чув у своєму житті – просто піди, або ми тебе «підемо» жорстко. На моє запитання, а де ж ви були, коли ми ці підприємства повертали державі, він відповів: нічого особистого, це політика», – повідомив Журило. І не пішов.

Мінекономрозвитку звернулося до Генпрокуратури, Міністерства внутрішніх справ і Національного антикорупційного бюро для докладного вивчення «ознак суттєвих порушень у діяльності компанії»

Forbes звернувся за коментарем щодо цього епізоду безпосередньо до Айвараса Абромавічуса. Той переадресував запитання на свою прес-службу. Її відповідь виявилася вельми дипломатичною. «Айварас Абромавічус ще в серпні 2015 року ставив запитання про ефективність роботи Руслана Журила як керівника одного з найбільших державних підприємств України, про що заявляв у своєму твіттері 2 вересня», – нагадали в МЕРТ. 

Як перевіряли

Як повідомив учора Forbes перший заступник гендиректора ДП «ОГХК» Олександр Гладушко, Держфінінспекція ще не завершила перевірку компанії. Вона досі працює в центральному офісі ОГХК у складі не менше трьох осіб і вимагає до 100 документів на добу. До завершення перевірки відомство не коментує її результати.

«Нам влаштували справжню перевірку, з виїздами на філії, опитуванням людей на місцях і перевіркою всієї первинної документації, зустрічними перевірками з усіма контрагентами. Нам приховувати нічого, тому ми повністю йдемо назустріч і вітаємо таку старанність підходу», – підкреслює Гладушко.

В іншому форматі, за його словами, провів перевірку МЕРТ. Перевіряли компанію всього дві особи. Їм вистачило чотирьох днів, щоб провести ревізію діяльності ОГХК за весь 2015 рік. За час перевірки у співробітників компанії не зажадали жодного пояснення до переглянутих контрактів і договорів. У ДП стверджують, що це є грубим порушенням процедури перевірки.

МЕРТ, наприклад, не зажадало пояснення цін на реалізацію готової продукції. Натомість міністерство зробило свої висновки, пославшись на середні ціни на ринку Китаю, Австралії, Шрі-Ланки, однак без урахування логістичної складової – вартості транспортування товару. Крім того, у контрактах ОГХК вказано різні умови постачання, різні країни збуту й різну якість продукції, що впливає на кінцеву ��іну відвантаження.

За час перевірки у співробітників компанії не зажадали жодного пояснення до переглянутих контрактів і договорів. У ДП стверджують, що це є грубим порушенням процедури перевірки

Підсумковий акт перевірки МЕРТ на ОГХК з’явився за чотири дні. У ньому було вказано факт завдання збитків державі на суму понад 320 млн гривень – це приблизно 20% обороту компанії у 2015 році. У держкомпанії обурилися такими висновками МЕРТ і не підписали акт перевірки, повідомивши, що мають намір його оскаржити. І були здивовані тим, що через годину після подання акта та відмови підписати його з боку ОГХК Мінекономрозвитку випустило офіційний реліз про знайдені порушення в компанії та звернення до правоохоронних органів.

В ОГХК звинувачують МЕРТ в упередженому ставленні. Як один із аргументів на користь такої версії там називають також систематичну відмову Абромавічуса переглядати розмір заробітної плати Журила – з таким проханням ОГХК почала звертатися до глави МЕРТ із середини минулого року. Ще Мінпромполітики, якому раніше підпорядковувалася ОГХК, встановив її розмір для глави держкомпанії на рівні 1254 гривні 54 копійки. Сьогодні цей оклад є нижчим за рівень мінімальної зарплати в Україні. Водночас Абромавічус активно виступає за підвищення окладів керівникам держпідприємств.

У МЕРТ звинувачення з боку керівництва ОГХК не коментують.

Руслан Журило побоюється, що конфлікт із главою МЕРТ може призвести до зриву контрактів ОГХК. «Всі клієнти у світі дуже стривожені ризиком зриву постачання і погрожують зупинити дію контрактів з ОГХК. Якщо міністру є куди прилаштувати понад 6500 осіб – співробітників ДП, не інвестбанкірів, він може продовжувати розбурхувати ситуацію. Контракти й так дістаються компанії неймовірно складно в поточній непростій ситуації на ринку», – констатує Журило.

Привабливий актив

У 2015 році МЕРТ задекларував план – отримати від усього держсектору загальний прибуток на рівні 500 млн гривень. Цей результат покрила одна ОГХК. Незважаючи на негативний ринковий тренд (торік ціни на світовому ринку на титанову продукцію впали вдвічі), чистий прибуток компанії за підсумками 2015-го, згідно з попередніми даними, перевищив 500 млн гривень.

Власник Group DF Дмитро Фірташ, який орендував до вересня 2014 року Вільногірський ГМК і Іршанський ГЗК, котрі ввійшли потім до складу ОГХК, прогнозував їхню зупинку ще до завершення 2015-го: «Я гадаю, що за пару місяців, максимум до кінця року, вони (ОГХК) мають стати». Але ці прогнози не збулися.

Незважаючи на негативний ринковий тренд (торік ціни на світовому ринку на титанову продукцію впали вдвічі), чистий прибуток компанії за підсумками 2015-го, згідно з попередніми даними, перевищив 500 млн гривень

Привабливість ОГХК також підвищилася після того, як наприкінці листопада минулого року Верховна рада зменшила кворум учасників у ТОВ із державною часткою понад 50%. Парламент, схваливши цю норму, дозволив ОГХК встановити свій менеджмент ще на одному унікальному титановому підприємстві – Запорізькому титаномагнієвому комбінаті, 49% якого належать компанії Фірташа Tolexis Trading Ltd. Управління 51% ТОВ «ЗТМК» Кабмін доручив ОГХК у квітні минулого року.

Грузинський слід у титановій галузі

Інтрига зберігається навколо того, хто ж претендує на посаду директора ОГХК замість Руслана Журила. Мало поміченим залишився факт, що наприкінці минулого року Абромавічус вже почав кадрові перестанови на держпідприємствах, які так чи інакше пов’язані з титановою галуззю. 15 грудня МЕРТ на конкурсі відібрав на посаду директора ПАТ «Сумихімпром» (переробляє ільменіт ОГХК на двоокис титану) Димитрія Каландадзе, кандидатуру якого, як стверджують джерела Forbes в уряді, пролобіював сам Абромавічус.

Послужний список Каландадзе включає досвід гірничого видобутку GeoProMining LLC. У цій компанії ставленик глави МЕРТ обіймав посаду першого віце-президента з вересня 2010-го до грудня 2011 року. З вересня 2007-го до вересня 2010 року Каландадзе очолював гірничодобувну й металургійну компанію GPM Gold LLC. Вона займалася розвитком Агаракського мідно-молібденового комбінату у Вірменії, а також збиралася інвестувати у видобуток золота на Сотському родовищі. Очевидно, саме цей досвід і привабив міністра в Каландадзе. Не виключено, що глава МЕРТ пригледів чергового експата також на посаду глави ОГХК.

Напередодні, Наші Гроші розповідали, що У 2010 році, коли Журило працював заступником Східного-ГЗК у тендері Новокостянтинівської уранової шахти на поставку гірничошахтного обладнання, держкомбінат під його керівництвом у тендері програв, а виграла приватна фірма – “Техномаш”, яка належала Журилу. 

Після призначення Журила гендиректором ОГХК на його адресу почали лунати аналогічні звинувачення – системні перемоги наближених фірм у тендерах держкомпанії. Так, за даними інтернет-видання “Наші гроші”, п’ять компаній з його оточення за рік отримали підряди ОГКХ на понад 1 млрд грн. Це “Гарант Метиз Інвест”, “Енерджі трейд групп”, “Світ сталі”, “Юнітранс оператор” та “Імекс мінералс”. Остання фігурує у свіжій кримінальній справі, розпочатій ГПУ. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

      Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

      Новини

      Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

      Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.