Новини

“Укргазвидобування” придбало нафтогазове обладнання з імовірною переплатою 40-80 млн грн

yurchenko-a1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Обладнання виробництва Jereh поставив “УГВ” не виробник, а зареєстрована в Лондоні компанія Moston Properties Limited. Воно виготовлене ще 2013 року і в “морському” форматі. Тобто - комплекс не має шасі і призначений для використання на морських платформах. А не на континенті, де добуває газ “УГВ”.

ПАТ “Укргазвидобування”, 100% акцій якої належить НАК “Нафтогаз України”, весною 2015-го придбала колтюбінговий комплекс виробництва китайської корпорації Jereh вартістю $ 5,8 млн.

Угоду уклали напередодні зміни керівництва “УГВ”, контракт з боку держкомпанії підписав тодішній заступник голови правління Вадим Шленчак. Очолював підприємство Сергій Костюк.

Колтюбінг – це безперервна гнучка труба, яка є засобом доставки в пласт рідини. Через неї під тиском в пласт закачують азот або кислота, які промивають свердловину. Колтюбінг використовується для “ремонту” свердловини, або як альтернатива традиційному бурінню.

Нове керівництво “Укргазвидобування” вважає, що ціна на обладнання завищена в 2-3 рази. Зокрема на тендері, що пройшов після цієї закупівлі, інший колтюбінговий комплекс (виробники – білоруський «Фідмаш», німецька КАТТ) придбали за ціною $3,5 млн. Ціна на техніку китайського виробника могла б бути ще нижчою. 

“Його справедлива вартість в Китаї, щоб за нього заплатити, – це $1,7-1,8 млн.”, – вважає Юрій Нагорняк, заступник виконавчого директора з видобутку ПАТ “УГВ”. За різними оцінками, переплата на закупівлі в китайців могла становити від 40 до 80 млн грн.

Обладнання виробництва Jereh поставив “УГВ” не виробник, а зареєстрована в Лондоні компанія Moston Properties Limited, яка називає себе офіційним дилером китайців на території України. Поставлене обладнання має кілька особливостей. Воно виготовлене ще 2013 року і в “морському” форматі. Тобто – комплекс не має шасі і призначений для використання на морських платформах. А не на континенті, де добуває газ “УГВ”. 

Таким чином виникло обґрунтоване припущення, що ця установка від початку призначалася для іншого замовника. А саме – газодобувної компанії “Чорноморнафтогаз” (Крим).

На підтвердження цієї гіпотези говорить те, що на початку 2013-го “Чорноморнафтогаз” провів тендер на закупівлю саме такої колтюбінгової установки в “морському” виконанні. А продавали обладнання “Чорноморнафтогазу” ті ж люди, що й через два роки “Укргазвидобуванню”. Тільки заховані за іншими фірмами.

У тендері “Чорноморнафтогазу” перемогла лондонська компанія – Muster Services Ltd. На той час вона реєструвалася за тією ж адресою, де нині прописаний постачальник “Укргазвидобуваня” Moston Properties. А очолювала компанію та сама громадянка Великобританії Георгіна Папапетроу, яка зараз керує Moston Properties.

Видимість конкуренції на тендері “Чорноморнафтогазу” складала кіпрська фірма YNG Petroleum. Раніше видання Fоrbes доводило її зв’язок з одеським бізнесменом Ігорем Учителем. Представляв кіпріотів на тендері Богдан Діхтяр. Зараз він працює директором в одній з фірм Ігоря Учителя. Адреса ж кіпрського учасника веде до засновника компанії “Диспатер” на чолі з довіреною особою Ігоря Учителя на виборах та представником Moston Properties Артемом Сідєльніковим.

Оскільки в тендері “Чорноморнафтогазу” техніка мала бути поставленою протягом 2013 року, а кінцевий строк припадає на початок Євромайдану, контракт міг лишитися невиконаним. Якщо контракт між “Чорноморнафтогазом” та британцями зірвався, угода між “Укргазвидобуванням” та Moston Properties може бути спробою дорого продати ту саму колтюбінгову установку, яку не було поставлено попередньому замовнику.

Щоправда в історії з продажем “УГВ” дорогого і не дуже потрібного їй обладнання удача таки підвела організаторів. Після зміни керівництва держкомпанії половина з $5,8 млн так і не надійшла постачальнику обладнання. Moston Properties намагається повернути другу частину суми, звернувшись до Лондонського комерційного міжнародного арбітражного суду.

Юридичні інтереси британського постачальника Moston Properties представляє український адвокат Артем Сідєльніков. З серпня минулого року він має довіреність від директорки фірми Георгіни Папапетроу. На сайті ЦВК Сідєльніков фігурує як довірена особа Учителя. Такий статус адвокат мав на виборах 2014 року, коли Учитель безуспішно балотувався до парламенту.

Артем Сідєльніков не просто випадковий представник Ігоря Учителя на виборах. Він очолює низку компаній зі сфери впливу бізнесмена та його партнерів.

Адвокат підтверджує, що знайомий з Ігорем Учителем, однак каже, що не знає фактичного власника Moston Properties:

– Ви спілкуєтеся з кінцевими бенефіціарами компанії Moston Properties і як часто?

–       З Георгіною.

–       Георгіна не кінцевий бенефіціар у розумінні українського законодавства.

–       Я спілкуюся з Георгіною.

–       З Ігорем Учителем спілкуєтеся?

–       Колись доводилося.

–       Я вірно розумію, що він фактичний власник компанії?

–   З чого ви взяли?

Ігор Учитель тривалий час був депутатом Одеської облради від Партії регіонів (до речі, у страховому бізнесі він досі є партнером Володимира Шелудченка, екс-голови «Нафтогазу України» в уряді Януковича). Після невдалої спроби потрапити в парламент під прапорами Блоку Петра Порошенка Учитель зупинився на співпраці з партією «Відродження», яка асоціюється з іменами екс-регіоналів Віталія Хомутинніка, Антона Яценко, а також олігарха Ігоря Коломойського.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Як партії Івано-Франківської міської ради за гроші спонсорів рекламувались

   На місцевих виборах 2020 року до Івано-Франківської міської ради пройшли 3 партії: “Свобода”, “Європейська солідарність” і “Батьківщина”. Це рівно двічі менше, ніж минулого разу. Кожна з цих партій має сторінку в соціальній мережі й використовувала її для просування своєї ідеології під час передвиборчої кампанії. А що після виборів?

   Новини

   Блок Кернеса за квартал перед місцевими виборами назбирав грошей вчетверо більше ніж за весь час до того 

   У третьому кварталі 2020 року, який якраз передував місцевим виборам, політична партія “Блок Кернеса - Успішний Харків!” прозвітувала про 32 з половиною мільйони гривень, які надійшли на її рахунок від прихильників. В той же час, за попередні два квартали політсила надонатила вчетверо менше - близько 8 з половиною мільйонів. 

   Новини

   Солодощі, вистави та дитсадки – що дарували партійні осередки Одещини під ялинку

   Свято Миколая, Новий рік, Різдво – час, коли майже кожен чекає на подарунки, дива та нове щасливе життя у новому році. А в політиці - це час, коли депутати та партії заробляють бали на майбутнє під виглядом благодійності. Журналісти з відкритий джерел дізнались та проаналізували, як депутати партійних осередків Одещини, які представлені в облраді - вітали місцян зі святами. Зокрема, дарували дітям солодощі, організовували розваги та, навіть, відкривали дитсадки.