Важливо
Новини

У Харкові ПЛР-лабораторія від благодійників простоювала, поки на тестах заробляло оточення Терехова

FacebookTwitterTelegram
У розпал пандемії коронавірусу, коли по всій країні не вистачало лабораторій для аналізу ПЛР-тестів,  у Харкові новеньке обладнання від благодійників порошилося на складі. Замість обіцяної мером комунальної лабораторії – тестування замовляли приватним. А потім обладнання взагалі віддали приватникам в оренду за символічну плату. 

Харків, як і інші міста в Україні, зіштовхнувся з пандемією у березні 2020 року. Всього на початку пандемії ПЛР-лабораторій тут було всього дві – у державного лабцентру у Помірках та у обласної інфекційної лікарні. У міста своєї комунальної лабораторії не було.

Уже в середині квітня цей лабцентр був перевантажений –  лікарям доводилося працювати по 12 годин на добу через велику кількість тестів. Тоді ж мер Харкова Геннадій Кернес анонсував створення міської комунальної лабораторії для проведення ПЛР-тестів. За його словами, фахівцям доручили знайти місце, а кошти на обладнання та витратні матеріали будуть виділені.

«Ви знаєте, що я оголосив 2020-й рік роком медицини у Харкові. Черговий важливий крок – я прийняв рішення у найкоротші терміни створити у місті сучасну комунальну лабораторію для проведення тестів усіх видів. Ми будемо робити свою лабораторію, щоб вона працювала на Харків і харків’ян», – повідомив міський голова.

І дійсно 22 квітня під час сесії міської ради депутати приймають рішення про прийняття  у комунальну власність комплекту медичного обладнання, яке дозволяє проводити ПЛР-тести. Обладнання передали на баланс КНП “Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 17”.

Вартість лабораторного устаткування та всього супутнього обладнання становила 14,3 млн грн, але місто не купувало його за бюджетний кошт: обладнання 17-й лікарні передали представники Благодійного Фонду “Корпорація монстрів”. Цей одеський благодійний фонд, заснований волонтерами, збирав допомогу від великого українського бізнесу для боротьби з коронавірусом в Україні навесні 2020 року.

Але час ішов, а комунальна лабораторія працювати не починала. Пройшло півроку, ситуація погіршувалася. У жовтні 2020 року тодішній міністр охорони здоров’я Максим Степанов скаржився, що в Харківській області є затримка з тестуванням. Така, що аж доводиться возити аналізи через усю країну.

На сьогоднішній день у нас напружена ситуація є в Донецькій, Харківській, Одеській областях. Ми відразу перекидаємо, тобто беремо ці тести і перевозимо в інші лабораторії, які на сьогоднішній день працюють повністю в нуль і у них є відповідні потужності. Це і Закарпатська область, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, де у нас немає жодних залишків, ми туди перевозимо всі тести ПЦР “, – сказав Степанов. 

Через напружену ситуацію Кабмін дозволив законтрактовувати за державний кошт приватні лабораторії. Це дозволило Харківському лабцентру укласти угоди з 12 приватниками на проведення ПЛР-досліджень. Загалом на передоручення тестувань у приватні лабораторії з держбюджету виділили 14 мільйонів гривень (за даними “Прозорро” у всіх підрядників – 855 гривень за тест). Обладнання на таку ж суму – весь цей час просто лежить. 

Цікаво, що один із контрактів уклали з ТОВ “Он Лаб”. Замовили проведення 1000 ПЛР-тестів за 855 тис. грн. Серед засновників цієї лабораторії є 90-річна Вікторія Терехова. Це мати Ігоря Терехова, котрий тоді був першим заступником Харківського міського голови Кернеса. А з огляду на те, що Кернес знаходився на лікуванні у Німеччині, фактично керував містом. До речі, не можемо не зазначити, що у родичів Терехова є долі в мережі однойменних клінік – “Он Лаб”, серед засновників різних регіональних підрозділів фігурують то мати Терехова, то його ексдружина Олена Винник. 

Як бачимо, відсутність комунальної лабораторії приносила фінансовий зиск харківським чиновникам, у цілком прямому сенсі слова.

До кінця року лабораторія так і не запрацювала. У відповіді на запит в “17-лікарні” нам повідомили, що обладнання не використовувалося, дослідження на цій лабораторії протягом 2020 року не проводилися.   

Час іде, обладнання не працює. У квітні 2021 року у міській раді взагалі вирішують: обладнання, яке лікарня рік тому отримала від благодійників, – віддати в оренду. І віддати, відверто кажучи, не за дорого. Нагадаємо, загальна вартість техніки близько 14 млн грн. А вартість оренди за місяць по договору – 119,48 тис. грн. Тобто місячна ставка – менш, як 1% вартості майна. Кому віддали?
На аукціон з’явився лише один учасник. ТОВ «Астравір Текнолоджі», зареєстроване в березні 2020 року. Кінцевим бенефіціаром є Олександр Ярославський президент фінансово-промислової групи DCH, один з найбагатших людей України. Ярославський мав затяжний конфлікт з ексмером Харкова Геннадієм Кернесом, однак у новорічну ніч 2020 року вони помирилися. Після чого, вплив Ярославського на харківський політикум навіть збільшився, в фірма “стратегічних партнерів” DCH отримала 100-мільйонний підряд на будівництво дороги через ринок “Барабашово”. 

Крім того, до складу засновників “Астравіра” увійшли брат президента DCH Олексій Ярославський, Наталія Гутовська і Вадим Ханенко. Ханенко відомий як куратор вірусологічного центру «Екополіс ХТЗ», однойменного проекту бізнес-парку Ярославського, на базі якого обіцяють збудувати “українську кремнієву долину”. А от жінка на ім’я Наталія Гутовська упродовж двох років була директором ТОВ “Он Лаб” матері Терехова – того самого “Он Лаб”, яке отримувало державні контракти за ковід-тестування, бо в місті не було комунальної ПЛР-лабораторії.

Комунальне майно, згідно з даними сайту міськради готували до оренди з формулюваннямОбладнання лабораторії з виробництва тест-систем для діагностики COVID-19”. Усього за кілька тижнів Терехов разом з Ярославським дійсно відкривають на території «Екополіс ХТЗ» останнього – приватну лабораторію з виробництва діагностичних тестів. Обіцяють розробку і виробництво молекулярно-біологічних діагностичних тест-систем, зокрема, ПЛР-тестів на виявлення COVID-19, в тому числі нового штаму «Дельта», ПЛР-тестів на грип, а в перспективі – на онкологічні захворювання.   

А що стосується цієї лабораторії, то її відкриття стало можливим завдяки приватно-міському партнерству. Міська влада нам оперативно допомогла у вирішенні багатьох технічних речей, підключенні інженерних комунікацій і так далі. Всі питання вирішувалися швидко”, – зазначив Олександр Ярославський.

Як бачимо, для Ярославського питання вирішувалися швидко. На відміну для харків’ян, яким комунальна лабораторія була потрібна ще рік тому.

І коли місто віддавало обладнання в оренду, так ніби місту воно не потрібне, в цей самий час – абсолютно парадоксальній момент – тим же міським комунальним підприємствам доводиться й далі замовляти тестування у приватних фірм. Так, буквально за день до підписання угоди про передачу медобладнання в оренду Ярославським – КП “Харківгорліфт” укладають угоду з ТОВ «Медікал Адванст» вартістю 2,79 млн. грн. на проведення 2090 ПЛР-досліджень (по 980 грн. за тест) і 2090 ІФА-досліджень на антитіла (по 350 грн. за дослідження). Угоду підписали без відкритих торгів, за спрощеною процедурою, в рамках протидії пандемії. 

Тобто гроші знов віддають приватникам, адже комунальну лабораторію так і не запустили. І більше того – приватникам, які знову пов’язані з очільником міста – Ігорем Тереховим. Бо одним з основних співвласників ТОВ «Медікал Адванст» є депутат Харківської облради від «Блоку Кернеса – Успішний Харків» Ганна Кузнецова. За словами самого Ігоря Терехова, його та Кузнецову пов’язують тривалі особисті стосунки, Кузнецову він в інтерв’ю називає своєю найближчою людиною.

І це, до речі, не єдина історія, коли коштовне обладнання спромоглися отримати на руки – але з різних причин не спромоглися почати використовувати. Йдеться не тільки про техніку, необхідну для боротьби з пандемією. Ідеться про абсолютно різноманітне, але також критично необхідне пацієнтам обладнання, яке простоює інколи навіть не один рік, хоча могло би рятувати здоров’я і життя.

Наприклад, на два роки розтягнулось встановлення нового ангіографа (обладнання для дослідження судин, коронарографії та стентування, найперше необхідне пацієнтам з інфарктами) у Харківській міській клінічній лікарні швидкої і невідкладної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова. У травні прес-служба міськради повідомляє  – у відділенні політравми встановили новий ангіограф і пообіцяли, що працювати він почне ось уже скоро, бо завершується  навчання медиків. От тільки за даними “Прозорро”, ангіографічну систему вартістю 23 млн. грн. для цієї лікарні придбали ще восени 2019 році. Чому техніка не працювала два роки? Невже стільки триває навчання медиків? Навряд. Для порівняння – на Волині увесь процес підготовки лікарні до роботи з новим обладнанням вклався в 4 місяці: ангіограф придбали в грудні 2018го, зробили ремонт, провели монтаж та навчання і вже у квітні 2019 запустили. У Бердянську навчання фахівців для роботи з ангіографом зайняло 1,5 місяці.

Такі приклади, є не лише у Харкові, але і в області. Упродовж 2018-2019 років в районні та обласні лікарні було придбані 5 томографів. Купували обладнання для лікарень у Валках, Богодухові, Балаклії, Новій Водолазі та для обласної клінічної лікарні.

КНП “Валківська районна лікарня” придбала томограф за 12,49 млн. грн. ще в 2019 році. Однак, у відповіді на запит в березні 2021 року в лікарні нам повідомили, що томограф не запущений й дослідження не проводяться “в зв’язку з його не підключенням”. Для порівняння: у балаклійській лікарні за допомогою комп’ютерного томографа, придбаного у тому ж 2019 році, за минулий рік провели  3134 обстеження – органів  грудної клітини, шлунково-кишкового тракту, кістково-суглобової системи та інших обстежень. Ці ж дослідження могли б проводити і в Валках. Тисячі людей могли б отримати медичну допомогу швидше, аніж їхати до Харкова заради проведення досліджень. Але  в районній лікарні обладнання, яке могло б щодня допомагати пацієнтам – два роки стоїть навіть не підключено. 

А ще два роки не могли підключити і рентген-апарат у Люботині. Обладнання передали у міську лікарню ще в вересні 2018 року, тоді ж повідомляли що нібито завершили ремонт в рентген-кабінеті. Потім ще за рік … знову повідомляли, що виділили кошти на проведення ремонту у кабінеті, в якому мав би стояти апарат. Зрештою виявилося, що майже весь 20й його теж не використовували, бо … ремонт.  У відповіді на запит в лікарні повідомили, що лише в жовтні 2020 року офіційно ввели в експлуатацію апарат. Це офіційно, у відповіді на наш запит. А по факту місцеві медики, які просять не називати їх імен, розповідають, що обладнання досі не працює. Що цей новий апарат мали поставити в поліклініці, але по факту досі роблять рентгени на старому, який лишилося в стаціонарі. Що цілком підтверджується графіком роботи на сайті лікарні: є лише один рентген, працює півдня, і знаходиться він в стаціонарі по вул. Громова.  Від  поліклініки на вул. Шевченко, де приймають хворих, до стаціонару на Громова, де є бодай старий рентген, на секундочку – 4 км. Тож доводиться хворим йти кілька кілометрів пішки, з поліклініки в стаціонар. 

Найчастіше ми пишемо про закупівлі медичного обладнання, коли щось купили задорого – і під підозрою розпил медичними чиновниками бюджетних коштів. Із приходом пандемії ми почали також часто писати про випадки, коли щось необхідне ніяк не можуть купити – і під підозрою менеджерські якості медичних чиновників. Але як показують описані вище приклади, медичним чиновникам – немає межі досконалості.  Виявляється, можна знайти гроші й придбати дороговартісне обладнання, можна отримати його безкоштовно від благодійників – і при цьому можна просто не спромогтися запустити його в хід. І тоді виявляється, що проблема взагалі не в грошах, а в мотивації. Адже коли мотивація є – то й запустити ПЛР-лабораторію за кілька тижнів, виявляється, можна. 

Павло Новик, “Харківський антикорупційний центр”

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      Метрополітен замовив ремонт тунелів за 1,5 мільярди балерині – ціни завищені, контракт засекречений

      КП «Київський метрополітен» під керівництвом Віктора Брагінського віддав підряд на капітальний ремонт «червоної гілки» столичного метро вартістю 1,5 млрд грн компанії, оформленій на родичку бізнес-партнера Брагінського. Жінка викладає класичну хореографію в академії танцю. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.