Тютюнова залежність. Голова ДФС врятував монополію з російським корінням від українських санкцій

Правки Романа Насірова до закону про Ліцензування допомогли тютюновому монополісту […]
Правки Романа Насірова до закону про Ліцензування допомогли тютюновому монополісту «Мегаполіс Україна» (нині «Тедіс Україна») не хвилюватися щодо російського походження своїх кінцевих власників. Законом передбачалося, що при наявності громадян якщо в компанії бенефіціари, громадяни країни-агресора, то її ліцензію анулюють, а компанія припинить роботу. Але завдяки правкам депутата з БПП, Романа Насірова, тютюн, алкоголь, банки та телекомунікації не підпадають під цей Закон.
Мегаполіс – компанія російського походження, в Росії працює з 90-х років, а в Україні з 2010 року. Офіційно ТОВ «Торгова компанія «Мегаполіс-Україна» була заснована у 2011 році шляхом перейменування ТОВ «Поділля-Тютюн». Але насправді контрольована Кесаєвом і Кацієвом кіпрська компанія MEGAPOLIS HOLDINGS (OVERSEAS) LIMITED увійшла до складу засновників «Вест Табако Груп» ще в грудні 2010 року, а в 2011 поглинула компанії «Дистрибуційна компанія «Деметра» та ТОВ «Ангро». Швидкими темпами Мегаполіс скуповував ринок і врешті сконцентрував його в своїх руках. За офіційною інформацією, нині регіональна мережа TEDIS Ukraine складається з 35 регіональних структурних підрозділів по всій території України. В 2013 році було прийнято рішення про відкриття роздрібних магазинів, кількість яких на сьогоднішній день – 48 у різних містах України. Станом на 1 червня 2016 року загальна кількість співробітників компанії TEDIS Ukraine становила 2 591 осіб. Нині компанія «Тедіс Україна», в минулому «Мегаполіс Україна» – монополіст на цигарковому ринку.
Близько 98% цигарок для 7 мільйонів українських курців постачає Тедіс Україна. Цигарки з українських тютюнових заводів потрапляють до кінцевого споживача через дистриб’юторську мережу Мегаполісу. Голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв зазначив, що весь об’єм сигарет, який виготовляють в Україні, купує компанія Мегаполіс, через яку проходить до 98% обороту. Далі компанія Мегаполіс перепродає тютюнові вироби або суб’єктам оптової торгівлі, або суб’єктам роздрібної торгівлі. Терентьєв
Два роки тому «Наші Гроші» (гіперссилку: https://www.youtube.com/watch?v=L5bbJfI_7Sc) звернули увагу на компанію та відсутність реакції тодішнього Антимонопольного комітету на монополію. В ході розслідування з’ясувалось – власник Мегаполісу, російський бізнесмен Ігор Кесаєв, не тільки торгує сигаретами, а ще виробляє зброю та підтримує російську ФСБ. Грф_Кесаєв
З 1 жовтня 2015 року діяльність і власників Мегаполісу взявся розслідувати і Антимонопольний комітет. Після розслідування активісти почали блокувати роботу компанії. Хвиля блокування складів пройшла в Києві, Львові, Луцьку, Рівному, Ковелі та Тернополі. Керували акцією депутати ВР з Фракції Політичної партії «Народний Фронт», Ігор Лапін, Андрій Левус і Сергій Висоцький. За словами народного обранця Ігоря Лапіна, «блокували склади компанії, щоб привернути увагу преси, що громадяни країни-агресора заробляють гроші на ринку України, користуючись монопольним становищем». Лапін Та після протестів компанія «Мегаполіс Україна» заявила, що серед її кінцевих власників нема громадян Росії. А Голова Антимонопольного комітету, Юрій Терентьєв зазначив, що за інформацією, яка була надана Комітету, дійсно 3-4 роки тому серед бенефіціарів фігурували громадяни Російської Федерації. Втім, у квітні 2015 року склад бенефіціарів змінився: громадяни Російської Федерації із складу кінцевих бенефіціарів вибули, замість них з’явилися англо-саксонські прізвища.
Ребрендинг компанії
24 травня 2016 року компанію «Мегаполіс Україна» перейменували на TEDIS Ukraine (абревіатура розшифровується так: Total, Efficiency, Distribution, Innovation, Service). У Відповіді на Запит компанія зазначила, що рішення про ребрендинг було прийнято внаслідок системних структурних змін, які відбувалися в компанії протягом останніх років. Також зазначили, що «перейменування не призведе до жодних інших системних змін. Компанія бачить свою місію в розвитку якісної дистрибуції, а також у розвитку ефективного, прозорого ринку, що в свою чергу забезпечить максимальну повноту і дисципліну податкових надходжень до бюджету країни». Тобто, з протестами, чи з розслідуванням Антимонопольного комітети чи зміною складу кінцевих бенефіціарів ребрендинг компанія не пов’язує.
Однак, крім назви, компанія змінила юрадресу: переїхала з Тернополя в Одесу. І там прописалася в будівлі, яка належить «Платинум банку». Витяг: Просп Шевченка 4 А. Зрештою саме в цій будівлі і прописана фірма «Нова інвестиційна компанія «Альянс», одного з бенефіціарів, одеського бізнесмена Бориса Кауфмана.
Структура власності Тедісу. Фіктивний акціонер, нардеп Тарас Козак, одеський бізнесмен – Кауфман та зв’язок з російським Мегаполісом.
Згідно з даними Мінюсту засновниками екс-Мегаполісу, а нині – Тедісу – записані 6 кіпрських компаній. Дві компанії пов’язані з фірмою «Нова інвестиційна компанія «Альянс». Керівник – Іван Бей, який заодно керівник, директор, член дирекції «Тедіс Україна», а єдиний засновник «Альянсу» – одеський мільйонер, забудовник та банкір Борис Кауфман. ГРФ_ Тедіс і Бей_Кауфман
Юрій Терентьєв, голова АКМУ підтвердив візити Кауфмана до Антимонопольного комітету в ході розслідування і додав: «Кауфман є одним із бенефіціарів компанії Мегаполіс і оскільки щодо Мегаполісу ведеться розслідування, то цілком резонно, що в зв’язку з розслідуванням щодо цієї компанії один із бенефіціарів представляє позицію Мегаполісу».
Партнерами Кауфмана, за кіпрським реєстром стали тютюновий бізнесмен Павло Двуліт та Тарас Козак. Козак – Народний депутат України, в минулому займав керівні посади митника: начальник Західної регіональної митниці, потім – заступник Голови Державної митної служби України і одночасно начальник Західної регіональної митниці, а також рік був в.о. начальника Одеської митниці. Тарас Козак – приятель Ігоря Калетника та Віктора Медведчука, з 2010 – працює заступником голови ГО «Центр «Правова Держава», керівником якої є Віктор Медведчук. Козак_Медведчук
Нардеп навіть не приховує, що він – фіктивний, номінальний власник фірми, яка фігурую у структурі власності Тедіс Україна. По телефону пан Козак наголосив, що не він є справжнім власником компанії:
– Ваша компанія «Турул Інвестмент Лімітет», це ж Ви акціонер основний, так?
– Ви знаєте, ну я є акціонером, але я як то… там другі люди займаються.
– То Ви номінальний власник, так?
– Так-так.
– А хто справжній?
– Хто? Ну я там передав на когось.
У письмовій Відповіді Народний депутат від Опозиційного блоку, Тарас Козак, не повідомим, кому саме передав компанію, посилаючись на конфіденційність. Можна Скрінфош Козак_тел і Відповідь Козака
Серед засновників «Тедіс Україна» досі значиться і компанія з орбіти росіянина Кесаєва – MEGAPOLIS HOLDINGS (OVERSEAS) LIMITED. Ця компанія, зокрема, розпоряджається російською компанією «Альбіон-2002», керівником якої є регіональний гендиректор російського Мегаполісу. ГРФ_Альбіон Також, серед бенефіціарів значиться Лео Маклафлін – давній партнер Ігоря Кесаєва. Маклафлін в кіпрському реєстрі записаний як громадянин Ірландії. Упродовж кількох років він представляв Philip Morris в Росії. Саме цей виробник цигарок став першим дистриб’ютором Мегаполісу в Росії. Маклафлін ініціював і продаж частини «Мегаполісу» Philip Morris і Japan Tobacco. Для цього у 2013 році навіть була спеціального створена нідерландська компанія «Megapolis Distribution BV». Через цю компанію Philip Morris International та Japan Tobacco International купили по 20% пакету акцій в Мегаполісу.
Нині Лео Маклафлін є членом Ради директорів російського «Мегаполісу». ЛЕО http://www.bloomberg.com/research/stocks/private/person.asp?personId=241696642&privcapId=32530034
Голова Антимонопольного комітету, Юрій Терентьєв, зауважив: «чи справді заміна бенефіціарів була справжньою чи вона була фіктивною, можна буде встановити протягом довгого періоду. Якщо ми справді побачимо, що ці бенефіціари, попередні бенефіціари фактично впливають на компанію «Мегаполіс» і якимось чином справді здійснюють контроль над цим підприємством».
Правки Романа Насірова
Закон про Ліцензування видів господарської діяльності, зокрема тютюнової, був прийнятий в березні минулого року. За ним – якщо власниками будь-якої компанії є громадяни держав, що здійснюють збройну агресію проти України, то ліцензію на ведення господарства повинні анулювати, а компанія – припинити працювати. Народний депутат БПП Роман Насіров вніс кілька правок. І цими правками вивів з-під дії Закону тютюновий бізнес. Юрист Центру Протидії Корупції Ольга Веретільник пояснила, «цими правками виведено з під дії Закону про ліцензуванні і зокрема з-під дії норм про анулювання ліцензії банківські установи, телекомунікаційні компанії, алкогольні напої, тютюнові вироби».
Правки Насірова допомогли багатьом компаніям не хвилюватись через своїх власників. І якщо ще можна погодитись з виключенням із переліку Закону банків та телекомунікацій – їх швидко не заміниш, то виняток для торгівлі алкоголем та тютюном – дивує.
Автор правок, депутат з Блоку Петра Порошенка Роман Насіров, а зараз очолює Фіскальну службу України, про свої правки Закону вже не пам’ятає. Цікаво, що за правки Насірова проголосувала переважна більшість депутатів Народного Фронту. Тих самих політиків, які ще нещодавно блокували склади компанії через її російське походження. Насіров
Нинішній голова податківців взагалі під час роботи у парламенті призвичаївся до тютюну. Зокрема, перебрав до свого Комітету митної політики піклування про охорону здоров’я населення від впливу тютюну. Голова ГО «Життя» Андрій Скіпальський стверджує, що «Закон був виключно у сфері охорони здоров’я, але пан Насіров звернувся до Апарату Верховної Ради і фактично у певний спосіб завернув цей законопроект собі в Комітет податкової та митної політики. Ми це зараз маємо як факт – до сих пір цей Законопроект не винесений у перше читання». Скіпальський
Після переходу до ДФС, тютюнова політика пана Насірова тільки набрала нових форм. Влітку минулого року голова ДФС України відвідав податковий Форум у Брюсселі. Поїхав говорити про боротьбу із контрабандою цигарок на запрошення організації ITIC, яка фінансується тютюновими виробниками. До речі, всі ті чотири компанії утрималися від коментарів щодо дистриб’ютора – Мегаполісу. Насіров_Форум, ITIC
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.