Важливо
Новини

“Тіло, здавалося, горить до кісток”: історія нищення Миколаївщини

FacebookTwitterTelegram

«Я палала, ніби свічка», – так переповідає слова своєї свекрухи Олена Бережна. В ніч на 15 травня батьки її чоловіка, які займаються сільським господарством в селі Веселе, що в Миколаївській області, пережили обстріл російських військових. Пара отримала значні опіки та інші травми, їхній будинок знищений повністю. 

З початку широкомасштабного російського вторгнення Миколаївщина чинить героїчний опір, по суті “прикриваючи” собою одразу декілька напрямків. Сам Миколаїв потерпає від постійних обстрілів, у місті немає централізованої подачі питної води, чимало людей евакуювалося. В області ситуація не краща, особливо тяжко в селах, які знаходяться поруч з частково окупованою Херсонською областю. Ви найімовірніше ніколи раніше не чули назв цих населених пунктів, а інформації звідти надходить мінімум. Місцеві часом діляться в соцмережах фотографіями наслідків руйнувань, розповідають про відсутність світла, води та гуманітарну кризу на тимчасово окупованих територіях.

«Снігурівка та Снігурівський район, смт Первомайське, села Білозірка, Партизанське, Квітневе, Зелений Гай, Оленівка, Зоря, Новогригорівка, Шевченкове, Центральне, Любомирівка, Луч, Вавілове, Новомиколаївка, Костянтинівка, Мирне, Котляреве, Полігон, Миколаївське та інші, які знаходяться під Миколаєвом. Люди перебувають під постійними обстрілами, гинуть мирні мешканці. Кожного дня продовжують знищувати села, людям нікуди повертатися. Майже з початку війни немає світла та води», – так пише місцевий волонтер про Миколаївщину зараз.

Тут живуть дуже працьовиті люди

Одне з таких місць – село з позитивною назвою Веселе. Населений пункт, що раніше налічував близько трьох сотень мешканців, знаходиться на сході Березнегуватської громади, за півтора кілометри від Херсонської області. Люди тут займаються сільським господарством, вирощують худобу. До війни часто їздили здавати молоко до нині окупованого Херсона.

Свекри Олени Бережної – Валентина та Олег – не виключення. Працювали на землі, тримали корів і дуже не хотіли кидати своє господарство.

«Обстріл розпочався близько першої години ночі. Батьки побачили вибухи, хотіли сховатися. Але не могли вийти з дому, бо вже на подвір’ї й всюди лунали вибухи. Батько покликав маму, що треба тікати і в цей момент вибух стався безпосередньо у домі. Будинок зруйнований до фундаменту. Їх завалило уламками. Мати змогла вибратися і покликати на допомогу, щоб дістати батька. Усі, хто залишилися в селі, допомагали його знайти. Вони врятували його життя, адже ще кілька хвилин – і йому б не було чим дихати», – переповідає слова батьків чоловіка Олена.

«Вона вся горіла, коли вибігла з будинку. Має дуже тяжкі опіки. Мати казала, що відчуває, що палає як свічка. Говорила, що «відчувала лише голову, а все інше тіло, здавалося горить до кісток». У такому стані вона змогла добігти до сусідів і покликати на допомогу», – розповідає дівчина.

Деякі села зруйновані на 80%

Тієї ночі від обстрілу постраждало ще одне село Березнегуватської громади – Пришиб. Тут загинуло двоє людей.

Сергій Бойко, очільник громади, розповідає, що деякі села зруйновані практично вщент.

«Що стосується села Пришиб, то відсотків на 80% його вже нема. Його розгатили, просто розстріляли. По селу Веселе був «приліт», внаслідок чого зруйновано будинок. Поза селом продовжуються обстріли. Також стріляють по селах Лепетиха, Мурахівка. Станцію Березнегуватську обстрілюють. Але люди деякі повертаються, бо там господарство. Проте від сили там лишилося по 10-15 людей. Багатьох евакуювали», – розповідає Бойко.

За його словами, у селищі Березнегувате сьогодні працюють усі магазини, є продукти, завозиться хліб. У села, які знаходяться під обстрілами, продукти передають за можливості. Є проблеми й з медичним забезпеченням.

Заборонені обстріли

Валентина та Олег, які постраждали від обстрілу у селі Веселе, зараз перебувають у одному з медзакладів Миколаєва. В них сильні опіки, інші травми, обох контузило. Олег майже не чує, переніс операцію.

Міжнародне право забороняє атаки цивільного населення під час воєнних дій, але росіяни зі старту широкомасштабного вторгнення ігнорують будь-які норми. Те, що творять окупанти, підпадає під визначення “воєнний злочин”. Андрій Яковлєв, адвокат і експерт Медійної ініціативи за права людини каже – щоб визначити чи йдеться про воєнний злочин зазвичай керуються принципами міжнародного гуманітарного права (далі – МГП), сукупністю норм, передбачених Гаазькими та Женевськими конвенціями.

«Можна керуватися умовним тестом за принципами Міжнародного гуманітарного права. Йдеться про три показники та четвертий – аспект гуманності, адже МГП передбачає гуманне ставлення до цивільного населення та учасників збройного конфлікту, які отримали поранення, чи потрапили у полон», – зазначає експерт.

  • Перша складова – принцип розрізнення військових цілей та цивільних об’єктів, коли атакувати дозволено лише військові цілі.
  • Друга складова: військова необхідність здійснення атаки. Вона зобов’язує оцінювати кожну атаку на предмет послаблення військового потенціалу супротивника через її здійснення, а також вплив на цивільне населення, навколишнє середовище та інші захищені об’єкти.
  • Третя складова: пропорційність між атакою, послабленням військового потенціалу супротивника та шкодою захищеним об’єктам.

В останньому аспекті, пояснює Андрій Яковлєв, важливим є різновид озброєння, яким наноситься удар. Якщо обстріл ведеться зброєю невибіркової дії, а це реактивні системи залпового вогню, якими активно користуються росіяни, і при цьому страждає цивільне населення, а не наноситься удар високоточною зброєю по військовому об’єкту, то йдеться саме про воєнний злочин. 

Щоправда, варто зауважити, що деякі міжнародні документи росія так і не підписала, а окремі – по суті анулювала. Так, наприклад, у 2019-му російська федерація відмовилася визнавати юрисдикцію спеціальної комісії ООН, яка виконує роль судового органу, що розглядає порушення. «По суті її відмова процесуальна і мало на що впливає, бо воєнні злочині розглядає Міжнародний кримінальний суд, а не договірний орган ООН. Від матеріальних норм Додаткового протоколу росія не відмовлялася», – наголошує юрист Андрій Яковлєв.

Зі слів Олени Бережної, за попередньою інформацією від правоохоронців, село Веселе обстрілювали з реактивних систем залпового вогню «Град». Військових об’єктів у населеному пункті не було.

«Хочу відзначити роботу правоохоронних органів, адже вони приїхали до батьків у лікарню і дісталися села, щоб задокументувати цей злочин. Відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 438 ККУ (порушення законів та звичаїв війни). Матеріали передали до СБУ для подальшого розслідування», – розповіла Олена.  

За інформацією пресслужби прокуратури Миколаївської області, станом на 23 травня у провадженні органів досудового розслідування Баштанського району (до якого входить Березнегуватська територіальна громада) перебуває 16 кримінальних проваджень, що пов’язані зі збройною агресією російської федерації проти України. Провадження розпочаті за вже згаданою ст. 438 КК України за фактами порушення військовими країни-агресора правил та звичаїв ведення війни, що полягає в руйнуванні цивільної інфраструктури, транспорту та призводить до загибелі та отримання тілесних ушкоджень мирним населенням району, в тому числі неповнолітніми та особами похилого віку.

З початку збройного конфлікту на території Березнегуватської громади загинуло четверо цивільних осіб, ще п’ятеро отримали тілесні ушкодження різних ступенів тяжкості, серед них – дитина. Крім того, задокументовано 45 фактів пошкодження чи руйнування об’єктів цивільної інфраструктури та 5 фактів пошкодження транспортних засобів.

Анастасія Зубова

Цей матеріал було розроблено Bihus.Info в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Bihus.Info i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.

У місто Токмак Запорізької області окупанти зайшли в перші дні вторгнення. Попри запеклі бої, місто потрапило під тимчасовий контроль росіян, які одразу ж взялися встановлювати тут “свої порядки”: переслідування, катування, тримання в ізоляторах і вимагання грошей на блокпостах. Нам вдалося поспілкувалася з двома місцевими активістами, які, пройшовши через російський терор, тепер нарешті перебувають у відносній безпеці. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.