Важливо
Новини

Свій до свого по своє: у кого орендують офіси партії в Кропивницькому

FacebookTwitterTelegram

Під час останньої президентської, а згодом і парламентської виборчої кампаній місцеві політики й партосередки активно піарились і запрошували виборців приходити до своїх приймалень.

Наприклад, у двоповерховій будівлі практично в центрі міста розміщувався «Прозорий офіс», де роздавали агітаційні матеріали за Петра Порошенка та його політсилу. У приміщенні, що за квартал від міськради Кропивницького, облаштував приймальню тоді ще кандидата у нардепи від «Слуги народу» Олександр Дануца. А щоб офіс було краще видно – на стіні розмістили величезний банер із зображенням політика.

Вибори пройшли і яскравих офісів поменшало, а приймальні деяких політсил взагалі закрилися чи переїхали у більш скромні «апартаменти». Ми вирішили перевірити у кого ж орендують офісні приміщення партії в Кропивницькому. В нагоді якраз стали фінансові звіти, оприлюднені партіями на сайті НАЗК.

Офіс обласного осередку «Слуги народу» наразі не функціонує. Принаймні, так відповіли нам на сторінці політсили у Фейсбуці. Мовляв, працюють лише приймальні нардепів та депутатів Кропивницької міськради. 

У звіті ж партії за ІІІ квартал 2020 року, який “слуги” оприлюднили нещодавно, згадано, що у серпні-жовтні 2020 року, коли тривала кампанія місцевих виборів, у партосередку були фінансові зобов’язання перед ТОВ «ВАГТЕХ» за оренду офісу по проспекту Університетському, 25Г. Варто розуміти, що саме тут “слуги” і базувалися раніше.

Що це за адреса і чия це компанія?

За вказаною адресою – відповідно до інформації з Держреєстру – юридично прописаний обласний осередок «Слуги народу», а також згадане підприємство. Його засновником значиться Григорій Торохтій – батько Богдана Торохтія, нардепа зі «Слуги народу». Підприємство займається ремонтом авто, і, схоже, саме в приміщенні СТО і знаходився офіс, який, якщо вірити звіту, винаймали «слуги». За оренду сумарно мали перерахувати трохи більше 16 тис. грн.

Ми зателефонували за номером, що вказаний на сайті підприємства. І на питання, чи за цією адресою розміщується офіс «Слуги народу» отримали від працівника ствердну відповідь:

«Є така справа. Теоретично, так. Дівчино, я скажу вам так: я працюю на станції, а тут в будівлі здають в оренду не тільки станцію. Тут вони не одні. Тут і «Слуга народу» і «Альбіон», я не моніторю графіки роботи суборендарів. Це робочий телефон станції, у мене тільки прийом машин».

Через те, що Верховна Рада дозволила партіям не оприлюднювати фінансові звіти на період карантину в Україні, актуальної інформації про витрати на офіс ми бачити не можемо. Тож цікаво, чи це в партії нам дали неправдиву інформацію, заявивши, що офіс не функціонує, чи щось таки наплутав працівник зі станції. Це питання доволі принципове, враховуючи той факт, що “Слуга народу” отримує солідні виплати з державного бюджету на свою діяльність. Традиційно парламентські партії саме бюджетними грошима “закривають” оренду офісів. Відтак, якщо гроші з бюджету партією досі виплачуються компанії з орбіти народного депутата, а в самій партії переконують, що офіс не функціонує – це хороший кейс для подальшого розслідування.

До того ж, є ще один нюанс. У звіті згадано, що власником приміщення по проспекту Університетському 25Г є місцевий підприємець Олег Юрко. Водночас грошових зобов’язань за оренду перед ним не вказано. Натомість за оренду офісу в будівлі за цією ж адресою мали платити “Вагтеху”. 

Олег Юрко телефоном підтвердив, що здає “слугам” офіс. Проте на питання, чому платять не йому, а фірмі, сказати відмовився. У фірмі “Вагтех” теж підтвердили, що в них діє офіс партії. Про нюанс із оплатою оренди на фірмі порадили запитати в керівниці. 

За номером, який надали на підприємстві, відповіла Алла Торохтій, мати нардепа Богдана Торохтія. Вона стверджує, що в Олега Юрка “Вагтех” взяв приміщення в суборенду.

До слова, очільниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк в інтерв’ю сказала, що “партії на мапі Кіровоградської області взагалі немає, а офіс на СТО назвала “прецедентом”. 

Обласний осередок «Європейської солідарності» працює в офісі, що облаштований у будинку по вулиці Великій Перспективній 3/5. Ця адреса зараз значиться на сайті територіальної організації, вона ж фігурує і в старому звіті партії за І квартал 20-го.

У звіті вказано, що осередок користується (принаймні – користувався) тут одразу двома приміщеннями – на 100 та на 17 квадратів. Власником нерухомості є Руслан Федорович Згривець і партії, принаймні раніше, ці понад 100 квадратних метрів він здавав загалом за майже 14 тисяч гривень на місяць.

Руслан Згривець є власником чи співвласником кількох десятків підприємств. Окрім бізнесу він та його оточення мають стосунок і до політики. Після виборів Руслан Згривець увійшов до складу виконкому Кропивницької міськради, а його сестра Людмила Згривець стала депутаткою міськради від «Слуги народу». У мерію попереднього складу від БПП обирався їхній батько Федір Згривець. До слова, партнером по бізнесу Згривця є відомий в регіоні латифундист Сергій Тарасов, син якого – Олег Тарасов – нині є нардепом від «Слуги народу».

Офіс осередку ВО «Батьківщина» базується в приміщенні на першому поверсі будинку на бульварі Студентському 1Б. За даними з партійних звітів, приміщення площею понад 120 м.кв. знаходиться у власності самого обласного партосередку, а право власності набуте близько 10 років тому. Судячи з Фейсбук-сторінки політсили, там активно проводять прийом громадян та інші партзаходи. В партосередку нам повідомили, що утримання офісу сплачують з рахунків “Батьківщини”. 

Партійці з ОПЗЖ, відповідно до звіту, мають офіс у бізнес-центрі «Ельворті», що по вулиці Братів Ельворті, 7. Орендар – ПАТ «Піраміс», що належить Павлу Штутману, відомому в області промисловцю, Він акціонер та голова наглядової ради ПрАТ «Гідросила Груп» і ПраТ «Ельворті Груп», очолює обласне об’єднання організацій роботодавців. Штутман був депутатом Кіровоградської облради від «Партії регіонів», нині публічно політикою не займається. Щоправда, працівники його заводів мають депутатські місця в міськраді Кропивницького. А на заводи Штутмана «ознайомлюватися з діяльністю» час від часу приїздять політики. Зокрема тут були Олег Ляшко, а також представники «Слуги народу».

Оренда офісу, станом на 2020 рік, якщо вірити звіту, ОПЗЖ обходився у 1460 грн. на місяць.

Активно вела передвиборчу кампанію на Кіровоградщині і обласна організація партії «За майбутнє». Але звітуванням про передвиборчий період у місцевому осередку вирішили себе не обтяжувати і скористались «карантинною» можливістю не подавати звіт. На партійній Фейсбук-сторінці є купа фотозвітів із заходів у приміщенні з політичною символікою. 

На сайті Кіровоградської облради вказано, що офіс обласної організації партії знаходиться по вулиці Верхній Биковській, 56. За інформацією з реєстру нерухомості, будівля належить голові обласного осередку партії Олександру Горбунову.  

Підсумовуючи, можна вкотре відзначити системність переплетеностей владно-бізнесових кіл, що є особливо характерною в регіонах. 

Анастасія Зубова

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.