Суцільні збіги: кому відходять мільярди з «великого будівництва» на Рівненщині

Словосполучення «Велике будівництво» протягом останнього року можна почути ледь не з кожної праски. Ініціатива президента Володимира Зеленського, основна мета якої наново перекласти автошляхи країни, з часом переросла в своєрідну нав’язливу ідею.
І сьогодні складається враження, що взяті по проєкту зобов’язання очільник країни разом з “Укравтодором” збираються виконати всупереч всьому, що відбувається в країні. Так, це на “Велике будівництво” спрямовуються мільярди з так званого “антиковідного фонду”, гроші до якого збирали всі разом для боротьби з пандемією. Так, це “Велике будівництво” народило таке поняття як “дорожній картель” – об’єднання компаній, які фактично монополізували галузь. Так, це “Велике будівництво” регулярно інспектує і піарить сам Офіс Президента.
І якщо в масштабах усієї країни з “Великим будівництвом” все більш-менш зрозуміло, то при вивченні процесів на місцях виникає чимало питань. Мільйони з бюджету – видно. Великі будівельні компанії – помітно. А хто між ними?
Рівненська область,напевно, в цьому плані показовіша за інші. Бо очолює її колишній керівник якраз таки “дорожньої” фірми.
Фірма Коваля
Віталій Коваль став головою Рівненської обласної державної адміністрації у вересні 2019-го. До цього протягом трьох років керував фірмою “ВВВ Монтаж”, що займається будівництвом доріг. Київська прописка не заважала компанії вигравати найбільші профільні тендери саме на Рівненщині.
Вірогідно, дещо може пояснити причетність Коваля до області. Його пов’язують з ексголовою облради Олександром Данильчуком, який і сам розповідав, що Коваль буквально “виріс в нього на очах“. Тут же, на Рівненщині, розташовано і асфальтобетонний завод “ВВВ Монтажу”, потужністю і затребуваністю якого ще наприкінці 2017-го хизувалася місцева влада.
Після призначення Коваля головою обладміністрації, “ВВВ Монтаж” змінює директора. Ба більше – фірма практично зникає з великих тендерів. Договори на сотні мільйонів із Службою автомобільних доріг змінилися невеликими підрядами на сотні тисяч у районних центрах.
І, здавалося б, не прикопаєшся – очільник області облишив бізнес, і бізнес цей не почав користуватися преференціями. Ймовірно, ідея була якраз у формуванні такої думки. Бо замість “ВВВ Монтажу” на тендери прийшли підозріло тісно зв’язані з нею фірми, для яких публічність вже й не така страшна.
Клон “ВВВ Монтаж”
2020-й. “Велике будівництво” в розпалі. Служба автомобільних доріг у Рівненській області віддає найбільші підряди п’ятьом компаніям: “Спец комплект постач”, “Енергетично-дорожнє будівництво”, “Хмельницьке ШБУ №56”, Спільне Українсько-німецьке підприємство “Автострада” та “Рівнеавтошляхбуд”.
Для розуміння – це підряди на майже 3 з половиною мільярдів гривень, які компанії взяли для капітальних та поточних ремонтів обласних автострад. Нас зацікавили три фірми зі списку – “Рівнеавтошляхбуд”, “Енергетично-дорожнє будівництво” та Українсько-німецьке підприємство “Автострада” . На трьох за останні 11 місяців вони підписали договорів із САД на півтора мільярди.
Почнемо з першої фірми. Історія “Рівнеавтошляхбуду” нагадує життєпис фенікса. Акціонерне товариство було засноване ще в 2001-му. Донедавна компанія отримувала далеко не найбільші підряди, а у 2019-му фірма взагалі не підписала з САД жодного договору. За цей же 2020-й рік опинилася в першій п’ятірці по кількості і вартості підрядів.
Найбільші проєкти “великого будівництва”, які отримав “Рівнеавтошляхбуд” в області це 173 мільйона на поточний середній ремонт дороги Т-18-01 Рівне – Здолбунів – Мізоч – Дубно і 120 мільйонів на капремонт Н-25 Городище – Рівне – Старокостянтинів. Хоча цих об’єктів немає на карті “Великого будівництва”, але РОДА показує їх у своєму телеграмі як належні до ініціативи президента.
В чому секрет успіху “Рівнеавтошляхбуду”? Можна припустити, що зміна керівництва. 28 липня компанія підписує договір із САД вартістю більше ніж сто мільйонів. Через два дні після цього фірму очолює Сергій Комаров.
Цей чоловік хоча й не дуже довго, але керував і навіть володів “ВВВ Монтажем” після того як Віталій Коваль і Олексій Пустовіт отримали посади в області (від ред. – Олексій Пустовіт був власником “ВВВ Монтаж” при директорстві Віталія Коваля, але згодом став помічником останнього в РОДА).
Цікаво, що людина з іменем Сергій Комаров відповідала у “ВВВ Монтажі” за охорону праці і не входила до числа топ-менеджерів.
Окрім Комарова, “ВВВ Монтаж” та “Рівнеавтошляхбуд” пов’язують ідентичні ціни на асфальтобетонні суміші і дещо однакові документи на викиди забруднюючих речовин.
Колишній директор ПРАТ “Рівнеавтошляхбуд” Віктор Бредихін, якого замінили Сергієм Комаровим, говорити з журналістами не хоче. На будь-які питання про свого наступника не відповідає. Лише сказав, що змінились акціонери, тому і змінився керівник.
Поговорити із самим Сергієм Комаровим нам не вдалось. Він не вийшов на зв’язок.
Виходить, що за два дні після підписаного договору ціною за сто мільйонів на керівну посаду у середнього рівня компанію стає не чужа для очільника області людина. Після чого фірма ще один дуже дорогий підряд, вартістю у 173 мільйони, який, до речі, Східний офіс Держаудитслужби радив САД відхилити. Просто констатація.
Третій не зайвий
“Енергетично-дорожнє будівництво” – друга компанія зі списку лідерів за отриманими замовленнями у 2020-му, яка привернула нашу увагу. Бо вона теж працює з “ВВВ Монтаж”.
Спільна історія тягнеться ще з 2018-го, коли обидві фірми зійшлися на одному з найдорожчих на той час тендерів від Служби автомобільних доріг. “ВВВ Монтаж” в документах тоді несподівано показав, що техніку орендує у конкурента – “Енергетично-дорожнього будівництва”. Це було схоже на негласну співпрацю суперників, де важливішим є не те, хто виграє на тендері, а те хто на ньому заробить. І схоже, що ця співпраця не завершилась.
Цього року “ЕДБ” взяло один із найбільших підрядів від САД – капремонт дороги Н-22 – Устилуг – Луцьк – Рівне вартістю майже півмільярда. І у всіх підрядах від САД, які фірма взяла цього року – а це загалом більше мільярда – в документах вказано, що користується компанія лабораторією “ВВВ Монтажу”, орендує їхні катки і замовляє в неї асфальт. Простіше кажучи – дає заробити колишньому конкуренту і вдень, і вночі.
Втім, замовлення асфальту могло б виглядати доволі логічним, бо, нагадаємо, у “ВВВ Монтаж” є власний асфальтобетонний завод. Той самий, пропіарений на рівні обладміністрації. Але заводи є не лише в компанії, якою раніше керував очільник області. Так, наприклад, “Хмельницьке ШБУ №56” замовляє асфальт у “Дортрейд Поділля”, що в Зорі.
Фірма-лідер за сумами виграних підрядів від САД “Спец комплект постач” у найдорожчому своєму договорі показує, що купує асфальт у заводу облавтодору, що у Новій Любомирці. Купують і у згаданого “Рівнеавтошляхбуду”, і в “Дортрейд Поділля” .
Директор ТОВ “Енергетично-дорожнє будівництво” Юрій Клімов підтвердив, що з “ВВВ Монтаж” вони давні партнери і змінювати цього не хочуть. Теперішня посада Коваля нібито не дуже хвилює директора “ЕДБ”.
- Ви працювали з “ВВВ Монтаж” ще з 2018-го, коли Віталій Коваль був там директором. Зараз він голова РОДА, ви ж знаєте про це? – Журналістка.
- Та ні. Ми давно не спілкувалися.
Чоловік нам розповів, що його фірма працює ще й з “Рівнеавтошляхбудом”, хоча в тендерних документах ми цього не знайшли.
- А чому саме ці двоє? – Журналістка.
- Бо так в нас об’єкти розположені, що нам зручно там отримувати матеріали.
Ймовірно, справа не тільки в об’єктах. Два роки тому “ВВВ Монтаж” на той же тендер подали довідку про працівників з підписом Коваля. Виконробом фірми вказаний Валерій Дегтяренко. Цьогоріч він серед працівників “ЕДБ”. У його відсканованій трудовій вказано, що місце роботи чоловік не міняв з 2017. Що ж – партнери, то партнери.
Четвертий на підхваті
Ще одна фірма з “п’ятірки 2020” від обласної САД ТОВ “Спільне Українсько-німецьке підприємство “Автострада” взагалі цьогоріч вперше отримала підряд на капремонт ділянки траси Н-25 Городище – Рівне – Старокостянтинів. Підряд цей не дотягує навіть до сотні мільйонів, але не цим нам цікавий.
Бореться на тендерах Рівненщини “Автострада” мінімум з 2018-го. Тоді ж “Автострада” показала, що у Вінниці має своє виробництво асфальту. А у липні вже 2020-го, коли асфальт і лабораторія замовлені у “ВВВ Монтаж”, “Автострада” вперше і поки єдино перемагає на тендері від обласної служби автодоріг Рівненщини.
Директор ТОВ “Українське-німецьке підприємство “Автострада” Анатолій Вакар не дуже охоче відповідає на наші запитання. За 5 хвилин розмови встиг пояснити, що хоча в тендерних документах фірма подала договір на постачання асфальтобетонних сумішей із “ВВВ Монтаж”, насправді мостили дорогу своєю власною продукцією. Як таке може бути?
- Ми перепогодили і закрили акти власним асфальтом. Коли ми заходили на тендер в нас не було власного заводу.
При цьому, два роки тому “Автострада” показала, що купила власну асфальтобетонну установку, навіть заплановані обсяги виробництва додали в свої документи. Анатолій Вакар сказав, що попри це, коли підписували угоду із САД цьогоріч у червні, завод “Автостради” нібито не працював. А “ВВВ Монтаж” обрали нібито через якісну продукцію. За словами Вакара, родовід підприємства він не вивчає.
- Політичне забарвлення… чи там інше… власника мене абсолютно не цікавить, – каже директор “Автостради”, хоча про політику ми не згадували.
- Вибачте, ми виконали роботу якісно і в установлений термін. Всі інші питання якщо у вас є, задавайте правоохоронним органам, – прощаючись кинув він журналістці.
Питання голові РОДА Віталію Ковалю ми передали через речника обласної адміністрації Олександра Поліщука. Його відповідь прийшла у такому вигляді:
- Так, я дійсно був директором ТОВ «ВВВ Монтаж». Підкреслюю, директором, а не власником. Тож коли пішов з цієї компанії, далі не слідкую за їхньою діяльністю, чи кадровими рішеннями. До інших згаданих компаній також відношення не маю.
Так, власником “ВВВ Монтаж” Віталій Коваль не був. Власником був його теперішній помічник і радник Олексій Пустовіт. Колишній заступник директора фірми Роман Швидкий теж щось тепер Ковалю радить. І наостанок. На початку 2020-го заступником керівника САД у Рівненській області було призначено Сергія Романа. Він був головним інженером “ВВВ Монтаж” при директорстві Коваля. Так, при директорстві. Він не був власником, пам’ятаємо.
Алла Максимчук
Матеріал створено в рамках спільного з Bihus.Info проєкту “Лабораторія викриттів 2.0”
Бувають випадки, коли по структурі власності компаній-учасниць тендеру не вдається знайти очевидних ознак їх пов’язаності та розіграшу конкурсу. Але існує ціла низка, на перший погляд, неочевидних маркерів, які можуть допомогти журналістам у пошуках тендерних “розпилів”. П’ять порад – на що звернути увагу на реальних прикладах.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниПартнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані
У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.
Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку
У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів.
“Слуга народу” Торохтій під час війни відпочиває за кордоном та їздить новим авто за 7 мільйонів
Журналісти зафіксували, як народний депутат Богдан Торохтій використовує придбаний у березні 2023-го Mercedes-Benz EQS, та знайшли докази виїзду на море за кордон під час воєнного стану.