Важливо
Новини

“Слугу народу” у 2020-му на мільйони фінансували продавець з ринку, кандидат від Порошенка і бухгалтерки з “хрущовок”

FacebookTwitterTelegram
Журналісти Bihus.Info проаналізували фінансовий звіт політичної партії “Слуга народу” за 3 квартал 2020-го, який нещодавно було оприлюднено на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Аналіз показав, що партію на мільйони гривень фінансували люди, які про це або не знали, або найімовірніше не мали змоги вносити настільки великі суми на партійний рахунок. 

Загалом від фізичних осіб партія отримала понад 41 мільйон гривень в якості пожертв. Чверть цих внесків зробили мешканці містечка Нетішин, що у Хмельницькій області. Так, в партійному звіті вказано, що майже 1.5 мільйони гривень внесків зробила Галина Скіженок. Жінка працює бухгалтеркою, разом з чоловіком-столяром мешкає в звичайній багатоповерхівці в Нетішині. Журналістам Скіженок заявила, що це її особисті накопичення і внесок вона робила, бо їй так захотілося. 

Ще майже два мільйони гривень на рахунки “Слуги народу” вніс Віктор Гордєєв. За словами сусідів, чоловік займається продажем риби на місцевому ринку. Під час розмови з журналістами Гордєєв не одразу зрозумів про які кошти йдеться, але в результаті підтвердив, що внесок робив особисто. Походження значної суми чоловік не пояснив. 

Мільйон гривень “Слузі народу” у вересні 2020-го пожертвував Віталій Каленюк, зареєстрований у Нетішині як ФОП. Цікаво, що вже в жовтні 2020-го, під час місцевих виборів, чоловік був кандидатом в депутати місцевої ради від “Європейської солідарності”. В розмові з журналістами Каленюк заперечував, що жертвував кошти “слугам”, але запевняв, що такі кошти в нього є. На запитання про нестандартний “політичний хід”, Каленюк заявив, що пішов від “ЄС”, бо “слуги” його в список не запросили.

Чимало внесків на рахунки партії робили і кияни. Так, по майже 400 тисяч гривень внесли Марія Шилько та Василь Шилько – подружжя пенсіонерів з Києва. В розмові з журналістами Марія Шилько заперечила, що робила подібну пожертву, заявивши, що в родини таких коштів просто немає.

Про відсутність коштів заявила і родина Ігоря Купрійця, з Києва, який, якщо вірити звіту “Слуги народу”, передав партії майже мільйон гривень в якості пожертви. За словами батьків Купрійця, чоловік працює звичайний менеджером “на якійсь фірмі”. 

З повним звітом “Слуги народу” за 3 квартал 2020 року можна ознайомитися тут.

Нагадаємо, що всі політичні партії в Україні за Законом фінансуються і звітують за чіткими правилами. Політсили можуть отримувати і державне фінансування (ті партії, які потрапили до парламенту) і збирати пожертви від фізичних та юридичних осіб. Втім, суми внесків чітко регламентовані, а основна вимога – внескодавець має вносити ці кошти особисто і мати змогу пояснити їхнє походження. Втім, політичні партії регулярно порушують цю вимогу, вдаючись до усіляких можливих схем. Найчастіше політсили фінансуються “фейковими донорами”, які насправді можуть і не підтримувати її, і не мати можливості робити внески таких розмірів. Партії знаходять цих осіб по всій країні і за винагороду через них “проганяють” кошти невідомого походження на свої рахунки. 

Так, Bihus.Info раніше вже розповідали про “фейкових донорів” партій “Батьківщина” та “Слуга народу”. В першому випадку партію нібито фінансували касирка з супермаркету, майстриня манікюру з Кіровоградської області та звичайні пенсіонери. В другому – “хінкальник” з грузинського кафе на околиці Києва, продавчиня нижньої білизни та чоловік, якого неодноразово притягали до відповідальності через крадіжки в магазинах.

За порушення правил фінансування політичних партій передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, а за їх дотриманням слідкує НАЗК. Втім, з початку 2020-го робити це стало складніше, адже політсилам дозволили не подавати фінансову звітність на час дії карантину в Україні. Чимало партій зловживають цим правом, не подаючи звітів взагалі або ж роблячи це з величезним запізненням.

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.