Важливо
Новини

“Слугу народу” у 2020-му на мільйони фінансували продавець з ринку, кандидат від Порошенка і бухгалтерки з “хрущовок”

FacebookTwitterTelegram
Журналісти Bihus.Info проаналізували фінансовий звіт політичної партії “Слуга народу” за 3 квартал 2020-го, який нещодавно було оприлюднено на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Аналіз показав, що партію на мільйони гривень фінансували люди, які про це або не знали, або найімовірніше не мали змоги вносити настільки великі суми на партійний рахунок. 

Загалом від фізичних осіб партія отримала понад 41 мільйон гривень в якості пожертв. Чверть цих внесків зробили мешканці містечка Нетішин, що у Хмельницькій області. Так, в партійному звіті вказано, що майже 1.5 мільйони гривень внесків зробила Галина Скіженок. Жінка працює бухгалтеркою, разом з чоловіком-столяром мешкає в звичайній багатоповерхівці в Нетішині. Журналістам Скіженок заявила, що це її особисті накопичення і внесок вона робила, бо їй так захотілося. 

Ще майже два мільйони гривень на рахунки “Слуги народу” вніс Віктор Гордєєв. За словами сусідів, чоловік займається продажем риби на місцевому ринку. Під час розмови з журналістами Гордєєв не одразу зрозумів про які кошти йдеться, але в результаті підтвердив, що внесок робив особисто. Походження значної суми чоловік не пояснив. 

Мільйон гривень “Слузі народу” у вересні 2020-го пожертвував Віталій Каленюк, зареєстрований у Нетішині як ФОП. Цікаво, що вже в жовтні 2020-го, під час місцевих виборів, чоловік був кандидатом в депутати місцевої ради від “Європейської солідарності”. В розмові з журналістами Каленюк заперечував, що жертвував кошти “слугам”, але запевняв, що такі кошти в нього є. На запитання про нестандартний “політичний хід”, Каленюк заявив, що пішов від “ЄС”, бо “слуги” його в список не запросили.

Чимало внесків на рахунки партії робили і кияни. Так, по майже 400 тисяч гривень внесли Марія Шилько та Василь Шилько – подружжя пенсіонерів з Києва. В розмові з журналістами Марія Шилько заперечила, що робила подібну пожертву, заявивши, що в родини таких коштів просто немає.

Про відсутність коштів заявила і родина Ігоря Купрійця, з Києва, який, якщо вірити звіту “Слуги народу”, передав партії майже мільйон гривень в якості пожертви. За словами батьків Купрійця, чоловік працює звичайний менеджером “на якійсь фірмі”. 

З повним звітом “Слуги народу” за 3 квартал 2020 року можна ознайомитися тут.

Нагадаємо, що всі політичні партії в Україні за Законом фінансуються і звітують за чіткими правилами. Політсили можуть отримувати і державне фінансування (ті партії, які потрапили до парламенту) і збирати пожертви від фізичних та юридичних осіб. Втім, суми внесків чітко регламентовані, а основна вимога – внескодавець має вносити ці кошти особисто і мати змогу пояснити їхнє походження. Втім, політичні партії регулярно порушують цю вимогу, вдаючись до усіляких можливих схем. Найчастіше політсили фінансуються “фейковими донорами”, які насправді можуть і не підтримувати її, і не мати можливості робити внески таких розмірів. Партії знаходять цих осіб по всій країні і за винагороду через них “проганяють” кошти невідомого походження на свої рахунки. 

Так, Bihus.Info раніше вже розповідали про “фейкових донорів” партій “Батьківщина” та “Слуга народу”. В першому випадку партію нібито фінансували касирка з супермаркету, майстриня манікюру з Кіровоградської області та звичайні пенсіонери. В другому – “хінкальник” з грузинського кафе на околиці Києва, продавчиня нижньої білизни та чоловік, якого неодноразово притягали до відповідальності через крадіжки в магазинах.

За порушення правил фінансування політичних партій передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, а за їх дотриманням слідкує НАЗК. Втім, з початку 2020-го робити це стало складніше, адже політсилам дозволили не подавати фінансову звітність на час дії карантину в Україні. Чимало партій зловживають цим правом, не подаючи звітів взагалі або ж роблячи це з величезним запізненням.

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.

   Новини

   “Аби вивезти друга, ми перевдягли його у священника”: розповідь залізничника, який пережив окупацію Херсона та виходив на проукраїнські мітинги

   Херсон пробув в окупації вісім місяців. Після того, як Збройні Сили України вибили росіян з міста, світ дізнався про чергові воєнні злочини окупантів. Гуманітарна криза, грабежі, залякування, зникнення або вбивства людей ─ це те, що пережили херсонці, які, попри присутність російських військових в місті, в перші тижні окупації масово виходили на проукраїнські мітинги ─ аж поки по них не відкрили вогонь. Як росіяни захоплювали місто, грабували його та залякували мешканців ─  у розповіді залізничника, який в окупації провів два місяці.