Важливо
Блоги

Що не так з “Партією Шарія”: від нелегального фінансування до державної зради

FacebookTwitterTelegram
1 жовтня команда Bihus.Info виграла суд проти мережі заправок БРСМ, які фігурували в сюжеті про нелегальне фінансування “Партії Шарія”. У продовження історії юристи Bihus.Info розповіли про 3 ключові порушення в діяльності політсили і її лідера.

Перше порушення трапилось вже при “народженні” партії. Адже політсила Шарія розпочала свій шлях через протизаконні дії при реєстрації, а точніше при перереєстрації політичної партії “Об’єднана Україна” у “Партію Шарія”. За даними СБУ,  при перереєстрації використовували підробні документи, а також фальсифікувалися протоколи засідань “політичної сили”, що дозволило обрати “потрібних” керівників партії.  

Ще один цікавий аспект з’явився пізніше – громадянин Віктор Шарій, на якого зареєстровано “Партію Шарія”, заявив, що не має жодного стосунку до її діяльності і лише дав нотаріальну згоду на використання в ній свого прізвища за грошову винагороду у $500. Справа в тому, що, згідно зі статтею 9 закону «Про політичні партії в Україні» назва партії не може містити ім’я людини без її письмової згоди (або її спадкоємця), засвідченої в установленому законом порядку. На думку СБУ, цієї згоди у офіційному і засвідченому вигляді не існує, тому й інкримінується партії внесення свідомо неправдивих даних під час перереєстрації.

Про друге порушення розповіли журналісти Bihus.Info в розслідуванні “Шарій. Чорна каса” в жовтні 2020 року. Мова про нелегальне фінансування партії: від виплати неофіційних зарплат активістам в осередках партії до оплати оренди офісів, мерчу, партгазети тощо.  Згідно з офіційним звітом, за перший квартал 2020 року “Партія Шарія” отримала 1168653 гривень “пожертв”, з яких на зарплату співробітників витратили 224714 гривень. Проте, згідно телеграм-листувань, які отримали журналісти Bihus.Info, лише за один місяць партія витратила на зарплати щонайменше 1,3 млн гривень. Детально про фінансові оборудки партії, проплачених експертів і зв’язок з мережею БРСМ можна згадати в сюжеті. До речі, за цією історією юристи проекту “Тисни” (Bihus.Info) звернулись до Національного агентства з питань запобігання корупції. НАЗК повідомило, що інформацію з розслідування додали до матеріалів перевірки звіту «Партії Шарія», в ході якої виявили ознаки кримінальних правопорушень. Серед них: подання завідомо неправдивих даних фінансового характеру та невідповідність сум доходів осіб, що фінансували партію, розмірам внеску. “На сьогодні НАЗК передало ці дані Нацполіції та Державній фіскальній службі України”.

І третє порушення – це дії очільника партії, самого Анатолія Шарія, якому СБУ в лютому 2021 року оголосило підозру у державній зраді. За даними СБУ, Шарій здійснював протиправну діяльність на шкоду національній безпеці України в інформаційній сфері: “Є підстави вважати, що Анатолій Шарій діяв на замовлення іноземних структур”, – йдеться в релізі СБУ щодо підозри.

Варто додати, що на сьогодні в Окружному адміністративному суді м. Києва  також розглядається справа за позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії “Партія Шарія” (третя особа в цій справі – Служба безпеки України) щодо заборони діяльності партії “Партія Шарія”. У позові порушуються питання щодо заборони діяльності політичної партії  «Партія Шарія» на підставі листа Служби безпеки України, повідомлень Київської міської прокуратури, відеоматеріалів на Youtube-каналі. На даний час зупинено провадження у справі, так як проводиться психолого-лінгвістична експертиза

Отже, станом на жовтень 2021 року Шарій і його політсила фігурують у наступних кримінальних провадженнях:

 • 16 лютого 2021 Анатолію Шарію повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України – «Державна зрада» і «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками».
 • 25 лютого Служба безпеки України оголосила блогера Анатолія Шарія в державний розшук.
 • 8 червня 2021 року СБУ повідомила, що провела обшуки у засновників громадської організації “Партія Шарія”, причетних до розповсюдження в столичному регіоні агітації із закликами до зміни меж території або державного кордону України. Відкрито кримінальні провадження за статтями про зазіхання на територіальну цілісність України (ч. 1 ст. 110 КК) і підроблення документів (ч. 3 ст. 358 КК). Слідчі дії тривають.
 • крім того, згідно з відповідями на запит нардепа Гончаренка, ​​Офіс Генпрокурора і НАЗК також мають відкриті провадження щодо партії Шарія за статтями про відмивання доходів, ухилення від сплати податків і махінації у фінансуванні партії. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.