Важливо
Блоги

Що не так з “Партією Шарія”: від нелегального фінансування до державної зради

FacebookTwitterTelegram
1 жовтня команда Bihus.Info виграла суд проти мережі заправок БРСМ, які фігурували в сюжеті про нелегальне фінансування “Партії Шарія”. У продовження історії юристи Bihus.Info розповіли про 3 ключові порушення в діяльності політсили і її лідера.

Перше порушення трапилось вже при “народженні” партії. Адже політсила Шарія розпочала свій шлях через протизаконні дії при реєстрації, а точніше при перереєстрації політичної партії “Об’єднана Україна” у “Партію Шарія”. За даними СБУ,  при перереєстрації використовували підробні документи, а також фальсифікувалися протоколи засідань “політичної сили”, що дозволило обрати “потрібних” керівників партії.  

Ще один цікавий аспект з’явився пізніше – громадянин Віктор Шарій, на якого зареєстровано “Партію Шарія”, заявив, що не має жодного стосунку до її діяльності і лише дав нотаріальну згоду на використання в ній свого прізвища за грошову винагороду у $500. Справа в тому, що, згідно зі статтею 9 закону «Про політичні партії в Україні» назва партії не може містити ім’я людини без її письмової згоди (або її спадкоємця), засвідченої в установленому законом порядку. На думку СБУ, цієї згоди у офіційному і засвідченому вигляді не існує, тому й інкримінується партії внесення свідомо неправдивих даних під час перереєстрації.

Про друге порушення розповіли журналісти Bihus.Info в розслідуванні “Шарій. Чорна каса” в жовтні 2020 року. Мова про нелегальне фінансування партії: від виплати неофіційних зарплат активістам в осередках партії до оплати оренди офісів, мерчу, партгазети тощо.  Згідно з офіційним звітом, за перший квартал 2020 року “Партія Шарія” отримала 1168653 гривень “пожертв”, з яких на зарплату співробітників витратили 224714 гривень. Проте, згідно телеграм-листувань, які отримали журналісти Bihus.Info, лише за один місяць партія витратила на зарплати щонайменше 1,3 млн гривень. Детально про фінансові оборудки партії, проплачених експертів і зв’язок з мережею БРСМ можна згадати в сюжеті. До речі, за цією історією юристи проекту “Тисни” (Bihus.Info) звернулись до Національного агентства з питань запобігання корупції. НАЗК повідомило, що інформацію з розслідування додали до матеріалів перевірки звіту «Партії Шарія», в ході якої виявили ознаки кримінальних правопорушень. Серед них: подання завідомо неправдивих даних фінансового характеру та невідповідність сум доходів осіб, що фінансували партію, розмірам внеску. “На сьогодні НАЗК передало ці дані Нацполіції та Державній фіскальній службі України”.

І третє порушення – це дії очільника партії, самого Анатолія Шарія, якому СБУ в лютому 2021 року оголосило підозру у державній зраді. За даними СБУ, Шарій здійснював протиправну діяльність на шкоду національній безпеці України в інформаційній сфері: “Є підстави вважати, що Анатолій Шарій діяв на замовлення іноземних структур”, – йдеться в релізі СБУ щодо підозри.

Варто додати, що на сьогодні в Окружному адміністративному суді м. Києва  також розглядається справа за позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії “Партія Шарія” (третя особа в цій справі – Служба безпеки України) щодо заборони діяльності партії “Партія Шарія”. У позові порушуються питання щодо заборони діяльності політичної партії  «Партія Шарія» на підставі листа Служби безпеки України, повідомлень Київської міської прокуратури, відеоматеріалів на Youtube-каналі. На даний час зупинено провадження у справі, так як проводиться психолого-лінгвістична експертиза

Отже, станом на жовтень 2021 року Шарій і його політсила фігурують у наступних кримінальних провадженнях:

 • 16 лютого 2021 Анатолію Шарію повідомили про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України – «Державна зрада» і «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками».
 • 25 лютого Служба безпеки України оголосила блогера Анатолія Шарія в державний розшук.
 • 8 червня 2021 року СБУ повідомила, що провела обшуки у засновників громадської організації “Партія Шарія”, причетних до розповсюдження в столичному регіоні агітації із закликами до зміни меж території або державного кордону України. Відкрито кримінальні провадження за статтями про зазіхання на територіальну цілісність України (ч. 1 ст. 110 КК) і підроблення документів (ч. 3 ст. 358 КК). Слідчі дії тривають.
 • крім того, згідно з відповідями на запит нардепа Гончаренка, ​​Офіс Генпрокурора і НАЗК також мають відкриті провадження щодо партії Шарія за статтями про відмивання доходів, ухилення від сплати податків і махінації у фінансуванні партії. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Комунальні “Харківські тепломережі” віддали 150 млн оточенню свого ж директора

   150 млн грн за півроку. Саме на таку суму отримала підрядів від комунального підприємства “Харківські теплові мережі” новенька фірма, яка пов’язана з керівником цього підприємства Василем Скопенко.

   Новини

   “Фінансова опора”: у 2020-му “Голос” спонсорували співробітники мережі дитячих мовних курсів 

   У 2020-му році на рахунок партії «Голос» надійшло понад 500 тисяч гривень. Така сума вказана у двох останніх звітах політсили – за перший та другий квартали 2020 року. Серед донорів – жителі Києва, Харкова, Запоріжжя та Кам’янця-Подільського. Дехто з них «закинув» партії 31 гривню, а дехто – майже 200 тисяч. Найбільш «мажорними» донорами виявилися співробітники мережі дитячої мовної школи Green Country, які «підтримали» політсилу на понад півмільйона гривень. Серед співзасновників закладу – Наталя Лотоцька, дружина екскандидата від “Голосу”, одного з засновників мережі «Опора» та члена Центральної виборчої комісії Андрія Гевка.

   Новини

   Як викладачі Київського національного університету культури і мистецтв Поплавського у 2020-му спонсорували партію Поплавського

   Понад один мільйон гривень – саме стільки у 2020 році “Аграрна партія” офіційно отримала від своїх донорів. Прихильники політсили перераховували від 450 гривень до 200 тисяч. Найбільш щедрими та активними прихильниками партії стали викладачі та співробітники Київського національного університету культури і мистецтв, президентом якого є Михайло Поплавський. Можливо, це пов’язано з тим, що у тому ж році головою “Аграрної партії” став… Михайло Поплавський.