Важливо
Новини

Щедрі комунальники, безробітний і студент: хто підтримав “слуг” на Дніпропетровщині на 4 мільйони

FacebookTwitterTelegram

Яскрава перемога “Слуг народу” на парламентських виборах дуже контрастувала з тим, що відбулося вже за рік – під час наступних виборів, місцевих. “Слугам” не вдалося навіть наблизитися до попереднього результату. Навіть у рідному для президента регіоні – на Дніпропетровщині – жоден кандидат від “Слуги народу” не отримав мерське крісло, а тих, хто у великих містах області пройшов від політсили до міських рад, виявилося недостатньо для формування коаліційних більшостей.

При цьому “Слуга народу” отримала значні ресурси якраз під місцеві вибори. Восени партійні рахунки активно “накачувалися” грошима і загалом, у третьому кварталі минулого року, обласний осередок від нібито небайдужих громадян і компаній отримав понад чотири мільйони гривень.  

Ми проаналізували список людей і фірм, які проспонсорували “слуг” на Дніпропетровщині і вчергове переконалися в тому, що всі попередні скандали з фейковими жертводавцями, які нібито дарують партії сотні тисяч гривень, а самі при цьому шукають роботу чи ледь зводять кінці з кінцями, нічому не вчать. Частина людей, які за документами віддавали “слугам” великі суми і з якими нам вдалося поспілкуватися, або не могли згадати про свою фінансову прихильність взагалі, або й взагалі від неї активно відхрещувалися. 

“Свої люди”

Почнемо з юридичних осіб. Точніше – з юридичної особи. Напередодні місцевих виборів обласний осередок “слуг” отримав пожертву лише від однієї компанії. ТОВ “Вільний посад” пожертвувало політсилі 577 тисяч гривень. Компанія, відповідно до даних з державного реєстру, займається агробізнесом. Її співзасновник – Роман Ніколюк – одночасно є і депутатом Новопільської сільської ради від “Слуги народу”. 

Решту, а це 3.5 мільйони гривень, партії донатили фізичні особи. Серед них також чимало “своїх”. Наприклад, 164 тисячі гривень перерахувала Елла Бреславська. Вона йшла від “Слуги народу” в депутати до Дніпровської міської ради, але не була обрана. Ще майже 97 тисяч пожертвував депутат Кам’янської міської ради та член обласної організації “Слуги народу” Дмитро Шабля. 

Майже 34 тисячі задонатив партії Михайло Брижицький. Його дружина – Христина Шевцова-Брижицька – також була кандидаткою від “Слуги народу”.

Ще 108 тисяч “закинув” Олексій Федотов, який раніше був виконуючим обов’язків гендиректора ПАТ “Центральний гірничо-збагачувальний комбінат”. Одним з топ-менеджерів комбінату є Дмитро Шевчик, який минулоріч претендував на посаду міського голови Кривого Рогу від “Слуги народу”. 

32.5 тисячі гривень партії віддала дніпрянка Валерія Харченко. Схоже, що жінка також не є чужою для політсили. В мобільних додатках, які показують як інші абоненти в своїх телефонних книжках підписують той чи інший номер, номер Харченко знаходиться з тегами “Валерия куратор Зе”, “Лера Штаб”, “Валерия Зе”, “Лера Зе”. У телефонній розмові дівчина повідомила, що має свій бізнес – квіткову лавку. При цьому Валерія не одразу згадала про те, що жертвувала партії гроші. А згадавши, попросила передзвонити. Слухавку жінка більше так і не взяла.

Пожертви інших донорів виявилися ще сумнівнішими. Так, наприклад, партію на 36 тисяч гривень нібито підтримав 23-річний Едуард Демченко. За півроку до цього – у лютому 2020-го – хлопець шукав роботу у Дніпрі продавцем-консультантом із очікуваною заробітною платою у вісім тисяч гривень.

Серед донорів партії ми також знайшли студента Євгенія Ігнатенка. Він нібито віддав політсилі 29 тисяч гривень, але в телефонній розмові хлопець повідомив, що ніде не працює: “Ви знаєте, я не можу ані підтвердити, ані спростувати інформації щодо того, чи переказував кошти партії. Це вже не має ніякого значення”.

Найбільшу суму – 623 тисячі гривень – задонатила Ірина Бабіч. Жінка зареєстрована як ФОП і за документами займається готельно-ресторанною справою та надає в оренду житло. Ми намагалися поспілкуватися з Іриною, щоб з’ясувати чи дійсно вона віддала політсилі понад півмільйона гривень, але протягом кількох днів додзвонитися до неї нам так і не вдалося. За місцем реєстрації жінку ми також не застали. 

“Зе-комунальники”

Аналізуючи звіт, ми не могли не помітити цікавий збіг. П’ятеро осіб дуже синхронно, в один день, перерахували політсилі майже півтора мільйони гривень однаковими платежами по 295 566 гривень.

Щонайменше чотирьох з них нам вдалося ідентифікувати. Виявилося, що всі вони пов’язані з комунальним підприємством “Дніпрообленерго” Дніпропетровської обласної ради. Так, наприклад, людина з таким же іменем як у Ірини Василенко значилася як старший майстер дільниці в “Дніпрообленерго”. 

Інша донорка – Світлана Носикова – в телефонній розмові з нами підтвердила, що працює в цьому ж комунальному підприємстві оператором. Жінка спочатку заявила, що не пам’ятає чи перераховувала гроші партії, але потім зазначила – ніяких коштів взагалі не донатила: “Ну так, знаю таке. Та коли це було, я вже не пам’ятаю. Ну ні, таких грошей в мене немає, це неправда”.

Ще один внескодавець Дмитро Гедеревич у 2018 році значився як контактна особа в закупівлях Дочірнього підприємства КП “Дніпрообленерго” – “Західтеплоенерго”. Раніше там же працювала і четверта донорка – Оксана Ратушна. Жінка заявила, що дійсно відправила на партію майже 300 тисяч гривень: “Так, я перерахувала. Це мій вибір. Наразі я працюю бухгалтером на підприємстві, мої батьки більше 20 років працюють в Італії, я єдина донька в сім’ї. От і назбирала”.

Ще 135 тисяч гривень партії “прилетіло” від Ганни Філатової. Жінка раніше мала спільну квартиру із тодішньою дружиною генерального директора КП “Дніпрообленерго” Михайла Масалова Оленою Масаловою. Це відкрита інформація, яку сам Михайло Масалов вказав у своїй же електронній декларації. 

Цікаво, що Масалов при цьому є депутатом Дніпропетровської обласної ради від “Слуги народу”. Тож така щедра підтримка від працівників комунального підприємства вже не видається випадковою.

Цікаво також, що серед помічників Масалова у обласній раді – дніпрянин Олександр Король. Його сестра Марія також задонатила партії чималу суму – 542 тисячі гривень. 

Жінка займається підприємницькою діяльністю і вже після місцевих виборів, у січні 2021 року, її бізнесові справи пішли вгору. Король за спрощеними процедурами (а це означає – без конкурсу) отримала ряд підрядів на проектну документацію реконструкції котелень. Угоди жінка підписала з дочірнім підприємством все того ж комунального підприємства “Дніпрообленерго” – “Васильківкатеплоенерго”. Загальна сума підрядів складає 343 тисячі гривень. Ми намагалися поспілкуватися з Марією, проте жінка, почувши запитання, поклала слухавку. 

Не отримали ми відповідей щодо можливого конфлікту інтересів і від самого Михайла Масалова.

Висновок в цій історії доволі простий. “Слуги” регулярно потрапляють в одні й ті самі скандали, пов’язані з непрозорою, а часто й відверто сумнівною фінансовою політикою. Схоже, що у партії продовжують використовувати і персональні дані людей, і “своїх донорів” для накачування партійних рахунків грошима невідомого походження. 

Дар’я Твердохліб

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.