Важливо
Новини

“Ринкові відносини”: як пасинок Кернеса зі студента перетворився на власника “торгової імперії” Харкова

FacebookTwitterTelegram
За 10 років на посаді харківського мера Геннадій Кернес створив цілу імперію, нарощуючи вплив і активи. Хоча офіційно демонструвалася лише невелика частинка, решта ж існувала завдяки цілому ряду підставних осіб. 
В останні ж пару років ці активи почали офіційно “вибілюватися” і переходити до дружини мера – Оксани Гайсинської або ж її сина – Родіона. Родіон Гайсинський миттєво змінив образ студента на образ молодого мільйонера. Мультимільйонера.

“Ринкові” відносини

2014 рік. В річній декларації Геннадій Кернес вказує – володіє частками в ряді компаній. Це, зокрема, “ТЦ “Комільфо” та “Рівлад ЛТД”, загальна вартість яких складає понад мільйон гривень. Ще в розпорядженні міського голови Харкова – 76% акцій “НПК-Холдінг” та 40% “РТМК “Тоніс-центр” (ну або ж “Сьомий канал”). Вже скоро все це де-юре переходить до Оксани Гайсинської і сам Кернес офіційно більше не володіє ніякими бізнесовими активами, лише отримує дохід від компанії “Фінекс-Капітал” Ігоря Когута.

Але поза увагою залишалися ще десятки фірм, записані на “нонеймів”. Серед них “тендерні фаворити”, компанії, на які записали ледь не всі харківські ринки, елітну нерухомість та землю, що виводили за “кооперативною схемою”, плюс – будівлі, які міськрада продавала за копійки. За кілька років все це почало концентруватися в руках Родіона Гайсинського.

За даними харківських ЗМІ, до 2017 року Родіон Гайсинський взагалі не мав відношення до бізнесу, але вже сьогодні він є власником понад 20 різних компаній. Так, наприклад, Гайсинський контролює більшість продуктових харківських ринків – у вересні 2019 року Родіон де-юре став власником Центрального та Кінного ринку, торгових майданчиків біля метро «Героїв Праці», «Холодна Гора», «Тракторний завод» та інших. За підрахунками наших колег лише за добу Гайсинський мав витратити близько 190 мільйонів гривень на придбання нових активів. 

Що цікаво, в руки наближених до мерії осіб ринки з самого початку потрапили завдяки лояльності міськради. Земля під торгівельними площами опинялася у власності структур з оточення міського голови і для цього створювали дуже пільгові умови. Наприклад, землю продавали з терміном сплати до 5 років. Така собі “мерська розстрочка”.

Ще один спосіб – прости знести існуючі будівлі, які мали власників і на їхньому місці “народити” торгові площі. Подібна історія була на Холодній Горі, де комунальники в інтересах приватної компанії “ФГ Активний капітал” (ось про це “в інтересах” говоримо не ми, це з судових матеріалів) знесли будівлі в 200 квадратів, у яких були власники. Вони, до слова, досі намагаються покарати винних в судах. Ну але земля під зруйнованою нерухомістю одразу перейшла до згаданої “ФГ Активний капітал”. Його засновником тоді був комерційний директор “Парку Горького” Андрій Шаптала. Його дружина – Ольга Кирилова – бізнес-партнерка Гайсинських в декількох компаніях (ну, наприклад, Кириллова володіє часткою “7 каналу” та готелю “Національ” – тієї самої “резиденції” Геннадія Кернеса). Нині ж земля під цим ринком – у власності компанії “Икс Терминал” (назва справді так в реєстрі і прописана, це не ми розкладку на клавіатурі не поміняли) Родіона Гайсинського. Все просто. 

Шаптала був ще й одним із засновників достатньо легендарної фірми “Дімаріс”, яка володіла “Центральним ринком” після того, як структури нардепа Олександра Фельдмана, схоже, здали його без бою. Нині ринок переписаний на компанію “Фарнад”, якою володіє…ну, ви ж явно вже здогадалися. Родіон Гайсинський. Міська рада тут ще й “бонус” бізнесменам докинула, бо разом з землею під ринком вони отримали частину міської дороги та встановили шлагбаум. Депутати просто вивели дорогу, по якій раніше їздили тролейбусу, із загального користування. Ну і продали як частину ринку. Краса. 

Станція метро “Героїв Труда”. Ще кілька років тому тут працювали різні ринки. Але зараз де-факто все належить структурам Гайсинського. Тут під приводом реконструкції комунальники ліквідували старі будівлі, а юристи мерії тим часом через суди “повертали” землю з рук попередніх власників. Виходить, що повертали для того, щоб за деякий час вона опинилася у власності структур сина мера. Тут теж “бонус” був. Фірма “Бриан” отримала землю не лише під ринком, але під автобусним терміналом, яким користується комунальне підприємство. Тепер комунальники платять за це бізнесу оренду. 

До “Бриану” земля належала компанії “Поліфарм”, якій її продавали продавали з тією ж дуже пільговою розстрочкою на 5 років. Засновниками “Поліфарм” були вже згаданий Андрій Шаптала та Олег Гончар, якого журналісти раніше фіксували разом з Кернесом, коли той летів на відпочинок у Швейцарію. 

Не ринками єдиними

У власності структур Родіона Гайсинського та його оточення є не лише торгові площі. Бо ще є, наприклад, кафе в самому центрі міста – на проспекті Незалежності. Відповідно до рішення сесії міськради, землю під цим кафе продавали ТОВ “Дилар-А” з традиційною розстрочкою на 5 років.  Засновниками фірми були Анна Ремескова та Світлана Оберемок. Остання є партнеркою Гайсинського ще в відразу кількох структурах – “Виар 2014” (тут і Ремескова була при справі), “Бриан” та “Фонтен”. Ремескова ж отримувала землю під комерційною нерухомістю на Героїв Сталінграда, 134К. Зараз ця земля та будівля належать ТОВ “Мериголд” Родіона Гайсинського. 

Ще один новий актив Гайсинського – 50% у ТОВ “Грін Ленд”, яке володіє тенісними кортами на території харківського “Диснейленду” – Центрального парку культури та відпочинку імені Горького. Долі у ТОВ “Грін Ленд” як і у ТОВ “ТЦ “Казка” йому дісталися від Віталія Печури – людини, яка була та є співвласником низки фірм з оточення мера Кернеса. 

Восени 2020-го, коли Харків отримав доволі незрозумілу ситуацію з владою в місті, “торгівельна імперія” Родіона Гайсинського продовжила розширюватися за рахунок купівлі ще декількох компаній (“Гофод”, “Стикс Плюс”, “Оливия О”, “Квант Проєкт”, “Лурьє”,  ) , які володіють комерційною нерухомістю в Харкові. Компанії були придбані у Антона Кучугурного з Дніпропетровської області. 

Цікаво, що окрім купи фірм з нерухомістю Кучугурний є директором фірми, яка має взагалі інший профіль. Це “Автохолдсистем”. Засновниками фірми є Олексій Базюра та громадянин Молдови – Анатолій Сомнітєльнов.  Базюра, в свою чергу був директором фірми ТОВ “Компанія “Дніпро Інвест”. А засновником цієї фірми був Вячеслав Дробот – брат заступника міського голови з питань діджиталізації Олега Дробота. Бухгалтером цієї фірми значився Владислав Ткаченко – людина, яка є партнером Гайсинського у кількох ринках. 

За даними “Харківського антикорупційного центру”, люди з оточення Вячеслава Дробота та Владислава Ткаченко мають частки в багатьох ринках міста Харкова.

Крім того, людиною Дробота є й Анастасія Камянська, яка отримує підряди на проведення міських ярмарок. Крім того, вона була розпорядником Літопарку. 

За даними NewsRoom, одним із співвласників Літопарка є син Харківського міського голови Геннадія Кернеса – Родіон Гайсинський. 

Цікаво, що довгі роки офіційно за проведення ярмарок на головній площі міста бюджет не отримував жодної копійки, ситуація змінилася лише минулого року. 

Зараз на Антона Кучугурного оформлені ще купа фірм з нерухомістю – “Аверс Краун”, “Воленс”, “Ленс+”,”Кампас Плюс”, “Едифис”, “Вирил”, “Миглиор”, Стиф”, “Валькире”, “Мидгарда”, “Нурре”, “Катибо”, “Фрейдис”, “Сехейм”.

Не виключено, що найближчим часом вони змінять власника на Гайсинського, або на когось з людей Дробота-Ткаченка. 

Павло Новик, “Харківський антикорупційний центр”

Матеріал створено в рамках спільного з Bihus.Info проєкту “Лабораторія викриттів 2.0”

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.