Новини

Рік програми «Наші гроші»: розслідування і нагороди, замахи і погрози, і вічне “коли Садовий вивезе сміття”?

FacebookTwitterTelegram

2017 рік для команди програми «Наші гроші» був не просто насиченим: він був складним, несподіваним, але найголовніше – результативним. Підбиваємо підсумки.

Отже, рік програми «Наші гроші» – це:

 • 52 програми, в яких ми показали вам 68 розслідувань

Ми розповідали вам про речі глобальні (як от провал проекту Стіна по укріпленню кордону з Росією), серйозні (як от корупція в Укроборонпромі) і подекуди  жахливі (як от справжні причини пожежі в дитячому таборі цього літа), ми розкривали вам очі на таємне (як от головного смотрящого Мін`юсту Довбенка) та разом з вами сміялися над очевидно абсурдним (як от патент Кривопішина на рух електрички по колу).

 • 116 фігурантів, серед яких депутати, міністри, судді, прокурори і навіть дві партії

Недоторканних неіснує. Від топ-чиновників до місцевих правохоронців – наших запитань не вдавалося уникнути нікому, ні ГПУ, ні ДФС, ні НАБУ з НАЗК.

 • 1106 незручних та складних запитань

Від  «Звідки у вас запчастини до бронетранспортерів, якщо до 2014 їх везли з Росії, а в Україні виготовляють лише з 2016?» і до «Минулого місяця ви вкрали сережки в Ашані за 60 гривень – звідки у вас 600 тис в статутному капіталі фірми?».

 • 202 тисячі кілометрів дорогами Києва та України і 9 кілометрів на веслах

Усе заради того, щоб все побачити на власні очі і потім показати вам. Як номінальний власник тендерного семимільярдного чемпіона «Трейд Коммодіті» – насправді  живе в панельці на околиці промислового Дзержинська. Як на Львівщині живуть без зарплатні шахтери на підконтрольному людям нардепа Королевської підприємстві – поки сама Королевська в дизайнерських чоботях саджає капусту у не задекларованому маєтку під Києвом. Як в українських морських портах розгорнула монополію приватна компанія, забираючи кошти, котрі могла б отримувати держава. І як українські чиновники ховають статки в елітних яхтах.

 • 5 професійних нагород:

«Честь професії» цього року виборола Надія Бурдєй, Денис Бігус отримав Democracy Award, Аліса Юрченко отримала премію за краще розслідування на Mezhyhirya Fest, Марина Ансіфорова взяла номінацію “Newcomer of the year” у Free Press Awards, а премія Young Journalist Award від фундації Thomson дісталася Мар’яні Мотрунич.

 • 540 годин в Інстаграмах, ФЕйсбуках, ВКонтактах та Одноклассниках посадовців і їхніх дітей

Для того, щоб показати вам – як насправді живуть ті, хто здає декларацію як за церковну мишу. У чому справді дуже допомагають Луї Віттони, Куршавелі та Мерседеси дітей українських чиновників.

 • 12 мільйонів глядачів і 44 тисячі друзів у ФБ

Ми бачимо, що вас – наших глядачів, читачів і підписників – не просто стає більше. Ми щасливі, що нам вдається зацікавити вас серйозними і складними темами – ми знаємо, що ми здатні пояснити, а ви здатні зрозуміти найскладніші корупційні схеми українського задзеркалля.

 • 18 запитань – КОЛИ САДОВИЙ ВИВЕЗЕ СМІТТЯ?!

Прийом, котрий часто використовують чиновники, які не в стані відповісти хоч щось путнє на незручні запитання наших журналістів. Наприклад Ляшко, коли не може пояснити свої приховані статки. Спойлер: не врятувало ще нікого, і Ляшка теж.

 • Звинувачень у роботі на: Порошенка – 22 (зазвичай від тимошенківців), Тимошенко – 8 (зазвичай від порошенківців), Садового – 11 (зазвичай … див вище), Путіна – 49 (зазвичай … див пункт про Садового).

 • 10000 (000…?) годин очікування у державних установах

Заради того, щоб показати вам – як провалюються державні реформи, наприклад судову, створюючи новий-старий Верховний Суд.

Погрози судами – одні з найчастіших та найбезглуздіших в практиці «Наших Грошей». Адже засудити нас погрожують за такі речі як спроба взяти інтерв’ю (їх нардеп Яценко, який сховав мільйонні статки в тесті, вважає проявом тероризму) або ж візит в офісний центр за місцем приписки фірми (таке неподобство не хочуть терпіти люди, котрі промучують мільйони на оборонці).

 • ТРИ напади на знімальну групу

Зокрема на наших журналістів здійснили напад у Харкові, під час зйомки сюжету про те, як народний депутат Ігор Котвіцький організовує собі приватну охорону за державний кошт. Ще й планшет від коптера вкрали. Жлобізм на всіх фронтах.

 • 393 запити в держоргани

 • 2 втрачені коптери

Ми завжди намагаємося показати вам УСЕ і з УСІХ можливих ракурсів. На жаль, траєкторію польоту нашої фантазії не завжди витримує навіть літальна техніка. Хто пірнатиме поміж люксовими яхтами чиновників в районі яхт-клубу «Червона Калина»  – підберіть наш «фантік», будь ласка?

 • 2 сімейні драми

От суддя Аблов , наприклад, після нашого сюжету взяв та й продав свою скандальну квартиру за 9 мільйонів, нарікаючи, що довелося це зробити, бо дружина втомилася від журналістів, «забрала дітей та поїхала в Одесу». На Порш Панамері, чи то в будинок на 300 квадратів, чи то одну з двох величезних квартир. Яка драма.

 • 92 виміряних будинки

Ми любимо точність. До сантиметра. Тому коли в наших розслідуваннях трапляються навіть  недобудовані, а отже й незареєстровані та не задекларовані будинки … ми беремо будівельну рулетку і йдемо самі обміряти чиновницькі Форт Буайяри – як у тещі головного поліцейського завгоспа Наумова. Просто щоб ви ошаліли так само, як ми.

 • 47 “прихованих мільйонерів” серед бабусь, селян, алкоголіків та бомжів.

Вони постачають деталі до БТРів, експортують запчастини для винищувачів до Індії, спонсорують національні політичні партії, дозволяють родичам-чиновникам обвішати себе нерухомістю й і ми підозрюємо, що це не повний список.

 • 19 «розкішних» офісів

Отримувачі та відмивачі бюджетних мільйонів, а подекуди й мільярдів, часто радують нас «шикарними» офісами – у підвалах житлових будинків, у перукарнях, а то й у недобудованій крайній хаті на селі з корівкою замість швейцара.

 • 1000 перевірених декларацій і 2747 витягів з реєстрів

Ця цифра не перебільшена – вона ще суттєво применшена. Цього року ми завершили проект з перевірки 1000 декларацій українських топ-чиновників. Завдяки йому ви дізналися у тому числі про майно новопризначеного очільника Нацполіції Князєва. Окрім того, суто балансу заради, ми перевірили і декларації тих, хто сам мав би їх перевіряти. Так голова НАЗК Наталія Корчак і отримала своє кримінальне провадження.

 • 0 відрубаних рук

На жаль, це поза нашими законними повноваженнями, хоча дуже багато разів цього року нам дуже хотілося. Особливо восени, коли Президент Порошенко запевняв, що оборонка – це його персональна турбота, і пафосно обіцяв рубати руки тим, хто краде гроші на армії. Саме у той час, коли ми готували до випуску розслідування про те, як  три бронетанкові заводи «Укроборонпрому» (котрим керує менеджмент Порошенка) злили 100 мільйонів на прокладку (котра пов’язана з представником заводу Порошенка), в котрої затарюється «Ленкузня» (котра і є той самий завод Порошенка).

 • 11 гонитв на авто і без

Ми попрощалися з високими підборами. Занадто вже швидко бігають від нас судді – коли питаєш їх про хабар або про псевдо-колишню дружину, а нардепи – коли питаєш їх про списане на родичів майно. Недосяжним ідеалом поки що лишається Тимошенко, котра вже навчилася і на підборах бігати – просто спитайте її про обмінки.

 • 1 марафон (ну майже)

Враховуючи попередній пункт – команді «Наших Грошей» довелося всерйоз узятися за відпрацювання легкоатлетичних нормативів. Перший забіг – 5 км. Всі живі.

 • 8 випадків жорсткої амнезії

До журналістів «Наших Грошей» як на допит: нічого не пам’ятаю. Напади клінічної забудькуватості все частіше трапляються у наших героїв. Приз за прямоту – нардепу Третьякову. Так і сказав – амнезія.

 • 18 суворих вахтерів

Мілітаризована охорона – не найстрашніший бар’єр, котрий доводиться долати нашим журналістам. На другому місці після спецназу Альфа – вахтери й конс’єржки столичних будинків.

 • 48 хронічних брехунів

Ті, кому ліньки грати в амнезію, відверто брешуть. Наприклад, нардеп Котвіцький, ідучи в супроводі двох охоронців – запевняє, що він у нього один.

 • Сон де вдасться

Ми справді багато працюємо. Тож іноді відключаємося, де доведеться. Побачите сплячого журналіста – не будіть, він точно тільки що здав ефір і йому вже сниться нова тема.

 • 14 проваджень НАБУ по фігурантах програми

Після наших розслідувань кримінальні провадження отримали нардепи  Яценко і Скуратовський, суддя Голяшкін, «Батьківщина» й «Оппоблок», виконавча служба МінЮсту і голова НАЗК Корчак і багато інших.

О. І ось тут лежить наш звіт.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.

   Новини

   “Аби вивезти друга, ми перевдягли його у священника”: розповідь залізничника, який пережив окупацію Херсона та виходив на проукраїнські мітинги

   Херсон пробув в окупації вісім місяців. Після того, як Збройні Сили України вибили росіян з міста, світ дізнався про чергові воєнні злочини окупантів. Гуманітарна криза, грабежі, залякування, зникнення або вбивства людей ─ це те, що пережили херсонці, які, попри присутність російських військових в місті, в перші тижні окупації масово виходили на проукраїнські мітинги ─ аж поки по них не відкрили вогонь. Як росіяни захоплювали місто, грабували його та залякували мешканців ─  у розповіді залізничника, який в окупації провів два місяці.