Рік програми «Наші гроші»: розслідування і нагороди, замахи і погрози, і вічне “коли Садовий вивезе сміття”?
2017 рік для команди програми «Наші гроші» був не просто насиченим: він був складним, несподіваним, але найголовніше – результативним. Підбиваємо підсумки.
Отже, рік програми «Наші гроші» – це:
-
52 програми, в яких ми показали вам 68 розслідувань
Ми розповідали вам про речі глобальні (як от провал проекту Стіна по укріпленню кордону з Росією), серйозні (як от корупція в Укроборонпромі) і подекуди жахливі (як от справжні причини пожежі в дитячому таборі цього літа), ми розкривали вам очі на таємне (як от головного смотрящого Мін`юсту Довбенка) та разом з вами сміялися над очевидно абсурдним (як от патент Кривопішина на рух електрички по колу).
-
116 фігурантів, серед яких депутати, міністри, судді, прокурори і навіть дві партії
Недоторканних неіснує. Від топ-чиновників до місцевих правохоронців – наших запитань не вдавалося уникнути нікому, ні ГПУ, ні ДФС, ні НАБУ з НАЗК.
-
1106 незручних та складних запитань
Від «Звідки у вас запчастини до бронетранспортерів, якщо до 2014 їх везли з Росії, а в Україні виготовляють лише з 2016?» і до «Минулого місяця ви вкрали сережки в Ашані за 60 гривень – звідки у вас 600 тис в статутному капіталі фірми?».
-
202 тисячі кілометрів дорогами Києва та України і 9 кілометрів на веслах
Усе заради того, щоб все побачити на власні очі і потім показати вам. Як номінальний власник тендерного семимільярдного чемпіона «Трейд Коммодіті» – насправді живе в панельці на околиці промислового Дзержинська. Як на Львівщині живуть без зарплатні шахтери на підконтрольному людям нардепа Королевської підприємстві – поки сама Королевська в дизайнерських чоботях саджає капусту у не задекларованому маєтку під Києвом. Як в українських морських портах розгорнула монополію приватна компанія, забираючи кошти, котрі могла б отримувати держава. І як українські чиновники ховають статки в елітних яхтах.
-
5 професійних нагород:
«Честь професії» цього року виборола Надія Бурдєй, Денис Бігус отримав Democracy Award, Аліса Юрченко отримала премію за краще розслідування на Mezhyhirya Fest, Марина Ансіфорова взяла номінацію “Newcomer of the year” у Free Press Awards, а премія Young Journalist Award від фундації Thomson дісталася Мар’яні Мотрунич.
-
540 годин в Інстаграмах, ФЕйсбуках, ВКонтактах та Одноклассниках посадовців і їхніх дітей
Для того, щоб показати вам – як насправді живуть ті, хто здає декларацію як за церковну мишу. У чому справді дуже допомагають Луї Віттони, Куршавелі та Мерседеси дітей українських чиновників.
-
12 мільйонів глядачів і 44 тисячі друзів у ФБ
Ми бачимо, що вас – наших глядачів, читачів і підписників – не просто стає більше. Ми щасливі, що нам вдається зацікавити вас серйозними і складними темами – ми знаємо, що ми здатні пояснити, а ви здатні зрозуміти найскладніші корупційні схеми українського задзеркалля.
-
18 запитань – КОЛИ САДОВИЙ ВИВЕЗЕ СМІТТЯ?!
Прийом, котрий часто використовують чиновники, які не в стані відповісти хоч щось путнє на незручні запитання наших журналістів. Наприклад Ляшко, коли не може пояснити свої приховані статки. Спойлер: не врятувало ще нікого, і Ляшка теж.
-
Звинувачень у роботі на: Порошенка – 22 (зазвичай від тимошенківців), Тимошенко – 8 (зазвичай від порошенківців), Садового – 11 (зазвичай … див вище), Путіна – 49 (зазвичай … див пункт про Садового).
-
10000 (000…?) годин очікування у державних установах
Заради того, щоб показати вам – як провалюються державні реформи, наприклад судову, створюючи новий-старий Верховний Суд.
-
21 погроза судитись (і лише 1 позов – і той безнадійний)
Погрози судами – одні з найчастіших та найбезглуздіших в практиці «Наших Грошей». Адже засудити нас погрожують за такі речі як спроба взяти інтерв’ю (їх нардеп Яценко, який сховав мільйонні статки в тесті, вважає проявом тероризму) або ж візит в офісний центр за місцем приписки фірми (таке неподобство не хочуть терпіти люди, котрі промучують мільйони на оборонці).
-
ТРИ напади на знімальну групу
Зокрема на наших журналістів здійснили напад у Харкові, під час зйомки сюжету про те, як народний депутат Ігор Котвіцький організовує собі приватну охорону за державний кошт. Ще й планшет від коптера вкрали. Жлобізм на всіх фронтах.
-
393 запити в держоргани
-
2 втрачені коптери
Ми завжди намагаємося показати вам УСЕ і з УСІХ можливих ракурсів. На жаль, траєкторію польоту нашої фантазії не завжди витримує навіть літальна техніка. Хто пірнатиме поміж люксовими яхтами чиновників в районі яхт-клубу «Червона Калина» – підберіть наш «фантік», будь ласка?
-
2 сімейні драми
От суддя Аблов , наприклад, після нашого сюжету взяв та й продав свою скандальну квартиру за 9 мільйонів, нарікаючи, що довелося це зробити, бо дружина втомилася від журналістів, «забрала дітей та поїхала в Одесу». На Порш Панамері, чи то в будинок на 300 квадратів, чи то одну з двох величезних квартир. Яка драма.
-
92 виміряних будинки
Ми любимо точність. До сантиметра. Тому коли в наших розслідуваннях трапляються навіть недобудовані, а отже й незареєстровані та не задекларовані будинки … ми беремо будівельну рулетку і йдемо самі обміряти чиновницькі Форт Буайяри – як у тещі головного поліцейського завгоспа Наумова. Просто щоб ви ошаліли так само, як ми.
-
47 “прихованих мільйонерів” серед бабусь, селян, алкоголіків та бомжів.
Вони постачають деталі до БТРів, експортують запчастини для винищувачів до Індії, спонсорують національні політичні партії, дозволяють родичам-чиновникам обвішати себе нерухомістю й і ми підозрюємо, що це не повний список.
-
19 «розкішних» офісів
Отримувачі та відмивачі бюджетних мільйонів, а подекуди й мільярдів, часто радують нас «шикарними» офісами – у підвалах житлових будинків, у перукарнях, а то й у недобудованій крайній хаті на селі з корівкою замість швейцара.
-
1000 перевірених декларацій і 2747 витягів з реєстрів
Ця цифра не перебільшена – вона ще суттєво применшена. Цього року ми завершили проект з перевірки 1000 декларацій українських топ-чиновників. Завдяки йому ви дізналися у тому числі про майно новопризначеного очільника Нацполіції Князєва. Окрім того, суто балансу заради, ми перевірили і декларації тих, хто сам мав би їх перевіряти. Так голова НАЗК Наталія Корчак і отримала своє кримінальне провадження.
-
0 відрубаних рук
На жаль, це поза нашими законними повноваженнями, хоча дуже багато разів цього року нам дуже хотілося. Особливо восени, коли Президент Порошенко запевняв, що оборонка – це його персональна турбота, і пафосно обіцяв рубати руки тим, хто краде гроші на армії. Саме у той час, коли ми готували до випуску розслідування про те, як три бронетанкові заводи «Укроборонпрому» (котрим керує менеджмент Порошенка) злили 100 мільйонів на прокладку (котра пов’язана з представником заводу Порошенка), в котрої затарюється «Ленкузня» (котра і є той самий завод Порошенка).
-
11 гонитв на авто і без
Ми попрощалися з високими підборами. Занадто вже швидко бігають від нас судді – коли питаєш їх про хабар або про псевдо-колишню дружину, а нардепи – коли питаєш їх про списане на родичів майно. Недосяжним ідеалом поки що лишається Тимошенко, котра вже навчилася і на підборах бігати – просто спитайте її про обмінки.
-
1 марафон (ну майже)
Враховуючи попередній пункт – команді «Наших Грошей» довелося всерйоз узятися за відпрацювання легкоатлетичних нормативів. Перший забіг – 5 км. Всі живі.
-
8 випадків жорсткої амнезії
До журналістів «Наших Грошей» як на допит: нічого не пам’ятаю. Напади клінічної забудькуватості все частіше трапляються у наших героїв. Приз за прямоту – нардепу Третьякову. Так і сказав – амнезія.
-
18 суворих вахтерів
Мілітаризована охорона – не найстрашніший бар’єр, котрий доводиться долати нашим журналістам. На другому місці після спецназу Альфа – вахтери й конс’єржки столичних будинків.
-
48 хронічних брехунів
Ті, кому ліньки грати в амнезію, відверто брешуть. Наприклад, нардеп Котвіцький, ідучи в супроводі двох охоронців – запевняє, що він у нього один.
-
Сон де вдасться
Ми справді багато працюємо. Тож іноді відключаємося, де доведеться. Побачите сплячого журналіста – не будіть, він точно тільки що здав ефір і йому вже сниться нова тема.
-
14 проваджень НАБУ по фігурантах програми
Після наших розслідувань кримінальні провадження отримали нардепи Яценко і Скуратовський, суддя Голяшкін, «Батьківщина» й «Оппоблок», виконавча служба МінЮсту і голова НАЗК Корчак і багато інших.
О. І ось тут лежить наш звіт.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниДружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку
У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів.
“Слуга народу” Торохтій під час війни відпочиває за кордоном та їздить новим авто за 7 мільйонів
Журналісти зафіксували, як народний депутат Богдан Торохтій використовує придбаний у березні 2023-го Mercedes-Benz EQS, та знайшли докази виїзду на море за кордон під час воєнного стану.
Очільник Бюро економічної безпеки будує готель на курорті разом з двома генералами СБУ
В.о. директора Бюро економічної безпеки Едуард Федоров разом з дружиною будують готельний комплекс на лижному курорті с.Мигове, що в Чернівецькій області. Землю під цим об’єктом Федорови забудовують разом з родинами ще кількох високопоставлених правоохоронців. Про це повідомляється в сюжеті Лесі Іванової для Bihus.Info