Рік битви за дані для сюжету: як журналісти і юристи Bihus.Info вибороли документи по атестації прокурорів

В липні 2021 на ютубі Bihus.Info вийшов сюжет Данила Мокрика про “зашкварних” прокурорів, які не пройшли атестацію. Фігурантів вигнали з органів в рамках “очищення прокуратури” у 2019-му, але, як з’ясував Данило, вони знов працюють – в Офісі Генпрокурора та Державному бюро розслідувань. На підготовку цього сюжету знадобилось півтора роки – адже в Офісі Генерального прокурора знищили записи співбесід з прокурорами, а висновки кадрових комісій надавати відмовились. Команда Bihus.Info витратила понад рік, щоб через суд і не безоплатно отримати дані про прокурорів – розповідаємо як це було.
“Велика прокурорська атестація” відбувалась наприкінці 2019-го року. В результаті понад 700 співробітників не пройшли перевірку і були звільнені з прокуратури. Щоб з’ясувати причини і дізнатись, як проходили співбесіди, вже наприкінці грудня 2019 Данило Мокрик надіслав до Офісу Генерального прокурора два запити на отримання публічної інформації.
У запитах Данило Мокрик повідомив, що є журналістом Bihus.Info і для підготовки матеріалу йому потрібна публічна інформація, а саме:
– копії персональних висновків кадрових комісій щодо усіх прокурорів, які пройшли співбесіду (як неуспішно, так і успішно);
– відео- або аудіозаписи усіх співбесід, які проводили кадрові комісії в рамках атестації прокурорів ГПУ в грудні 2019 року;
Згодом, у січні 2020, журналіст надіслав ще один запит, в якому просив надати копії всіх рішень кадрових комісій “Про неуспішне проходження прокурором атестації”.
У відповідь на запити Данила Мокрика від Офісу Генерального прокурора надійшли листи з відмовою, з аргументацією, що запитувана інформація не може бути надана, оскільки її надання не передбачено Порядком проходження прокурорами атестації, затвердженого наказом Генерального прокурора від 03.10.2019 № 221.
Що було далі?
Після відмови Данило Мокрик спільно з юристами Bihus.Info звернулись до Окружного адмінсуду Києва, який визнав протиправними відмови Офісу Генерального прокурора у наданні публічної інформації та зобов`язав Офіс Генерального прокурора надати журналісту запитувану інформацію, а саме: відео- або аудіозаписи всіх співбесід, які проводили кадрові комісії в рамках атестації прокурорів Генеральної прокуратури України в грудні 2019 року та копії всіх рішень кадрових комісій «Про неуспішне проходження прокурором атестації» (у вигляді цифрових фото- або сканкопій) в рамках атестації прокурорів Генеральної прокуратури України.
В Офісі Генпрокурора так не хотіли надавати рішення щодо прокурорів, що пішли в апеляцію. І вже з апеляційної скарги Офісу Генпрокурора, Данило Мокрик вперше дізнався про те, що потрібні йому для розслідування документи було знищено.
Програвши апеляцію, представники ОГПУ навіть пішли в касацію, однак Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду в квітні 2021 відмовив у відкритті касаційного провадження.
Відповідно в квітні 2021, через майже півтора роки після першого запиту, Офіс Генпрокурора все ж надіслав Данилу Мокрику 10 аркушів запитуваних ним документів (скановані копії рішень кадрових комісій «Про неуспішне проходження прокурорам атестації»), а щодо отримання решти документів, обсяг яких складав 495 аркушів, зазначили, що йому необхідно відшкодувати фактичні витрати на їх копіювання та друк на суму 3522,20 грн.
У підсумку Данило Мокрик сплатив кошти і отримав довгоочікувані копії рішень кадрових комісій, які були використані і висвітлені у сюжеті “Пяні прокурори зі смертельних ДТП повертаються в Офіс Генпрокурора і ДБР”.
Проте це ще не кінець історії, адже юристи Bihus.Info анонсували карколомне продовження чиновникам, які затягували з наданням інформації, а після змусили журналістів заплатити за неї.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.