Важливо
Ми вплинули

Рік битви за дані для сюжету: як журналісти і юристи Bihus.Info вибороли документи по атестації прокурорів

FacebookTwitterTelegram
В липні 2021 на ютубі Bihus.Info вийшов сюжет Данила Мокрика про “зашкварних” прокурорів, які не пройшли атестацію. Фігурантів вигнали з органів в рамках “очищення прокуратури” у 2019-му, але, як з’ясував Данило, вони знов працюють – в Офісі Генпрокурора та Державному бюро розслідувань. На підготовку цього сюжету знадобилось півтора роки – адже в Офісі Генерального прокурора знищили записи співбесід з прокурорами, а висновки кадрових комісій надавати відмовились. Команда Bihus.Info витратила понад рік, щоб через суд і не безоплатно отримати дані про прокурорів – розповідаємо як це було.

“Велика прокурорська атестація” відбувалась наприкінці 2019-го року. В результаті понад 700 співробітників не пройшли перевірку і були звільнені з прокуратури. Щоб з’ясувати причини і дізнатись, як проходили співбесіди, вже наприкінці грудня 2019 Данило Мокрик надіслав до Офісу Генерального прокурора два запити на отримання публічної інформації.

У запитах Данило Мокрик повідомив, що є журналістом Bihus.Info і для підготовки матеріалу йому потрібна публічна інформація, а саме:

– копії персональних висновків кадрових комісій щодо усіх прокурорів, які пройшли співбесіду (як неуспішно, так і успішно);

– відео- або аудіозаписи усіх співбесід, які проводили кадрові комісії в рамках атестації прокурорів ГПУ в грудні 2019 року;

Згодом, у січні 2020, журналіст надіслав ще один запит, в якому просив надати копії всіх рішень кадрових комісій “Про неуспішне проходження прокурором атестації”. 

У відповідь на запити Данила Мокрика від Офісу Генерального прокурора надійшли листи з відмовою, з аргументацією, що запитувана інформація не може бути надана, оскільки її надання не передбачено Порядком проходження прокурорами атестації, затвердженого наказом Генерального прокурора від 03.10.2019 № 221.

Що було далі?

Після відмови Данило Мокрик спільно з юристами Bihus.Info звернулись до Окружного адмінсуду Києва, який визнав протиправними відмови Офісу Генерального прокурора у наданні публічної інформації та зобов`язав Офіс Генерального прокурора надати журналісту запитувану інформацію, а саме: відео- або аудіозаписи всіх співбесід, які проводили кадрові комісії в рамках атестації прокурорів Генеральної прокуратури України в грудні 2019 року та копії всіх рішень кадрових комісій «Про неуспішне проходження прокурором атестації» (у вигляді цифрових фото- або сканкопій) в рамках атестації прокурорів Генеральної прокуратури України.

В Офісі Генпрокурора так не хотіли надавати рішення щодо прокурорів, що пішли в апеляцію. І вже з апеляційної скарги Офісу Генпрокурора, Данило Мокрик вперше дізнався про те, що потрібні йому для розслідування документи було знищено.

Програвши апеляцію, представники ОГПУ навіть пішли в касацію, однак Касаційний адмінсуд у складі Верховного Суду в квітні 2021 відмовив у відкритті касаційного провадження.

Відповідно в квітні 2021, через майже півтора роки після першого запиту, Офіс Генпрокурора все ж надіслав Данилу Мокрику 10 аркушів запитуваних ним документів (скановані копії рішень кадрових комісій «Про неуспішне проходження прокурорам атестації»), а щодо отримання решти документів,  обсяг яких складав 495 аркушів, зазначили, що йому необхідно відшкодувати фактичні витрати на їх копіювання та друк на суму 3522,20 грн.

У підсумку Данило Мокрик сплатив кошти і отримав довгоочікувані копії рішень кадрових комісій, які були використані і висвітлені у сюжеті “Пяні прокурори зі смертельних ДТП повертаються в Офіс Генпрокурора і ДБР”

 

Проте це ще не кінець історії, адже юристи Bihus.Info анонсували карколомне продовження чиновникам, які затягували з наданням інформації, а після змусили журналістів заплатити за неї.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   «Пекло у раю»: Як окупанти знищували Кінбурнську косу, вбиваючи природу і тероризуючи місцевих

   Одне з найулюбленіших місць українських тревел-блогерів, фанатів «дикого відпочинку» і бердвотчерів зараз більше схоже на локацію для зйомок постапокаліптичного фільму, ніж на туристичну принаду. Кінбурнська коса або ж “українські Мальдіви”, як називали це місце раніше, з самого початку російського вторгнення стала для окупантів плацдармом для артилерійських атак півдня Миколаївщини. 

   Новини

   “Місто під час окупації повернулося у середньовіччя”: історія працівниці онкодиспансеру, яка п’ять місяців прожила у захопленому Херсоні

   Черги за продуктами та готівкою, “віджим” бізнесу, схиляння до “співпраці” і постійний пошук проукраїнсько налаштованих громадян. Все це — “атрибути” восьми місяців окупації Херсону — першого і єдиного з 24 лютого обласного центру, який вдалося захопити росіянам. Олені Грушці, працівниці місцевого онкодиспансеру, вдалося протриматися в окупованому місті майже п’ять місяців. Нині жінка мешкає в Одесі, каже, що “клімат тут схожий на херсонський, та й близько до дому”, і чекає на можливість повернутися у вже звільнене Збройними силами, але ще дуже вразливе місто.

   Новини

   Оточення керівника ОП проігнорувало запитання про те, як потрапило в наглядову раду “Укрнафти”

   Після примусового відчуження акцій п’яти підприємств в управління Міноборони, в наглядовій раді щонайменше одного з них — ПАТ “Укрнафта” — з’явились представники команди керівника ОП Андрія Єрмака. Редакція Bihus.Info запитала їх, як відбулися ці призначення.