Ремонтувати обленерго Ахметова, Суркісів, Медведчука, Коломойського та російських олігархів будуть за гроші українців
З 1 січня цього року український бізнес та держсектор (а відповідно – і пересічні українці, які користуються їхніми товарами і послугами) почали сплачувати так званий RAB-тариф – кошти, які щорічно будуть доплачувати власникам обленерго на модернізацію мереж. Але вираховували тариф зі штучно і дуже суттєво роздутої вартості обленерго. Про це йдеться в розслідуванні Анни Калюжної для Bihus.Info.
Журналісти з’ясували, що суми оціночної вартості обленерго, власниками більшості з яких є структури олігархів Ріната Ахметова, братів Ігоря та Григорія Суркісів, Ігоря Коломойського, Костянтина Григоришина та компанія з російським корінням VS Energy, рахувалися у Фонді державного майна на основі методології 2016 року. Вона була змінена у комісії з енергетики НКРЕКП того ж року тодішнім головою Дмитром Вовком, відомим за впровадження формули Роттердам+, яка теж призвела до здорожчання електроенергії, і була вигідна власникам теплоелектростанцій, зокрема структурам Ріната Ахметова.
В новій методології ціни на окреме обладнання обленерго вказані вищими за ринкові. Так, наприклад, вартість трансформаторів – однієї з основних складових – завищена щонайменше в 1,5 рази. Це вдалося порахувати завдяки порівнянню цін, вказаних у методології і вартості, за яку трансформатори продавав “Запорізький трансформаторний завод”.
Те що вартість обленерго від якої і вираховували RAB-тариф вищі від ринкових підтвердили і профільні експерти.
“Грубо кажучи, ці розцінки роздуті на 30-40%. Відповідно, на цю вартість активів за ланцюговим принципом і нараховується все інше”, – розповідає
керівник компанії у сфері проектування і будівництва в енергетиці Віктор Куртєв.
На основі цих викривлених даних аудиторські компанії порахували для Фонду державного майна вартість обленерго. Національна комісія з енергетики НКРЕКП порахувала на основі цих даних суму, яку щорічно українці інвестуватимуть в ремонт електромереж. Ця сума склала 3% від вартості компаній.
Тож, ось дані:
1. Рінат Ахметов
Всього 5 обленерго олігарха – Київенерго, Київобленерго, Дніпрообленерго, Донецькобленерго, Одесаобленерго сукупно оцінено Фондом держмайна практично в 3 млрд доларів. Він буде щорічно отримувати від українців близько 2,5 млрд грн на ремонт їх електромереж.
2. Ігор і Григорій Суркіси
Ігорю і Григорію Суркісам спільно з Віктором Медведчуком приписують контроль над Прикарпаттяобленерго та Львівобленерго. Прикарпаттяобленерго нині оцінили приблизно в 390 млн доларів, а Львівобленерго – в понад 600 млн доларів. За них бізнесмени отримуватимуть щорічно додатково близько 850 млн гривень на ремонт мереж.
3. Костянтин Григоришин
Чернігівобленерго, Сумиобленерго, Вінницяобленерго і Луганськобленерго сукупно оцінили в понад 1 мільярд доларів. Ці компанії контролює російський олігарх українського походження Костянтин Григоришин (Вінницяобленерго ділить із оточенням Петра Порошенка). На Чернігівобленерго, Сумиобленерго, і Вінницяобленерго сукупно нараховано близько 1 млрд гривень RAB-тарифу на рік. На Луганське – тариф не нараховано.
4. VS Energy
Ще 5 українських обленерго належить групі компаній VS Energy. Контроль над компаніями приписують російським олігархам Євгену Гінеру, Михайлу Воєводіну і Олександру Бабакову, ексдепутату “Єдиної Росії”, який голосував за анексію Криму. Їхні обленерго Фонд держмайна під тариф сукупно оцінив в понад 1,5 млрд доларів, а це близько 1,4 млрд грн на рік на ремонт електромереж від українців.
5. Інші
Фірмі, яку пов’язують з депутатом “ОПЗЖ” Юрієм Бойком належить “Волиньобленерго”. Її оцінили в близько 250 млн доларів, і вона отримуватиме від споживачів додатково по 216 млн грн на рік.
А Закарпаттяобленерго, яке контролює структура народної депутатки від “ОПЗЖ” Юлія Льовочкіна, оцінили в близько 330 млн доларів, і туди додатково щорічно надходитиме 320 млн гривень доплат на ремонт.
Так званий RAB-тариф НКРЕКП встановила у серпні 2020 року. А у грудні вони нарахували цей тариф конкретним 25 енергокомпаніям, більшість з яких – приватні. Його вираховують беручи повну вартість обленерго, і вираховуючи від неї 3%. Далі ці 3% включають в тариф для непобутових споживачів, тобто бізнесу і держсектору. Загалом з 1 січня 2021 платіжка для цієї категорії споживачів виросла десь на 10%.
Найактивніше встановлення RAB-регулювання лобіювали люди з оточення олігарха Ріната Ахметова. Про необхідність його встановлення неодноразово заявляли, як менеджмент його компаній, так і депутати з його пулу. Також про те, що перехід на RAB-тариф необхідний, неодноразово заявляв і прем’єр-міністр Денис Шмигаль, якого також пов’язують з олігархом.
Наказ Міністерства інфраструктури, яким скасували корупційні іспити для підтвердження документів моряків, набрав чинності. Попри це Інспекція з питань підготовки та дипломування моряків продовжує їх тестувати. Про це Bihus.Info повідомляють активісти.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.