Важливо
Новини

Радикально-безробітні: хто донатив Ляшку перед виборами на Кіровоградщині

FacebookTwitterTelegram
“Радикальна партія Олега Ляшка” на останніх парламентських виборах з тріском пролетіла повз Верховну Раду. Але в регіонах зуміла втримати певний вплив. Так, наприклад, на Кіровоградщині РПЛ представлена і у низці місцевих рад, і в обласній раді.

Одну з ключових посад – заступника голови облради – обіймає якраз «радикал» і екснардеп Дмитро Лінько. Тож, можна сказати, що партійці продовжують відігравати нехай і не ключову, але все ще значну роль в області. Тож і не дивно, що сюди періодично заїжджає і сам лідер партії Олег Ляшко. Востаннє, наприклад, він піарився на проблемах пенсіонерки з Аджамки, якій нардеп зі «Слуги народу» радив продати собаку, щоб заплатити за газ.

Але ми зараз не про це. Партія функціонує і доволі активно працює в регіоні. Але втрата місця в парламенті для “радикалів” означала і втрату державного фінансування. За чий рахунок партія працює, яким коштом готувалася і приймала участь в минулорічних місцевих виборах? Це ми і вирішили дізнатися. В нагоді став фінансовий звіт партії за IV квартал 2020 року, оприлюднений на сайті Нацагентства з питань запобігання корупції (НАЗК). 

Хто фінансує “радикалів”?

Офіційно на Кіровоградщині перед місцевими виборами 2020-го внески на рахунок «Радикальної партії Олега Ляшка» зробило близько десятка осіб. Це були переважно кандидати в депутати від цієї політсили. Донати вони надіслали в один і той день на однакові суми. Що про них відомо?

11.09.2020 Гриценко Сергій Петрович Кіровоградська обл., м. Олександрія, 49554
11.09.2020 Білик Інна Юріївна Кіровоградська обл., м. Олександрія, 49554
11.09.2020 Бредіс Артур Володимирович Кіровоградська обл., м. Олександрія, 49554
11.09.2020 Ніколаєва Євгенія Олександрівна Кіровоградська обл., м. Олександрія, 49554
11.09.2020 Гулий Андрій Васильович Кіровоградська обл., м. Олександрія, 34687,8
11.09.2020 Хомич Віктор Олегович Кіровоградська обл., м. Олександрія, 48078
11.09.2020 Гейко Анна Валеріївна Кіровоградська обл., м. Олександрія, 24777
14.09.2020 Мамалат Андрій Анатолійович Кіровоградська обл., м. Олександрія, 22440
Усього: 328198,8 (тис. грн)

 

Сергій Гриценко з Олександрії, який перед виборами надіслав на рахунок РПЛ майже 50 тисяч гривень, балотувався від цієї партії до Олександрійської міської та Кіровоградської обласної рад. Власне, депутатом останньої він таки став. Згідно з декларацією за 2020 рік, чоловік заробив понад 600 тис. грн та має заощадження. Тож, питань щодо походження коштів немає. Втім, питання викликає сума – 49 554 гривні. 

Бо точно такі ж внески – по 49554 грн. –  зробило ще троє олександрійців. Наприклад, Євгенія Ніколаєва, котра за списками РПЛ зайшла в Кіровоградську облраду. При цьому у декларації жінки за минулий рік вказана річна зарплатня у близько 40 тис. грн, що менше ніж партійний внесок. Загальний же дохід жінки за 2020-й склав близько 70 тис. грн. Виходить, що Ніколаєва віддала партії дві третини свого річного доходу. До того ж, одразу після виборів – у листопаді 2020-го – жінка вже шукала роботу.

Артур Бредіс, який зробив внесок у 49554 грн, теж вже раніше мав стосунок до “радикалів”. На місцевих виборах у 2015 році він балотувався від цієї політсили в Олександрійську міську раду. Тоді на сайті ЦВК вказувалося, що чоловік працював водієм. В подальшому людина з таким же ПІБ працювала інспектором в Олександрійському районному відділенні поліції.

Інна Білик з Олександрії також поклала на рахунок РПЛ 49554 грн у той же день, що й вищезгадані особи. На місцевих виборах вона балотувалася від “радикалів” до Олександрійської районної та Кіровоградської обласної рад. На сайті ЦВК сказано, що на момент виборів вона була тимчасово не працювала. Але при цьому жінка віддала солідну суму для партії.

Андрій Гулий став депутатом Олександрійської райради від РПЛ. Займається адвокатською діяльністю і не вперше “донатить” цій партії. Перед виборами він поклав на рахунок радикалів 34687 грн, а раніше – у 2018-2019 роках – “задонатив” майже 350 тис. грн.

Віктор Хомич спробував обратися депутатом Олександрійської райради, щоправда, безуспішно. На момент місцевих виборів значився безробітним. Чоловік фінансово підтримує “радикалів” вже не перший рік. Як і Андрій Гулий у 2019 році, зробив зі свого рахунку переказ партії на суму 99304 тис. грн, а перед останніми місцевими закинув ще 48078 грн.

Андрій Мамалат на останніх місцевих виборах значився в списках РПЛ кандидатом у депутати Олександрійських районної та міської рад. За даними з сайту ЦВК, працював торговим агентом. Внески на партію робив неодноразово. Під час останньої виборчої кампанії поклав на рахунок політсили 22440 грн.

Також фінансову підтримку партії здійснювала компанія «ВІП ПРІОРІТЕТ», яка зареєстрована у Кропивницькому і, відповідно до інформації з державного реєстру, займається приватною охороною. Співзасновник підприємства – Юрій Давиденко, який, за інформацією з сайту ЦВК, на попередніх та останніх місцевих виборах балотувався від “радикалів” до Кіровоградської обласної, міської та районної рад.

Що ж, підсумовуючи, варто відзначити, що раніше популярну політичну партію на Кіровоградщині фінансово підтримують виключно самі ж партійці або кандидати. Деякі платежі, зроблені в один і той же день, на одні й ті ж суми виглядають підозрілими. Не менш підозрілими виглядають внески від людей, які, схоже, не мали можливості перераховувати такі суми або ж взагалі були безробітними. 

Анастасія Зубова

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Майно кіровоградського обласного осередку політичної партії “Опозиційний блок”, яке фігурувало у фінансових звітах партії останні 3 роки - зникло з документів. Зокрема, тепер там відсутня інформація про оренду офісу в бізнес центрі «Ельворті», що в Кропивницькому.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Комунальні “Харківські тепломережі” віддали 150 млн оточенню свого ж директора

   150 млн грн за півроку. Саме на таку суму отримала підрядів від комунального підприємства “Харківські теплові мережі” новенька фірма, яка пов’язана з керівником цього підприємства Василем Скопенко.

   Новини

   “Фінансова опора”: у 2020-му “Голос” спонсорували співробітники мережі дитячих мовних курсів 

   У 2020-му році на рахунок партії «Голос» надійшло понад 500 тисяч гривень. Така сума вказана у двох останніх звітах політсили – за перший та другий квартали 2020 року. Серед донорів – жителі Києва, Харкова, Запоріжжя та Кам’янця-Подільського. Дехто з них «закинув» партії 31 гривню, а дехто – майже 200 тисяч. Найбільш «мажорними» донорами виявилися співробітники мережі дитячої мовної школи Green Country, які «підтримали» політсилу на понад півмільйона гривень. Серед співзасновників закладу – Наталя Лотоцька, дружина екскандидата від “Голосу”, одного з засновників мережі «Опора» та члена Центральної виборчої комісії Андрія Гевка.

   Новини

   Як викладачі Київського національного університету культури і мистецтв Поплавського у 2020-му спонсорували партію Поплавського

   Понад один мільйон гривень – саме стільки у 2020 році “Аграрна партія” офіційно отримала від своїх донорів. Прихильники політсили перераховували від 450 гривень до 200 тисяч. Найбільш щедрими та активними прихильниками партії стали викладачі та співробітники Київського національного університету культури і мистецтв, президентом якого є Михайло Поплавський. Можливо, це пов’язано з тим, що у тому ж році головою “Аграрної партії” став… Михайло Поплавський.