Важливо
Новини

“Прикрий мене”: як під прикриттям ГОшки партія “Громадська сила” ймовірно ховає свої фінанси

FacebookTwitterTelegram

Політичні партії часто клонують самих себе. І ви навряд це колись помічали. Ті самі назви, ті самі шрифти, ті самі кольори і часто навіть ті самі обличчя, але вже не в якості партії, а у формі громадської організації.

Так, на Дніпропетровщині працюють партія “Бджола” і ГО “Бджола”, партія “Українська перспектива” і…Ну ви зрозуміли. 

Для чого це роблять? Адже на перший погляд це лише додає проблем і плутанини. Плюс, дві організації явно потребують більший бюджет, ніж одна. Насправді, все доволі просто. З 2016 року діяльність політичних партій в Україні стала чітко регулюватися. Так, наприклад, партії отримали зобов’язання щоквартально подавати фінансові звіти і показувати як інформацію про отримання коштів на свою діяльність, так і інформацію про всі витрати. За процесом спостерігає Національне агентство з питань запобігання корупції, яке, при цьому, має певний набір важелів для того, щоб партіям було щонайменше невигідно порушувати нові правила. 

В ідеальному світі це одразу б різко змінило ситуацію, спонукало б партії працювати прозоріше і виключно “в білу”. Але далеко не всім політичним силам хочеться розкривати свої фінансові секрети. Тут і знадобилися громадські організації, які, на відміну від політпартій, публічно звітуватися не зобов’язані та і загалом мають суттєво більш розв’язані руки. 

А якщо “одягнути” ГОшку так само як і партію, то виступи на ефірах, організовані заходи та й навіть агітацію всі все одно будуть сприймати як партійні. Коротше, громадська організація по суті фінансує діяльність партії. І ці витрати мали б теж відображатися в партійних звітах, втім часто партії роблять вигляд, що вони тут ні до чого і про цю діяльність нічого не знають.

“Громадська сила” – достатньо велика і відома партія, що має осередки у 18 областях з найактивнішим центром на Дніпропетровщині. Її лідер – Загід Краснов – місцевий бізнесмен, який володіє низкою підприємств важкої промисловості та сільськогосподарського призначення. Його родина пов’язана з компаніями зовнішньої реклами та готельно-ресторанним бізнесом у Дніпрі.  На місцевих виборах у 2020 році Загід Краснов став основним опонентом Бориса Філатова на пост очільника Дніпра, але програв останньому у другому турі. Проте депутати від “Громадської сили” пройшли у міську та обласну ради. 

При такій активній діяльності, за перші три квартали 2020-го “Громадська сила” показала доволі порожні фінансові звіти, де відсутня інформація про витрати на зовнішню рекламу, оплату заходів, реклама у Facebook.  Так, в офіційній звітності політсила вказала, що на свою діяльність витратила загалом 1,48 мільйонів гривень. Для розуміння – це сума, нібито витрачена за 9 місяців на роботу центрального штабу, обласного та міського осередків Дніпра. З цих коштів оплачували застави кандидатів під вибори, решта йшла на оренду приміщення для офісу партії, комунальні послуги та банківські комісії. 

Офіційно – це все на що політсила витрачала кошти, які отримала від донорів. Останніх було не дуже багато. Основним жертводавцем “Громадської сили” став сам керівник партійного осередку Олександр Афанасьєв, який віддав рідній політсилі 1,4 мільйона гривень. Ще 60 тис грн. закинуло ПрАТ “Виробниче підприємство “Техмаш”. Фірма займається будівництвом та ремонтом великої промислової техніки. Фінансовий директор “Техмашу” Артем Коломоєць у 2015 році балотувався від “Громадської сили” у депутати Дніпровської міської ради. Решту пожертвувала Тетяна Лифар, яка також балотувалася в депутати обласної та міської рад від “Громсили” – в 2015 та 2020 роках, проте жодного разу не була обрана.  

Але при цьому “Громадська сила” як політична партія має свого двійника – громадську організацію “Громадська сила”. І, схоже, саме ГО “закриває” і фінансові питання партії, і реальні звіти – від сторонніх очей.

У Фейсбуці сторінка громадської організації репостить інформацію про діяльність та заяви Загіда Краснова. Наприклад, про його нові проєкти та зустріч із медиками, або ж про організацію святкувань для мешканців округу. 

При цьому, зі сторони виглядає, що партія та ГО синхронно уникають уточнень щодо того хто ж саме і в чиїх інтересах організовує ті чи інші заходи. Наприклад, напередодні виборів від “Громсили” були організовані спортивні заходи, один з них – футбольний матч “Кубок перемоги”. На оголошеннях було розміщено лише логотип та назву, які є спільними і для партії, і для ГО. 

Також волонтери “Громсили” покращували інфраструктуру прибудинкових територій в місті та закуповували продуктові набори для пенсіонерів. Але хто ж конкретно це організовував – партія чи ГО – невідомо.

Для чого це необхідно? З цього ми і почали матеріал. Всі “електоральні бонуси” від цієї діяльності так чи інакше йдуть партії. Але якщо до партії прийдуть контролюючі органи і будуть вимагати пояснити – чому така активна діяльність ніяк не відображена в звітах, то партія зможе відповісти, що нею займається однойменна громадська організація, роботу якої тут ніяк не контролюють. Доволі простий і поширений спосіб обходити закон.

Що ще? “Громадська сила” – знову таки, чи то партія, чи то ГОшка – оплачувала рекламу постів у Facebook на сторінці Загіда Краснова. Загалом з січня по вересень 2020 року зі сторінки Краснова витратили на просування постів майже сім тисяч доларів, а ще 160 доларів витратили від сторінки самої “Громадської сили”.

Від імені “Громадської сили” у 2020-му Загід Краснов виступав на місцевих і національних каналах – “Прямий”, “112 канал”, “Україна 24” та інші. Але жодних витрат на ефіри в офіційному звіті нам знайти не вдалося. 

Більше того, на сторінці самого Краснова йшлося про мільйонні витрати на ремонти та реконструкції лікарні через пандемію коронавірусу. І в цих дописах політик одночасно заявляв про “гроші нашого підприємства” і ставив хештеги #ГромадськаСила_партіяДніпра. В партійних звітах цих витрат немає.

Окрім іншого, в Дніпрі розміщували білборди від імені “Громадської сили”, але вже вкотре –  жодних витрат ні на зовнішню рекламу, ні на будь-яку іншу рекламну діяльність у звітах немає. 

Сам голова міського осередку Олександр Афанасьєв не бачить в цьому ніякої проблеми та очікувано зазначає – діяльність громадської організації відбувається окремо від діяльності політичної партії. 

Маємо сподівання, що реакцію зможемо отримати від НАЗК, адже подібних кейсів вже чимало. Доки Верховна Рада дозволила політсилам не подавати нові звіти, на час карантину в Україні – партії “приховують” інформацію про надходження і витрати цілком законно. Втім, рано чи пізно це закінчиться і звітування буде поновлене. В такому випадку політичні “походи в тінь” з використанням подібних інструментів можуть стати масовими і звести ефективність боротьби за прозорість роботи партій до початкової, нульової позначки.

Дар’я Твердохліб

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.