Новини

Прощальний фінт Букіна: екс-директор Укроборонпрому виводить з-під контролю концерну оборонне підприємство

FacebookTwitterTelegram

За кілька тижнів до свого звільнення з посади гендиректора ДК «Укроборонпром» Павло Букін встиг підписати наказ про затвердження нового статуту ДК «Укрспецекспорт». Основна його ідея – максимально розширити повноваження керівництва «Укрспецекспорту» і практично вивести компанію з-під контролю державного концерну.

Про це йдеться у блозі Лесі Іванової «Ухожу красіво» для Bihus.Info.

19 серпня Павло Букін, на той момент ще гендир концерну «Укроборонпром», своїм наказом затвердив нову редакцію статуту «Укрспецекспорту» – одного з найбільших підприємств концерну. Статут – це основний документ, який регулює діяльність компанії, а ще – визначає права і обов’язки її керівництва. Ключова відмінність нової редакції 2019 р. від попередньої 2017 р. – це розширення прав і повноважень керівництва компанії та зменшення впливу концерну як регулятора. Окрім того, «Укрспецекспорт» встановлює більш жорсткий контроль над своїми дочірніми підприємствами. 

Адміністративна та фінансова самостійність

Раніше гендир «Укрспецекспорту» мав погоджувати в “Укроборонпромі” призначення усіх більш-менш  відповідальних посад. Тепер тільки своїх заступників, а от головбуха, очільника служби безпеки чи головного юриста – на власний розсуд. Штатний розпис із концерном тепер погоджувати теж не треба. Це означає, що скільки людей набрати на роботу, на який перелік посад, скільки їм платити – все це директор «Укрспецекспорту» теж може тепер робити самостійно. 

Новий статут також розширює повноваження і звужує відповідальність перед концерном особисто керівника «Укрспецекспорту». Раніше регулятор міг призначити в.о. керівника, якщо чинний – тимчасово відсутній. Тепер – тільки якщо посада вакантна. Тобто, якщо керівника тимчасово відсторонять (наприклад на час слідства за підозрою у корупційному злочині), то його  заміщатиме хто завгодно, тільки не той, кого б хотів регулятор. Згідно зі статутом – виконуючого обов’язки оберуть в компанії самі, з поміж своїх.

За рахунок дрібних правок у формулюваннях тексту статуту – керівник «Укрспецекспорту» також отримав можливість ігнорувати рішення концерну “Укроборонпром”.

Раніше в керівника компанії був такий обов’язок: «забезпечує неухильне виконання рішень концерну, в тому числі прийнятих за результатами перевірок компанії». З нього викреслили слова «у тому числі», таким чином тепер гендир зобов’язується виконували лише ті вказівки, які прийнято за результатами перевірок. Це зокрема може означати, що концерн не зможе заблокувати якесь рішення керівника «Укрспецекспорту» до того, як воно спричинить шкоду ДП – а лише покарати після того, як шкода вже завдана. І то не факт, адже «в тому числі» прибрали ще з одного пункту. А саме: «Концерн: … забезпечує проведення перевірок компанії, за результатами яких приймає обов’язкові для виконання Компанією рішення, у тому числі про притягнення до відповідальності працівників компанії». Уся остання частина – в новій версії статуту відсутня. 

Окрім того, концерн більше не затверджує фінплан спецекспортера – тільки погоджує. А цілий перелік договорів, котрі раніше мав хоча б погоджувати – «Укрспецекспорт» тепер може підписувати самостійно. Йдеться про договори про спільну діяльність, передачу майна в управління, а ще договори комісії. Саме на договорах комісії побудована розповсюджена корупційна схема, яка дозволяє виводити оборонні кошти на фіктивні компанії. 

Концентрація впливу на дочірні підприємства

В «Укрспецекспорті» є шість дочірніх підприємств:  ДГЗП «Спецтехноекспорт», ДГЗІФ «Укрінмаш», ДП «Укроборонсервіс», ДЗІП «Промоборонекспорт», ДП «СЗФ „Прогрес“» і ДП «ЗТФ «Таско-експорт». Історично і юридично вони дочірні, однак на практиці цілком самостійні. Усі шість дочірок новий статут ставить у жорстку залежність  від материнського УСЕ. А точніше – його гендира. 

Усі свої фінансові, інвестиційні, стратегічно-розвивальні плани  вони тепер мають погоджувати з керівником «Укрспецекспорту». У нього ж брати дозвіл взяти кредит чи щось закласти під його гарантію. Також дочірки зобов’язуються надавати акти внутрішніх ревізій та перевірок, фінансові звіти. «Укрспецекспорт» координуватиме експортно-імпортну діяльність дочірок – тобто усю основну їхню діяльність як таку. 

Ще гендир «Укрспецекспорту» тепер має право вносити концерну пропозиції – що дочірньому підприємству вписати в статут, якого керівника призначити, а якого звільнити, кого заохотити, а кого покарати. Зрештою саму дочірку реорганізувати чи зовсім ліквідувати тепер теж можна за пропозицією гендира «Укрспецекспорту».

Юридичний статус та кримінальна відповідальність

Окрім того, змінено юридичний статус компанії. Раніше це була просто «юридина особа». Тепер стала «юридичною особою приватного права». Це не значить, що «Укрспецекспорт» приватизували – він і далі лишається Державною компанією, єдиний власник котрої – Кабмін. Однак ця правка, наприклад, може бути використана для послаблення кримінальної відповідальності за зловживання та хабарі. 

Ось так виглядає система покарань за зловживання для простого ДП. Щонайменше півроку арешту або умовне або посадка на три роки зі штрафом і забороною обіймати посади кілька років. За умови тяжких наслідків – без варіантів до 6 років відсидки плюс штраф плюс тривала заборона обіймати посади. 

А ось як виглядає покарання для службовців ЮОПП: все або/або, тобто і за невелике зловживання, і за масштабне – можна відкараскатися штрафом. 

Також по-різному виглядає покарання за неправомірну вигоду. Для просто ДП – цілий спектр з обтяжуючими, аж до посадки на 12 років з конфіскацією майна.

А для ПП – градації на легку і значну шкоду нема, тож якщо попадешся раз – маєш шанс відбутися штрафом. Лише повторне вчинення злочину і вимагання, котре дуже складно довести, загрожують 7а роками.

Операція приватизація? 

І є ще один пункт нового статуту, котрий поки що має різні потрактування. Перелік джерел формування майна компанії поповнився одним пунктом. Поруч із державним майном, переданим з концерну – з’явилося просто якесь майно, в т.ч. кошти, передані засновником. Засновником «Укрспецекспорту» був і лишається Кабмін. Вочевидь, спецекспортери розраховують на прямі вливання з бюджету. 

Але є ще інше потрактування: цей пункт може відкривати двері до розмивання державної частки у структурі власності «Укрспецекспорту». Шляхом вливання грошей чи майна – в структуру державної компанії може влитися приватний співвласник.

 

Нагадаємо, ДК «Укрспецекспорт» – це одне з підприємств ДК «Укроборонпром», яке займається експортом та імпортом зброї, боєприпасів, техніки та іншої продукції військового і подвійного призначення, а також послуг тієї ж сфери. Його глобальне завдання – це розширення міжнародного співробітництва у військово-технічній сфері. Згідно зі звітністю підприємства, минулого року обороти УСЕ на внутрішньому ринку та закордоном склали 1,5 мільярди гривень. Чистий прибуток за рік – 235 млн грн. Станом на кінець минулого року там працювало 455 людей, чия середньомісячна зарплатня (без врахування керівництва) складала 37 тис грн. Генеральний директор отримував 4,5 мільйони на рік.  

У 2015-2018 роках, перед тим як очолити увесь Концерн, Павло Букін керував «Укрспецекспортом». Саме за його керівництва ним за завищеною в 5 разів ціною закупило авіаприбори висотоміри у групи Ігоря Гладковського та Віталія Жукова (детальніше у розслідуванні «Армія. Друзі.Бабки. Висоти і вікати»).

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.