Пропущені строки і конфіскація 3 млн грн: як карають за порушення в сфері партійних фінансів

Вже 5 років для політичних партій в Україні діють нові правила, за якими політсилам з одного боку гарантували значне державне фінансування в разі потрапляння до парламенту, а з іншого — зобов’язали їх розкривати інформацію про всі фінансові витрати і надходження.
Так, окрім державного фінансування партіям лишили можливість залучати кошти від фізичних і юридичних осіб, але цей процес чітко регламентований. Його порушення тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальності. І якщо до останньої протягом цих 5 років доходило рідко, то “адміністративка” з’являлася значно частіше. Штрафи і конфіскація партійних внесків, зроблених з порушенням — основні санкції, прописані в Законі. Скільки подібних кейсів розглянули в судах і яку суму конфіскували до бюджету?
2 343 протоколи. Саме таку кількість Національне агентство з питань запобігання корупції за 5 років передало до судів. В протоколах — порушення порядку подачі партіями щорічних звітів, отримання пожертв кешем чи через партійну касу замість безготівкового способу, внески від осіб, які не мали права ці внески робити. Втім, відповідно до статистики НАЗК, винними суди визнають менше половини порушників.
Протоколів, що стосуються порушення надання фінансової підтримки партіям з 2016 по 2021 було 1 282. З них у 2016 – 0, у 2017 – 86, у 2018 – 206, у 2019 – 902, у 2020 – 3 та у 2021 – 85. Але суди розглянули не всі – 1 121 справу, а винними правопорушників визнали лише у 440 справах.
Решту кейсів суд закрив: 328 справ у зв’язку з відсутністю складу правопорушення, 343 – через закінчення строків притягнення до відповідальності та 10 – через скасування адміністративної відповідальності у певних епізодах.
Серед судових кейсів щодо порушення надання фінансової підтримки у реєстрі найчастіше зустрічаються справи про внески на рахунки партії від людей, які мали при цьому податковий борг. Наприклад, у 2019 році на Одещині громадянка Юлія Соловйова перевела на рахунок партії «Громадсько-політична платформа Надії Савченко» 7 тисяч гривень, хоча мала податковий борг у розмірі майже 400 гривень. Жінку оштрафували на 1 700 гривень. В Івано-Франківську у тому ж 2019 році місцевий мешканець Володимир Кушнір перерахував на рахунок партії “Блок Петра Порошенка” 1 270 гривень, але чоловік мав податковий борг у розмірі 219 гривень. Його провадження закрили у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення. Ось ще приклад – жителя Хмельницької області Гранта Карапетяна у жовтні 2021 року оштрафували на 1 700 гривень і конфіскували його внесок на рахунок політичної партії в розмірі 50 000 гривень.
Цікавим також є кейс 2018-го, коли на Одещині приватна компанія “СТ-РЕКЛАМА” зробила спонсорський внесок у розмірі 4 тисяч гривень на рахунок партії “За життя”, однак через те, що фірма мала за власника іноземну компанію (фінансувати політпартії в Україні мають право лише громадяни України), її не тільки оштрафували на 1 700 гривень, а й також конфіскували сам внесок.
Варто згадати і про ще одну велику справу, яка стосується партії “Укроп”. У 2016 році на її рахунок прийшов донорський внесок у розмірі 468 тисяч гривень. Щоправда, гроші передали готівкою через касу, що заборонено за законом, бо так неможливо ідентифікувати донорів. За цим фактом НАЗК ініціювало 15 судових справ, де фігурантами були фізичні особи-донори, керівник Харківської обласної організації партії та керівника секретаріату політсили. 14 справ закрили через закінчення строків накладання адміністративного стягнення, а от керівника секретаріату оштрафували на 1 700 гривень та конфіскували всю суму внеску – майже півмільйона гривень.
Скільки загалом внесків за 5 років було конфісковано? Сума не надто вражаюча – лише 2.6 мільйонів гривень. Враховуючи об’єми річних внесків на рахунки політсил від фізичних і юридичних осіб, які сягають сотень мільйонів гривень, а також враховуючи той факт, що журналісти і експерти регулярно фіксують різноманітні порушення в цьому процесі, конфіскована сума виглядає мізерною.
За порушення подання щорічного звіту НАЗК склало 1 061 протокол. З них у 2016 році – 17, у 2017 році – 170, у 2018 році – 175, у 2019 році – 272, у 2020 році – 250, у 2021 році – 177. Суди винесли рішення лише у 884 випадках, визнано винними фігурантів у 457 справах. Решту також закрили: 172 справи у зв’язку з відсутністю складу правопорушення, 252 у зв’язку із закінченням строків притягнення до відповідальності та 3 через смерть підсудного.
Серед найбільших порушників порядку подання щорічного звіту за останні три роки – партії “Нова демократія” та “Партія регіонів” – на них склали по 10 протоколів. По 9 в “Української народної партії”, “Справі” та “Соціал-демократичній партії”. 8 заяв – у “активі” “Громадського руху “Народний контроль”. Також 7 заяв написали на партії “Соціальна справедливість”, “Громадянська позиція”, “Народно-трудовий союз України” та “Альянс за соціальну справедливість”.
Цікаво, що серед партій, на яких НАЗК написало заяву більше ніж 5 разів, немає тих, хто наразі представлений у Верховній Раді.
Ольга Івлєва
Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Представляти інтереси і підтримувати зв'язок з виборцями свого округу - це одне з основних обов’язків депутатів, обраних в одномандатних виборчих округах. Тож журналісти проаналізували, як нардепи, обрані представляти інтереси мешканців Луганської області, частина території якої тимчасово окупована, виконують свій обов’язок.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.