Новини

Пожежна небезпека: справжні причини трагедії в дитячому таборі (розслідування)

1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Новенький, щойно відреставрований “Одеський міський дитячий табір "Вікторія". Узбережжя Чорного моря: дерев’яні зруби-корпуси, спортивні майданчики, новий стадіон та чисте морське повітря. Табір, яким пишався мер Одеси Геннадій Труханов. Червону стрічку на відкритті тут перерізав сам Президент. За три місяці “Вікторію” закриють, територію арештують, а на паркані з’являться траурні стрічки та дитячі іграшки.

15 вересня, о 23.00 у дерев’яному корпусі, де відпочивали 42 дитини, зайнявся вогонь. Пожежники приїхали лише через 40 хвилин. За цей час корпус повністю вигорів.

За кілька днів після трагедії слідчі затримали трьох осіб: директора табору Петроса Саркісяна, старшого вихователя Наталію Янчик та колишнього  заступника мера Одеси – Зінаїду Цвірінько. Усім трьом інкримінують службову недбалість, що призвела до загибелі дітей (ч. 2 ст. 367 ККУ). В перші дні після пожежі директор і вихователь опинились в СІЗО. Нині усі підозрювані на свободі: заступника мера суд відразу відпустив під особисте зобов’язання, директора декілька днів тому випустили  під заставу у 128 тис. грн, а Наталію Янчик взяв на поруки народний депутат України Мустафа Наєм.

Саме 23-річна Наталія Янчик була відповідальною за пожежну безпеку у дитячому таборі, де відпочивало понад півтори сотні дітей. На роботу у “Вікторію” дівчина влаштувалась у 2016 році. Спочатку простим вихователем, але у 2017 році її підвищили до старшого вихователя і одночасно призначили відповідальною за пожежну безпеку. В інтерв’ю журналістам програми “Наші гроші з Денисом Бігусом” дівчина зізнається, що намагалась відмовитись від цих обов’язків, але керівництво табору наполягало.

“Який з мене відповідальний? Я їй так і сказала (Тетяні Ланіній, заступнику директора табору “Вікторія”, – авт.). Я навіть вогнегасником користуватись не вмію. Вона мені сказала, що я буду відповідальна за пожежну безпеку тільки по документах, поки що.  Мені нічого робити не треба буде. Це поки знайдуть людину, яка на цьому розуміється і все. Тільки підписати треба було, щоб проблем не було. Це, буквально, на два тижні. Далі мене обіцяли зняти і знайти людину, яка у цьому розуміється”.

Під час пожежі, 15 вересня, Наталії Янчик не було у таборі. На той момент вона вже звільнилась і вивезла з табору свої речі. У судовому засіданні адвокат Янчик переконує, що 29 серпня, за два тижні до пожежі, Янчик передала керівництву табору заяву про звільнення і банківську картку для заробітної плати.

За словами Янчик, вона вирішила піти саме після пожежної інспекції. За три місяці до пожежі, у червні, інспектор ДСНС виявив порушення у таборі, склав припис  із вимогою їх усунути, і наклав штраф:

“Прийшла перевірка. Склала акт про помилки. Мені сказали заплатити. Я, звичайно, запанікувала: який платити? Вона (Тетяна Ланіна, заступник директора табору “Вікторія”, – авт.) передавала ці гроші. 51 грн… чи скільки… Тоді я зрозуміла, що: які порушення? Який: піди заплати? Я за це вже не відповідаю. Мене мали ще кілька місяців тому зняти із цієї посади, а, виявилось, не зняли, – згадує Наталія Янчик”.

Такий самий штраф за такі самі порушення пожежники склали і на попередній перевірці, у 2016 році. Але через рік табір як і раніше був небезпечним для дітей.  Інспектори виписали новий припис і просто пішли.

За два тижні до пожежі, у Києві управління ДСНС через порушення протипожежних норм вимагало закрити готель, два ресторани та навіть звичайний склад ресторану (через відсутність протипожежних дверей). В Україні Державна служба з надзвичайних ситуацій зобов’язана закривати об’єкти, які не дотримуються пожежних норм. Таке право пожежникам надає   Кодекс цивільного захисту України. І цим правом інспеткори часто користуються, коли мова йде про можливість закрити приватні і прибуткові магазини, кав’ярні, банки, офіси. Натомість, дитячий табір, у якому влітку відпочивало понад півтори сотні дітей – два роки поспіль працював із порушеннями пожежної безпеки.

За два місяці після пожежі прокуратура Одеської області вручила підозру керівнику райвідділу ДСНС Одещини. Йому, як і іншим підозрюваним,  інкримінують службову недбалість. Інспектор мав зупинити роботи табору, адже знав про порушення, виявлені у 2016  – 2017 роках, але нічого не зробив. На початку листопада прокуратура вимагала відсторонити ДСНСника від  посади, оскільки він підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості і може знищити, сховати документи або здійснити вплив на свідків. Суд не задовольнив клопотання.

Втаємничені порушення

Проблеми із сигналізацією та  електропроводкою, порожні пожежні водойми, відсутність тиску у пожежних гідрантах…  Це порушення про які громадскість дізнається вже наступного для після пожежі. Про ці порушення говорили самі рятувальники під час гасіння полум’я. Але за кілька днів після трагедії, коли за  ґратами опинились перші підозрювані – бажаючих говорити про порушення не залишиться.

Приписи, із переліком порушень пожежної безпеки, які інспектори виявили у таборі у 2016-2017 роках – ДСНС нині відмовляється надавати. Ці документи передані до прокуратури. Таємниця слідства. Про порушення, які були виявлені протягом 2016-2017 років головний прокурор Одещини заговорить через два місяці після пожежі.  Що це були за порушення прокурор не скаже, але зізнається – їх було 30.

Сигнал відсутній. Зателефонуйте пізніше

Загорання у дерев’яному корпусі “Вікторії” сталося о 23.00, але пожежники дізналися про полум’я лише через півгодини, о 23.30. Сигналізація у таборі була встановлена, але не підключена до  системи передачі тривожного сигналу.

В Україні усі дитячі садочки, школи, магазини, банки й інші приміщення масового скупчення людей мають бути оснащені пожежною автоматикою. Це прописано в державних будівельних нормах. Пожежна автоматика – це сукупність датчиків, сигналізацій, газоаналізаторів для виявлення горіння. У разі спрацювання автоматики – сигнал про пожежу передається на пожежні частини, але не напряму. Колись ці датчики передавали сигнал до пожежників. Але на початку 2000-х років – з’явились пультові організації. Це приватні компанії, які приймають сигнал, а далі телефоном передають його до пожежної частини.  

Пожежну автоматику у таборі “Вікторія” встановлювала одеська компанія ТОВ “Укртехбезпека”, але договір на обслуговування і передачу сигналу табір  з жодною компанією не уклав. Саме тому сигнал про пожежу нікуди не передався, а рятувальники дізнались про загорання аж за півгодини, коли їм телефоном подзвонили працівники “Вікторії”.

Журналісти програми “Наші гроші” в рамках експерименту – вирушили на прийом до керівництва ДСНС Одеської області дізнатись, чи можна передавати тривожний сигнал напряму: від дитячого садочка до пожежників, без участі фірм-посередників. Перший заступник голови ДСНС Одеської області Вадим Шулюк зізнався, що рятувальники хотіли б приймати сигнал про пожежу без посередників, як це було раніше, але не мають права.

“Це не до нас питання. Це на рівні Верховної ради. Фактично, я скажу вам так, як воно є: якщо б нам можна було поставити пульт і укладати угоди (угоди про передачу сигналу із школами, магазинами, будь-якими об’єктами, – авт.). Тоді б фактично гроші йшли на рахунок головного управління. Ми б могли за ці гроші купувати форму, автомобілі”.

З 2015 року в Україні сигнал про пожежу передається виключно через приватні компанії. Така  преференція приватних посередників затверджена наказом міністра МВС Арсена Авакова у 2015 році у “Правилах з пожежного спостерігання”.

Приватні фірми – це додаткова ланка, наявність якої призводить до затримки передачі сигналу. Це визнають і самі пожежники. Напередодні створення “Центру 112”  начальник Головного управління Держтехногенбезпеки у Запорізькій області в інтерв’ю зізнався, що передача сигналу через фірми-прокладки призводить до затримки, а це означає, що пожежні приїдуть пізніше на 5-9 хв.

Прокладки керівництва ДСНС областей України

Посередництво на передачі сигналу в Україні впровадило саме керівництво міністерства надзвичайних ситуацій  України. Першопроходцями були: екс-начальник головного управління  МНС у місті Києві – Анатолій Косар; екс-керівник обласного Управління пожежної охорони Полтавської області Микола Горбенко; екс-міністр МНС України Григорій Рева; завідувач сектора планування, аналітичного та документального забезпечення  Головного управління ДСНС України у Вінницькій області – Олег Лисков.  Про бізнес цих пожежників ми розповідали раніше. Їх компанії і зараз працюють, але частково переписані на родичів або бізнес-парнерів.

Не гребує заробляти на затримці передачі сигналу і родина голови ДСНС Одеської області Віктора Федорчака.

На узбережжя Чорного моря Федорчак потрапив лише у 2015 році, до цього вісім років  очолював ДСНС Кіровоградщини. До 2017 року його рідна сестра Олександра Стасюк володіла ТОВ “Пожежно-технічний захист”, а нині оформлена у цій компанії економістом. Фірма сидить в одному офісі з іншим підприємством, яке займається монтажем і передачею тривожного сигналу – ТОВ “АПС-Кіровоград”. Остання входить в групу компаній “АПС” із центральним офісом у Києві. Нині група компаній записана на екс-очільника головного управління МНС України у Кіровоградській області (1998-2005 рр) Олександра Адамовича, його родину та бізнес-партнерів Юрія Дрозда та Марію Явтушенко.

Син Віктора Федорчака – заступник начальника Слідчого управління Національної поліції в Кіровоградській області. У 2016 році слідчий подав порожню декларацію: жодної нерухомості чи транспорту, заробив лише 105 тис. грн.. Не вказав навіть, чи орендує якесь помешкання.  Натомість журналісти з’ясували, що слідчий користується Land Cruiser 200, записаним на 86-річну бабусю Клавдію Бірюкову Цю автівку кореспонденти зафіксували  на робочому місці молодшого Федорчака – під управлінням Нацполіції.  За тиждень після візиту “Наших грошей” – слідчий вніс зміни у декларацію і записав   Land Cruiser , як подарунок від Клавдії Бірюкової.

Також, на Бірюкову записаний іще один Land Cruiser, яким користується батько слідчого, ДСНСник Одещини Віктор Федорчак. Сама ж Клавдія Бірюкова – це 86 річна бабуся, яке живе у котеджі, яким, згідно декларації, користується сам Віктор Федорчак. Жінка ніколи не мала бізнесу. Натомоість є власницею двох автомобілей, вартістю щонайменше 2 млн грн.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      Метрополітен замовив ремонт тунелів за 1,5 мільярди балерині – ціни завищені, контракт засекречений

      КП «Київський метрополітен» під керівництвом Віктора Брагінського віддав підряд на капітальний ремонт «червоної гілки» столичного метро вартістю 1,5 млрд грн компанії, оформленій на родичку бізнес-партнера Брагінського. Жінка викладає класичну хореографію в академії танцю. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.