Важливо
Новини

Покарання за подарунки чиновникам: як це працює в Україні

FacebookTwitterTelegram
Українське законодавство забороняє посадовцям приймати дорогі подарунки від людей, які не є їм близькими родичами. Як карають чиновників, яким дарували нерухомість, відпочинок, гроші та алкоголь?

Вартість дозволених подарунків для посадовців – обмежена. Це стосується тих, хто уповноважений на виконання функцій держави та органів місцевого самоврядування. Обмеження поширюється і на посадовців, які не є державними службовцями, але надають публічні послуги, – аудиторів, нотаріусів, приватних виконавців, оцінювачів та інших. 

Держслужбовці можуть приймати подарунки, що відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, – пояснює Віталій Гусак, юрист платформи “Свої Люди” (Bihus.Info). Ці “уявлення про гостинність” регламентовані законом.

Вартість одного подарунка не має перевищувати один прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка. Наприклад, зараз посадовцям дозволено прийняти презент, якщо він коштує не дорожче 2379 грн.

А от сукупна вартість подарунків від однієї людини чи однієї групи людей протягом року не повинна перевищувати двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб (тут беруть розмір на 1 січня року, в  якому прийнято подарунки). Протягом 2021-го посадовці не мають приймати від однієї людини подарунків на загальну суму більше 4540 грн.

Увесь перелік тих, хто може отримувати лише такі “гостинні” подарунки, визначений тим же законом. Це президент України, голова Верховної Ради, народні депутати, міністри, голова СБУ,  генпрокурор, судді, поліцейські, депутати місцевих рад, міські та сільські голови та інші посадовці, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також особи, які прирівнюються до них.

Окрім обмеження розміру подарунків, посадовцям взагалі забороняються будь-які подарунки від підлеглих та у зв’язку з виконанням їхніх посадових функцій.

А от подарунки від близьких та родичів – дозволені без обмежень по сумі. Так само – і загальнодоступні виграші, призи та бонуси. Єдиний нюанс – дозволений подарунок потрібно задекларувати, якщо він дорожчий за 5 прожиткових мінімумів (11350 грн – на 2021 рік).

За отримання заборонених подарунків передбачена адміністративна відповідальність – штраф 100-200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією такого подарунка. А якщо подароване кваліфікують як неправомірну вигоду, загрожує кримінальне покарання.

Юрист платформи “Свої Люди” (Bihus.Info) Віталій Гусак додає, що після отримання дозволеного подарунка держслужбовець не може приймати рішень та інших вчинків на користь людини, від якої отримав подарунок. Якщо ж це станеться, таке рішення вважатиметься прийнятим в умовах конфлікту інтересів і може бути визнане незаконним.

Авторка дослідила кілька судових справ про притягнення держслужбовців до адмінвідповідальності за отримання заборонених подарунків.       

Штраф за нерухомість депутатці

У 2016 році Ганна Бойко, на той час депутатка сільської ради в Полтавській області, отримала  у подарунок нерухоме майно від неблизьких осіб. Їй подарували приміщення торгівельного центру.

У 2018 році суд притягнув Ганну Бойко до адмінвідповідальності. Наклав штраф 1700 грн з конфіскацією подарунка.  Це рішення того ж року підтвердила і апеляційна інстанція. Захист стверджував у суді, ніби договір дарування приміщень уклали з метою замаскувати угоду купівлі-продажу, однак це не переконало суддів – і штраф з конфіскацією лишився в силі.

А оскільки Ганна Бойко невдовзі після остаточного рішення апеляції продала приміщення, які мали бути конфісковані, то у 2020-му році потрапила ще й під кримінальну відповідальність. За статтею про незаконні дії щодо майна, яке підлягає конфіскації. От тільки в цьому випадку вона уклала з прокурором угоду про визнання вини і отримала за продаж приміщень лише штраф – 6 тис грн. Продала ж вона їх (принаймні офіційно) – за 70 тис грн. Оціночна вартість проданого була ще вищою – 315 тис. грн.

Штраф за відпочинок директору НАБУ

У 2018-2019 рр. директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник двічі по кілька днів відпочивав у комплексі на Рівненщині.  Оренда житла коштувала загалом 25 тис грн.

Оплачував рахунки за проживання не директор НАБУ і не його родич, а стороння особа. Разом з тим Артем Ситник стверджував, що повертав кошти цьому чоловікові після відпочинку. “Була домовленість про те, що місце буде замовлено, після чого розрахунок буде проведено. І цей розрахунок був проведений. Суму за проживання я віддавав у Києві [Миколі] Надєйку,” – запевняв директор НАБУ.

У 2019-му райсуд Рівненської області визнав винним Артема Ситника в адмінправопорушенні – отриманні “забороненого” подарунку. І наклав штраф – 3400 грн. Апеляційний суд залишив рішення без змін. Через це директора Антикорупційного бюро внесли до реєстру корупціонерів.

Артем Ситник вважає справу політичним замовленням і звернувся в Європейський суд з прав людини.

Штраф за подарований алкоголь пожежнику

У 2020-му Сергій Кордунян, начальник відділу мобілізаційної роботи пожежної охорони та надзвичайних ситуацій сільради у Чернівецькій області, отримав у подарунок пляшку горілки “Львов Преміум Голд” та пиво “Львівське світле” від свого підлеглого.

Того ж року райсуд Чернівецької області визнав винним Сергія Кордуняна в адмінправопорушенні та призначив штраф – 1700 грн. Оскільки подарунка на момент засідання вже не було, суд не мав можливості застосувати його конфіскацію.

Однак, бувають випадки, коли держслужбовці отримали “заборонені” подарунки, а суд у цьому порушень не побачив.

Подарунок нардепу на 120 000 грн

Парламентарій з президентської фракції “Слуга народу” Максим Гузенко наприкінці 2020-го отримав у подарунок послуги вартістю 119 тис грн. Обдарувала народного обранця приватна компанія «Євраліс Семенс Україна». В електронній декларації депутат зазначив, що це – подарунок.

Нацагентство з питань запобігання корупції склало на нього адмінпротокол за порушення обмежень щодо одержання подарунків. Однак Печерський райсуд Києва не знайшов порушень у цьому подарунку.

Суддя скандально відомого суду Світлана Смик у рішенні взагалі не згадала про законодавчі обмеження вартості подарунків народним обранцям. Вона послалася лише на норму закону, яка забороняє всі подарунки, якщо вони пов’язані із здійсненням посадової діяльності. Далі зазначила, що Нацагентство не довело пов’язаність за цим пунктом, і вирішила, що складу адмінправопорушення немає…

Переліт для віце-прем’єрки на конференцію

У 2019 році тодішню віце-прем`єрку з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванну Климпуш-Цинцадзе запросили спікером на конференцію. Організатори оплатили її переліт Київ-Одеса-Київ вартістю близько 7 тис грн.

Нацагентство з питань запобігання корупції розцінило це як подарунок і у 2021-му році спрямувало до суду адмінпротокол. Климпуш-Цинцадзе назвала їхнє рішення сумнівним, зокрема, й через те, що строки притягнення до адмінвідповідальності минули. 

Власне через закінчення строків суд у 2021-му закрив провадження. Винна чи ні особа – не встановлювалось.

Квартира у подарунок поліцейському

У 2019 році на посаді поліцейського взводу груп реагування батальйону Управління поліції охорони в Черкаській області Євгеній Довгополий отримав у подарунок однокімнатну квартиру вартістю 221 тис грн, тобто значно більше дозволеної законом ціни подарунків.

У 2020-му райсуд Черкас розглядав адмінпротокол, складений через цей подарунок. Євгеній Довгополий правопорушення не визнав: сказав, що отримав об`єкт нерухомості від близької людини, який є співмешканцем його матері. Суд постановив закрити провадження у зв’язку з відсутністю  складу адмінправопорушення.

Депутати виділили гроші самі собі

У 2017 році депутати міськради у Волинській області  проголосували за виділення самим собі близько 8 тис грн бюджетних коштів “з нагоди дня місцевого самоврядування”.

У 2019-му міський суд розглядав адмінпротокол по Сергію Загорському від політичної партії “За майбутнє”, який був серед 16 депутатів, що голосували за це рішення, і отримав “на святкування” 300 грн з бюджету.

Суд визнав  його винуватим у вчиненні адмінправопорушення – прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів. Але звільнив  депутата  від відповідальності через малозначність вчиненого, оголосивши усне зауваження.

Аналіз Єдиного реєстру судових рішень показав, що антикорупційне законодавство про покарання чиновників за дорогі подарунки – переважно працює. Правоохоронці складають адмінпротоколи і суди нерідко вважають їх обгрунтованими. Однак лояльність суддів до посадовців може залежати від висоти посади чиновника.

З усіх описаних нами випадків найбільше здивування викликає рішення судді у справі про подаровану послугу нардепу від президентської партії. Попри те, що сума подарунку значно перевищувала дозволену, суддя потрактувала закон на користь політика.

Мая Голуб

Матеріал створено в рамках проєкту «Лабораторія викриттів 3.0». Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

 

Суд вже двічі штрафував чиновників Соледару за ненадання інформації про зарплати громадському активісту Сергію Губаренку. Однак цього разу спільно з юристами проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Сергій добився визнання незаконними дій міськради і суд зобов’язав чиновників відкрити ці дані. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.