Податківець курця. Правки Насірова вберегли тютюнового монополіста від санкцій

Правки Романа Насірова до закону «Про ліцензування видів господарської діяльності» вберегли тютюнового монополіста, компанію «Мегаполіс Україна» (перейменована у «Тедіс Україна») від хвилювань про походження своїх кінцевих власників.
Правки Романа Насірова до закону «Про ліцензування видів господарської діяльності» вберегли тютюнового монополіста, компанію «Мегаполіс Україна» (перейменована у «Тедіс Україна») від хвилювань про походження своїх кінцевих власників. Законом передбачалося позбавлення ліцензії компаній, бенефіціари яких є громадянами країни-агресора. Завдяки правкам тодішнього депутата БПП Романа Насірова – тютюн, алкоголь, банки та телекомунікації – не підпадають під дію закону, йдеть у розслідуванні Мар”яни Мотрунич для програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.
Мегаполіс – компанія російського походження, створена у 90-х роках. В Україні офіційно ТОВ «Торгова компанія «Мегаполіс Україна» заснована у 2011 році. В реальності розпочала свою діяльність роком раніше, коли кіпрська компанія MEGAPOLIS HOLDINGS (OVERSEAS) LIMITED увійшла до складу засновників «Вест Табако Груп». Під час швидкої експансії “Мегаполіс Україна” поглинула низку українських дистриб”юторів, сконцентрувавши практично усю дистрибуцію тютюнових виробів. За оцінкою голови Антимонопольного комітету Юрія Терентьєва на сьогодні через компанію проходить близько 98% усього тютюну в країні. Компанія скуповує тютюнові вироби на підприємствах та постачає їх у торгівельні
Два роки тому «Наші Гроші» звернули увагу на компанію, її виключно монопольний стан та відсутність реакції тодішнього Антимонопольного комітету. В ході розслідування з’ясувалось – власник “Мегаполісу”, російський бізнесмен Ігор Кесаєв, не тільки тютюновий, барон, а й збройний: вирробляє збройні комплекси, форму для російських військових у Криму та підтримує російську ФСБ.
Після розслідування активісти почали блокувати роботу компанії. Хвиля блокування складів пройшла в Києві, Львові, Луцьку, Рівному, Ковелі та Тернополі. Керували акцією депутати ВР з фракції «Народний Фронт»: Ігор Лапін, Андрій Левус і Сергій Висоцький. За словами Лапіна, «блокували склади компанії, щоб привернути увагу преси, що громадяни країни-агресора заробляють гроші на ринку України, користуючись монопольним становищем». Після протестів «Мегаполіс Україна» заявила, що серед її кінцевих власників нема громадян Росії.
З 1 жовтня 2015 року діяльність і власників монополіста взявся розслідувати і Антимонопольний комітет. Голова установи Юрій Терентьєв зазначив, що за інформацією, яка була надана Комітету, дійсно 3-4 роки тому серед бенефіціарів фігурували громадяни Російської Федерації. Втім, у квітні 2015 року склад бенефіціарів змінився: громадяни Російської Федерації із складу кінцевих бенефіціарів вибули, замість них з’явилися “англо-саксонські прізвища”.
24 травня 2016 року компанію «Мегаполіс Україна» перейменували на TEDIS Ukraine, змінивши і юридичну адресу: фірма переїхала з Тернополя в Одесу.
“Наші гроші” дослідили нову структуру власності перейменованого “Мегаполі Україна”.
Засновниками нині записані 6 кіпрських компаній. Дві компанії пов’язані з фірмою «Нова інвестиційна компанія «Альянс» одеського мільйонера, забудовника та банкіра Бориса Кауфмана.
Керівник інвесткомпаній Іван Бей очолює і «Тедіс Україна», а після переїзду в Одесу компанію прописали в будівлі “Платинум банку” Кауфмана. Юрій Терентьєв, голова АКМУ підтвердив візити Кауфмана до Антимонопольного комітету в якості бенефіціара: «Кауфман є одним із бенефіціарів компанії Мегаполіс і оскільки щодо Мегаполісу ведеться розслідування, то цілком резонно, що в зв’язку з розслідуванням щодо цієї компанії один із бенефіціарів представляє позицію Мегаполісу».
Партнерами Кауфмана, за кіпрським реєстром стали тютюновий бізнесмен Павло Двуліт та Тарас Козак. Козак – народний депутат Оппоблоку, в минулому – начальник Західної регіональної митниці, потім – заступник голови Державної митної служби. Тарас Козак – приятель Ігоря Калетника та Віктора Медведчука, з 2010 – працює заступником Медведчука у ГО «Центр «Правова Держава».
Нардеп не приховує, а навпаки – наголошує, що він – лише номінальний власник тютюнового монополіста.
” – Ваша компанія «Турул Інвестмент Лімітет», це ж Ви акціонер основний, так?
– Ви знаєте, ну я є акціонером, але я як то… там другі люди займаються.
– То Ви номінальний власник, так?
– Так-так.
– А хто справжній?
– Хто? Ну я там передав на когось”
Серед засновників «Тедіс Україна» досі значиться і компанія з орбіти росіянина Кесаєва – MEGAPOLIS HOLDINGS (OVERSEAS) LIMITED. Ця компанія, зокрема, контролює російську «Альбіон-2002», керівником якої є регіональний гендиректор російського Мегаполісу. Також, серед бенефіціарів значиться громадянин Ірландії Лео Маклафлін – давній партнер Ігоря Кесаєва за тютюновим бізнесом, а нині Маклафлін є членом Ради директорів російського «Мегаполісу».
Голова АМКУ зауважує: «чи справді заміна бенефіціарів була справжньою чи вона була фіктивною, можна буде встановити протягом довгого періоду».
Чи достатньо було цих змін щоб убезпечити компанію від санкцій згідно нового ліцензійного законодавства – питання. Зняли це питання правки народного депутата Романа Насірова.
Закон про ліцензування видів господарської діяльності, зокрема тютюнової, був прийнятий в березні минулого року. За ним – якщо власниками будь-якої компанії є громадяни держав, що здійснюють збройну агресію проти України, то ліцензію на ведення господарства повинні анулювати, а компанія – припинити працювати. Насіров вніс кілька правок, якими, пояснює юрист Центру протидії корупції Ольга Веретільник, вивів «з-під дії Закону про ліцензуванні і зокрема з-під дії норм про анулювання ліцензії банківські установи, телекомунікаційні компанії, алкогольні напої, тютюнові вироби».
Правки Насірова допомогли багатьом компаніям не хвилюватись через своїх власників. І якщо ще можна знайти логіку з виключенням з переліку банків та телекомунікацій – їх швидко не заміниш, то виняток для торгівлі алкоголем та тютюном – дивує. У випадку із торгівлею тютюном правка взагалі допомагає чи не єдиній компанії. Сам Насіров про свої правки вже не пам’ятає. Цікаво, що за зміни проголосувала переважна більшість депутатів Народного Фронту. Тих самих політиків, які ще нещодавно блокували склади компанії через її російське походження.
Нинішній голова податківців під час роботи у парламенті взаалі приділяв велику увагу тютюну. Зокрема, перебрав до свого Комітету митної політики піклування про охорону здоров’я населення від впливу тютюну. Голова ГО «Життя» Андрій Скіпальський стверджує, що «закон був виключно у сфері охорони здоров’я, але пан Насіров звернувся до Апарату Верховної Ради і фактично у певний спосіб завернув цей законопроект собі в Комітет податкової та митної політики».
Законопроект так і не потрапив до сесійної зали.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.