Важливо
Новини

Півмільйона від пенсіонера: хто спонсорує одеську обласну “Батьківщину”

FacebookTwitterTelegram
У 2020-му році на рахунок одеської обласної організації політично партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” надійшло більше чотирьох з половиною мільйонів гривень. Зокрема, понад півмільйона – як внески від пенсіонера, який немає співставних доходів. Про надходження та витрати з партійного рахунку обласного осередку “Батьківщини”, йдеться у фінансових звітах, отриманих журналістами.

Відповідно до документів одеської обласної організації “Батьківщини”, торік на рахунок партії надійшло 4,7 млн грн. З них 3,5 млн грн – надійшли на рахунок організації, як внески від юридичних та 15 фізичних осіб. З них – 538 тис. 920 грн вніс Сергій Веселов. При цьому за перші три квартали 2020-го чоловік перерахував у якості внесків 41 з половиною тисячу гривень (І кв. – 17 500 грн, ІІ кв. – 12 000 грн, ІІІ кв. – 12 000 грн). А вже за ІV квартал Веселов вніс 497,5 тисяч гривень. 

Веселов перший заступник голови осередку. Чоловік – пенсіонер, який не має співмірних офіційних доходів. Наприклад, у  декларації за 2020-ий рік у нього 58 тисяч пенсії та 2 тисячі доларів заощаджень (під 300 тисяч доходу і пенсії дружини та майже 25 тисяч доларів та 48 тисяч гривень на її рахунках). 

На питання журналістів перший заступник голови одеської обласної “Батьківщини” зізнався, що через нього заводять гроші інших людей. За словами Веселова, в партії є люди, яких він сам називає “партійними функціонерами”, через яких також можуть заводити гроші: 

Завели б не через мене, так через когось другого. І що? – І додає, – Через високі вимог НАЗК до звітності, показати в нинішніх умовах спонсорів – це смерті подібно. Відразу приходить СБУ, якісь товариші і задають питання.

Такі дії партійців суперечать законодавству та загрожують кримінальною відповідальністю, вважає, експертка з питань політичного фінансування та виборчих процесів, голова ГО «Інтегріті ЮА» Юлія Зальцберг.

– У даному випадку – це анонімний внесок, так як особа, чиїм ім’ям скористались, каже, що він не спонсорував організацію. Законодавець прямо забороняє фінансувати партії анонімно, – каже Зальцберг.

За її словами, це порушення порядку фінансування політичної партії, яке карається обмеженням або позбавленням волі до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк.

– В даному випадку покарання буде більш жорстке, адже ці дії вчинені за попередньою змовою групою осіб – задіяно, як мінімум дві особи: людина, що внесла гроші та касир банку, – пояснює експретка.

Що стосується внесків від юридичних осіб, то найбільше коштів – 1,3 млн грн – на рахунок одеського осередку “Батьківщини” надійшло від фірми “Інвест Девелопмент ЛТД”. Компанія створена 9 років тому з основним видом діяльності – “Консультування з питань комерційної діяльності й керування”. 

Цікаво, що раніше “Інвест Девелопмент ЛТД” спонсорувала іншу політичну силу. Так, у 2019-му фірма закинула 3,3 млн грн на рахунок “Опозиційного блоку”.

Крім того, до 2017 року у зазновниках “Інвест Девелопмент ЛТД” був Олег Філімонов, якого у 2020 році політична партія “Слуга народу” висувала кандидатом на посаду мера Одеси. 

Щодо решти коштів – 1,2 млн грн, про які звітує одеська “Батьківщина”, то мова переважно йде про агітаційні матеріали, які надала київська “Батьківщина” (на 975 тис. грн) та офіс у центрі Одеси, який безкоштовно організації передала Людмила Держилова (на 223 тис. грн).

Нагадаємо, ще у березні 2019 року головне слідче управління Національної поліції розпочало розслідування щодо ймовірних маніпуляцій із грошовими внесками на користь партії «Батьківщина». Тоді, суд визнав винною особу, що внесла на користь партії 2,5 млн грн через підставних спонсорів. 

Олеся Ланцман

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

З 2016 по 2021 роки НАЗК передало до Національної поліції 119 справ щодо можливих кримінальних порушень, які пов’язані з фінансуванням політичних партій. Правоохоронці відкрили понад 80 проваджень, однак за 5 років до суду передали лише два. Вирок же є поки тільки по одній справі, але і в ньому -  лише умовний термін.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.