Новини

Під прицілом: 9 кандидатів до Вищої ради правосуддя, до яких є питання

FacebookTwitterTelegram

Цього місяця на ХV З’їзді суддів служителі Феміди мають обрати чотирьох членів Вищої ради правосуддя. Журналісти Bihus.Info спеціально для ЧЕСНО.Фільтруй суд! проаналізували найбільш неоднозначних кандидатів на цю посаду та презентують Топ-9 кандидатів, до яких є питання по статках, рішеннях та родинних зв’язках.

1. Епель Оксана Володимирівна – Київський апеляційний адмінсуд

У 2007-му році призначена на посаду судді Київського районного суду Донецька. У листопаді 2013-го Епель стала суддею Київського апеляційного адмінсуду.  У 2016-му суддя пройшла кваліфоцінювання, незважаючи на те, що на той момент у Кваліфкомісії було на неї 6 скарг. Епель намагалася стати кандидатом на посаду судді у новому Верховному суді, проте ВККС не допустила її до участі в конкурсі.

Суддя відома більш ніж нескромними статками: у декларації за 2017-й рік у власності її родини перебувають:

– 6 земельних ділянок, квартира та будинок на 590 квадратів у Донецьку;

– 4 земельних ділянки у Криму;

– ділянка та будинок на 840 квадратів у столичному селищі Лісники;

– годинники, прикраси марок Hublot, Chopard, Carrera y Carrera;

– авто JAGUAR XF 2008-го року випуску.

Раніше у власності сім’ї перебувало на три автівки більше – Porsche Cayenne, Volkswagen Passat та Lexus RX 350, проте, згідно з декларацією, сім’я їх продала.

За 2017-й рік сукупний дохід на сім’ю у судді – майже 3 мільйони гривень. Ще майже мільйон гривень та 128 тисяч доларів – на банківських рахунках. Примітно, що чоловік судді  – бізнесмен Олександр Епель, який є засновником кількох донецьких підприємств, отримав лише 100 тисяч гривень доходу за основним місцем роботи – у концерні “Торос”. Все інше – доходи від продажу цінних паперів, корпоративних прав, автівок та нерухомості. Така ж ситуація, згідно з декларацією судді, спостерігається у 2013-му та 2015-му роках.

Старший син Епель Євген – юрисконсульт, у минулому – старший уповноважений з особливо важливих справ Державної фіскальної служби Києва. Старша дочка Діана навчається у Великобританії та має дизайнерський бренд, під яким виготовляє модні аксесуари.

2. Лазаренко Анатолій Володимирович – Летичівський райсуд Хмельницької області

У минулому прокурор, а з квітня 2005-го року Анатолій Лазаренко суддя Летичівського райсуду, а з 2006-го – його голова. У 2017-му році склав повноваження голови цього суду.

Згідно із декларацією кандидата на посаду члена Вищої ради правосуддя, сім’я Лазаренка володіє майже 4-ма гектарами землі у Хмельницькій області, квартирою на 100 квадратів. а також будинком площею 105 квадратів, придбаному у липні 2017-го року. Також у 2017-му суддя став власником автівки Toyota Camry 2011-го року випуску. Раніше, за інформацією журналістів Bihus.Info, ця ж автівка належала 75-річному батькові  Лазаренка, а суддя їздив нею за довіреністю. При чому довіреність на авто була оформлена в 2011-му році, однак в декларації за 2014-й її немає.

Також у декларації за 2016-й рік дружина судді Алла Лазаренко є власницею авто Chevrolet Niva 2005-го року випуску, а вже в наступному році автівку продають за майже дев’ять тисяч доларів, хоча за ринковими цінами вартість машини має бути вдвічі меншою.

Дружина судді Алла Лазаренко працює державним нотаріусом, а старший син Володимир – головний консультант судді Верховного Суду; племінник Володимир працює прокурором у прокуратурі Хмельницької області.

За матеріалом телеканалу “Інтер”, в серпні 2013-го тоді ще голова суду Анатолій Лазаренко своїм рішенням виправдав співробітника ДАІ Віктора Біланя, який отримав хабаря від водія Олега Бондаренка. Незважаючи на те, що злочин був зафіксований на відео, суд не покарав правоохоронця.

3. Ченцова Світлана Миколаївна – Новозаводський райсуд Чернігова

За своє життя Світлана Ченцова встигла попрацювати юрисконсультом, державним нотаріусом, а також завідуючою відділом у РАГСі. Суддею Менського райсуду Чернігова вона стала у 2003-му році, а через 6 років працювала уже в Новозаводському райсуді Чернігова, де здійснює правосуддя і до сьогодні.

Світлана Ченцова брала участь у конкурсі до Верховного Суду, але вибула за результатами іспиту.

Квартира та земельна ділянка у Чернігівській області з’явилася у судді за 9 місяців – між 2014-м та 2015-м роком. Син – Олександр Ченцов – консультант  Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.  У цьому ж проміжку часу в нього з’являється квартира в Чернігові на 50 квадратів, не вказана в декларації судді за 2017-ий рік, проте вказана раніше.

Світлана Ченцова – одна з суддів, що розглядала справу про затримання екс-лідера партії “УКРОП” Геннадія Корбана. Захисники Корбана намагалися заявити про відвід судді, оскільки вважали, що вона є упередженою через те, що розглядала самовідвід судді Олексія Падалюки, який фігурував у справі асистента нардепа Бориса Філатова Михайла Кошляка, якого затримали в один день з Геннадієм Корбаном.

4. Снегірьов Віталій Андрійович – Брянківський міськсуд Луганської області

В минулому у Віталія Снегірьова – робота юри��консульта та державного виконавця. У 2006-му році указом Президента був призначений на посаду судді Брянківського міського суду Луганської області, де працює й нині.

За результатами спецперевірки суддя не був допущений до конкурсу на посаду судді Верховного Суду. Не погодившись з висновком Вищої кваліфкомісії, Снегірьов подав до суду на ВККС з вимогою заборонити Вищій кваліфкомісії проводити конкурс до Верховного суду.

Хоча суддя не притягувався до дисциплінарної відповідальності (як зазначено в його автобіографії), в 2013 році ВРЮ повідомляла про системні порушення судді “не сумісні з суддівською посадою”, однак для його звільнення не набралося достатньої кількості голосів. Зокрема, Снегірьов розглядав справи щодо майна, яке знаходилося у містах Києві та Луганську); задовольняв позови осіб, свободи чи інтереси яких були порушені; сприяв незаконному захопленню майна територіальної громади; не залучав до розгляду справи дійсних власників спірного майна.

За інформацією Вищої ради юстиції, 25 лютого 2013 року своєю ухвалою суддя Снегірьов фактично заборонив Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку анулювати ліцензії торговців цінними паперами, якщо вони порушують законодавство.

Згідно з декларацією родинних зв’язків, батько та мати Снегірьова до 2015-го року працювали приватними нотаріусами.

У судді – четверо дітей, живе сім’я тільки на дохід служителя Феміди, однак у 2003-му, 2006-му та 2013-му роках у сім’ї з’являються три квартири, причому усі – в окупованій території. Пізніше суддя декларує квартиру у Києві, право користування якою з’явилося в нього в 2011-му році. Однак декларувати він неї став лише у 2016-му році.

5. Волкова Олена Іванівна –  Южноукраїнський міськсуд Миколаївської області

Олена Волкова стала суддею вперше у 2003-му році. В Южноукраїнському міськсуді Миколаївської області працює і до сьогодні. Зараз виконує обов’язки слідчої судді.

Суддя брала участь у конкурсі на посаду суддів Верховного Суду, однак вибула за результатами першого етапу – анонімного тестування.

За інформацією регіональних миколаєвських видань, у 2016-му році суддя відмовила у задоволенні клопотання слідчого поліції про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання від вартою відносно Шпака С.В., який підозрювався у вчиненні розпусних дій щодо 10-річної дівчинки. За повідомленням з веб-сайту «Преступности.нет» Апеляційний суд Миколаївської області скасував це рішення та обрав запобіжний захід у вигляді тримання від вартою.

У 2012-му році ВККС розглядала скаргу на суддю від прокурора та голови суду: служителька Феміди не призначала дати судового засідання по справі. Пізніше суддя заявила ВККС, що помічник прокурора здійснював на неї тиск.

Згідно з декларацією судді, у 2016-му році служителька Феміди стала власницею будинку та ділянки у Первомайську, а також 7-ми гектарів землі у Миколаївській області.

6. Швецова Лариса Анатоліївна – Апеляційний суд Харківської області

З 1996-го року Лариса Швецова отримала свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю. З 2002-го року призначена на посаду судді Дергачівського районного суду Харківської області, а з 2008-го року Швецова стала суддею Апеляційного суду Харківської області.

До 2014-го року чоловік судді Ігор Швецов працював старшим прокурором прокуратури Червонозаводського району Харкова.

Суддя дібралася до фіналу конкурсу до Верховного Суду, однак за результатами підсумкового рейтингу не увійшла до списку суддів, рекомендованих на призначення. Окрім цього, Швецова мала негативний висновок від Громадської ради доброчесності. Основна претензія – велика кількість автівок,  ціна яких не відповідає доходам судді –  Smart (у власності з 2014 року), Mercedes-Benz (у власності з 2014 року), Pontiac (кермування на підставі довіреності з 2014 року), Dacia Solenza, Ford Fusion та УАЗ (придбаний 2015 року). Згідно з даними, зазначеними у декларації, на автівки сім’я судді витратила 2013-2015 рр. всього 237 000 грн. У декларації за 2017-й більша частина автівок відсутня. Окрім цього, суддя розглядала справу в колегії, в якій відповідачем була особа, яка надавала для користування свій автомобіль судді.

7. Загородній Анатолій Федорович – Вищий адміністративний суд України

З 1990-го року Анатолій Загородній був суддею Маньківського районного суду Черкаської області. З 2005-го року був призначений на посаду судді Вищого адміністративного суду України.

Син – Анатолій Загородній – працює секретарем судового засідання другої судової палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. Дочка Анастасія Олексійовець – в одному з територіальних відділень юстиції, як і дружина Антоніна Загородня.

Суддя був у складі колегії суддів, яка 29 лютого 2016 року визнала незаконним та скасувала подання Вищої ради юстиції про звільнення судді Червонозаводського районного суду міста Харкова Васильєвої Олени Олександрівни з посади за порушення присяги. Висновку про порушення присяги Васильєвою дійшла ТСК, яка аналізувала рішення судді щодо учасників протестних акцій під час Революції гідності (зокрема, за висновком комісії, суддя розглядала 2 адміністративні справи відносно учасників протестних акцій зі значними порушеннями норм КУпАП).

Згідно з декларацією судді, служитель Феміди не володіє нічим: все у власності дружини та дочки, а саме: на дружині 3 земельні ділянки та два житлових будинки у Черкаській області, а на дочці – квартира на 104 квадрати у Києві, а також авто Honda Accord 2011-го року випуску.

8. Орлянська Валентина Іванівна – Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

З 2002-го року була суддею Апеляційного суду Луганської області, а з 2010-го Орлянську призначили суддею Вищого спецсуду з розгляду цивільних та кримінальних справ. Валентина Орлянська брала участь у конкурсі до Верховного Суду, однак за результатами підсумкового рейтингу не увійшла до списку суддів, рекомендованих на призначення. При цьому суддя отримала негативний висновок від Громадської ради доброчесності.

Згідно із декларацією родинних зв’язків за 2011-2015 роки, дочка судді Світлана Бережна з 2007 до 2015 року працювала суддею Апеляційного суду Луганської області, а з 2015 року по нині працює суддею Апеляційного суду Житомирської області.  Племінниця судді Дар’я Гурська працює старшим секретарем Міловського районного суду Луганської області.

Орлянська була у складі колегії суддів, які розглядали касаційну скаргу на вирок Дзержинського районного суду Харкова, яка стала пізніше предметом розгляду у Європейському Суді. Останній виявив порушення Конвенції “про захист прав людини та основоположних свобод”.

Суддя отримала та приватизувала службове житло на 90 квадратів у Києві .

9. Вус Світлана Михайлівна – Верховний суд України

З 1987-го року Світлана Вус була суддею Львівського обласного суду. У 1996-му році стала суддею Верховного суду України.

Суддя брала участь у конкурсі до Верховного Суду, однак за результатами підсумкового рейтингу не увійшла до списку суддів, рекомендованих на призначення, при цьому надбавши негативний висновок Громадської ради доброчесності.

Згідно з ним, суддя не декларувала квартиру на 67 квадратів до 2015-го року, хоча право власності на неї виникло у 98-му році.

Також суддя не вказала у декларації доброчесності справу засудженого Боротюка В.Ю., яку пізніше розглядали у Європейському суді з прав людини.

Окрім цього, Світлана Вус була головуючою у справі про перегляд справи за обвинуваченням С.В. Левенця, якого було засуджено до довічного позбавлення волі з конфіскацією усього майна. На думку організації “Харківська правозахисна група”, особу було засуджено за вчинення чужого злочину.

У 2008 році Київська міська рада передала у власність особі на ім’я Вус Світлана Михайлівна земельну ділянку площею 0,1 га у котеджному містечку біля р. Десенка. За інформацією з веб-сайту «Обком», землю, передану Товариству «Десенка», у 1991 році виділяли людям, які були евакуйовані із зони відчуження внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з даними декларації судді за 2016-й рік ,на рахунках у Служительки Феміди було більше 2-х мільйонів гривень, а з готівки – 42 тисячі доларів та 130 тисяч гривень.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.