Новини

Патентні рекетири вимагають з експортерів від 4-х до 25 тис. грн. для митників

yurchenko-a1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Із середини 2014 року патентні «тролі» почали шантажувати експортерів волоського […]

Із середини 2014 року патентні «тролі» почали шантажувати експортерів волоського горіха. У митний реєстр були внесені кілька патентів на звичайну картонну упаковку для цього продукту. Відтоді експортери горіхів мусять платити «данину» приватним особам, далеким від виробництва такої упаковки та експорту, за кожен дозвіл на проїзд чергової партії вантажу.

Про це йдеться у сюжеті Аліси Юрченко.

Патенти отримують у Державній службі інтелектуальної власності. Однак лише відтоді, як вони внесені у митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності, митники мусять спиняти вантаж та досліджувати, чи не підпадає він під дію патенту.

«Це смішно виглядає. 100 років Жидачівський комбінат робить ящик, в який ми засипаємо горіх. Ви мені можете пояснити, де тут інтелектуальна власніть?!» – обурюється Ніна Мельниченко, директор ТОВ «Примед» (м. Київ).

Чиновники ДФС самі й передають експортерам контакти власників патентів чи їхніх представників, в яких потрібно отримувати письмовий дозвіл на проїзд машини. Власники патенту дають цей папірець лише після сплати експортерами коштів. Гроші вимагають перерахувати або на картковий рахунок фізичної особи, або передати готівкою. За дозвіл беруть від чотирьох тисяч грн. до $1 тис. Договори з експортерами не укладаються, податки не сплачуються. Відтак держава не отримує від платежів за експорт інтелектуальної власності на горіхову упаковку жодної копійки.

Станом на травень 2015 р. у митний реєстр внесені патенти на горіхове пакування таких власників: Антон Грицай – екс-депутат Дніпропетровської облради від Партії регіонів, якого подавали у розшук ще регіонали; Володимир Чупрун з Мелітополя, член чинної громадської ради при Державній фіскальній службі, та Петро Шевченко з Василькова.

Експортери волоського горіха вважають, що внесення патентів у митну базу відбувається непрозоро. «Є такий Гащицький Олексій Анатолійович. Йому подаються на розгляд будь-які патенти будь-якого підприємця. І тільки він, цей «цар», вирішує, кого вводити, кого не вводити», – пояснює Віталій Макєєв, представник ПП «Маллаті» (м. Одеса).

Аби захиститися, експортери волоського горіха спробували отримати власні патенти на упаковку. Однак їхні патенти в митний реєстр не внесені. Зокрема, патент одесита Віталія Макєєва не потрапив у митний реєстр через наявність в описі упаковки характеристики, яку не можуть візуально перевірити митники. «Як ви проконтролюєте, чи розрідження отримано з інертного газу чи ні. Завтра компанія «Маллаті» принесе патент без цієї ознаки, і я буду вимушений її зареєструвати», – пояснює Олексій Гащицький, начальник відділу захисту прав інтелектуальної власності та екпортного контролю ДФС.

Гащицький говорить, що не мав підстав відмовити патентним рекетирам, хоча й визнає, що отримання патентів та внесення їх у митну базу перевторилося на шантаж бізнесу. За його словами, проблема набрала небачених обертів восени минулого року. Тоді представники ДФС почали активно звертатися до Кабміну з листами про необхідність вносити зміни у патентне законодавство.

Разом з тим, Руслан Ткач, представник власника одного з патентів на горіхову упаковку Петра Шевченка, повідомив журналістові програми «Наші гроші» , що патентні тролі діляться з митниками. Між Ткачем та журналісткою відбувся такий діалог:

– Ви знаєте, скільки в нас митники беруть неофіційно хабарів?

– Ні, не знаю, скільки?

– Ну от поцікавтесь. А потім подивіться на цю суму, що ви мені назвали.

Олексій Гащицький у відповідь на прохання прокоментувати ці слова, заявив, що не знає, про що йде мова.

Нагадаємо також, що восени 2014 року ДФС під керівництвом Ігоря Білоуса, Володимира Хоменка та Анатолія Макаренка розпочала «вживати додаткові заходи» під час експорту горіхів, що призвели до повернення на ринок посередників, які пропонували «гарантії безпроблемного експорту» за хабарі. «Щоб вивезти один контейнер горіха, якщо мова йде про очищений, то відкат – від $12 до 15 тис. Якщо нечищений – це від $8 до 10 тис», – ілюструє народний депутат Максим Поляков.

Колишнє керівництво ДФС пояснює «відпрацювання» експортерів горіху саме інформацією про корупційне співробітництво з митниками, несплатою горішниками податків та неповерненням валютної виручки.

«Їх перевіряли на предмет того, чи правильно оформлені всі документи, розумієте? Перед цим документи від власників горіхів не оформлювалися і ніхто не платив податок. А ми досягли того, щоб почали платити податок з фізичних осіб. І повернулась валютна виручка», – говорить Володимир Хоменко, екс-заступник голови ДФС.

Проте в листах ДФС не містилося доручень перевіряти самих митників, та і вналідок тотальних перевірок експортерів валютна виручка в країну так і не повернулася. За внутрішніми даними ДФС, у листопаді 2014 – квітні 2015 рр. експортовано горіху на 1,7 млрд. грн., з них в країну повернулося лише …158 млн. Тобто більша частка компаній і далі працювала в корупційному сегменті, а розпочаті керівництвом ДФС заходи лише дали чиновникам в регіонах додатковий інструмент тиску. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова

      За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.

      Ми вплинули

      Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані

      У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії. 

      Ми вплинули

      Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку

      У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів.