Важливо
Новини

Партійні офіси в районах: зареєстровані, але не існують. І навпаки

FacebookTwitterTelegram

Перед виборами більшість партій мають свій штаб: щоб потенційний виборець міг прийти, познайомитися з кандидатами, поділитися проблемами громади тощо. Але після виборів такі штаби часто зникають. Зрештою, як каже аналітик з партійних фінансів руху “Чесно” Ігор Фещенко, закон не зобов’язує партії мати місцеві, обласні чи навіть центральні офіси: “Це виключно питання їхнього бажання та спроможності”.

Спроможності? Бо, зазвичай, штаб чи офіс – це не безкоштовне задоволення, а цілком суттєвий рядок витрат. Витрат з рахунків політичної партії. Тож ми вирішили перевірити, чи завжди офіційна інформація збігається з реальністю та навідатися за адресами, де мають бути офіси партії.

Івано-Франківськ

Тут все мало бути просто: на місцевих виборах до ратуші пройшли всього 3 партії: “Європейська солідарність”, “Свобода” та “Батьківщина”. Кожна з них має офіс у місті. Принаймні офіційно.

І спочатку все було передбачувано, поки ми не спробували знайти офіс “Батьківщини”. Виявляється, за адресою Тичини, 8А можна знайти що завгодно. Крім символіки партії.

У ветеринарній аптеці підказали, що офіс “Батьківщини” має бути на 3 поверсі, вхід – з протилежної частини будинку. Ймовірно, квартира 10 – саме там зареєстрована “молодіжка”. Проте на домофоні, що висить на дверях будинку  потрібного номеру квартири – немає.

Яким же було здивування, коли символіку “Батьківщини” ми знайшли за адресою, де шукали офіс “Свободи”. Ну як символіку, радше міні-квест, бо в якийсь момент стрілочки-вказівники завершились, а потрібний кабінет так і не з’явився. 

В одному з кабінетів нам підказали де… ні, не офіс партії, а приймальня нардепа чотирьох минулих скликань із “Батьківщини”. Чи ведеться прийом невідомо – двері зачинені.

У останньому публічному фінансовому звіті за І квартал 2020 року йдеться, що раніше на оренду офісного приміщення партія витрачала 10 тисяч гривень на місяць. Перевірити чи наразі партія записує оренду, як статтю витрат – не має можливості, адже користуючись законодавчою шпариною, більшість парламентських партій (а вони отримують державне фінансування) не подають звітності до Національного агентства з питань запобігання корупції.

До слова, на фасаді будинку, що на Василіянок, 62 а, символіки “Свободи” чи тим більше “Батьківщини” немає. 

“Європейська солідарність” “прописана” на Академіка Сахарова, 32. Фактично офіс там і знаходиться. Востаннє партія звітувала в першому кварталі 2020 року. Тоді за оренду партія віддала по 20 445 гривень у вересні та жовтні 2019, а в листопаді та грудні – по 16 766,45 гривень. У січні та лютому 2020 року з партійного рахунку на оренду пішло по 18 443,72 гривень. Це без оплати за комунальні послуги.

Коломия

До Коломийської міської ради пройшли аж 8 партій: “Самопоміч”, “Батьківщина”, “Європейська солідарність”, “Українська народна партія”, “Свобода”, “Народний рух України”, “Слуга народу” та “За майбутнє”. Останні дві в Коломиї офісів не мають, принаймні офіційно.

Партії тут живуть мирно. Настільки мирно, що за однією й тією ж адресою прописані 3 з них: “Свобода”, “Українська народна партія” та “Народний рух України”. Щоправда, символіка бодай однієї з партій на будинку, як і відомості про вартість оренди за І квартал 2020 року, відсутні. 

Офіс “Європейської солідарності” – на Довбуша, 65А. Це район, що межує з гаражами й безліччю різноманітних організацій. Але то дрібниці, головне – оренда безкоштовна.

Офіс Самопомочі – одразу над рестораном Вілла Фамілія – сімейним бізнесом родини мера Богдана Станіславського. Приміщення перебуває в праві користування партії щонайменше до кінця цього року – це прописано в першому фінзвіті за минулий рік. Жодних вказівників, що вказували б на присутність тут партії, немає. З рестораном навпаки: фактично про нього знає чи не кожен мешканець міста, а YouControl за адресою Січових Стрільців, 16 знаходить лише партію, громадську організацію, благодійний фонд та обслуговуючий кооператив. 

Калуш

Мешканці Калуша підтримали на останніх виборах 9 партій: “Європейську солідарність”, “Платформу громад”, “За майбутнє”, “Слугу народу”, “Удар”, “Батьківщину”, “Свободу”, “Народний рух України” й “Українську партію”. Тільки 4 з них мають офіси. Проте, фактично можна знайти лише один.

На місці офісу “Української партії” – Управління освіти. Працівники про те, що за їхньою адресою “прописаний” ще й офіс якоїсь партії чують вперше.

На місці “Батьківщини” – районне відділення Центру державного земельного кадастру та готель. Принаймні, про це свідчать вивіски на фасаді будівлі. Майже 2 роки тому партія сплачувала за офіс понад 1 160 гривень за трохи менш, ніж пів місяця. 

“Свобода” взагалі “живе” в одній із квартир багатоповерхівки. На під’їзді, щоправда, інформація про це відсутня. Зате оренда безкоштовна, принаймні так було у І кварталі 2020 року

Верховина

До Верховинської міської ради пройшли 7 партій: “Батьківщина”, “Платформа громад”, “Європейська солідарність”, “За майбутнє”, “Свобода”, “Удар” і “Слуга народу”. Офіційно лише дві з них мають локальні офіси.

Але якщо раптом вирішите їх знайти, на навігатор особливо не розраховуйте: він плутає місцеву нумерацію будинків. Та й партійну символіку як орієнтир побачити не сподівайтесь. До прикладу, офіс “Свободи” виглядає ось так:

З переваг – безкоштовна оренда, згідно фінансового звіту майже дворічної давності.

Бонус

Найбільш містичні на Прикарпатті офіси “слуг”. Бо YouControl знає лише про один – в самому Івано-Франківську. Але насправді осередки є ще щонайменше в Коломиї, Косові, Верховині та Калуші.

Обласний осередок ситуацію не коментує – на наші запити не відповідає.

Отже, як показує наш досвід – знайти офіси, які навіть юридично мають бути у розпоряджені партійних осередків – це ще те завдання. Але вирішити його можна було б доволі просто – повернутися до обов’язкового звітування для партій. Це, по-перше, дозволило б партіям не маніпулювати з витратами і чітко вказувати вартість оренди, якщо вона реально є (і навпаки не вказувати – якщо офісу немає). А, по-друге, значно б спростило квест із пошуку партії для звичайних українців – бо у звіті має бути вказане, зокрема, і реальне місцезнаходження.

Юлія Марціновська

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.