Важливо
Новини

“Одеська справа” НАБУ: як партія “Довіряй ділам” та Труханов відбілюють свою репутацію

FacebookTwitterTelegram
На початку жовтня НАБУ та САП оголосили про викриття в Одесі злочинної організації, яка складалася із 16 людей. Їх підозрюють, зокрема, у створенні злочинної організації, розтраті майна та зловживанням службовим становищем. За інформацією слідства, підозрювані незаконно заволоділи коштами та земельними ділянками в Одеській області й завдали збитків міському бюджету на 533 млн грн. Серед фігурантів справи – одеський міський голова та засновник партії “Довіряй ділам” Геннадій Труханов та виконуючий обов’язки заступника Одеського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та голова фракції “Довіряй ділам” Олег Бриндак.

Після оголошення підозри у медіа почали з’являтися матеріали із однаковими заголовками та посилами: Труханов та Бриндак не винні, їх намагаються підставити. Журналісти проаналізували 30 матеріалів, які вийшли в кінці жовтня та початку листопада, на медіаресурсах “Оdessa.online”, “Українські новини”, “Оdessit,ua” та “Взгляд из Одессы” і дослідили, як ці ЗМІ відбілюють репутацію фігурантів справи. Із проаналізованих матеріалів тільки 5 стосувалися Олега Бриндака, решта були присвячені міському голові Одеси.

Варто зазначити, що медіа посилаються на телеграм-канали, сторони захисту фігурантів та на їхніх прихильників, які транслюють кілька чітких наративів. Опозиційна думка у матеріалах відсутня взагалі, що дає можливість вважати ці тексти замовними. А, зважаючи на розцінки в одеських медіа за розміщення рекламних текстів – така навала новин могла б коштувати десятки тисяч гривень. І, цілком ймовірно, ці кошти могли б бути сплаченими з партійних рахунків “Довіряй ділам”.

30 жовтня у медіа “Оdessa.online” опублікували текст із заголовком Ничего конкретного на заммэра Брындака у обвинения нет: президент Союза адвокатов об “Одесском деле”. Варто зазначити, що президент Ради адвокатів Тарас Ламах – представляє інтереси Бриндака у справі. Натомість у матеріалі відсутній баланс думок і передана чітка позиція із посиланням на “авторитетне” джерело. 

Ще у одному тексті представлена позиція іншого адвоката, який називає всі підозри проти Бриндака незаконними. Жодної іншої позиції чи інформації у матеріалі немає.

Цього ж дня у медіа “Взгляд из Одессы” опублікували текст із заголовком “Известный адвокат: Все подозрения Олегу Брындаку из области фантастики и никакой конкретики”, у якому так само посилаються на президента Союзу адвокатів, тобто представника підозрюваного, та подають однобоку позицію – Бриндак не винен, партію “Довіряй ділам” намагаються “висадити”, а вся справа – задля дестабілізації стану в регіоні.

“Оdessit.ua” транслює у своїх текстах такі ж наративи: мера Одеси намагаються “злити”, “одеська справа” – це спроба дестабілізувати та знищити місцеве самоврядування, а Труханова звинувачують безпідставно. Крім того ЗМІ висвітлює у себе в стрічці заяви Геннадія Труханова про його невинуватість, передають їх буквально дослівно. В одній із заяв мер називає справу політичним замовленням, в іншій також звинувачує НАБУ у корумпованості. Новини побудовані виключно на позиції Труханова і у текстах навіть не поданий контекст історії. 

Сайт “Українські новини” також розповсюджує наративи про те, що Геннадія Труханова намагаються підставити й “злити”, коли доказів його провини немає. Медіа публікує текст із заголовком “Наклеивание ярлыков и отсутствие каких-либо доказательств, — Ольга Просянюк об избрании меры пресечения Труханову”, який вже з’являвся у “Оdessit.ua”. 

Вже знайомі тези про “зливання” мера публікує і “Оdessa.online”. У тексті роблять акцент на тому, що мер відвідує топові заходи, де на нього чекають. Медіа розповідає, що справа проти мера Одеси це “фількіна грамота” й замилювання очей. У тексті посилаються на того ж президента Союзу адвокатів, який захищає інтереси Бриндака. Крім того, ЗМІ окремими публікаціями транслює позиції Труханова щодо обвинувачень: підозрюваний вважає, що це спроба знищити місцеве самоврядування й політичне замовлення.

Варто зазначити, що тези, які транслюються вищевказаними медіа, також фігурують у офіційній позиції фракції “Довіряй ділам”. На сторінці партії у Facebook викладено пост, де ситуацію з підозрою в розкраданні землі пов’язують з тим, що НАБУ та САП хочуть “усунути команду “Довіряй ділам” від керівництва містом шляхом висування безпідставних звинувачень”. У партії вважають, що справа проти її членів замовна, натякають на активістів, які працюють у одного з місцевих забудовників і стверджують, що це політична розправа з доносами. Крім того, партія повторює ті самі тези про спробу дестабілізації ситуації під час пандемії та початку опалювального сезону. “На наше переконання, така поведінка детективів та прокурорів є зневагою не лише до тих тисяч одеситів, які вже три виборчі кампанії підряд підтримують «Довіряй ділам» та мера Труханова”, – стверджують у пості.

Відповідно до інформації на сайті “Взгляд из Одессы”, вартість рекламної публікації визначається домовленістю. Чіткий прайс є лише на банерну рекламу. Вона коштує від 400 до 2 500 гривень. Марковані рекламні та PR-матеріали на порталі “Українські новини” коштують від 3 500 гривень. В інших ЗМІ Одеси рекламні матеріали коштують в середньому 3 тисячі гривень. Відповідно, вартість тільки 30 проаналізованих текстів, в яких прослідковуються ознаки замовності, могла б складати майже 100 тисяч гривень. 

Наразі, відповідно до законодавства, у партій не вимагають звітувати про витрати, тому точно сказати скільки коштів витратила та чи взагалі оплачувала партія “Довіряй ділам” розміщення зазначених матеріалів (або інших рекламних текстів у ЗМІ) немає можливості. Натомість, відповідно до звітів партії за третій квартал 2020 року, “Довіряй ділам” на пропагандистську та інформаційну діяльність витратила 246 592 тисяч гривень. Варто зазначити, що цей період охоплював вибори до міської ради. За два попередні квартали, відповідно до звіту, партія взагалі не витрачала коштів на цей напрямок. Тож стежимо за оновленнями і чекаємо на свіжі партійні звіти.

Діана Зубар

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Вибори до Одеської міської та районної ради відбулися 25 жовтня 2020 року. Партія “Слуга народу” отримала понад 12% голосів. Журналісти проаналізували фінансовий звіт за 3 квартал Одеського партійного осередку “Слуги народу” і дізналися, хто вносив кошти на рахунок осередку перед місцевими виборами.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.