Неправда ГПУ: “Соціальна реклама” веде до Луценка

Заяви Генеральної прокуратури України, що вона не має стосунку до створення і розміщення у ЗМІ “соціальної реклами” про здобутки ГПУ, одразу видавалися щонайменше дивним.
Неправда ГПУ: “Соціальна реклама” веде до Луценка

Данило

Мокрик

Всі тексти автора

В середині  лютого в українському теле- і радіоефірі раптом з’явилися ролики, які розповідали про успіхи Генеральної прокуратури у боротьбі за гроші українців. Їх було декілька варіантів, і всі завершувалися однаково: “Виконуємо закон, встановлюємо справедливість. Юрій Луценко”. Інформації, що ця реклама йде, власне, на правах реклами - не було.

Звідки взялася ця реклама, хто і скільки за неї заплатив - цілком природнім чином зацікавило журналістів. Наприкінці минулого тижня прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган нарешті на цей інтерес відповіла:

“Генеральна прокуратура не виробляла, не замовляла і не розміщувала ролики, які зараз транслюються на телебаченні і на радіо… Ми не знаємо, хто їх розмістив, але вся озвучена інформація відповідає дійсності. Тому ми не заперечуємо проти трансляції".

Така відповідь тільки розпалила цікавість: хто ж міг сам, за власний кошт і з власної ініціативи, підготувати рекламу, затвердити її іменем Юрія Луценка, і при цьому навіть не поцікавитися у нього, чи не проти він такої подачі?

Формально відповідальність за створення і розміщення роликів взяла на себе ГО “Українська антикорупційна асоціація”, однак розслідування Bihus.info показало, що в реальності зв’язок між роликами і Генеральною прокуратурою таки простежується.

Асоціація зареєстрована у березні 2016 року, але урочисто презентували її лише 2 місяці тому. Лідером на презентації став “свободівець”, громадський діяч і екс-депутат Київської облради Олександр Аронець. Головою ГО представили Дмитра Гамаша.

За два місяці діяльності (до появи “соціальної реклами” ГПУ) “Українська антикорупційна асоціація” зареєструвала сайт, провела щонайменше 7 прес-конференцій і мінімум дві акції. Участь у них брали переважно представники ВО “Свобода”. Зазначимо, що у заходах не було жодної помітної лояльності до Генпрокуратури.

“Мені запропонували “тягнути” організацію, розвивати її. Від мене мала бути аналітика і розслідування, а Асоціація мала займатися організаційною діяльністю. Я запрошував людей, депутатів, в тому числі - щоб піарити цю організацію і ефективніше діяти. До цього “проекту”, цих роликів, я ніякого стосунку не маю, це було для мене несподіванкою. Тому я припиняю з ними співпрацю”, - прокоментував ситуацію Аронець.

Якщо “свободівці”, які підключилися до діяльності новоствореної Асоціації, - люди більш-менш публічні і відомі, то про Дмитра Гамаша відомо значно менше - принаймні, у Києві. Його добре пам’ятають і добре про нього відгукуються у Львові - там він працював журналістом різних видань. Потім Гамаш воював в АТО, в танковому батальйоні “Звіробій”. З одним із ветеранів батальйону, Володимиром Лисаченком, Гамаш і заснував асоціацію.

Після того, як з’ясувалось, що до “соціальної реклами” ГПУ причетна Асоціація, Дмитро Гамаш перестав виходити на зв’язок.

Однак виконавці замовлення на виготовлення рекламних роликів виявились красномовнішими за голову Асоціації.

12 лютого Чернігівська обласна філія НСТУ (“Суспільне”) отримала на електронну пошту ось такого листа у форматі pdf. Лист написаний від імені першого заступника прокурора області Юрія Балєва, адресований - менеджеру філії НСТУ Вадиму Соколюку. Лист надійшов з електронної пошти “Прес-служби прокуратури Чернігівської області”.

В листі - посилання на один із рекламних роликів. Відео розміщене на YouTube з обмеженим доступом - побачити його можуть лише ті, хто має пряме посилання. Завантажене воно з облікового запису Boris Dolina. Борис Долина - це досить відомий у медіа-колах режисер, який нині працює на ТРК “Україна”.

Розмова з Долиною вийшла недовгою: “Я дуже давно щось на свій канал завантажував, це може бути не моє, вибачте. Я ролики не роблю. Розбирайтесь, чий це канал. Вибачте, в нас щойно закінчився ефір. До побачення”.

Але Долина - не єдиний зв’язок. До листа прокуратура додала висновок Національної ради з питань телебачення і радіомовлення про те, що ролики можна вважати соціальною рекламою, а відповідно - і розміщувати, як таку - безкоштовно.

Натисніть, щоб розгорнути.

У цьому листі є ще одне посилання, цього разу - на сервіс Fex.Net. За ним відкриваються чотири рекламні ролики Генпрокуратури, завантажені на сайт ще 6 лютого користувачем natkitten.

Нікнеймом natkitten і його варіаціями користується киянка Наталія Обвінцева. В соціальній мережі ВКонтакте своїм місцем роботи вона вказала “Центр політичного консалтингу”. Обвінцева займається створенням відеографіки - зокрема, і такої, як використана в “соціальній рекламі” Генпрокуратури.

Серед нечисленних активностей “Центру політичного консалтингу” - піар-заходи для колишнього глави Адміністрації Президента Бориса Ложкіна, впливового депутата від БПП Олександра Третьякова. Тобто близьких до Петра Порошенка людей, до яких належить і Генпрокурор Юрій Луценко.

У відповідь на запитання про походження роликів Обвінцева сказала, що їй їх передали знайомі прес-секретаря Юрія Луценка - Лариси Сарган.

"- Акаунт, з якого ці ролики були завантажені на Fex.Net - це ваш акаунт?

Так. Мене попросили просто купити ці кліпарти (набір графічних елементів - ред.)...

- Тут власне йдеться про ролики, готові ролики, закачані на Fex.Net.

Ну, мабуть, да.

- А ви можете тоді хоча би сказати, хто вам їх дав?

Ну, це ж ще на Майдані, це ні для кого не секрет, я спілкувалася і дружила з Ларисою Сарган, в принципі…

- Ларисою Сарган? Тобто це вона вам дала ці ролики?

Ні, вона їх не давала. Якісь знайомі там… Вибачте, я так розумію, що ви хочете… Я не буду це коментувати.”

Прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган заперечила близькі стосунки з Наталією Обвінцевою: “Ми лайкаємо одна одну у Фейсбуці, і все”. Водночас Сарган визнала співпрацю в рамках проекту Юрія Луценка “Третя республіка” у 2013-2014 роках.

Прес-секретар Луценка переконує, навіть якщо до Обвінцевої звертались щодо “соціалки” ГПУ спільні знайомі, то вона не має до цього стосунку.

Причетність Генпрокуратури до листа Чернігівської обласної прокуратури на телеканал з проханням розмістити ролик Сарган також заперечила.

“Українська антикорупційна асоціація” надіслала на прокуратуру обласну листа, з тим чи може прокуратура допомогти, якщо є контакти. І вони (обласна прокуратура - ред.) від свого імені надіслали листи на обласні канали”, - пояснила Сарган. Своє звернення до обласної прокуратури “Українська антикорупційна організація”, мовляв, мотивувала тим, що в роликах усе ж-таки рекламують ГПУ.

Отже, зі слів Лариси Сарган в результаті виходить наступна ситуація:

  • зовсім нещодавно створена громадська організація сама, з власної ініціативи, вирішує створити рекламу для ГПУ, та ще й подати у ній інформацію від імені Юрія Луценка;

  • участь у створенні ролику бере знайома Лариси Сарган Наталія Обвінцева (сама вона називає їхні стосунки “дружбою”), але прес-секретар Луценка про це нічого не знає;

  • згадана громадська організація просить прокуратуру посприяти в розміщенні “соціалки” про ГПУ просто тому, що більше не має до кого звернутися.

Чи витримує таке пояснення перевірку здоровим глуздом - питання світоглядне. Але наукове правило “Бритви Оккама” схиляє до іншого пояснення: якщо це виглядає, як реклама ГПУ, до її створення причетні люди, пов’язані із ГПУ, і розсилає на телеканали цю рекламу прокуратура, то це, радше за все - реклама від прокуратури для прокуратури.

В будь-якому разі, версію, що прокуратура геть не має жодної причетності до цієї реклами, ця “бритва” зарізає категорично і безжально.