Важливо
Новини

“Не було ні звуку, ні свисту, відразу піднялась велика пилюка, потім, десь за 2 секунди, посипались вікна” – на Житомирщині російська крилата ракета розбила школу

FacebookTwitterTelegram

4 березня близько 9 години ранку у центрі Житомира стався вибух. Крилата ракета «Калібр» прилетіла із південного напрямку (ймовірно була випущена із одного з російських військових кораблів, які знаходяться в Чорному морі). У результаті зруйнована частина будівлі ліцею №25 Житомира, що розташований фактично в центрі міста. За даними ДСНС, постраждалих і загиблих немає. Попередня правова кваліфікація – порушення законів і звичаїв війни (ст. 438 КК України).


Центральний вхід в Житомирську школу-ліцей №25

Журналісти поспілкуватись з очевидцями події, які на той момент перебували у приміщенні школи. А також поговорили з випускниками школи та місцевими чиновниками.

На момент потрапляння ракети в будівлю ліцею, у ній перебувало кілька людей – працівники установи та жінка-переселенка, родина якої тимчасово оселилася у школі.

Юрій прийшов на роботу в школу близько пів на восьму і був у фойє на 1 поверсі. Діти наразі на дистанційному навчанні, тому окрім нього на роботі було четверо його колег. А у підвальному приміщенні, в кабінеті допризовної підготовки, знаходилась жінка-переселенка. 
Юрій, працівник школи, який в момент влучання ракети перебував в приміщенні школи-ліцею

“Коли сталося влучання ракетою, не було ні звуку, ні свисту, відразу піднялась велика пилюка, потім, десь за 2 секунди, посипались вікна. Після удару я лише побачив як падає телевізор із стіни-перегородки, який був над вахтою  і трішки відійшов. Але життя нам врятувала якраз ось ця стінка-перегородка із металевих прутів і фанери, оскільки за нею були великі скляні вікна і відповідно від ударної хвилі скло повилітало всередину приміщення.  Десь через 5 хвилин прибігли працівники  поліції, МНСники і нас відвели в бомбосховище в ОДА –  згадує Юрій . –  Після самого влучання ракети ніхто травм не отримав, тільки трохи відчувалось оглушення, трохи контузило, у всіх був стан шоку. А та із прибиральниць, яка була в правому крилі школи на 2 поверсі прийшла на вахту і запитала що це було. Іншій прибиральниці, яка була в той момент у спортзалі, впала на голову якась частинка штукатурки, але не травмувала її, лише трохи згодом її боліла голова, від госпіталізації вона відмовилась. Пожежі в самому приміщенні також не було, хоча декілька спалених книжок було”. 

Стінка-перегородка на вахті Житомирської школи-ліцею №25

Жінка-переселенка, за словами Юрія, також, на щастя, не постраждала.

“Летіла ракета з півдня, над церквою, над фармфабрикою, там у нас ще є атракціон  “Оглядове колесо”, далі річка Тетерів, район Набережна, то от там один із батьків учнів, який там живе, приходив прибирати, і якраз її і бачили, летіла ракета дуже низько, десь 30 метрів над землею”, – розказує працівник школи.

Епіцентром удару був кут лівого крила школи. На 1 поверсі повністю знищений кабінет інформатики, куди не так давно встановили нові комп’ютери. Також на 1 поверсі повністю зруйноване приміщення харчоблоку їдальні, частина актової зали. На 2 поверсі  розвалені приміщення учительської, кабінет бухгалтерії, бібліотеки, класи біології, хімії, фізики. На 3 та 4 поверхах також були класи з фізики, хімії, біології, англійської, польської мови, інших предметів.

У лівому крилі школи уламками повибивало шибки, посікло стіни спортзали. Під спортзалом також повибивало вікна в слюсарних і швейних майстернях. 

Ліве крило школи-ліцею №25, в яке саме влучила ракета

Загалом у школі вибиті всі шибки вікон, посічені стіни уламками та осколками ракети, знищені меблі, техніка, частково вирвані комунікації. Зруйновані сходові переходи між поверхами. Лише незначну частину меблів та техніки, яка вціліла вдалось вивести із зруйнованих приміщень. Також частину вцілілих підручників та іншої літератури вивезти до сусідніх шкіл на зберігання.   

“Удар ракети був такої сили, що навіть пробив  перекриття між підвалом і 1 поверхом. Тобто говорити про те, що школу можна відновити на діючому фундаменті неможливо” – зазначає Юрій. – Двері в приміщеннях школи, які були закриті на замки, винесло всередину приміщення школи, а не назовні! Тобто таке враження, що це була якась вакуумна бомба”. 

Приміщення зруйнованої їдальні Житомирської школи-ліцею №25

Постраждали і навколишні будівлі. Зокрема, позаду правого крила школи є 2-поверховий будинок, на якому був повністю знищений шифер на даху.  У сусідній новобудові (де, на щастя, ще ніхто не живе) зруйновані декілька балконів, а  стіни будинку посічені  уламками від ракети. У будівлях місцевого управління Пенсійного фонду та Житомирської ОДА повибивало шибки. 

У гуртожитку автодорожнього училища (Житомирський автомобільно-дорожній коледж Національного транспортного університету – ред), яке за метрів 600-700 від школи також вирвало вікна.

Згадує Юрій ще один цікавий випадок, який стався вже після попадання ракети: “Десь через декілька днів після прильоту ракети, приходив чоловік, який живе  у багатоквартирному будинку, який стоїть за 600 метрів від школи і приніс гирьку із кабінету фізики. Так от ця гирька, за словами того чоловіка, побила йому балконний блок, вікно на балконі і ще й скло в саму квартиру. Тобто можна зрозуміти якої сили була ударна хвиля від ракети”. 

Від ударної хвилі дерева перед школою повиривало з корінням, а частину пошматувало. 

“Батьки учнів разом із працівниками школи через декілька днів, після того як територія була обстежена  МНСниками та іншими правоохоронними органами, допомагали прибирати, Камазів десь 8 вивезли будматеріалів” – згадує Юрій. За даними Суспільного таке прибирання відбулось 19 березня, в якому брали участь вчителі, батьки учнів і самі учні. Хоча міський голова Житомира Сергій Сухомлин стверджує, що прибиранням займались комунальники та підрядні організації.

У ліцеї, за словами Юрія, 100 вчителів і навчається близько 1200 дітей. Школа мала математичний ухил. 

Щодо планів відновлення ліцею, то як зазначив заступник начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Житомирської міської ради Анатолій Войтович, під час приїзду італійських ЗМІ мер міста Сергій Сухомлин висловив пропозицію, щоб журналісти посприяли тому, щоб італійські архітектори спроектували нову будівлю для школи. 

Морал на стіні правого крила школи-ліцею №25 м.Житомира

Цікавий факт, російські ЗМІ вже встигли використати фотографії житомирського ліцею-школи №25 в пропагандистських цілях. Як пише Суспільне, 5 березня в російських інтернет-виданнях з’явилася стаття про зруйнований житловий будинок у Маріуполі – на одному із сайтів для ілюстрації зруйнованого будинку використали фото житомирського ліцею №25 після того, як будівля ліцею зазнала авіаудару від російських військ. При чому у статті без вказування жодних дат написано, що у Маріуполі на бульварі Меотіди 15/20 “члени націоналістичного батальйону” підірвали багатоквартирний житловий будинок, у результаті чого під завалами будинку у підвалі знаходяться до 200 людей, в тому числі, діти.

Згідно інформації, яку надав заступник начальника Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Житомирської міської ради Анатолій Войтович, з 24 лютого по 1 квітня на Житомирську міську громаду було здійснено 7 повітряних нападів, за результатами яких було зруйновано або пошкоджено загалом 186 приватних  будинків, квартир у багатоповерхових будинках. Загинули 8 людей. 

ІГОР ПРОЦИК

 

“There was no sound or whistle, there was a lot of dust rising at once, then, in about 2 seconds, windows shattered” – a Russian cruise missile destroyed a school in the Zhytomyr Oblast

 

On March 4 at about 9 a.m. there was an explosion in the center of Zhytomyr. A Kalibr cruise missile that came from the South (probably from one of the Russian warships in the Black Sea) exploded in the center of Zhytomyr. As a result, part of the building of Lyceum No. 25 in Zhytomyr, which is located in the center of the city, was destroyed. According to the State Emergency Service of Ukraine, there were no injuries or fatalities. The preliminary legal qualification is a violation of laws and customs of war (Article 438 of the Criminal Code of Ukraine).

 

Central Entrance to the Zhytomyr Lyceum-School №25

Journalists talked to eyewitnesses of the event who were on the premises of the school. They also spoke with graduates of the school and local officials.

When the missile hit the lyceum building, there were several people inside: employees of the school and a displaced woman whose family had temporarily relocated to the school.

Yuriy came to work at the school around 8:30 am. and was in the lobby on the 1st floor. The children were on remote education, so besides him, there were four of his colleagues at work. And there was a female IDP in the basement in the pre-conscription training room.

Yuriy, school worker who was in the school when the missile hit it

“When the missile hit, there was no sound or whistle, there was a lot of dust rising at once, then, in about 2 seconds, windows shattered. After the impact, I only saw a TV falling off the partition wall, which was above the reception desk and I moved away a bit. But our lives were saved by this partition wall of metal rods and plywood, because behind it, there were large glass windows and, accordingly, the glass flew into the room from the shock wave. In about 5 minutes, the police and emergency workers came running and took us to the bomb shelter in the City State Administration,” Yury recalled. “After the missile hit, no one was injured, only a little stunned, a little concussed, and everyone was in a state of shock. One of the janitors who was on the right wing of the school on the second floor came to the reception desk and asked what it was. Another janitor, who was in the gym at that moment, had some piece of plaster fall on her head, but it did not injure her, only later she had a headache and refused to be hospitalized. There was no fire in the room itself either, although there were a few burnt books.

The partition wall at the reception of the Zhytomyr Lyceum-School №25

According to Yuriy, the IDP woman, thankfully, was not injured either.

“The missile came from the South, over the church, over the pharmaceutical factory, we also have a Ferris wheel there, then goes the Teteriv River, the Naberezhna district. One of the parents of the students who live there came to clean up, and saw the missile flying very low, about 30 meters above the ground”, said the school employee.

The impact center was in the corner of the left wing of the school. The IT classroom on the first floor, where new computers had been recently installed, was completely destroyed. Also on the 1st floor, the canteen and part of the assembly hall were completely destroyed. On the 2nd floor, the teachers’ room, accountant’s office, library, biology, chemistry, and physics classrooms were ruined. On the 3rd and 4th floors were physics, chemistry, biology, English, Polish, and other classrooms.

Windows in the left wing of the school were shattered by fragmentation, and the walls of the gym were slashed. The windows in the metalwork and sewing workshops under the gym were also blown out.

Left wing of the Lyceum-School №25 that was hit by the missile

All windows in the school were blown out, fragments and shrapnel from the missile ripped into the walls, furniture and equipment were destroyed, and utilities were partially torn out. Stair passages between floors were destroyed. Only an insignificant part of the furniture and equipment which survived was able to be recovered from the destroyed premises. Also, some of the surviving textbooks and other literature were taken to neighboring schools for storage.

The missile was so powerful that it even made a hole in the ceiling between the basement and the ground floor. That is, it is impossible to state that the school can be rebuilt on its existing foundations,” Yuriy pointed out. “The doors in the rooms of the school, which were locked, were blown out inside the school premises, not outside! That is, it seemed as if it was a vacuum bomb.”

The destroyed canteen of the Zhytomyr Lyceum-School №25

The surrounding buildings were also damaged. In particular, behind the right wing of the school, there is a 2-story building that had its roof slate completely destroyed. In the neighboring newly built residential building (where, fortunately, no one lives yet) several balconies were destroyed, and the walls of the house were chipped by missile debris. The windows of the local office of the Pension Fund and the Zhytomyr Oblast State Administration were shattered as well.

In the dormitory of the driving college (Zhytomyr Automobile and Road College of the National Transport University – ed.), which is 600-700 meters away from the school, windows were also blown out.

Yuriy recalled another interesting case that happened after the missile hit: “In about several days after the missile hit, a man living in an apartment building 600 meters away from the school brought a weight from the physics classroom. So this weight, according to this man, broke through his balcony, the window on the balcony, and even the windows into his apartment. This shows how strong the shockwave from the missile was.”

The shockwave ripped out the tree in front of the school along with its roots, and part of it was torn apart.

“The fathers of the students, along with the school staff, helped clean up after the area was surveyed by the emergency workers and other law enforcement agencies a few days later, they took out around 8 truckloads of rubble,” Yuriy recalled. According to Suspilne, the cleanup took place on March 19 with the participation of teachers, students’ parents, and the students themselves. Although Zhytomyr mayor Serhiy Sukhomlyn said the cleanup was done by utility workers and contractors.

The lyceum, according to Yuriy, had 100 teachers and approximately 1200 students. The school used to have a focus on mathematics.

As for plans to rebuild the lyceum, Deputy Head of the Office of Emergency Situations and Civil Protection of Zhytomyr City Council Anatoliy Voitovych said that during the visit of Italian media, the city mayor Serhiy Sukhomlyn suggested that the journalists should encourage Italian architects to design a new building.

Mural on the wall of the right wing of the Zhytomyr Lyceum-School №25

Curiously enough, the Russian media have already managed to use photos of Zhytomyr Lyceum No. 25 for propaganda purposes. According to Suspilne, on March 5, Russian online media published an article about a destroyed apartment building in Mariupol. One of the websites used a photo of lyceum No. 25 in Zhytomyr after it was hit by a Russian airstrike as an illustration of the ruined house. Moreover, the article, without providing any dates, said that in Mariupol, “members of the nationalist battalion” blew up an apartment building on 15/20 Meotida Boulevard, leaving up to 200 people, including children, under the rubble of the house in the basement.

According to information provided by the deputy head of the Office of Emergency Situations and Civil Protection of Zhytomyr City Council Anatoliy Voitovych, from February 24 to April 1, 7 airstrikes were carried out against the Zhytomyr city community, which resulted in the destruction or damage to a total of 186 private houses, and apartments in high-rise buildings. Eight people were killed.

IHOR PROTSYK

Зранку 24 лютого Росія почала повномасштабну війну проти України. Через 40 днів, 4-го квітня, Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало загибель 1 480 і поранення 2 195 мирних українців. В ООН кажуть - ці цифри можуть бути суттєво більшими, адже інформація з регіонів, де йдуть активні бойові дії, надходить зі значною затримкою. Люди гинуть від обстрілів важкої артилерії, реактивних систем залпового вогню, авіаударів. Вже зафіксовані і випадки масових розстрілів цивільних на територіях, які знаходилися в окупації. Значна частина тимчасово окупованих українських населених пунктів зараз звільнена українськими військовими, але в окремих містах ще продовжують знаходитися окупанти.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку

   У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів. 

   Новини

   “Слуга народу” Торохтій під час війни відпочиває за кордоном та їздить новим авто за 7 мільйонів

   Журналісти зафіксували, як народний депутат Богдан Торохтій використовує придбаний у березні 2023-го Mercedes-Benz EQS, та знайшли докази виїзду на море за кордон під час воєнного стану. 

   Новини

   Очільник Бюро економічної безпеки будує готель на курорті разом з двома генералами СБУ

   В.о. директора Бюро економічної безпеки Едуард Федоров разом з дружиною будують готельний комплекс на лижному курорті с.Мигове, що в Чернівецькій області. Землю під цим об’єктом Федорови забудовують разом з родинами ще кількох високопоставлених правоохоронців. Про це повідомляється в сюжеті Лесі Іванової для Bihus.Info