Новини

Навалили Басу і не тільки: 3 головні перемоги «Наші гроші. Львів» та юристів Bihus.Info

FacebookTwitterTelegram

Тендерні заборони для махінаторів, сотні тисяч штрафів і збережені мільйони – у співпраці з юристами журналісти завжди можуть більше. Розслідування перетворюються на кримінальні справи, а для корупціонерів настають важкі часи. Особливо для тих, хто змагається на закупівлях на Львівщині, де невпинно лупашать журналісти “Наші гроші. Львів” разом з юристкою платформи “Свої люди” (Bihus.Info) Тетяною Дмитрюковою.

Ми попросили юристку Таню Дмитрюкову та журналістку Олександру Губицьку (керівницю проєкту “Наші гроші. Львів”) розповісти про головні досягнення за 2019-й, а також про те, коли журналістам та юристам слід працювати разом.

Як це працює?
“Ми постійно тримаємо руку на інформаційному пульсі і особливо це стосується сфери тендерів”, – каже Таня. Вона звикла, що як тільки журналісти знаходять порушення, вони звертаються до неї за консультацією чи порадою. “Це стосується не лише фінальної версії матеріалу, коли журналісту потрібна допомога у складанні заяви до правоохоронців. Наша роль починається раніше – розібратись в темі, допомогти зібрати докази, провести експертизу до публікації”, – пояснює юристка.

Олександра погоджується, що вичитка юристом допомагає знайти неточності і зробити доказову базу досконалішою. Проте зазначає, що не завжди вдається досягти результату: “Часто в один момент нічого не змінюється, це сумна правда. Але завдяки допомозі юристів Bihus.Info нам вдається сказати, що результати розслідувань є. Минулого року вдалося розірвати угод на 4,5 млн грн, АМКУ оштрафував понад 20 компаній  недобросовісних компаній за змови на тендерах. І насправді це ще не все”.

У 2019-му “Наші гроші.Львів” разом з юристами Bihus.Info працювали над кількома десятками кейсів, серед яких:

476 тис штрафу і тендерний бан на 3 роки для підприємця Василя Дрозда за порушення конкуренції на 7 тендерах стрийського відділу освіти.Відповідне рішення про накладення штрафу ухвалив Антимонопольний комітет АМКУ 5 листопада 2019 року. Крім штрафу, підприємець не зможе брати участь у відкритих торгах протягом трьох років.

Йдеться про тендери відділу освіти Стрийської РДА, на яких регулярно зустрічались Василь Дрозд і приватна підприємиця Ганна Гірник. У кожному з них один із учасників «забував» подати необхідні для перемоги на торгах документи. Також Василь Дрозд та Ганна Гірник використовували спільний номер телефону. Окрім того, у деяких закупівлях вартість продуктів, які постачав переможець стрийським освітянам, була значно вищою, ніж на ринку.

Результат співпраці журналістів з юристами: один підприємець отримав штраф і тендерний бан, інша – закрила фірму.

Зупинили розпил 1,8 млн гривень на Івано-Франківщині, змусивши замовника зупинити закупівлю продуктів за завищеними цінами. Йдеться про тендер ще одного відділу освіти (цього разу Городенківської РДА в Івано-Франківській області), який уклав 11 договорів з ФОП Михайлюк Яною Миколаївною на закупівлю різноманітних продуктів харчування на загальну суму 1,78 млн грн. Журналісти «Наші гроші. Львів» провели аналіз цін на деякі позиції замовлених продуктів і з’ясували, що вони значно перевищують роздрібні ціни на такі групи продуктів.

Результат: завдяки нашій перемозі вдалося зекономити бюджетні кошти для освітян.

Штраф 3400 грн і адмінпротокол на керівника КП на Тернопільщині за конфлікт інтересів: він одночасно був і постачальником палива в КП і його керівником. Йдеться про справу Михайла Баса, і тут краще не скажеш, ніж сказав наш Анатолій Остапенко в проєкті “Виконком”.Результат: штраф і протокол щодо конфлікту інтересів (однак, сподіваємось, це ще не кінець)
Саме юристи допомагають дотиснути розслідування до кінця оформити заяву, надіслати запит та довести справу до суду. Окрім того, вони можуть аналізувати матеріал журналістів до публікації, щоб знайти всі неточності та помилки. Це може врятувати як від публікації неякісного матеріалу, так і щоб уникнути позовів до суду від фігурантів розслідування. 

Ви журналіст/активіст і також потребуєте юридичної підтримки (або коментаря юриста у складній темі)? Завітайте на платформу “Свої Люди” від Bihus.Info – адже це найбільша мережа юристів, які допомагають журналістам і активістам по всій країні . Саме там можна отримати безкоштовну і якісну підтримку в своєму регіоні. 

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   У Верховній Раді намагалися приховати, що платили нардепам Ковальову і Козаку після втечі

   На запити Bihus.Info щодо бюджетних виплат народним депутатам у 2022 році у  Апараті Верховної Ради надали дві кардинально різні відповіді щодо колишнього “слуги народу” Олексія Ковальова, який перейшов на бік ворога та соратника Віктора Медведчука Тараса Козака, який втік з України ще на початку 2021-го. Є підозра, що в парламенті намагалися приховати інформацію про те, що ці нардепи отримували гроші після початку повномасштабного вторгнення росіян.

   Новини

   “They Thought They Would Take Ukraine in Eight Days”: The Story of an Odesa Chaplain Who Survived 70 Days of Captivity

   In late February, Odesa chaplain Vasyl Vyrozub, together with the crew of the tug Sapfir traveled to Snake Island to retrieve the bodies of Ukrainian border guards believed dead. They were detained by the Russians near the island. After this, Vyrozub was held captive for two months, interrogated daily, tortured, and pressured to confess to cooperating with the Ukrainian Security Service.

   Новини

   “Я ще не готова побачити цю братню могилу під тим, що було моїм будинком”: історія мешканок Ізюма, які вибралися з пекла

   “24 лютого, коли почали стріляти, ми були у Харкові. Вранці почалися вибухи, потім нам сказали, що на роботу не потрібно йти до окремого розпорядження. Ми вагалися - їхати в Ізюм чи залишатися в Харкові. Потім вирішили поїхати в Ізюм. По-перше, там своя квартира. По-друге, там батьки наші. Ми думали, що там нас омине. Ця квартира в Ізюмі… Це була наша віддушина. Ми жили цією квартирою, в нас там такий чудовий краєвид, хотіли в ній на пенсії жити”, - розповідає Анна (на її прохання ми змінили ім’я). Жінка каже, що ввечері 24 лютого в Ізюмі було набагато тихіше, ніж у Харкові. Тож родина вирішила залишитися тут, а Анна навіть почала кликати до себе колег. Але на початку березня ситуація різко змінилася.