Важливо
Новини

На «безкоштовному проїзді» в Кривому Розі заробляє оточення директора профільного КП (оновлено)

FacebookTwitterTelegram
Більше половини бюджетних замовлень в рамках проєктів “Картка криворіжця” і електронний квиток дістались одній приватній фірмі. Вона пов’язана з оточенням чиновника, який задіяний в проєктах. Про це йдеться у матеріалі Дар’ї Твердохліб для Bihus.Info.

Реформу із впровадження електронних білетів у міському транспорті влада Кривого Рогу розпочала ще у 2019 році. Тоді мова йшла про перехід на електронні квитки з безоплатним проїздом для пільгових категорій. А під час минулих місцевих виборів мерія вирішила скасувати оплату проїзду взагалі для всіх жителів Кривого Рогу. І з травня 2021-го це рішення запрацювало.

Відтоді Кривий Ріг – перше місто в Україні, де мешканці безоплатно їздять в міському транспорті: тролейбусах, автобусах, швидкісних та наземних трамваях. Достатньо отримати електронну картку і перед поїздкою піднести її до терміналу. Для проїзду функціонує щонайменше дві електронні картки – електронний квиток (“Транспортна картка”), орієнтований на оплату проїзду (приїжджими), і “Картка криворіжця”, з якою можна безоплатно проїхати в громадському транспорті містянам.

Проєкт, звісно, оплачується з міського бюджету, тобто з коштів платників податків. Перевізникам компенсують оплату за проїзд. Магнітні картки і необхідне для них обладнання теж купують за бюджетні кошти. Загалом ми вважаємо перехід міст на електронні послуги  позитивом. Але навіть правильні і корисні ініціативи можуть мати приховані нюанси.

Ми помітили, що в криворізьких чиновників є улюблений приватний постачальник. ТОВ «МД Софт». За нашими підрахунками, міська влада віддала йому 60% замовлень на техніку і послуги для карткових проєктів. А це, за даними угод на Prozorro, 60 млн грн (сума виправлена з урахуванням кількох скасованих закупівель – ред.).

Ексклюзивне програмування карток

Магнітні картки в рамках реформи мерія Кривого Рогу почала купляти ще у 2019-му. Станом на зараз замовили загалом майже 540 тис карток – це ще трохи менше населення міста.

Ціни на самі картки помірні – 10-16 грн залежно від картки. І купують їх переважно не в «МД Софт». Але ціна зростає на програмуванні – особливо на “Картці криворіжця”. Її програмування чиновники замовляють по 71 грн/од. Стільки коштує внесення особистих даних власника картки, встановлення додатків і тестування картки на валідаторі.

Так загальна вартість виготовлення “Картки криворіжця” зростає в середньому до 86 грн. Наразі це одна з найдорожчих цін на подібні картки в Україні (дорожче хіба в Києві). Запрограмовані картки з одним лише транспортним функціоналом міста купують по 15-30 грн. З додатковими опціями – в середньому 50-60 грн.

Харкову електронні картки із аналогічним чіпом Mifare Classic 1k та встановленими додатками обійшлися у 64 грн/од. Приблизно про таку суму за одну картку говорить й екс-заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради Андрій Білий. «Приблизна вартість 50-60 гривень за одну», – розповів Білий.

Програмування «Карток криворіжця» чиновники замовляють за переговорною процедурою в однієї компанії – ТОВ «МД Софт». Фірма зазначає, що спеціалізується на оптовій торгівлі комп’ютерами, периферійним устаткованням і програмним забезпеченням. Вона зареєстрована в Києві, однак освоювати бюджетні замовлення почала саме на закупівлях, пов’язаних із транспортною реформою у Кривому Розі.

За словами директора і засновника «МД Софт» Віталія Демешка, така висока вартість обумовлена тим, що «Картка криворіжця», окрім транспортного додатку, має ще медичний, освітній і торговельний (освітній вже працює у школах для контролю входу і оплати годування).

«У майбутньому це багатофункціональна картка. Вона включатиме в себе декілька додатків. І переробляти картки потім було б дорожче. Тому ми одразу їх програмуємо на декілька додатків», – зазначив підприємець.

В технічному завданні до програмування криворізьких карток дійсно йдеться про кодування декількома додатками для їх багатофункціональності. Але зазначимо, що харківські картки також багатофункціональні, але при цьому дешевші десь на 22 грн за одиницю.

На початку транспортної реформи мерія Кривого Рогу намагалася купувати в ТОВ «МД Софт», без відкритих конкурсів та конкуренції, не лише послуги програмування, а й самі магнітні картки.

Наприклад, Департамент освіти і науки Криворізької міської ради збирався купити більше 66 тисяч карток взагалі по 100 грн за штуку з програмуванням.

В обґрунтуванні до переговорної закупівлі замовник пояснював, що тільки одна компанія на всю країну має ліцензію на використання тих комп’ютерних програм, без яких не можна запрограмувати транспортний додаток на чіп «Картки криворіжця». Фірма-власник цієї унікальної ліцензії – ТОВ «Сімбол Транспорт», а її офіційний дилер на Дніпропетровщині – ТОВ «МД Софт». Він і уповноважений на укладання договорів, писали міські чиновники. І тому, мовляв, вони змушені закуповувати і програмувати картки тільки з  «МД Софт».

З цим дещо не погодився Антимонопольний комітет. Він встановив, що компанія, як дилер програмної продукції, має виключні права тільки на кодування карток відповідним додатком. Виробити ж пластикові картки з чіпом може будь-яка інша фірма. Також з’ясувалося, що ТОВ «МД Софт» навіть не мала КВЕДів на виготовлення електронних карток.

Надалі департаменти та комунальні підприємства міськради були змушені купувати магнітні картки через відкриті конкурси. А от програмування карток у Кривому Розі так і лишилося монополією приватної фірми «МД Софт».

За даними в системі Prozorro, починаючи з 2019 року за програмування карток ця компанія отримала замовлень від департаментів та комунальних підприємств Криворізької міськради на 30 мільйонів грн (сума виправлена з урахуванням розірваних угод – ред.).

Родинний бізнес чиновника

В проєктах електронних карток у Кривому Розі задіяне профільне комунальне підприємство «Центр електронних платежів», створене Криворізькою міськрадою у 2019 році. З того часу це КП, паралельно з кількома департаментами міськради, закуповує частину карток, послуг з їх програмування і необхідних для зчитування карток приладів.

З жовтня 2019 року і до сьогодні цим комунальним підприємством керує дніпрянин Євген Кривенко. Він публічно розповідає про функціонал «Картки криворіжця», коментує, як містяни користуються картками, радить, як подати документи на їх отримання.

Як ми з’ясували, існує зв’язок між директором КП «Центр електронних платежів» Кривенком та менеджментом приватної компанії «МД Софт», яка стала улюбленим постачальником в цих проєктах.

Засновник і директор цієї фірми Віталій Демешко – екс-менеджер з бізнесу родини чиновника Євгена Кривенка. Демешко керував приватним підприємством «Кіт-Сервіс» в роки, коли мати Євгена Кривенка, Ніна Кривенко, значилася єдиною власницею цього підприємства. ПП «Кіт-Сервіс» теж спеціалізується на програмному забезпеченні.

Загалом родина Євгена Кривенка пов’язана з низкою компаній, які займаються інформатизацією та програмуванням. Наприклад, тато Євгена Юрій Кривенко був засновником ПП «Укр-Спец-Софт». В рамках впровадження електронного квитка в Полтаві підприємство мало обладнати скануючими пристроями громадський транспорт міста.

Звичайно, можна припустити, що чиновник  Євген Кривенко не має жодного стосунку до компаній його родичів і не «включається» в бізнесові справи сім’ї. Але, наприклад, у лютому 2019 року низка полтавських ЗМІ говорили про Євгена Кривенка як представника ПП «Укр-Спец-Софт», який і пояснював містянам, як буде працювати електронний квиток у Полтаві. 

До слова, наразі фірмою «Укр-Спец-Софт» керує Олена Уварова, яка також є власницею ТОВ «Інтелектуальний транспортний сервіс». ТОВка протягом 2021 року продала комунальному підприємству «Центр електронних платежів» під  керівництвом Кривенка комп’ютерні програми з можливістю моніторингу транспорту на 3 мільйонів грн.

Віталій Демешко відмовився відповідати на запитання про його бізнесові зв’язки з родиною директора КП «Центр електронних платежів» і можливий конфлікт інтересів під час співпраці з КП.

Нам також не вдалося зв’язатися із самим директором комунального підприємства Євгеном Кривенком. На дзвінки він спочатку не відповідав, а потім «скидав». На повідомлення у месенджері Кривенко теж не відповів, хоча вони позначені як «прочитані». Ми відправили офіційний запит з проханням прокоментувати можливий конфлікт інтересів.

Додано! Після оприлюднення тексту Євген Кривенко прокоментував всі питання. Він переконує: не знав, що компанія «МД Софт» заснована екс-директором фірми його матері. 

«МД Софт» – компанія, яку мені презентував «Сімбол Транспорт» як їх ексклюзивного дилера по Дніпропетровській області, – говорить Євген Кривенко. – До цього я не був знайомий з керівником компанії. Про бізнес-проєкти і бізнес-менеджерів моєї сім’ї мені такі деталі не відомі».

Крім того, керівник КП запевняє: не представляв компанію «Укр-Спец-Софт», засновником якої раніше був його батько, в проєкті електронного квитка в Полтаві. Мовляв, журналісти тоді помилились (виходить, неодноразово). А він був залученим консультантом міста в проєкті (на який подавалась компанія, із засновників якої незадовго до того вийшов його батько).

Кримінальне провадження  

В рамках переходу міста на електронні картки компанія «МД Софт» заробляє не лише на програмуванні. Ця ТОВка – в принципі лідер за обсягом поставлених місту послуг і приладів.

На час публікації, за нашими підрахунками в системі Prozorro, фірма отримала замовлень на 60 млн – зі 100 млн грн, які установи криворізької мерії витратили на техніку і послуги для проєкту.

Наразі ТОВ «МД Софт» і КП «Центр електронних платежів» фігурують у кримінальній справі щодо розкрадання бюджетних коштів. Слідчі вважають, що комунальне підприємство придбало у ТОВ «МД Софт» термінали з обслуговування електронних квитків за ціною, завищеною на 10 тис грн – на кожному терміналі. Через що на загальній партії, за оцінкою слідчих, з міського бюджету переплатили мільйони гривень.

Крім того, правоохоронці встановили, що у ТОВ «МД Софт» протягом 2019-2020 років не було найманих працівників – оформленим був тільки директор, він же засновник компанії.

Євген Кривенко вважає справу замовною і говорить, що підрахунки слідчих не враховують оплати програмного забезпечення.

Разом з тим це не скасовує факт: більшість грошей за замовлення в рамках карткових проєктів Кривого Рогу перетікають приватній фірмі, що веде до оточення профільного посадовця.

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      Метрополітен замовив ремонт тунелів за 1,5 мільярди балерині – ціни завищені, контракт засекречений

      КП «Київський метрополітен» під керівництвом Віктора Брагінського віддав підряд на капітальний ремонт «червоної гілки» столичного метро вартістю 1,5 млрд грн компанії, оформленій на родичку бізнес-партнера Брагінського. Жінка викладає класичну хореографію в академії танцю. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.