Новини

Мовчання спецягнят: СБУ, розвідка і Президент не реагують на розслідування про Семочка

FacebookTwitterTelegram

За два тижні після розслідування про майно і російські паспорти родини розвідника Сергія Семочка - СБУ, Зовнішня розвідка і Президент, котрий його туди призначив, не надали жодної публічної реакції.

На початку жовтня програма «Наші Гроші з Денисом Бігусом» оприлюднила розслідування про Сергія Семочка – колишнього високопосадовця СБУ, а нині першого замголови Служби зовнішньої розвідки. В програмі розповідається, як Семочко, на чолі економічної контррозвідки СБУ, втручався у закупівлі ліків для діалізу, що спричинило зупинку закупівель і нестачу препаратів.

Пацієнти в програмі розповідали, як для того, щоб вижити, користувалися простроченими препаратами. Постачальники називали приголомшливі цифри: 200 померлих. А також стверджували, що управління Семочка збирало з фармдистриб’юторів данину – від 100 тис.дол. – за невтручання СБУ у фармбізнес.

Журналістам, попри засекречену декларацію, вдалося вирахувати родину чиновника і виявити, що за останні три роки її члени скупили три маєтки в Козині загальною вартістю близько 8 млн дол., що не корелює з  офіційними доходами родини.

Окрім того виявилося, що родина новоспеченого розвідника має російські паспорти і часто буває на території анексованого Криму.

Національне антикорупційне бюро України

З часу виходу програми в ефір лише одне із порушених у ньому питань отримало офіційну реакцію відповідного правоохоронного органу. Статки родини Семочка уже через день після публікації почало розслідувати Національне антикорупційне бюро. За статтею про незаконне збагачення. З усіх порушених питань, фінанси і майно – єдине, яке підпадає під компетенцію НАБУ.

Служба зовнішньої розвідки

Здавалося б, першим на повідомлення про російські паспорти й постійні відвідини непідконтрольної території родиною свого заступника мав відреагувати Єгор Божок. Але Голова Служби зовнішньої розвідки другий тиждень мовчить. Замість коментаря прислав коротку письмову відповідь на запит програми:

«У зв’язку з оприлюдненою в ЗМІ інформацією стосовно Семочки С.О. у Службі зовнішньоЇ розвідки України вживаються відповідні заходи. Водночас за дорученням Президента України Службою направлено відповідне звернення до Департаменту контррозвідки Служби безпеки України. Інші окреслені у запиті питання щодо службової  діяльності Семочка С.О. … є інформацією з обмеженим доступом».

Які саме “відповідні заходи” вживаються, не уточнено. Інші питання в запиті, на котрі Зовнішня розвідка вирішила взагалі не відповідати,  стосувалися того, чи проводить Служба загальну перевірку співробітників та членів їхніх родин на предмет зв’язків з РФ, чи проходили таку перевірку Семочко і його родина, чи проходив він спецперевірку при призначенні, який рівень доступу до держтаємниці має і в якому званні перебуває.

Служба безпеки України

Здавалося б, серед тих, хто першими мав відреагувати на повідомлення про специфічну діяльність Семочка в СБУ і парадоксальне збагачення його родини за роки роботи саме в цій структурі, мусив бути і Василь Грицак. Але очільник СБУ другий тиждень також мовчить. На запит програми з СБУ досі нічого не відповіли. Тим часом на запит голови експертної організації StateWatch Гліба Канєвського в СБУ повідомили: інформацію про власність і паспорти родини Семочка не перевіряли. Семочко тепер посадовець розвідки, а значить – вже не їхня проблема.

Через день після оприлюднення розслідування по Семочку СБУ скликала брифінг, але прізвище Семочка на ньому навіть не звучало. Натомість українська спецслужба рапортувала про активізацію російських спецслужб напередодні виборів (відбудуться через півроку), протидію дрібним провокаційним акціям, а також викриття районного чиновника на Харківщині – завербованого російською ФСБ агента. Він, як виявилося, мав виданий в окупованому Криму  російський паспорт. Його СБУ верифікувало за допомогою тих же публічних сервісів, які використовували журналісти програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”, аби підтвердили російські паспорти родини Семочка. Але про аналогічну перевірку родини першого замголови розвідки – СБУ не звітувало.

Парламент

З трибуни Верховної ради народний депутат Єгор Соболєв озвучив вимогу скликати два парламентські комітети для обговорення ситуації  з Семочком.

Антикорупційний комітет парламентарі призначили, але відклали через прохання  СБУ почекати, доки повернеться з відрядження особисто Грицак. Попередньо засідання призначене на 17 жовтня.

А от у комітеті з питань нацбезпеки і оборони збиратися не планують. Тут уже вирішили, що подвійне громадянство і постійні відвідини анексованої території родиною Семочка – це не той аспект нацбезпеки, який їх стосується.

«Це не компетенція нашого комітету, – заявив програмі голова комітету Сергій Пашинський.-  Ще раз хочу сказати – комітет з оборони  і безпеки – у нас компетенція це контроль ефективності використання бюджетних коштів і планування підвищення обороноздатності. Питання, яке ви задаєте, – це до компетенції керівництва СЗР, СБУ  і Верховного головнокомандуючого . Вони, якщо там є якість проблеми , повинні прийняти рішення.

Рада нацбезпеки і оборони

Можливими загрозами від зв’язків родини першого замголови розвідки із країною-агресором – здавалося б – мала зацікавитися РНБО. Однак  замсекретаря Ради Олег Гладковський відмовився прямо відповідати на питання журналістів щодо Семочка: зазначив лише, що не формує порядок денний РНБО  й порадив з питанням про паспорти РФ звернутися до відповідних органів – однак яких саме, пояснити чи то не захотів, чи то не зміг.

Президент України

Семочка звільняв з СБУ і призначав в Зовнішню розвідку особисто Президент Петро Порошенко. На наш запит з питаннями – чи проходив Семочко спецперевірку і чи проходитиме додаткову після оприлюднення розслідування – в Адміністрації президента досі не відповіли. Натомість на зустріч із главою держави запросили маловідому до того блогерку Ганну Оскоміну. Результатом зустрічі став її пост у Facebook:

«Ситуація далеко не така проста, як здається на перший погляд. У цього офіцера за плечима – великі заслуги перед Україною, висококласні професійні операції. Одну з них мені Президент озвучив і це дійсно професіоналізм найвищого класу. В дискредитації, компрометації й нейтралізації, навіть тимчасовій, цього офіцера зацікавлені потужні сили за межами нашої держави».

При цьому жодної інформації стосовно того, якими саме операціями Семочко заслужив таку особисту прихильність Президента – не опубліковано. Так само, як і пояснень, відколи професійні заслуги стали індульгенцією можливому незаконному збагаченню, російським паспортам і поїздкам на анексовану територію родини першого замголови розвідки.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Юристи проєкту “Свої Люди” добились від держпідприємства розкриття інформації для журналістського розслідування

   Через запит до Омбудсмена юристи проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) спільно з журналістками ГО “Жіночий Антикорупційний Рух” (ГО «ЖАР») добились розкриття інформації від держпідприємства «Хмельницька обласна служба місцевих автодоріг».

   Новини

   «Ковідна електроенергія»: чому бюджетники добровільно переплачують за світло

   Бюджетні установи безконтрольно закупились дорогою елетроенергією на понад 57 мільйонів грн. Скористались так званою «ковідною постановою» Кабміну. Вона дала можливість купляти електрику без тендерів. Наслідок - сотні тисяч переплати і база готових до оскарження контрактів, що може лишити десяток установ без електрики.

   Ми вплинули

   Морякам скасували іспити для підтвердження дипломів

   Володимир Зеленський підписав закон, яким суттєво спрощує процедуру поновлення документів для моряків. Раніше усі українські моряки, щоб поновити документи, мали проходити іспит кожні 5 років. Тепер його залишили тільки для тих, хто вперше отримує документи чи хоче підвищити кваліфікацію. Документи діючим морякам продовжуватимуть за наявності у них робочого стажу.