Важливо
Новини

“Між двох вогнів”: аналіз зв’язків людини, яка по суті керує Харковом за відсутності Кернеса

FacebookTwitterTelegram
Вже три місяці у Харкові де-факто немає мера. Геннадій Кернес полетів лікуватися у німецьку клініку “Шаріте” ще до початку передвиборчої кампанії і достовірна інформація про стан здоров’я знову обраного міського голови відсутня. Тим часом головним спікером мерії та людиною, яка приймає рішення став вже колишній перший заступник мера, а тепер секретар Харківської міськради Ігор Терехов, який, схоже, має бізнес-інтереси у структурах близьких як до діючого міського голови, так і до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Цей “шпагат” вже вплинув на політику в місті. Бо коли міський голова виїхав з Харкова, в десятці “Блоку Кернеса-Успішний Харків” з’явилися люди з оточення одного з найближчих до Авакова людей – Ігоря Котвіцького.                    

Чиновник Терехов 

20 років. Рівно стільки за інформацією з офіційної біографії Терехова він працює чиновником. 

Джерело: Сайт Харківської міськради

За цей час встиг побути начальником управління споживчого ринку міськради, переобратися до Харківської ОДА, яку тоді очолював Арсен Аваков, і в подальшому стати заступником губернатора з економічного блоку. 

Далі, у квітні 2010 року, Терехов переходить до конкурента Авакова на виборах міського голови – Геннадія Кернеса та стає його заступником. Протягом останніх п’яти років він є першим заступником Кернеса, але зв’язків з оточенням Авакова схоже не втратив.

І це легко прослідковується навіть через його ж електронну декларацію. Ну от наприклад. У декларації за 2015 рік чиновник вказує, що орендує квартиру площею майже 200 квадратів та користується автівкою Mercedes Benz 350, яка коштує 50 тис. дол. Але при цьому не показує якихось особливих офіційних заощаджень. Не показує бізнес. І не показує всіх членів родини. І остання теза тут ключова.

Ще в 2014 році Терехов розлучається з Оленою Винник. Майно подружжя не ділило і саме через фірми до яких має відношення Винник й прослідковується зв’язок зі структурами, близькими до Авакова. Винник є співвласником аж понад 10-ти різних підприємств. Серед них і ТОВ ”Кисет”. Ця фірма володіє однією з найбільших мереж МАФів в Харкові і відома тим, що серед інших співвласників тут є екс-нардеп та бізнес-партнер Арсена Авакова Ігор Котвіцький, а також ще одна людина з оточення Авакова – Вадим Бешанов. 

Логічно припустити, що “чужака” у великий МАФовий бізнес не приймуть. Навіть не так. “Чужака” взагалі навряд приймуть в будь-який бізнес, пов’язаний з оточенням Авакова. Але ж дружина – колишня, а значить, що прив’язувати самого Терехова до цього кейсу трохи маніпулятивно. Ні, не так. Бо схоже, що колишньою дружина значиться на папері. А от в бізнесі…Бізнес є бізнес. 

Дивіться, крім участі в “Кисеті” Винник є співвласницею понад десятка фірм, які в свою чергу володіють мережею лікарень “Он Клінік” у різних містах України. Так ось, у ТОВ “Інтерспін”, яка розташована у будівлі “Он Клінік” в Харкові, засновником є не лише Винник, але й матір Ігоря Терехова Вікторія Терехова. 

Вікторія Терехова також є і в компанії “Он Лаб”, яка створена у 2019 році. Саме ця фірма нещодавно отримала гроші на проведення ПЦР тестувань. За адресою “Он Лаб” на Московському проспекті була зареєстрована фірма Олени Винник – “Оксфорд Медикал Харків” та ТОВ “Стройтехсервіс”

А, ледь не забули. Була ще ТОВ “Витеко” – і з Тереховою, і з Винник. А ще з Оленою Котельниковою. Це саме у неї орендував віце-мер коштовну автівку. Той самий Мерседес. 

Суцільні співпадіння, яких в декларації не розгледиш. 

По слідам Кернеса

У 2018 році Винник стає власницею частки аж у майже 4 мільйони гривень 3,92 в статутному фонді ТОВ «Інвестиційна компанія «Лусон». Підприємство було створене у 2011 році, його засновниками значилися підприємство Харківської облспоживспілки «Первомайський ринок» та ТОВ «Регіональний інвестиційний центр».

У той час керівником Харківської облспоживспілки був В’ячеслав Близняк, завдяки якому, за даними «Харківського антикорупційного центру», оточення Кернеса отримало контроль над більшістю ринків Харкова та області. Більше того, донька Близняка виявилася дружиною В’ячеслава Ткаченка – одного з двох офіційних помічників Ігоря Терехова.

Фірма «Лусон» офіційно має один контактний мобільний номер телефону – 380669120175. Саме цей номер є контактним ще в декількох фірмах з різними власниками, які тим чи іншим чином пов’язані з мерією Харкова. Всі вони управляють ринками на території міста чи області.

Так, фірма «Ноніус» керує «Новосалтівським ринком», фірма «Обіус» мала частку на території ринку біля станції метро «Героїв Праці», такий саме номер телефону є у ТОВ «Чугуївський ринок».

За даними системи YouControl, вже за рік Винник у фірмі змінює “Видавничий дім “Центр фінансової інформації”. Ця юрособа, в свою чергу, записана на співзасновника “Фінекс-Капіталу” – фірми, яка щорічно виплачує дивіденди меру Харкова, –  Ігоря Когута та керівника одного з активів родини Кернеса “НПК-Холдінг” Ігоря Ялдіна.

А тепер фокус. Ще до цих змін, наприкінці листопада 2017-го, Ігор Терехов взяв в борг 15 мільйонів гривень у Лади Крімерман, яка раніше була серед засновників згаданого “Фінекс-Капіталу”. Взяв і придбав на них…інвестиційні сертифікати “Фінекс-Капіталу”. І вже за півроку, у травні 2018-го, теж, як і мер, почав отримувати дивіденди. 10.5 мільйонів гривень. Це крутіше за “жомову яму” нардепа Іллі Киви, однозначно.

“Ринкові” відносини

КУА «Фінекс-капітал», яке виплачує просто якісь божевільні дивіденди меру Харкова і його першому заступнику, управляє фірмами, які, в свою чергу, активно заробляють на харківському бюджеті.

Кілька прикладів.

ТОВ «ДБК «Уровень». Отримує підряди на ремонт доріг, або будівництво коштовної велодоріжки. 

За даними порталу clarity-project за останні роки ця фірма виграла тендерів на суму 372 млн. грн., у тому числі 350 млн. грн. від Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міськради. 

ТОВ «ФК «Платіжний центр», «Фінекс-капітал» також був до неї причетний. Зараз компанія буде реалізовувати проект «єдиного квитка» у Харкові. За бюджетні кошти, звісно. 

Окрім цього, «Фінекс-Капітал» також було співвласником ТОВ «Фірма «Асканіо» – це фірма, яка донедавна володіла будівлею, в якій розташований ресторан «Нікас». Зараз нерухомість ресторана записана на “Кронос-Плюс” Оксани Гайсинської. Фінансова компанія залишається власником більшої частки ТОВ «Фірма «Діана», яка володіє Сумським ринком. 

До недавнього часу співвласником ТОВ «Фірма «Діана» був Данііл Прівалов, син Геннадія Кернеса. Зараз співвласниками залишаються Ольга Солоп – людина з найближчого бізнес-оточення Геннадія Кернеса.

Другий після мера

Впродовж п’яти років Терехов міцно закріпився в образі “другого після”. Зустрічі з іноземними делегаціями, коментарі для ЗМІ, презентації – скрізь, де подія була значимою і самого Кернеса не було – був Терехов. 

Тож і не дивно, що після закордонної госпіталізації Кернеса Харковом почав керувати Ігор Терехов. Але. Одразу після цього у списку “Блоку” з’явилися прізвища не притаманні для “Адольфовича”. Так, у першій десятці ми помітили Олену Тоболіну. Жінка працює у ТОВ “Енергія-95” – це фірма, що займається нафтогазовим бізнесом і є одним з найвідоміших бізнес-активів оточення Арсена Авакова і Ігоря Котвіцького. Останній, схоже, Тоболіну знає і Тоболіній довіряє. Бо, відповідно до декларації, саме їй якось позичав 28 мільйонів гривень.

Під сьомим номером до міськради йшов Олег Віталійович Мурашов. Він працює заступником начальника в Регіональному сервісному центрі МВС в Харківській області. Дружину Олега Мурашова — Світлану, у ЗМІ називають сестрою Ігоря Котвіцького. Жінка отримує заробітну плату від цілого ряду компаній – ТОВ “КАДЕ-Ресурс”, ТОВ “Сахалінське”, ТОВ “Інвестор-Атіка” та ТОВ “Готель Чічіков”. Кінцевим бенефіціаром всіх цих фірм є якраз Котвіцький.

Крім того, у Чехії замість Котвіцького у фірму зайшла саме Мурашова та Вадим Бешанов. З того самого ТОВ “Кисет”. Йдеться про “Primex International trading company s.r.o”. До квітня 2015 року 90% фірми були записані на самого Котвицького особисто, ще 10% володів Вадим Бешанов – колишній заступник голови правління “аваківського” банку “Базис” і партнер сім’ї Котвицького по ряду фірм. Коли в Україні з’явилося електронне декларування, в “primex International trading company s.r.o.” замість Котвицького увійшла Світлана Мурашова. Зараз 10% фірми записані на Вадима Бешанова, 90% – належать кіпрській “Mulvoit limited”, власників якої сховали в офшорку з Британських Віргінських островів.

Що це все означає? Лінію мера Кернеса в Харкові веде Ігор Терехов, який суміщає досі тісний зв’язок з міським головою, але при цьому розставляє в його партію людей з оточення міністра внутрішніх справ, історичні претензії на Харків якого з роками лише міцнішають. 

Партнерство з різними таборами й дозволило Терехову забезпечити голосування за себе, як за секретаря Харківської міськради 9 грудня. Спочатку тут вигадали головуючого на сесії, потім дозволили Кернесу, який перебуває в лікарні, набути повноваження міського голови без присяги – ну бо тому що складав її у 2010 році. Далі у сесійну залу внесли подання на Терехова як на секретаря міської ради, бо нібито Кернес надіслав подання на секретаря та заступників мера за допомогою електронної пошти та ЄЦП…І, провернути подібний “фінт” можна лише коли тебе підтримують не тільки у Харкові, а й у Києві. І те, що за Терехова проголосували не тільки представники “Блоку Кернеса”, а й фракції “Слуги народу”, “Європейської солідарності” та й ОПЗЖ з “Партією Шарія”, говорить про те, що партнерство вдається. І чомусь одразу згадуються нічні візити Терехова разом з Котвіцьким до офісу бізнесмена Бориса Кауфмана в Києві.

Як ситуація у Харкові буде розвиватися далі – питання, адже можливих майбутніх сценаріїв тут зараз більше, ніж у “Грі Престолів”. Але поки Кернес у “Шаріте”, Терехову вдалося стати офіційно виконуючим обов’язки міського голови. А в той момент, коли у ЗМІ з’явилася інформація по те, що у Кернеса відмовила друга нирка і лікарі не дають жодних прогнозів щодо його стану, Терехов та Котвіцький сиділи разом на сесії облради, де фіксували домовленості між партіями “Слуга Народу” та “Блоком Кернеса” щодо розподілення керівних посад. 

А сьогодні заявив, що відсутність мера харків’яни, навіть, не помітили. Адже є він. Виконучий обов’язки. В.О. Кернеса. 

Зима вже тут.

Павло Новик, “Харківський антикорупційний центр”

Матеріал створено в рамках спільного з Bihus.Info проєкту “Лабораторія викриттів 2.0”

Словосполучення «Велике будівництво» протягом останнього року можна почути ледь не з кожної праски. Ініціатива президента Володимира Зеленського, основна мета якої наново перекласти автошляхи країни, з часом переросла в своєрідну нав’язливу ідею.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.

   Новини

   “Аби вивезти друга, ми перевдягли його у священника”: розповідь залізничника, який пережив окупацію Херсона та виходив на проукраїнські мітинги

   Херсон пробув в окупації вісім місяців. Після того, як Збройні Сили України вибили росіян з міста, світ дізнався про чергові воєнні злочини окупантів. Гуманітарна криза, грабежі, залякування, зникнення або вбивства людей ─ це те, що пережили херсонці, які, попри присутність російських військових в місті, в перші тижні окупації масово виходили на проукраїнські мітинги ─ аж поки по них не відкрили вогонь. Як росіяни захоплювали місто, грабували його та залякували мешканців ─  у розповіді залізничника, який в окупації провів два місяці.