Важливо
Новини

Мільйони від боржників: за що на Кіровоградщині намагались покарати партії

FacebookTwitterTelegram

Ми регулярно розповідаємо про те як політичні партії порушують встановлені законом правила фінансування своєї статутної діяльності. “Фейкові донори”, спроби виводу бюджетних коштів на “своїх” контрагентів, підкуп, порушення порядку агітації, внесення неправдивих даних у фінансові звіти – за все це для політсил передбачені санкції. 

Але чи дійсно ці санкції працюють? Ми вирішили поцікавитися – як суди на Кіровоградщині розглядають справи, що стосуються подібних порушень і чи закінчуються вони реальними покараннями.

Мовою цифр

За останні три роки на Кіровоградщині суди розглянули близько двох десятків адмінматеріалів у справах про порушення порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії. Кримінальних справ за порушення фінансування партій, схоже, не було (принаймні, нам не вдалося знайти такі кейси). 

Ми не можемо стверджувати, але припускаємо, що реальних порушень було значно більше, але з різних причин (одна з найбільш поширених – невмотивованість правоохоронців займатися “політичними справами”) вони не потрапили до судів.

Більшість адмінпротоколів склали на осіб, які зробили внески на рахунок партії, маючи при цьому податкову заборгованість. До початку 2020-го це вважалося порушенням закону, потім цю норму прибрали.

Понад 90% матеріалів стосувались ВО «Батьківщина». На двох осіб склали протоколи через виявлені порушення під час фінансування «Народного фронту». Ще дві постанови стосувались внесків для БПП і РПЛ. Намагалась НАЗК притягнути до відповідальності й чоловіка, котрий задонатив одному з кандидатів у нардепи по 103-му виборчому округу (ім’я кандидата не відоме, адже на сайті ЦВК досі не оприлюднені усі звіти про використання виборчих фондів). 

Більшість протоколів розглядались судами у 2019 році і це легко пояснити, адже саме тоді відбулися і президентські, і парламентські вибори. Цікаво, щоправда, що у 2020-му, коли в країні проходили ще одні вибори – місцеві, справи, що стосувалися вищезазначених порушень, не розглядалися взагалі. Цьогоріч же поки є лише один протокол – за неподання звіту про використання виборчого фонду. Його отримав один з кандидатів на посаду селищного голови.

Як розглядалися справи

Почнемо з найсвіжішого кейсу. У березні цього року Олександрівський райсуд визнав винним кандидата на посаду Олександрівського селищного голови у вчиненні правопорушення, що стосується порядку подання фінзвіту про надходження і використання виборчого фонду (це ст. 212-21 КУпАП). В постанові суду йдеться про те, що чоловік цей звіт просто не подав. В результаті кандидат, а його звати Артем Чебану, отримав штраф у 5 100 гривень. На суді Чебану провину визнав і пояснив, що не знав про такий обов’язок.

Протокол за порушення порядку надання внеску на рахунок політичної партії (ст. 215-15 КУпАП) у 2019 році від НАЗК отримав нардеп Олександр Горбунов. Тоді він був партійцем «Народного фронту», а нині обраний до Кіровоградської облради від партії «За майбутнє». В матеріалах справи йдеться, що у 2018 році він перерахував 10 тис. грн на рахунок «Народного фронту», хоча мав 15 тис. грн боргу за земельний податок. Адвокат Горбунова вказував, що податкові повідомлення надійшли не на його адресу реєстрації, тому клієнт не був поінформований про борг. У результаті суд закрив провадження через відсутність правопорушення.   

Цілий стос протоколів отримали донейтори ВО «Батьківщина». І ось декілька прикладів.

Маючи податковий борг у 51 гривню, Олексій Возний поклав на рахунок партії два внески на загальну суму у 298 тис. грн. Згодом внески йому повернули як помилково внесені, але до суду протокол на чоловіка таки надійшов. Той провину не визнавав через те, що, мовляв, про борг не знав. В процесі судового розгляду з’ясувався цікавий законодавчий нюанс. Виявляється, що податківці повідомляють осіб про заборгованість у випадку, якщо борг перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а особа вважається такою, що має податковий борг, лише з моменту набуття податкового зобов`язання статусу узгодженого. А Олексій Возний повідомлення про борг не отримав. Суд закрив провадження.

Ще один приклад. 2019 рік. Двоє безробітних громадян внесли на рахунок «Батьківщини» дуже солідні суми –  418 тис. грн і 1 млн 215 тис. грн. Вони ж при цьому мали хоча й мізерні, але цілком реальні податкові борги – 38 і 13 гривень. Відповідно, права фінансувати політсилу ці особи не мали. Втім, суд закінчився нічим. Датою фіксації порушення було 2 липня 2019 року, коли НАЗК склало акт про проведення аналізу звіту партії. Протоколи про порушення підготували лише через місяць. 1 жовтня матеріали нарешті передали до суду, де розгляд призначили на 28 жовтня. Відтак провадження у справах закрили, адже сплив тримісячний строк від дня виявлення правопорушення, протягом якого мали розглянути протоколи.

Інший кейс стосується вже “Блоку Петра Порошенка”. В матеріалах справи йдеться про те, що чоловік поклав на рахунок партії 700 гривень, маючи 2000 грн податкового боргу з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Партія зробила платіж-відмову від його внеску, але це не допомогло і суд визнав чоловіка винним та наклав на нього штраф в 1190 грн з конфіскацією суми внеску.

“Радикальна партія Олега Ляшка” також відзначилася в судах. Два рази Новгородківський райсуд повертав до НАЗК протокол, складений на внескодавця політсили, який поклав на рахунок партії 299 тис. грн, при цьому маючи податковий борг у 77 грн. Суд вказував, що протокол мали надсилати не за місцем реєстрації чоловіка, а у Кривий Ріг, де той і поклав гроші у відділенні банку. Судячи з розміщених у Судовому реєстрі матеріалів, спеціалісти НАЗК таки надіслали протокол до Саксаганського райсуду Кривого Рогу, хоча до того стверджували, що «через специфіку операцій з безготівковими коштами, точного місця її проведення (здійснення платежу) неможливо встановити». Там провадження закрили через скасування акту, який встановлює адміністративну відповідальність за внесок на рахунок партії при наявності податкового боргу.

Висновок в цій історії доволі простий. Левова частка справ у судах стосується фінансування партій з мізерними податковими боргами – дуже дрібного порушення, яке на сьогоднішній день вже і порушенням не вважається. Невеселу ситуацію додатково погіршує факт відсутності актуальних звітів політичних партій, яким дозволили не звітувати під час карантину в Україні. 

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.