Важливо
Новини

Мерські оди за ваші гроші: агітація по-запорізьки

FacebookTwitterTelegram
Володимир Буряк, мер Запоріжжя, повторно балотується на посаду голови з власною партією «Єднання» та використовує адмінресурс у вигляді медіа на всі сто відсотків. Для піару він використовує комунальний телеканал Z та, у минулому комунальну, а вже приватну газету «Запорозька Січ». Вони, в свою чергу, отримують додаткові заохочення у вигляді обновок технічного обладнання – для каналу, тендерів від міськради – для газети.

Кожен із вас обирає за кого голосувати – по-своєму. Хтось аналізує політичні програми партій і кандидатів. Хтось гуглить їхні зашквари. Хтось не вміє аналізувати і гуглити і просто спитається у мами з татом. Або в друга. Або в сусідки. А ще на думку багатьох із вас, ваших мам, тат, друзів і сусідок – впливають наші запорізькі канали і газети. Напередодні виборів з їхніх екранів і сторінок безупинно ллється ріка похвали тим чи іншим кандидатам. І саме час задуматися над питанням: чому саме цей канал чи газета так розпинається на користь саме цього кандидата – і головне – чи можна цим похвальбам вірити?

За законом кожна політична сила і кандидат мають право за себе агітувати. Але – є чіткі правила. Коли можна агітувати. Як можна агітувати. Що можна роздавати, а що вважається підкупом виборця. І за чий рахунок весь цей бенкет законно можна фінансувати. Для початку – коротко пояснимо, як мало би бути, якби очільник Запоріжжя бодай раз прочитав Виборчий кодекс.

Агітація мала б початися в наступний день після реєстрації кандидата, у випадку Володимира Буряка – 23 вересня. Його партія “Єднання” могла агітувати з 5 вересня.

Кандидати повинні мати рівний доступ до ЗМІ, до ефірного часу і газетних шпальт, за однакову ціну. Агітація має бути маркована як агітація. А розміщення матеріалів, які містять агітацію, але не мають відповідного маркування – заборонене. Зрештою, фінансування повинно бути виключно із виборчих фондів кандидатів або партії. Ці правила – одні для всіх.

Зараз розмова піде про комунальний телеканал “Зет”, який перетворився на великий агітаційний майданчик Буряка і ще донедавна комунальну газету “Запорозька Січ”. Котра вже кілька років як приватна, але все ще, “за звичкою”, також працює на репутацію мера.

Регулярні згадки, а по суті настирні вихваляння Буряка в ефірі каналу ЗЕТ почалися ще ДО того, як стартувала офіційна агітаційна кампанія. За два тижні до старту у випуску новин ведуча наголошувала про те, як Буряк бере під особистий контроль проблему. Вона наче й підводить до інформаційного сюжету, але тим самим розповідає про мера та його стурбованість. Офіційно – це не агітація, але в голові у виборців відкладається – “Буряк міцний господарник”. 

Окрім цього, телеканал іще наприкінці липня запустив нову програму “Знай свого”. Позиціонують її як програму про депутатів та їх роботу на округах. У випуску вони говорять про те, що вони будуть інспектували роботу депутатів на 64 округах, але героями стали не 64 депутати, а лише 8. І це винятково ті депутати, які зараз повторно балотуються, але вже від партії Буряка “Єднання”. 

Так, за місяць з гаком до старту офіційно дозволеної агітації у команди мера по суті з’явився свій окремий рупор на телебаченні. По суті – це та сама агітація, але офіційно порушення закону не пришиєш – адже вона  замаскована під звичайну інформаційну програму. “Звичайну програму”, де дуже активно хвалять Буряківську команду. Ведуча і нібито випадкові жителів будинків говорять не так про їх роботу, а про те, які вони чудові. 

Стратегія, вочевидь, полюбилася і прижилася. Тож після старту офіційної агітації – буряківці продовжили її використовувати на повну. В ефірі комунального каналу Буряка почали впихувати скрізь де влазить, і де не дуже. З чого б не починалась розмова ведучих, все зводиться до мера міста – Володимира Буряка. І того, який він хороший мер.

Наприклад, в програмі “Про головне” на телеканалі говорять про актуальні проблеми міста. Автори заявляють, що тему обирають так : найбільш резонансна та соціально значима подія, яка зачіпає інтереси або турбує переважну більшість мешканців Запоріжжя.

Але у програми особливий ведучий – Олександр Коваленко. Він за сумісництвом – керівник “Партії Володимира Буряка “Єднання”. Тож до студії також часто запрошує буряківців. 

Наприклад  Еліну Позднякову-Кірб’ятьєву. Глядачам він  представляє її як соціолога. Але “забуває” сказати, що вона ще й четверта у списку партії Буряка до Запорізької обласної ради. Хоче це якраз добре пояснює, чому замість соціології гостя часто скочується в неприкритий піар нинішнього керівництва міста. 

Також в ефірі програми часто бувають Роман П’ятигорець та Павло Скурський. Першого представляють як політичного експерта. другого – як політтехнолога. Ці двоє – офіційно не в партії Буряка, але всі вони відкрито говорять про те, як багато мер зробив для міста та що йому немає рівних:

“Есть четкий явный фаворит, который вырвался на сто эшелонов вперед. Попытки его заплевать, закритиковать – не выиграет никто. Это я вам говорю как политтехнолог. Можна даже не стараться”. – впевнено стверджує Роман П’ятигорець у ролі політичного експерта. 

Формально – ви слухаєте соціолога, політексперта і політтехнолога. Формально – це НЕ передвиборча агітація. Але по суті своїй – як інакше назвати програму, в якій регулярно гості – буряківці і регулярно згадують і хвалять лише одного персонажа – нинішнього мера і його команду? І таке можна спостерігати у всіх випусках програми. 

А тепер про головне. Про гроші. Тому що весь цей піар мера і його команди оплачується  з нашої кишені. Пам’ятаєте ми говорили, що передвиборчу агітацію можна фінансувати тільки в один єдиний спосіб? З виборчого фонду партії чи кандидата. Здається все просто. Але Закон виписаний так, що дає можливість маніпулювати собою і обходити власні норми. Усе, що ви бачили – з точки зору закону офіційно не є агітація. Просто програма. Просто гості. Просто обговорюють. Байдуже, що обговорення по суті є піаром конкретної політсили і конкретних осіб.  Маніпуляція з контентом дає можливість маніпулювати і з фінансами. 

Сам телеканал “Зет” є комунальним підприємством, яке належить місту і фінансується за кошти міста. Тобто це гроші, які з одного боку – належать нам із вами. Але з іншого боку – розпоряджається ними міська влада. І от в аккурат перед виборами ними вирішили розпорядитися у дуже цікавий спосіб.

У серпні телеканал оголосив про два великих тендери на закупівлю техніки. Придбали 8 камер загальною вартістю більш ніж мільйон гривень і пересувну телевізійну станцію за 2 с половиною мільйони. Проте, сьогодні у міста є більш нагальні потреби. І на ці нагальні потреби у нас нібито не вистачає коштів у бюджеті. На це жаліється сам Буряк, публічно, на сесії міської ради. Міський голова бідкається – не вистачає грошей навіть на базові речі:

“Сьогодні ми будемо розглядати програми, зміни, з чогось урізать…Ми з одного куска будем урізать і отдавать.. Тому що нам потрібно і медикам, і педагогам, те що їм по конституції потрібно і ми будемо шукати де б нам знайти ще 50 мільйонів”.

Цей же міський голова не проти влити 6 мільйонів в комунальний канал. А це добрі 10% того, чого йому – тобто місту – не вистачає. Окремо Буряк жаліється, що треба десь шукати гроші на захист від коронавірусу. Говорить про те, що з місцевого бюджету додатково виділяють 2,2 мільйони на протиепідеміологічні засоби на вибори. Ця сума ідентична вартості ПТС для комунального каналу. ПТС нікого не захистить від корони. Зате допоможе комунальному каналу ще оперативніше хвалити мера і його команду. 

І ще декілька слів про газету “Запорозька Січ”. До 2018 вона була комунальною, потім її реформували і вона стала приватною. Однак в рамках нинішньої передвиборчої кампанії все ще поводить себе як комунальна. Ну тобто так само, як канал ЗЕТ. Газета по суті перетворилася на неофіційну агітаційну газету Буряка. Газета і її сайт повідомляють про кожен крок Буряка. Про те, як мер отримав посвідчення кандидата. Про те, як він привітав вчителів із професійним святом. Про те, що його “помітили” у РАЦСі, куди, начебто, його запросила пара, яка святкує 60 років з дня укладення шлюбу.

“Запорозька Січ” чомусь не виявляє такої цікавості до діяльності інших політичних сил, партій чи кандидатів. Більше того, газета славить ім’я мера – безкоштовно. В день, коли Володимир Буряк оголосив про намір повторно балотуватися – газету із зверненням мера до запоріжців роздавали на вулицях задарма. І це ще влітку, до старту офіційної агітації. Так відбувалось ще не раз. Який сенс приватній газеті піарити Буряка? Адже газета більше не комунальна, по ідеї – не залежить ні від міських чиновників, ні від бюджетних коштів. Чи залежить?

Зараз власницею газети значиться Анастасія Богданова. Вона ж є директоркою салона краси “Персона”, що належить Наталії Зайченко, колишній радниці мера Володимира Буряка. І попри те, що газета більше не комунальна – вона продовжує отримувати гроші від міськради через тендери. У 2020 році “ЗС” отримала підрядів від різних департаментів і управлінь міської ради на суму близько 2 мільйонів гривень.

Міська рада Буряка вливає в приватну газету кілька мільйонів. А потім ця ніби як приватна і незалежна газета піарить його мало не на кожній сторінці, ще й роздає себе безкоштовно, щоб більше людей прочитали про те, який чудовий мер Буряк. І проголосували за нього. Прямим текстом там звісно ж так не написано “голосуй за Буряка”, адже тоді це була б виборча агітація і за неї не можна було б платити бюджетними грошима, правда?

Мер Запоріжжя Володимир Буряк за бюджетні кошти використовує комунальне телебачення задля власного передвиборчого піару. За ті ж бюджетні кошти по суті знову “окомуналив” нібито приватну газету. За кошти, яких критично не вистачає медикам і вчителям, але чомусь вистачає на плюшки для улюбленого каналу, для котрого ти теж улюблений. Це не просто використання адмінресурсу на власні потреби. Це неефективне використання коштів платників податків.  Це наші з вами кошти. Мої, ваші. А ще ваших мами і тата, друга і сусідки – з якими ви вже найближчими будете радитися, за кого голосувати. 

Лілія Статівко 

Проєкт “Лабораторія Викриттів 2.0” реалізується спільно з Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку

   У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів. 

   Новини

   “Слуга народу” Торохтій під час війни відпочиває за кордоном та їздить новим авто за 7 мільйонів

   Журналісти зафіксували, як народний депутат Богдан Торохтій використовує придбаний у березні 2023-го Mercedes-Benz EQS, та знайшли докази виїзду на море за кордон під час воєнного стану. 

   Новини

   Очільник Бюро економічної безпеки будує готель на курорті разом з двома генералами СБУ

   В.о. директора Бюро економічної безпеки Едуард Федоров разом з дружиною будують готельний комплекс на лижному курорті с.Мигове, що в Чернівецькій області. Землю під цим об’єктом Федорови забудовують разом з родинами ще кількох високопоставлених правоохоронців. Про це повідомляється в сюжеті Лесі Іванової для Bihus.Info