Mercedes на 80-річну тещу: огляд суддів-кандидатів до Вищої ради правосуддя (оновлено)

14-15 березня відбудеться З’їзд суддів, на якому мають дообрати 6 нових членів Вищої ради правосуддя. Серед кандидатів ми виявили 5-х суддів, які раніше вже опинялися в полі зору програми «Наші гроші. Досудилися», або аналітиків проекту «Народне НАЗК».
Вищу раду правосуддя можна сміливо назвати органом, який вершить долі служителів Феміди. До її компетенції входить призначення і звільнення суддів, притягнення їх до дисциплінарної відповідальності. ВРП також дає дозвіл на затримання судді й утримання його під вартою. Тож важливо, щоб до неї не потрапили люди із заплямованою репутацією. Нещодавно рух «Чесно. Фільтруй суд» виявив у списку із 44-х кандидатів 15-ть таких, чия доброчесність викликає питання. До декларацій та статків ще 5-ти претендентів маємо зауваження ми.
1. Арсірій Руслан Олександрович, Окружний адміністративний суд м. Києва
В 2012-му році родина судді Арсірія придбала будинок площею 65 кв. м у селищі Іванковичі під Києвом і розпочала його реконструкцію. Як з’ясувала програма «Наші гроші. Досудилися», після реконструкції скромний будиночок перетворився на великий маєток із власною капличкою та басейном. До каплички суддя має і колекцію ікон. Проте в декларації маєток і досі фігурує як 65 кв. м. Цей факт Руслан Арсірій пояснює тим, що новий будинок поки що офіційно не введений в експлуатацію. Але, за свідченнями сусідів, він мешкає у ньому впродовж останніх декількох років.
Також, як раніше з’ясували журналісти програми «Слідство.інфо», в 2011-2014-х роках суддя побував на 12-ти закордонних курортах. При чому 15-го січня 2013-го року Руслан Олександрович, засмагаючи десь на золотих пісках Ямайки, згідно з документами, у складі колегії суддів примудрився винести рішення у справі каналу ТВі. Від прямої відповіді на питання журналістів про походження коштів на подорожі він тоді ухилився: «У мене сім’я складається з двох людей. Слава Богу, і мати, і батько живі. Усе в мене нормально». Цікаво, що і пересувається суддя на автомобілі Hyundai Sonata, записаному на 73-річного батька.
2. Первушина Олена Сергіївна, Голосіївський районний суд м. Києва
Суддя Олена Первушина також була фігурантом розслідування «Наші гроші. Досудилися», а ще раніше – проекту «Просуд» «Автомайдану». Активісти з’ясували, що вона користується будинком площею 470 кв. м, оформленим на її колишнього чоловіка. Цікаво, що право користування виникло ще в 2010-му році, але внесла будинок суддя лише в електронну декларацію, а в паперовій у 2014-му жодної нерухомості зазначено не було. Також до «Автомайдану» надійшла інформація, що Олена Первушина користується автомобілем Toyota Land Cruiser 200, якого немає в її деклараціях. Спроба відзняти її на цьому авто закінчилася для одного з активістів звинуваченням у стеженні за суддею і обшуками СБУ та військової прокуратури у нього вдома. Пояснити, на якому автомобілі вона пересувається, Первушина не може: одним журналістам вона розповідала, що це їй знайомі дали покататися, іншим – що машина належить охороні, яку до неї приставили.
3. Ситников Олександр Федотович, суддя у відставці, раніше – Вищий адміністративний суд України
В 2012 році 21-річний син судді купив квартиру площею 95 кв. м за адресою проспект Петра Григоренка, 23. Зараз подібні квартири на вторинному ринку коштують близько 100 тис. доларів. Того ж року він придбав машино-місце за цією ж адресою і будинок у садівницькому масиві Вишеньки під Києвом, площа якого у витягу з Реєстру речових прав на нерухоме майно не вказана.
Наявність у родини судді житла в Києві не завадила йому в 2015-му році приватизувати ще й службову квартиру площею 115 кв. м. А в 2016-му Олександр Ситников витратив близько 900 тис. гривень на купівлю нової автівки Subaru Forester. Походження коштів на машину частково можна було б пояснити спадщиною у розмірі 455 тисяч гривень, яку суддя отримав у 2015-му році. Але питання викликає той факт, що в порівнянні з паперовою декларацією, де сума спадщини була зазначена як 17,5 тис.грн., в електронній вона виросла аж в 26 (!) разів.
4. Солодков Андрій Андрійович, Вищий спеціалізований суд України
Довніс в електронну декларацію користування автомобілем Mercedes-Benz ML350 2013 р. в., записаного на 78-річну тещу. Право користування виникло ще в 2013-му році, проте в паперових деклараціях за 2015-й, 2014-й і 2013-й роки його не було. Також на тещу оформлений недобудований будинок у Харкові.
5. Цуркан Михайло Іванович, суддя у відставці, раніше – Вищий адміністративний суд України
Згідно з декларацією, суддя володіє недобудованим будинком площею 270 кв. м у селі Крюківщина під Києвом. У власності дружини перебуває будинок на 300 кв. м в Алушті. В 2014-му році суддя витратив близько 20 тис. доларів за тодішнім курсом на купівлю автомобіля Toyota Camry Hibryd 2010 р. в. Також він задекларував 430 тис. гривень готівкою.
Окрім особисто наших «знайомих», ми знайшли ще трьох підозрілих кандидатів разом із аналітиками «Центру протидії корупції»:
6. Гирич Сергій Васильович, Личаківський районний суд м. Львова
В 2013-му році суддя став власником нового Land Rover Freelander. А в 2016-му добудував будинок площею 243 кв. м. Знаходиться він у самісінькому центрі Львова, всього в п’яти хвилинах ходьби від міської Ратуші. Його легко впізнати по буквах «ГС» на воротах, які означають не що інше ніж абревіатуру від прізвища та імені судді. Разом з помешканням Сергій Гирич вирішив оновити ще й автопарк, продавши свій «старий» трирічний Land Rover і придбавши Suzuki Grand Vitara 2016 р. в.
Важливо: слід зазначити, що після отримання висновку громадських активістів про свою “недоброчесність”, суддя на своїй сторінці у Facebook детально пояснив походження майна та надав з десяток підтверджуючих документів.
7. Качан Віктор Якович, суддя у відставці, раніше – Апеляційний суд м. Києва
Місяць тому «Наші гроші» провели масштабне розслідування про чиновників, які нібито купували і продавали люксові автівки за 149 тис. гривень – якраз під поріг Держфінмоніторингу і тодішнього ліміту розрахунку готівкою. Членом «Клубу 149» стала і дружина судді Лідія Качан. Згідно з декларацією, в 2015-му році за таку суму вона продала Mercedes-Benz ML350 2008 р. в. Реальна ж ціна такої автівки коливається в межах 20-25 тис. доларів. Замість «Мерседесу» у Віктора Качана залишилася Toyota Land Cruiser, куплена новою в 2006 році. Із нерухомого майна суддя з дружиною володіють двома квартирами в Києві площею 72 і 108 кв. м. Остання була отримана як службове житло і приватизована в 2013-му році. У декларації кандидата на посаду суддя згадав також і недобудований будинок площею 150 кв. м.
8. Лазаренко Анатолій Володимирович, Летичівський районний суд Хмельницької області
Довніс в електронну декларацію користування автомобілем Toyota Camry 2011 р. в., записаним на 75-річного батька. Довіреність була оформлена ще в 2011-му році, проте в декларації за 2014-й машини не було. Ціни на нові Toyota Camry коливаються в межах 25-35 тис. доларів залежно від комплектації.
Нагадаємо, раніше нами були виявлені 13-ть сумнівних кандидатів до нового Верховного Суду, до яких чомусь не виникли питання у НАЗК. Проте у випадку із Вищою радою правосуддя ціна помилки є набагато вищою – хоча б тому, що саме цей орган невдовзі затверджуватиме новообраних верховних суддів. Тобто у випадку невдалого оновлення Вища рада правосуддя може запросто «пустити прахом» всю судову реформу. Наприклад, днями ВРП вже відхилила законопроект «Про антикорупційні суди», визнавши його «неконституційним».
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.