Важливо
Новини

“Мама ама крімінал”: хто фінансував партію “За майбутнє” на Дніпропетровщині

FacebookTwitterTelegram
Політична партія чи, якщо правильніше – політичний проект “За майбутнє” зі старту називають олігархічним дітищем Ігоря Коломойського та його соратників. Минулоріч політсила буквально увірвалася в гонку місцевих виборів, запам’ятавшись однією з найбільш масових і найбільш агресивних кампаній.

На Дніпропетровщині “За майбутнє” рекламувалося скрізь, де була змога розмістити бігборд, плакат чи хоча б плакатик. Ви можете пам’ятати рекламу партії на автозаправних комплексах з орбіти Ігоря Коломойського та навіть на будівлі аеропорту у Дніпрі. До слова, його теж контролює Коломойський.

Великий вплив олігарха на політичну партію ніби сам по собі і пояснює її ж чималі видатки. Втім, офіційний фінансовий звіт “За майбутнє” демонструє…демонструє дещо інший стан справ.

Кандидонори 

Загалом політична партія у 2020-му – якраз в період місцевих виборів – отримала 5.3 мільйони гривень пожертв від фізичних та юридичних осіб (загалом 7.8 мільйонів, але 2.5 мільйони довелося повернути, про це трохи згодом). 

Цікаво, що партійний рахунок у буквальному сенсі “накачували” спеціально під вибори – всі донати почали надходити у вересні, за місяць до місцевих. 

Левову частку коштів партії принесли власні ж кандидати. Так, наприклад, Андрій Сербін – депутат Кам’янської райради і партієць “За майбутнє” – пожертвував 399 тисяч гривень. 99 тисяч гривень задонатила Ганна Мазур, яка балотувалася від партії в Дніпровську міську раду, проте не пройшла.

Ще одна благодійниця – Ірина Сайгак, яка віддала на партію майже 350 тисяч гривень. Жінка була довіреною особою кандидата на пост очільника міського голови в Кам’янському від “За майбутнє”.

Ще майже 700 тисяч на двох пожертвували подружжя Віра та Сергій Разводови. Чоловік обрався депутатом міськради від “За майбутнє” у Першотравенську. І Віра, і Сергій – приватні підприємці. Відповідно до декларації Разводова на партію минулоріч вони віддали половину свого доходу.  Цікавий факт – брат Сергія Олександр Разводов теж є депутатом міськради, але вже від партії “Слуга народу”. 

Найбільший же внесок зробив Сергій Мороз – колишній мер Новомосковська, а нині депутат міської ради від “За майбутнє”. Чоловік віддав партії майже 800 тисяч гривень. При цьому, судячи з офіційних статків ексмера, він минулоріч отримав 930 тисяч доходу. Виходить, що чоловік передав на партійні потреби майже 90% свого річного доходу.

Ну а найменший внесок зробив Олександр Саюк, який є мером Нікополя та обирався від “За майбутнє”. Чоловік віддав партії трохи більше 14 тисяч гривень. 

Кримінальний шлейф 

Юридичні особи принесли партії понад 5 мільйонів гривень. Перший платіж – на 2.5 мільйони – зробила компанія “Палладіум Оіл”. Втім, партія внесок повернула, бо нібито надійшли кошти на рахунок помилково. Далі таку ж суму “За майбутнє” перерахувала фірма “Акцент Бюро”. Обидві контори займаються продажем палива і явно пов’язані між собою. Вони нині мають спільного власника та адресу реєстрації. А влітку вже 2021 року фірми синхронно перейменувалися, отримавши доволі схожі назви – “Кларікс Лад” та “Кларікс АКЦ”. 

Обидві ж компанії фігурують у низці кримінальних історій. В одному з проваджень “Акцент Бюро” та “Палладіум Оіл” названі правоохоронцями фірмами, що були створені для фінансових махінацій та ухилення від податків. 

В іншому провадженні “Палладіум Оіл” – у переліку фірм, які, за версією слідства, продавали неякісний (а якщо точніше – підпільно вироблений з додаванням купи присадок для підвищення октанового числа. Автомобілісти точно зрозуміють) бензин. 

В більш пізньому кримінальному провадженні слідчі вже називають “Палладіум Оіл” “компанією з ознаками фіктивності”. 

Враховуючи, що у олігарха Ігоря Коломойського є давній “паливний актив” – можна було б проводити якусь паралель, але замість цього – короткий висновок. Навіть декілька. Висновок перший – партію “За майбутнє” фінансують компанії, які фігурують у кримінальних провадженнях, що стосуються незаконної діяльності. Погодьтеся, це красномовніше за будь-які інші факти характеризує політсилу. Висновок другий буде скоріше риторичним запитанням. Невже в оточення олігарха і великого бізнесу не знайшлося компаній без кримінального шлейфу для фінансування політсили? 

Дар’я Твердохліб

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.