Новини

Люди Гонтаревої і Шлапака злили десятки мільйонів через кризовий «БГ банк»

yurchenko-a1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Під час оборудок в «БГ Банку» працювала куратор від НБУ Валентина Дика. Вона не повідомляла Нацбанк про згадані операції, а невдовзі взагалі звільнилася з НБУ, який вже очолювала Валерія Гонтарева.

У листопаді 2014 року «БГ Банк» здійснив низку операцій із виведення активів попри те, що в ньому вже працював куратор від Нацбанку. Про це йдеться в сюжеті Аліси Юрченко у телепрограмі «Наші гроші».

Банк купив облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) вартістю $4,7 млн (61 млн грн.) та перепродав їх за ціною 8,8 тис. грн. – у 7000 (сім тисяч) разів дешевше.

Таким чином стали мільйонерами нові власники цінних паперів, які витратили на них копійки і дочекались, коли Мінфін погасив облігації по номіналу.

Незабаром «БГ банк» позбавився ще низки активів. Фірмі «Торг Арт» було фактично подаровано землю під Києвом, фірмі «Спецсервісбудпром» – житловий будинок в Козині, фірмі «Трансконсалтинг Д» банк заплатив за міфічні рекламні послуги. На компанію «Калина Трейд» банк перевів кредитний борг, позбавляючи одного з клієнтів необхідності повертати банку понад 4 млн. євро. Фінансовій компанії «Марко Поло» було подаровано право отримувати борги по кредитам кількох позичальників «БГ Банку».

Під час цих та інших оборудок в «БГ Банку» працював куратор від НБУ Валентина Дика. Вона не повідомляла Нацбанк про згадані операції, а невдовзі взагалі звільнилася з НБУ, який вже очолювала Валерія Гонтарева.

Крім того, у 2014 році представник Міністерства фінансів Віталій Лісовенко підписав договір з «БГ Банком» про перерахування до нього 4,6 млн. євро від Європейського інвестиційного банку. Позика призначалася на реалізацію одного з інвестпроектів «Укренерго» і мала бути рекредитована ��інфіном.

Мінфін обрав «БГ банк» партнером за цим проектом ще у 2013 році, коли фактичним власником банку (він тоді називався «Перший») був народний депутат Артем Пшонка, син тодішнього генпрокурора. Та за часів Януковича гроші в банк потрапити не встигли. Вони туди були переведені вже за нової влади. 28 липня 2014 року мінфінівець Лісовенко поставив підпис на договорі рахунку з «БГ Банком». Хоча на той час в банку вже два тижні діяли обмеження на зняття готівки та розрахунки картками, про що повідомляли ЗМІ.

На момент оборудок у «БГ банку» Мінфін очолював Олександр Шлапак, якого звільнили з посади у грудні 2014 року. Віталій Лісовенко нині займає посаду урядового уповноваженого з питань державного боргу в Мінфіні під керівництвом Наталії Яресько і задіяний в переговорному процесі з кредиторами щодо реструктуризації державного боргу України.

На момент заведення європейських грошей Пшонка вже передав «БГ банк» представникам партії «Свобода», про що повідомляв спонсор партії Володимир Дідух.

«Вони [«свободівці»] забрали цей банк за закриття кримінальної справи проти Пшонки і його сина. Також зняли арешт із рахунків Пшонки та його сім’ї на два дні. Таким чином їм вдалося вивести ці кошти за кордон, переводячи їх на інші рахунки. За це вони отримали відкат 30% від цієї суми», – повідомив Дідух. Як відомо, після Майдану Генеральну прокуратуру очолював представник «Свободи» Олег Махніцький.

На сайті банку було оприлюднено протокол загальних зборів акціонерів від 29 липня цього року. Серед них були чотири мешканці Івано-Франківська, у тому числі, за даними «Наших Грошей», син колишнього губернатора Прикарпаття Ярослав Волковецький.

А напередодні операцій по ОВДП, що були провернуті у листопаді 2014 року, 75% акцій «БГ банку» отримали вісім офшорок з власниками-кіпріотами або мешканцями Донецьку. Головою правління став Андрій Осипенко, до того менеджер середньої ланки в кількох фінустановах. Його заступником – Вадим Дратвер, який раніше в банках взагалі не працював, а «БГ Банком» покерував рівно 15 днів. Наглядова рада звільнилася, і Осипенко з Дратвером лишилися єдиними керівниками банку. Підпис на більшості договорів ставив Вадим Дратвер.

На відміну від решти договорів з компаніями-прокладками, договір купівлі-продажу ОВДП з банку зник разом з Вадимом Дратвером. Тож достеменно встановити назву компанії, якій дістався 61 мільйон, не змогли навіть після введення в банк тимчасової адміністрації.

Усі фірми, на які Дратвер вивів решту активів, пов’язані між собою та з самим Дратвером – через директорів, засновників, юристів і одну з офісних адрес (м. Житомир, вул. Бальзаківська, 2/52).

Справи стосовно махінацій в «БГ Банку» нині розслідують в СБУ та Голосіївській міліції. Остання повідомила Вадима Дратвера про підозру і відтоді не може його знайти.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.