Новини

Ліцензії на родовища продали зі знижкою в 5,4 млн грн. Зв’язки ведуть до китайської діаспори

yurchenko-a1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Державна служба геології та надр під керівництвом Дмитра Кащука на […]

Державна служба геології та надр під керівництвом Дмитра Кащука на аукціоні 12 листопада продала два спеціальні дозволи на користування Біличівською площею (Полтавська область) та Лосищинською ділянкою (Сумська область). Це був перший після зміни влади продаж спецдозволів на користування нафтогазовими родовищами з аукціону. Ліцензії пішли з молотка за 3,4 млн грн (Біличівська площа) та 3,2 млн грн. (Лосищинська ділянка). Стартова ціна становила відповідно 3,3 та 3,1 млн грн.

Про це ідеться у сюжеті Аліси Юрченко.


Ці ж ліцензії планувалося виставити на аукціон в липні цього року за стартовою ціною 6 млн. грн. та 5,9 млн. грн. Однак тоді їх зняли з торгів. У підсумку – восени спецдозволи було продано майже вдвічі дешевше за планову стартову ціну влітку. «Дисконт» від держави на двох ділянках становив 5,4 млн грн.

Ліцензії придбали дві столичні компанії, створені ніби спеціально під аукціон, за місяць до його проведення – ТОВ «Авантаж Енерго» і ТОВ «Слобіднафта». Вони розіграли між собою обидві ділянки, жодних інших конкурентів в них не було. Компанією «Авантаж Енерго» володіє сейшельский офшор «Маркотекс Ресорсіс Інк.», фірмою «Слобіднафта» – корпорація з Панами «Ентервейл Еллайенс Корп.», що дозволяє приховати реальних власників обох покупців.

Проте журналісти телепрограми «Наші гроші» встановили, що обидві компанії пов’язані не лише між собою, але й з українсько-китайською компанією Kitpred.

Телефон «Авантаж Енерго» лише на одну цифру (044-502-49-58) відрізнається від одного з контактів, що раніше вказувала Kitpred (044-502-49-59). А номер власника другої ліцензії – «Слобіднафти» – узагалі співпадає з одним з номерів Kitpred (044-498-29-02).

Компанія «Китпред Україна» належить представниці китайської діаспори – Цзінь Лінь. Разом з партнером і топ-менеджером Ден Сяосю, вона контролює низку столичних структур. Зокрема, «ТЦ «Ленінградський», «Китайське представництво», ГО «Українсько-китайський центр». Усі вони зареєстровані за однією адресою в Києві: вул. Володимира Сосюри, 5. Тут прописаний і один з двох нафтогазових стартапів, що брав участь в аукціоні Держгеонадр, – ТОВ «Авантаж Енерго». Директор «Авантаж Енерго», Наталія Гребенюк, давно співпрацює з китайською діаспорою. Пані Гребенюк – співзасновник і керівник громадської органiзацiї «Українсько-китайський центр», працювала на підприємстві «Китайське представництво» та досі фігурує як керівник компанії «ТЦ «Ленінградський».

Компанія Kitpred має в Україні різносторонні інтереси: вона то продає запчастини до китайських авто, то займається будівництвом і добуванням мінеральної сировини. Її засновники і керівники не раз оприлюднювали масштабні інвестиційні плани, більшість з яких, щоправда, досі не реалізовані. Три роки тому вони обіцяли побудувати в Калуші новий завод мінеральних добрив. Незабаром оприлюднили плани запустити кілька шахт на Львівщині. А потім ще й брали участь в переговорах щодо будівництва в Україні заводів з виробництва синтез-газу.

Увесь цей час китайські бізнесмени змінювали амплуа. Спершу Ден Сяосю як представник китайської корпорації Dong Feng заявляв про наміри збирати в Україні китайські авто. Потім як президент Kitpred обіцяв збудувати новий завод в Калуші та запустити львівські шахти. Згодом очолив китайську делегацію, що прибула знайомити українців зі способами зменшення газової залежності.

Директор калуського ДП «Калійний завод» Ігор Корчинський пригадує, що, ведучи переговори про відновленя виробництва калійних добрив, представники Піднебесної воліли спілкуватися переважно з владою: «Вели переговори безпосередньо на рівні обласної адміністрації. У цей момент була заключена угода на рівні Кабінету міністрів про надання інвестиційної допомоги у розмірі $1,4 млрд».

Але тодішній губернатор Івано-Франківської області Михайло Вишиванюк не зміг пригадати, хто привів китайських бізнесменів до нього: «Там багато компаній з’явилося, там було ще декілька компаній. Треба було розібратись з цими компаніями – хто найкращий, а потім вже було не до компаній».

Журналісти програми «Наші гроші» розшукали офіс компанії Kitpred в одному з сучасних бізнес-центрів Києва. На «ресепшн» повідомили, що Kitpred змінила назву, однак категорично відмовилися повідомити нову. Як вдалося з’ясувати, на дев’ятому поверсі офісного центру, де розташовувалася Kitpred, тепер розміщений офіс компанії UACC. На жодну з пропозицій поспілкуватися з журалістами представники китайської діаспори не відгукнулися.

Китайські бізнесмени, до яких ведуть ниточки від двох нафтогазових стартапів, що в листопаді різграли між собою ліцензії, наполегливо будували контакти з колишнім урядом. Угоду про будівництво заводу з виробництва калійних добрив освячувало Мінприроди на чолі з Миколою Злочевським, що має потужні інтереси в газовому бізнесі. А заводи з виробництва синтез-газу мали з’явитися поряд з хімзаводами Дмитра Фірташа. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

      Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

      Новини

      Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

      Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.