Важливо
Ми вплинули

Лебедина пісня: перед ліквідацією ОАСК “роздав” мільйони суддям, люстрованим та екс-заступнику Генпрокурора

Мокрик.jpg
FacebookTwitterTelegram

За час воєнного стану Окружний адміністративний суд м. Києва прийняв низку рішень про багатомільйонні виплати посадовцям, поновлення люстрованих та майже мільйонну виплату “судді Майдану”, а також скасував санкції щодо підприємства з “російським слідом”. Про це йдеться у розслідуванні Данила Мокрика для Bihus.Info.

Після повномасштабного російського вторгнення 24 лютого Окружний адміністративний суд на понад місяць припинив приймати будь-які рішення. Свою роботу ОАСК відновив лише у квітні – і відтоді прийняв десятки тисяч рішень та ухвал.

Зокрема, у серпні 2022 року суддя Окружного адмінсуду Києва Володимир Келеберда прийняв рішення про скасування наказу про звільнення і поновлення на посаді прокурора колишнього заступника Генпрокурора Сергія Кізя – і про виплату йому за вимушений прогул 3,5 млн грн. На думку судді Келеберди, наказ не містить належного обґрунтування і складений з порушеннями інструкції з діловодства.

“Зі змісту оскаржуваного наказу вбачається відсутність будь-якої інформації на його обґрунтування, що вказує на недотримання відповідачем, як інструкції з діловодства та загально прийнятих норм законодавства щодо звільнення з роботи”, – йдеться у рішенні (авторську орфографію збережено).

Цікаво, що через місяць, у вересні, той самий суддя Келеберда відмовився скасовувати абсолютно ідентичний наказ про звільнення іншого працівника Офісу Генпрокурора Ярослава Фалеса. Той, як і Сергій Кізь, у 2019 році не подав заяву на проходження атестації – і був звільнений Генпрокурором Рябошапкою.

Попри ідентичність наказів про звільнення Кізя і Фалеса, у випадку другого Володимир Келеберда написав: “Оскаржуваний наказ Генеральної прокуратури України був виданий на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з огляду на що, правові підстави для визнання його протиправним та скасування, відсутні”.

Сергій Кізь та Ярослав Фалес подали свої позови ще у 2019 році, тож чекали на рішення ОАСКу понад 2 роки. Однак деякі інші рішення Окружний адмінсуд приймав значно швидше – практично у “турборежимі”.

Наприклад, рішення про довиплату 3,6 млн грн вихідної допомоги нещодавно звільненому судді Конституційного Суду Олександру Литвиненку. Лише у квітні цього року суддю Литвиненка звільнили з Конституційного Суду у відставку у зв’язку із закінченням терміну повноважень, у травні ОАСК відкрив за його позовом провадження – і вже у вересні суддя Ігор Качур його позов задовольнив.

Варто нагадати, що на так званих “Плівках Вовка” – записах із кабінету голови Окружного адмінсуду Києва Павла Вовка, оприлюднених НАБУ у 2019 та 2020 роках – йдеться про особливі стосунки між ОАСКом та Конституційним Судом. Так, на одному із записів Павло Вовк говорить своїм колегам про те, що Конституційний Суд “належить” їм.

Ще одну значну виплату за час воєнного стану Окружний адміністративний суд м. Києва присудив колишній “судді Майдану” Людмилі Козятник. У 2017 році її звільнила Вища рада правосуддя через те, що під час Революції Гідності вона безпідставно позбавляла водійських прав учасників протестів. Згодом суддя Козятник успішно оскаржила своє звільнення у Верховному Суді. У 2020 році її поновили – і одразу знову звільнили. Однак тепер вона вимагала виплатити їй гроші за 2017-2020 роки, оскільки звільнення 2017 року визнали незаконним.

Суддя Володимир Келеберда задовольнив її позов, присудивши їй виплату в розмірі понад 900 тис. грн.

Цікаво, що суддю Людмилу Козятник і в її дисциплінарній справі перед Вищою радою правосуддя, і в подальшому оскарженні звільнення представляв адвокат Ростислав Кравець. Він публічно захищає суддів ОАСК, а також неодноразово згадується в розмовах на “Плівках Вовка” як учасник різноманітних схем.

Судді Аблов, Огурцов, Качур та Погрібніченко також за час воєнного стану поновили на посадах низку посадовців, звільнених за законом “Про очищення влади”, тобто люстрованих. При цьому їм також присуджували значні виплати за вимушений прогул. Так, колишньому працівнику Секретаріату Кабміну Олексію Мажану суддя Євгеній Аблов присудив 1,18 млн грн виплати. А суддя Олексій Огурцов присудив люстрованому працівнику Служби зовнішньої розвідки (а перед тим – КДБ СРСР) Олегу Білявському 1,67 млн грн.

Люстровані позивачі подавали свої позови у 2014-2016 роках. Провадження у справах довгий час було зупинене, тож вони чекали на рішення ОАСКу хто 6, а хто цілих 8 років. Але в деяких справах, як у вищезгаданій справі екс-судді КС Олександра Литвинова, Окружний адмінсуд приймає рішення значно швидше. Так, в серпні суддя Євгеній Аблов скасував квітневі постанови НКРЕКП про позбавлення ліцензії з виробництва електроенергії та права на “зелений тариф” підприємства ТОВ “ПВ Солар Стейшн”.

НКРЕКП видала ці постанови через те, що співзасновником і бенефіціаром підприємства був громадянин РФ Василь Решетов. Однак суддя Аблов у рішенні написав, що такі санкції Комісія могла застосувати, якби Решетов був резидентом РФ, натомість той давно живе в Україні і має тут сім’ю. Також суддя наголосив, що на час розгляду справи Решетов вже вийшов зі складу засновників підприємства, хоча й визнав, що на час видання постанов НКРЕКП той був співзасновником.

Практично на всі згадані рішення ОАСКу подані апеляційні скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Зазначимо, що 13 грудня, на наступний день після публікації відеоматеріалу Bihus.Info, Верховна Рада проголосувала за ліквідацію Окружного адмінсуду міста Києва. Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради невідкладний законопроєкт про ліквідацію цього суду ще в квітні 2021 року.

Печерський суд обрав президенту Української асоціації футболу Андрію Павелку міру запобіжного заходу у вигляді арешту на 2 місяці з можливістю внесення 9 мільйонів 880 тисяч гривень застави. Його підозрюють у розкраданні грошей на будівництві заводу з виробництва штучної трави. Заставу за Павелка вже внесли. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.

   Новини

   “Аби вивезти друга, ми перевдягли його у священника”: розповідь залізничника, який пережив окупацію Херсона та виходив на проукраїнські мітинги

   Херсон пробув в окупації вісім місяців. Після того, як Збройні Сили України вибили росіян з міста, світ дізнався про чергові воєнні злочини окупантів. Гуманітарна криза, грабежі, залякування, зникнення або вбивства людей ─ це те, що пережили херсонці, які, попри присутність російських військових в місті, в перші тижні окупації масово виходили на проукраїнські мітинги ─ аж поки по них не відкрили вогонь. Як росіяни захоплювали місто, грабували його та залякували мешканців ─  у розповіді залізничника, який в окупації провів два місяці.