Новини

Кримінальні справи Злочевського: із 6 проваджень – 4 закриті, 2 “тліють” (детальний довідник по справах)

FacebookTwitterTelegram

Загалом щодо біглого екс-міністра екології Миколи Злочевського, його компаній та очолюваного ним Міністерства було порушено шість кримінальних проваджень. Наразі чотири з них уже закрито ГПУ і САП, ще два офіційно тривають, однак самому Злочевському найімовірніше не загрожують.

Про це йдеться у сюжеті Лесі Іванової «Доктор Злочевський: повернення» для програми «Наші Гроші з Денисом Бігусом».

1. Незаконне збагачення і легалізація коштів

КП № 42014000000000805

Відкрито 05.08.2014 (Генпрокурор – Віталій Ярема)

Закрито по двох епізодах 11.2016 (Генпрокурор – Юрій Луценко)

Навесні 2014 р. у Великобританії на рахунки фірм Злочевського накладають арешт за клопотанням місцевого Бюро боротьби проти шахрайства в особливо великих розмірах. Правоохоронці виявляють на рахунках 23 млн дол. незрозумілого походження. Ці гроші Злочевський нібито отримав від Сергія Курченка, котрому продав Херсонську Нафтоперевалку. Але Курченко уже був під санкціями ЄС, крім того питання викликає складна офшорна структура транзакцій між фірмами двох олігархів, тож правоохоронці запідозрюють відмивання. Бюро домагається арешту рахунків і звертається до української ГПУ по допомогу з інформацією.

Після листа британців ГПУ теж порушує власне кримінальне провадження №805 щодо екс-міністра – за незаконне збагачення й відмивання грошей. Британське бюро пів року півроку чекає не відповідь. За два дні до суду у Лондоні  ГПУ під керівництвом Віталія Яреми надсилає коротку відповідь – офіційно Злочевському підозра оголошена не була. Лондонський суд вирішує, що тіньове походження коштів не доведене й не продовжує арешт рахунків, справа розвалюється.

З невідомої причини за кілька тижнів у ГПУ змінюють думку і таки оголошують Злочевському підозру, і навіть накладають арешт на його маєтки на дамбі Київського водосховища та інше рухоме й нерухоме майно.

Однак на невідомому етапі та з невідомих причин провадження щодо незаконного збагачення особисто Злочевського одночасно 1) перекваліфіковують і 2) розширюють епізодом щодо несплати податків однією з його фірм – ТОВ «ЕСК «Еско-Північ». В результаті по обох епізодах провадження закривають у листопаді 2016 р. Згідно з поясненнями земгенпрокурора Столярчука, особисто проти Злочевського провадження за незаконне збагачення закривають … на основі висновків районної податкової про відсутність у Злочевського порушень податкового законодавства. А бухгалтерку «Еско-Північ»   звільняють від кримінальної відповідальності у зв’язку з визнанням факту ухилення від податків та компенсації бюджету збитків. Хоча яким чином і фірма, і її бухгалтерка з’явилися в цій історії незрозуміло.

«Наші Гроші» звернулися до ГПУ з проханням пояснити – на якій підставі провадження переорієнтували на податки та доповнили незрозумілим епізодом з бухгалтеркою, однак це питання в запиті проігнорували.

2. Видача спецдозволів компаніям групи BURISMA

КП № 42015000000001142

Відкрито 16.06.2015 (Генпрокурор – Віктор Шокін)

Закрито 08.2017 (Керівник САП  – Назар Холодницький)

Провадження порушили за фактом вчинення неправомірних дій службовими особами Мінекології, зокрема особисто Злочевським, при видачі у 2010-2012 спецдозволів на користування надрами ряду підприємств, бенефіціарним власником був сам Злочевський.  Тобтог, здавалося, усе було просто: ось Міністр, ось координована ним Державна служба геології та надр, яка видає спецдозволи приватним фірмам самого Міністра.

Спочатку справу розслідувало ГПУ, потім її забрало новостворене НАБУ, однак у серпні 2017 р. провадження закрили процесуальні керівники в САП. «Не було здобуто органом слідства достатніх даних – як для оголошення підозри, так і для закінчення провадження. Не доведено факту злочину», – обмежується лаконічним коментарем Назар Холодницький.

До суду історія з ліцензіями таки дійшла, але не у вигляді криміналу особисто по Злочевському. А у вигляді адміністративних позовів: у трьох фірм Злочевського, ТОВ “Парі“, ТОВ “Техноресурс” і ТОВ “Надрагаз”, спробували забрати 5 спецдозволів. І тут теж усе здавалося просто: для отримання спецдозволу фірми повинні були зібрати пакет дозволів, зокрема дозволи місцевих рад, їх не було – а якщо пакет не повний, то його навіть розглядати не повинні були. Детективи НАБУ з’ясували це порушення і передали антикорупційним прокурорам матеріали для позову. За законом, у САП було 6 місяців з дати виявлення порушення, щоб подати позов. САП зробила це через 7 і програла усі три інстанції не по суті справи – а через банальне порушення процедури.

При цьому, згідно з матеріалами судових справ, позиція САП у суді виглядала ще більш дивно, ніж сам пропуск позовних строків. У позовній заяві посилалися на один документ, коли постало питання зі строками давності – на інший, в апеляції ж узагалі намагалися довести, що чекали відповіді від Держгеонадр щодо її самостійного захисту інтересів держави у цих спорах, і лише отримавши листа-відповідь від Держгеонадр, в котрому держорган  «фактично відмовився від належного захисту інтересів держави», самі подали позов. Що в цілому позбавлено змісту: Держгеонадра не могли б подати такий позов самі проти себе фізично, адже не можна бути позивачем і відповідачем по справі одночасно – зазначив суд і відхилив позов.  

Програма просила САП роз’яснити деталі цієї справи, але за два тижні коментар не дали: спочатку коментувати було нікому, потім ніколи.

3. Ухилення від податків компаніями групи BURISMA

КП № Не відомо.

Відкрито зі слів Луценка – липень 2016 (Генпрокурор – Юрій Луценко).

Закрито два епізоди 17-25.11.2016 (Генпрокурор – Юрій Луценко).

У липні 2016 р. новопризначений Генпрокурор Юрій Луценко на брифінгу заявив, що ГПУ проводить обшуки в Києві та чотирьох областях «в рамках розслідування злочинної схеми по ухиленню від податків на приблизну суму близько мільярда гривень за останні два роки… За статтями про фіктивне підприємництво і ухиляння від сплати податків підозрюється компанія, до якої має відношення екс-міністр Микола Злочевський. Сама схема складалася з того, що компанії “Еско-Північ”, яку заснувала британська компанія “Burisma”, через ряд фіктивних підприємств виводила свої прибутки у фіктивні витрати, чим уникала від сплати податку на прибуток».

Через півроку, у лютому 2017 р., на черговому брифінгу Луценко повідомив: «Стосовно Злочевського я цілком спокійно дивлюся в очі вам і суспільству…Експертиза нарахувала 160 млн грн податків. Усі 160 млн грн через тиждень після виходу експертизи були сплачені в бюджет».

Чому із попередньо заявленого Генпрокурором мільярду більша частина не підтвердилася – невідомо, оскільки в такому вигляді справа до суду не дійшла. BURISMA і ГПУ домовилися про виплату в бюджет підтвердженої експертизою суми ухилення і посадові особи фірм групи  BURISMA були звільнені від кримінальної відповідальності у зв’язку з компенсацією збитків державі.

За підрахунками програми по судовому реєстру, бухгалтерка «Еско-Північ» доплатила в бюджет 50 млн грн, а ТОВ «Перша Українська Газонафтова Компанія» – 80 млн грн., тобто загалом 130 млн грн.

Окрім нестиковки з сумами, нез’ясованим лишається питання – яке «окреме провадження» за «липень 2016» мав на увазі Луценко. Ухвала про звільнення від кримінальної відповідальності бухгалтерки «Еско-Північ» була оформлена в рамках КП 805, тобто самого провадження по незаконному збагаченню Злочевського. По бухгалтерці ТОВ «ПУГК» справді було окреме провадження № 42016000000003560, однак відкрите воно було 21 листопада 2016 і закрите вже за чотири дні після компенсації збитків.

«Наші Гроші» звернулися до ГПУ з проханням пояснити – скільки все ж було заплачено, уточнити – номер цього окремого провадження, і надати – копію підтверджуючого сплату документу. З ГПУ відповіли, що загальна сума компенсації – 180 млн грн, однак копію платіжок  не надали, а питання про окреме провадження проігнорували.

4. Привласнення Херсонської нафтоперевалки

КП № 42017000000003074

Відкрито 28.09.2017 (Генпрокурор – Юрій Луценко)

Закрито станом на 03.2017 (Генпрокурор – Юрій Луценко)

Йдеться про ту саму Херсонську нафтоперевалку, продажем котрої Сергієві Курченку Злочевський пояснював походження грошей на своїх рахунках в Британії. Лише через три роки після того, як ця історія сплила в розслідуванні британських правоохоронців, українська прокуратура підняла питання – а як ця перевалка, колись державна, взагалі потрапила до Злочевського?

За матеріалами судових справ, у 2003 р. державне  ВАТ «Херсоннафтопродукт», якому належала перевалка (а це нафтобаза, нафтогавань і АЗС), відправили в санацію. План був такий: держава з приватним інвестором створюють спільне підприємство, перша вносить в нього фізичний актив – перевалку, оцінену на той час в 9 млн грн., а другий – живі гроші, яких мало бути 28 млн грн. При цьому приватний інвестор отримує 75% у статутному капіталі підприємства, відповідно контроль над ним, і розвиває його за рахунок інвестованих грошей. Приватним інвестором став «Інфокс» Злочевського.

В ході досудового слідства було встановлено, що з обіцяних 28 млн грн Злочевський вніс тільки 9 млн грн., однак отримавши контроль над підприємством, пустив його по ланцюжку перепродажів між своїми пов’язаними фірмами аж поки перевалка зрештою не була продана Курченку. При цьому отримавши перевалку за 9 млн грн., Злочевський продав її Курченку за 32 млн дол. (на той час 256 млн грн.), а той заклав у заставу під стабілізаційний кредит свого «Реал Банку» в розмірі уже 800 млн грн. Яка все ж була реальна вартість майна на всіх цих етапах – в матеріалах судових справ не зазначається.

Відповідно ГПУ відкрила КП щодо службових осіб «Інфоксу» – за підозрою у вчиненні ними привласнення майна перевалки. Попередня кваліфікація була – ч.3 ст 191 ККУ. Це «тяжкий» злочин, по котрому передбачено 10 років строку позовної давності. При тому, що з моменту описаних у матеріалах судової справи подій минуло вже 14 років.

Згідно з відповіддю ГПУ на письмовий запит програми – провадження закрито «у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення», дата не уточнюється.

5. Укргазвидобування

КП № 42014000000000375

Відкрито 07.05.2014 (Генпрокурор – Олег Махніцький)

Триває (Генпрокурор – Юрій Луценко)

Цю справу ГПУ відкривала щодо привласнення коштів службовими особами ПАТ «Укргазвидобування» і за фактами ухилення від сплати податків компаній групи BURISMA (фігурували ТОВ «ЕСК «Еско Північ», ТОВ «Парі», ТОВ «Перша Українська Газонафтова компанія», а також ТОВ «Інфокс»).

В ході провадження ГПУ влітку 2016 р. арештовувала низку газових свердловин вказаних фірм. Коли фірми оскаржили арешти – представник ГПУ Дмитро Сус, за клопотанням якого арешти накладалися, в судове засідання не з’явився, через канцелярію суду подавши заяву, що проти задоволення вимог фірми не заперечував. Одразу після публікацій у ЗМІ про те, що Сус допоміг Злочевському познімати арешти зі свердловин – ГПУ оперативно накладає їх повторно. Однак з того часу активних дій в рамках провадження не спостерігається.

6. Розпил в Мінекології тендеру на супутникові знімки

КП № 42014000000000181

Відкрито 27.03.2014 (Генпрокурор – Олег Махніцький)

Триває (Керівник НАБУ – Артем Ситник)

Йдеться про тендер Мінекології часів міністерства Злочевського. У 2011 р. Мінекології замовило послуги з впровадження технологій дистанційного зондування землі. По суті йшлося про те, щоб з супутника відфотографувати заповідники. На тендер прийшло три учасники, австрійська «Austroplan» яка запропонувала ціну в 50 млн грн., українське ТОВ «Українські космічні технології» менеджера Злочевського Марада Ахмєдова зі схожою ціною, та Харківська Національна академія міського господарства, яка запропонувало за послуги лише 250 тис грн. Дешевих державних науковців викинули, підряд отримали австрійці. Згодом виявилося, що такі знімки вже є у відкритому доступі, а навіть якщо їх робити наново – то Україна має свій державний супутник , який безкоштовно робить такі зйомки для державних органів.

Справу завели за фактом вчинення службовими особами Міністерства зловживання службовим становищем – не перевірили відповідність наданих «AUSTROPLAN» документів кваліфікаційним вимогам (ч. 2 ст. 364 ККУ). Також до справи додався епізод із подальшою безпідставною закупівлею Міністерством  технічного обслуговування супровідного програмного забезпечення.

Наразі в НАБУ деталей розслідування поки не розкривають, але вже попереджають – не концентруватися на самому лише Злочевському. «Хоча цю справу в ЗМУ часто пов’язують з конкретною особою, йдеться про колишнього міністра екології, проте зазначу, що ми здійснюємо розслідування за фактами посадових осіб, оскільки ви знаєте реалізація корупційних схем зазвичай потребує залучення не однієї особи, і тому наразі говорити про когось конкретного ще зарано», – зазначає Оксана Мітніцька, начальник відділу по роботі з громадськістю та ЗМІ НАБУ.

Загалом попри те, що тендер Мінекології проводив за очільництва Злочевського, персонально його притягти до відповідальності навряд вдасться: рішення по тендеру приймав  тендерний комітет, а договір за результатами тендеру, з матеріалів судових ухвал відомо, що підписував не Злочевський, а його заступник. Окрім того, остання ухвала в судах на доступ до речей та документів по цьому провадженню – аж за 2016 р.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.