Новини

Креативний “стартап”: хто в Харкові роздає і освоює мільйони на форуми і стратегії

FacebookTwitterTelegram

Написати один прес-реліз за одну мінімальну зарплату, перевірити чи відкриваються презентації на комп’ютері за дві мінімалки, орендувати залу за 12 мінімальних чи обладнання за майже 30 заробітних плат. Все це чиновники мерії Харкова регулярно витрачають за наш з вами рахунок на заходи, про які більшість з нас, вірогідно, і не чула. 

Мільйони гривень ховаються за красивими гаслами про створення стартапів, проведення різноманітних форумів та підтримки молоді. Ховаються і виводяться на маленьке затишне коло “довірених” людей. 

Управління інноваційного розвитку та іміджевих проектів Харківської мерії. Чули про таке? А воно існує. Інноваціями і розвитком в місті опікується Вікторія Грецька-Миргородська (до слова, колишня дружина заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка), яка управління і очолює. А допомагає їй в цьому чоловік –  радник мера міста Геннадія Кернеса і боєць ММА, який проводив бої в клубі сепаратиста Євгена Жиліна “Оплот”, Станіслав Миргородський. 

Громадський “спрут”

Окрім порад Кернесу і боїв Миргородський заснував декілька громадських організацій – “Правовий центр “Сприяння та розвиток” і “Асоціація розвитку бойових мистецтв”. Самі ГОшки нам не дуже цікаві, а от люди, на яких вони тепер переписані – цікавіші. Перша організація нині належить Марині Бурдуковій, друга – Андрію Жувако.

Бурдукова отримувала від управління Миргородської три підряди на розробку, доопрацювання, удосконалення та уточнення “Стратегії розвитку міста Харкова до 2020 року” – комплексного документу, де мають бути цілі та завдання розвитку міста. Наявність подібного документу є обов’язковим для отримання державного фінансування по різним програмам. Але можливі два підходи: коли такий документ є “для галочки”, або коли його реально використовує місто. 

Наприкінці 2019 року жінка стала засновницею ТОВ «Мультинаціональна консалтингова група», яке вже теж встигло отримати підряд від управління на організацію Open startup school. Мова йде про програму, яка включає організаційні та практичні заняття з грантрайтингу і управління проектами, включаючи семінари-тренінги, персональні завдання, роботу над кейсами і консультації з експертами, а також краш-тест проектних заявок, підготовлених випускниками в якості підсумкового завдання.

Суперником фірми Бурдукової під час торгів було ТОВ “Лабораторія креативних подій 3.0”, яке раніше мало назву «Паром-3000». Засновником вказаний все той же Андрій Жувако. Якщо покопатися в системі «Прозорро», то можна побачити, що ТОВ “Лабораторія креативних подій 3.0” має на сьогодні 226 договорів, 225 з яких з управлінням Миргородської. Загальна сума контрактів 8,3 млн. грн. Мова йде про популяризацію кіберспорту в Харкові, створення Центру сімейного капіталу, “Фестивалю гарного настрою”, Фестивалю бойових мистецтв, створення фінансового клубу “Психологія коштів” та багато іншого. 

Тобто, двоє людей, які отримали організації Станіслава Миргородського, почали отримувати мільйонні підряди від управління, яке очолює дружина Миргородського. Ніяких натяків, лише констатація.

Але це не все. 

«Лабораторія креативних подій 3.0» в реєстрі в якості контактного номеру телефону вказала +380688798201. Цей же номер закріплено ще й за фірмою «Сувенірка» і за ФОПом Іщенко Костянтин Павлович. 

Вони…також отримують гроші від Управління Миргородської. Зокрема, надавали послуги ведучого на Фестивалі вуличної їжі “Craft Fest Gastroman” або ж робили футболки з логотипом Open grants school. 

Контактний телефон Марини Бурдукової, який вказаний у тому числі в системі “Прозорро” – +380667407670 – використовує  не лише вона. За даними проекту Clarity-project ним також нібито користується ФОП Виноградов Володимир Борисович. Він що? Правильно, теж отримав підрядів від Управління на суму понад 3 млн. грн. 

Телефоном використувоється і  ПП “Грін”. Це родинна компанія Грецької-Миргородської, від якої начальниця управління отримувала гонорари. І вказала це у власній декларації. 

Виходить, що мільйони з бюджету отримують не просто рядові щасливчики щасливчики. А рядові щасливчики, пов’язані з чиновницею, яка цей бюджет і розподіляє.

Ну ок, можливо просто гроші на заходи отримують старі і перевірені люди, які відпрацьовують кожну бюджетну копійку і викладаються максимально? Сумнівно. Бо скидається на те що єдиним максимумом в цих закупівлях є якраз кошториси. Це взагалі окрема історія.

Кошторисні фокуси

Так, наприклад, щороку в місті проводять Форум “Інноваційний розвиток міста Харкова”, а під час Форуму – “Ярмарок стартапів”. Сюди запрошують чиновників, бізнесменів, науковців, активну молодь, які показують, розказують і хизуються своїми ідеями і їхнім втіленням. Коротше, ініціатива ніби хороша і потрібна. Але. По суті це один захід – Форум. Ярмарок – лише його складова. Одна локація, одна програма, одна сторінка в соцмережах…Щоправда, так є в реальності. А от за документами – це дві різні події. А тому в кошторисі обох заходів є створення сторінок та просування в соціальних мережах. За складання програми Форуму платили 5 тис. грн., а Ярмарку – 6 тис. грн. Хоча ще раз – вона була одна й та ж.

Для порівняння, коли в Києві організовували форум «Tourism Women Forum», то окремі позиції тут виявилися в десять разів дешевшими, ніж у Харкові. Це, наприклад, стосується складення програм форуму або переліку його учасників.

Оренда зали для Форуму на 200 людей на один день коштувала понад 60 000 грн. Ше на 140 тис. грн. потягнула оренда обладнання. При цьому, зазвичай проектори і ноутбуки і так є в залах для проведення заходів. Оренда зали на 100 людей для “Ярмарку стартапів” (знову ж таки – цієї самої зали) за кошторисами 2018-2020 років коштує 35-40 тис. грн. І це без обладнання. 

Цікаво, що цей івент проводили в минулі роки на арт-заводі “Механіка”. Простий дзвінок на “Механіку” дозволяє дізнатися, що вартість  оренди для проведення такого івенту складає 10 тис. грн. Тобто, в рази дешевше за ту ціну, що витратила Миргородська та її управління.

Взагалі у витратах Управління прописують все. Абсолютно все. Попередній перегляд презентацій – 8 тис. грн. Так-так, трохи менше двох місячних мінімальних зарплат за те, щоб перевірити, чи відкриваються презентації, чи ні. Написання прес-релізу – від 5 тис. грн. за одиницю. Оплачували навіть організацію коментарів представників Харківської міськради для ЗМІ, хоча це робота прес-служби, яка і так оплачується.

 

Для чого все це? Можемо припустити – щоб роздути кошториси за рахунок робіт, які виконуватися не будуть. Ну або будуть, але кимось іншим, вже оплаченим.

Особливо цікаво стає, коли помічаєш, що вартість оренди одного й того ж обладнання для різних заходів, оплачених Управлінням, відрізняється у рази. 


Так, для фестивалю бойових мистецтв, який проводили в червні 2020 року оренда 40 світлових прожекторів LED PAR 64 коштувала 24 тис. грн., а для Women’s skills days, який за місяць в липні – 8200 грн. Пояснити трикратну різницю в ціні – вкрай складно. Особливо складно, коли один організатор та ж сама “Лабораторія креативних індустрій 3.0”, а інший – ФОП Титаренко Дмитро – за рекомендаціями якого родина Миргородських їздить відпочивати.

Так само складно пояснити і дисонанс між декларацією і заявами Миргородських.

Ну от дивіться, якщо вірити декларації, то родина простої чиновниці і радника міського голови зуміла позичити невідомим третім особам майже мільйон доларів. Мільйон. Доларів. Але при цьому в січні, під час судового засідання, Миргородська, яка повинна була сплатити штраф у 1 921 грн. за неявку до суду без поважної причини, називає його непомірним: “…Вказана сума штрафу для її сім`ї є непомірно великою та значно вплине на сімейний статок. Також (Миргородська – ред.) зазначила, що має 3 групу інвалідності по загальним захворюванням, а тому потребує значних коштів для підтримання життєздатності”.

Ми зв’язалися з Грецькою-Миргородською. Жінка заявила – тендери виграють найкращі.

«Щодо тендерів: багато, хто приходить на тендерну площадку, але остаються ті, що остаються. Друге: є таке формулювання: той підрядник, хто частіше виконує підряди та якісно виконує, то йому надається пріоритетність. Але він все одно має виграти тендер. Що стосується громадських організацій. Я, як чиновник не можу бути засновником, в мене було багато громадських організацій, які я віддала безкоштовно, щоб вони не вмерли», – відмітила Миргородська.

Ще Миргородська каже – її колишній чоловік – заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко – «створив для неї кримінальне провадження», відповідно вся її діяльність нібито суворо відстежується: «Ця людина створила для мене багато проблем по життю. Коли я прийшла працювати у міську раду, то розуміла, що ця людина буде робити все, щоб знайти в мене корупційну складову. Як ви вважаєте, що я настільки дурна, щоб вести себе неправильно?».

Щодо завищення цін, то Миргородська заявила, що всі ціни – середньоринкові або… нижчі: «В нас немає такого, щоб щось завищували. Пилити бюджет можуть лише дебіли. Розумні люди на бюджеті не заробляють. Не забувайте, що в мене 10 років підприємницького стажу, а в декларації відображений мільйон доларів. В 2016 році я була в податковій з трьома валізами документів і підтвердила, що могла заробити такі кошти».

Розвиток, стратегії, стартапи. Ці слова вже до дірок стерли чиновники всіх рівнів – від Верховної Ради до маленьких сільрад. Цікаво, чи знають всі вони, що найкрутішим стартапом, виявляється, є організація заходів про ці самі стартапи. Головні секрети – це власна мережа “потрібних” людей з однаковими телефонами і зв’язками між собою, роздуті бюджети і “непомірне” бажання розробляти і освоювати.

Розслідування проведено журналістом “Харківського антикорупційного центру”  Павлом Новиком в рамках спільного з Bihus.Info проєкту “Лабораторія викриттів”

В мерії Харкова за останні 2 роки напланували оновлень дитячих майданчиків і шкільних стадіонів на півмільярда гривень. На скільки завищують ціни на цих оновленнях та з ким пов’язані фірми, що отримують підряди - дослідив журналіст Павло Новік в рамках проєкту “Лабораторія Викриттів 2.0” від Bihus.Info.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      Очільник Бюро економічної безпеки будує готель на курорті разом з двома генералами СБУ

      В.о. директора Бюро економічної безпеки Едуард Федоров разом з дружиною будують готельний комплекс на лижному курорті с.Мигове, що в Чернівецькій області. Землю під цим об’єктом Федорови забудовують разом з родинами ще кількох високопоставлених правоохоронців. Про це повідомляється в сюжеті Лесі Іванової для Bihus.Info

      Ми вплинули

      Київрада створює комісію для перевірки “Київміськбуду” після розслідування Bihus.Info

      Проект відповідного рішення наразі очікує підпису мера Києва Віталія Кличка. В документі, який опубліковано на сайті Київміськради, йдеться про тимчасову контрольну комісію Київської міськради для перевірки інформації з журналістських розслідувань щодо діяльності “Київміськбуду”. 

      Новини

      Олексій Азаров контролює шахти в рф і не має санкційних обмежень в ЄС

      Син підозрюваного у держзраді Миколи Азарова Олексій має російське громадянство і з травня 2021 р. контролює російську шахту “Ростовская” через довірену особу - Дмітрія Казантаєва. До повномасштабного вторгнення рф в Україну серед контрагентів цієї шахти були європейські компанії.