Блоги

Корупційні схеми на залізниці не змінилися, — Аліна Стрижак на “Громадському радіо”

strizhakjpg.jpg
FacebookTwitterTelegram

Про роботу Південно-Західної залізниці та її корупційні скандали говоримо з журналістскою програми «Наші гроші» Аліною Стрижак.

Тетяна Курманова: После ваших сюжетов был уволен начальник железной дороги Алексей Кривопишин, которого недавно назначили советником мэра Киева Виталия Кличка.

Аліна Стрижак: З посади начальника залізниці Кривопішина звільнив уряд за ініціативою Арсенія Яценюка, бо йому хотілося мати на Південно-західній залізниці когось зі своїх керівників. А наша програма лише стала для цього приводом.

Інформація, яку я знайшла з колегами, свідчить, що при нормальній роботі правоохоронних органів Олексій Кривопішин сів би на 6 років з конфіскацією майна.

Тут іде мова і про розважальний комплекс «Olympic Village» біля його маєтку, який збудований на 11 гектарах землі залізничників, силами залізничників на гроші залізничників; і про його численні фірми, які обсіли Південно-Західну залізницю і за допомогою нечесних тендерів «натендерили» десь 750 мільйонів.

Олексій Бурлаков: Почему он не сидит, как вы думаете?

Аліна Стрижак: Це питання до Шокіна і Авакова. Заразом у Авакова треба поцікавитися, де наша камера і відеореєстратор, який забрала родина заступника міністра МВС Чоботаря, коли ми розслідували ситуацію по маєтку Чоботарів під Києвом.

Тетяна Курманова: Было открыто уголовное дело по этому поводу?

Аліна Стрижак: Наразі немає ніякого руху в цьому напрямі. Справу закопають, як і справи по Кровопішину. Тут могильниками виступило Головне слідче управління, а саме слідчі Борець та Шевчишин.

У приватних розмовах правоохоронці: «Нащо нам заїдатися з Гройсманом? Прийшла вказівка це гальмувати”. Тому органи спускають ці справи на гальмах, не діляться інформацією. У досудовому розслідуванні доведено, що «Olympic Village» будувався за кошт залізниці, але слідчі нічого не роблять, щоб довести справу до суду

Джерела заявляють, що його прикриває СБУ. Можна тут згадати і ситуацією зі зникненням рейок та шпал з мобрезерву на 11 мільйонів, які зберігалися у Південно-Західної залізниці. Але коли її очільників звинуватили в цьому, то були завезені рейки і шпали з інших складів, щоб створити враження, ніби вони нікуди не зникали. На наші запити з цього приводу СБУ каже, що інформація страшенно засекречена.

І людина, яка за це відповідальна, Кривопішин, — радник Кличка. Він тепер буде відповідати за міську електричку. А його люди залишилися на залізниці й продовжують втілювати ті самі схеми.

Тетяна Курманова: Расскажите подробнее коррупционную историю с закупкой противогазов для железной дороги.

Аліна Стрижак: Восени 2015 року Південно-Західна залізниця закупила протигази, які потрібні, коли на залізниці стається аварія зі шкідливими речовинами, що поширюються повітрям. Протигази в такому випадку захищають та рятують життя, але ж їх носити не тим, хто вів закупівлі, от вони й закупили старі протигази ще 1980-х років виробництва. Вони навіть замалювали рік виробництва і написали, що протигази вироблені у 2015 році.

По документах, їх мала виробляти фірма з Харкова, але фактично їх привезли від різних виробників. Закуповували їх через фірму «Лексен». Це така «пустишка», що зареєстрована в форматі «вільного офісу», де не обов’язково сидіти. Ця ж фірма пов’язана і з матір’ю АТОшного прокурора Світланою Кулик, як і фірми «Солард-тех» та «Сфера-КМ», що теж фігурують у махінаціях Південно-Західної залізниці.

Олексій Бурлаков: Сообщают, что Кривопишин пытается возобновиться в должности.

Аліна Стрижак: Так, він від самого початку намагається це зробити через суди і відмити своє ім’я через деякі сайти, які належать тим людям, з ким вела справи залізниця.

Основна корупція як раз відбувається у фірмах, що обсіли Південно-Західну залізницю: починаючи від компаній, які займаються постіллю, до фірм, що відповідають за миття вагонів. Коли ми перевіряли десяток таких компаній, то охорона нам каже, що там нікого немає, сидить якась одна дівчина і все. А перед приїздом поліції там у китайських сумках виносять гроші.

За час свого панування на залізниці, де він був головою 13 років, Кривопішин вивів з її власності багато майна, зокрема, частину бази відпочинку Південно-Західної залізниці у Пущі-Водиці.

Олексій Бурлаков: То есть все проблеми железной дороги из-за этого человека?

Аліна Стрижак: Проблеми в законодавстві та його виконанні. Чиновник приходить на зарплату у 5 тисяч гривень, а орудує він мільйонами. При цьому він знає, що його не посадять за хабарі, а правоохоронні органи нічого з цим не роблять, та й політикам немає діла до того, куди так котиться країна. Зарплата у керівництва залізниці десь 5-7 тисяч гривень, але в 2014 році керівники залізниці отримували заохочувальних витрат по півмільйона, по 700 тисяч гривень. 2014 року Сергій Горілей, який нещодавно купив для залізниці браковані протигази, заробив заохочень на 732 тисячі гривень. А начальник залізниці — лише 300 тисяч, що нелогічно. Скільки ж тоді він отримує поза цим?

Ці люди, зокрема і Горілей, залишилися на тих самих посадах. Єдине що, СБУ їм натякнула, що треба бути обережнішими — і в 2015 році їм урізали премії.

За матеріалами “Громадського радіо”.

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Партійні офіси в районах: зареєстровані, але не існують. І навпаки

   Перед виборами більшість партій мають свій штаб: щоб потенційний виборець міг прийти, познайомитися з кандидатами, поділитися проблемами громади тощо. Але після виборів такі штаби часто зникають. Зрештою, як каже аналітик з партійних фінансів руху “Чесно” Ігор Фещенко, закон не зобов’язує партії мати місцеві, обласні чи навіть центральні офіси: “Це виключно питання їхнього бажання та спроможності”.

   Новини

   Бюджетники і кандидати: хто донатив мерській «Пропозиції» у Кропивницькому

   “Пропозицію” медіа зі старту охрестили “партією мерів”, адже політсилу влітку 2020-го презентували мери одразу шістьох міст - Дніпра, Каховки, Миколаєва, Чернівців, Житомира та Кропивницького. Партію створювали під місцеві вибори, а основним її посилом була необхідність передати більше повноважень з центру в регіони. 

   Новини

   Близькі до партії: хто “донатить” запорізькому “ОПЗЖ” 

   “Опозиційна платформа - За життя” попри свою відверто проросійську риторику продовжує триматися на верхніх сходинках електоральних рейтингів. Політсила має значну і доволі стабільну підтримку, плюс - колосальні фінансові вливання. Лише у 2019-му каса “ОПЗЖ” поповнилася на понад 108 мільйонів гривень за рахунок пожертв від фізичних та юридичних осіб.