Важливо
Новини

Корм для собак, боксерський шолом і новорічні подарунки – що за держкошт купували за так званою “ковідною процедурою” (оновлено)

FacebookTwitterTelegram
За практично півтора роки дії так званих “ковідних закупівель” за цією процедурою витратили близько 35 мільярдів гривень. При цьому значна частина цієї суми пішла на товари й послуги, які до боротьби з пандемією не мають жодного стосунку. Про це йдеться в сюжеті Павла Лісниченка для Bihus.Info.

Закон, який вивів “ковідні закупівлі” з-під дії вже звичного тендерного законодавства і дозволив державним і комунальним органам купувати окремі товари і послуги по суті без торгів, на будь-яку суму та максимально швидко, парламент проголосував у березні 2020-го. Далі Кабмін видав свою постанову, куди і вписав все те, що можна купувати без торгів. В той момент такі рішення виглядали як виправдані, адже на старті пандемії медичні заклади не розуміли до кінця ні потреб, ні обсягів всього необхідного, але вимушені були діяти максимально швидко. 

Втім, протягом дії цих “нових правил” ними користувалися не лише для боротьби з COVID-19. Журналісти встановили, що окремі структури процедуру “ковідних закупівель” використовували для закупівлі палива, кормів для тварин, спортивного інвентаря, новорічних подарунків чи продуктів харчування. Окрім цього, журналісти й експерти регулярно фіксували факти суттєвих переплат. Для прикладу в один і той самий період одні й ті ж китайські концентратори OLV-10 купували і по 30 і по 60 тисяч гривень за одиницю. 

Загалом, аудитори Держаудитслужби за період дії “нових правил” нарахували порушень на 407 мільйонів гривень. Втім, штраф, передбачений законом за уникнення торгів, коливається від 25.5 до 51 тисяч гривень, а переплату на ковідних торгів довести взагалі майже неможливо. Відповідно санкції не співмірні з мільйонними оборотами.

Верховна Рада намагалася виправити ситуацію декілька разів. Тут ще минулоріч зареєстрували першу версію закону, в якому пропонувалося повернутись до конкуренції на торгах, “вбивши” поняття “ковідних закупівель”. Документ пролежав в комітетах майже рік, а потім був повернений, доопрацьований, знову повернений і лише в липні цього року проголосований, але вже вже з суттєвими змінами. Депутати дозволили за “ковідною процедурою” купувати виключно ліки, вакцини, медичне обладнання, медичні розхідники і системи постачання медичних газів, а решту товарів і послуг вивели в “спрощену процедуру”. Остання є певним компромісом між практично безконтрольними “ковідними” і звичними та врегульованими відкритими торгами. Тобто конкуренція можлива, але якщо прийде лише один учасник – теж нормально. 

Єдина вимога до “спрощених ковідних закупівель”  – необхідність обгрунтувати, що закупівля дійсно необхідна для боротьби з пандемією. А далі купуй фактично будь що на будь яку суму.

За словами Директора програми інноваційних проєктів Transparency International Ukraine Іван Лахтіонов, це не надто вплинуло на повернення процесу закупівель прозорості. Більше того – відкрито можливості для нових зловживань:

«Дозволили купувати будь кому будь що. Фактично звучить це так. Будь кому, тобто умовно якесь державне підприємство, яке сьогодні має доволі багато грошей каже – мені для боротьби там треба закупити автомобіль. Фактично воно обгрунтовує – мені треба автомобіль, якоїсь там певної марки, і купує цей автомобіль. Або там ремонт дороги, а чому б і ні. Для боротьби з коронавірусом нам потрібно відремонтувати дорогу». 

Цікаво також, що список дозволених для закупівлі за “ковідною процедурою” ліків і обладнання від Уряду довелося чекати протягом двох місяців. Затягування з переліком призвело до блокування закупівель необхідного і втрати часу для підготовки до нової хвилі пандемії.

Додано позицію ТОВ “Автоспецпром”

Після виходу сюжету в ефір до нас звернулась компанія “Автоспецпром”. Фірма надала власне бачення причин суттєвого зниження цін на швидкі, яке можна було спостерігати на торгах організованих ДП “Медзакупівлі”. Задля дотримання стандартів повноти та неупередженості публікуємо позицію підприємства з даного приводу.

Так за версією автопостачальника здешевлення швидких для поставки держпідприємству стало можливим у зв’язку зі збільшенням обсягів замовлень і, як наслідок, збільшенням обсягів виробництва. Різницю ж цьогорічних цін пояснили ефектом масштабу: “при збільшенні обсягів виробництва зменшуються витрати на одиницю продукції, оскільки стають можливими оптові закупівлі базових шасі, медичного устаткування та комплектуючих для автівок «швидкої» за нижчою ціною”. Крім того зниження цін на «швидкі» стало можливе “завдяки спеціальним угодам із Groupe PSA (Peugeot Societe Anonyme/Stellantis NV), яке постачає «Автоспецпрому» базове шасі та постачальниками іншого медичного устаткування і комплектуючих для автівок”.

Понад 300 мільйонів гривень впродовж цього року народні депутати можуть витратити на виплату зарплати своїм помічникам, серед яких нерідко зустрічаються родичі та бізнес-партнери самих нардепів. Про це йдеться в сюжеті Анастасії Усенко для Bihus.Info.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   «Пекло у раю»: Як окупанти знищували Кінбурнську косу, вбиваючи природу і тероризуючи місцевих

   Одне з найулюбленіших місць українських тревел-блогерів, фанатів «дикого відпочинку» і бердвотчерів зараз більше схоже на локацію для зйомок постапокаліптичного фільму, ніж на туристичну принаду. Кінбурнська коса або ж “українські Мальдіви”, як називали це місце раніше, з самого початку російського вторгнення стала для окупантів плацдармом для артилерійських атак півдня Миколаївщини. 

   Новини

   “Місто під час окупації повернулося у середньовіччя”: історія працівниці онкодиспансеру, яка п’ять місяців прожила у захопленому Херсоні

   Черги за продуктами та готівкою, “віджим” бізнесу, схиляння до “співпраці” і постійний пошук проукраїнсько налаштованих громадян. Все це — “атрибути” восьми місяців окупації Херсону — першого і єдиного з 24 лютого обласного центру, який вдалося захопити росіянам. Олені Грушці, працівниці місцевого онкодиспансеру, вдалося протриматися в окупованому місті майже п’ять місяців. Нині жінка мешкає в Одесі, каже, що “клімат тут схожий на херсонський, та й близько до дому”, і чекає на можливість повернутися у вже звільнене Збройними силами, але ще дуже вразливе місто.

   Новини

   Оточення керівника ОП проігнорувало запитання про те, як потрапило в наглядову раду “Укрнафти”

   Після примусового відчуження акцій п’яти підприємств в управління Міноборони, в наглядовій раді щонайменше одного з них — ПАТ “Укрнафта” — з’явились представники команди керівника ОП Андрія Єрмака. Редакція Bihus.Info запитала їх, як відбулися ці призначення.