Новини

Контрабанда у Борисполі

FacebookTwitterTelegram

Навесні цього року керівництво «Борисполя» уклало непередбачений законодавством договір про оренду аеропортового імпортного складу із ТОВ «Аеропорт Київ Карго» («АКК»), пов’язаним із Орестом Фірманюком. Останнього називають організатором «сірих схем» на українській митниці.

Навесні цього року керівництво «Борисполя» уклало непередбачений законодавством договір про оренду аеропортового імпортного складу із ТОВ «Аеропорт Київ Карго» («АКК»), повязаним із Орестом Фірманюком. Останнього називають організатором «сірих схем» на українській митниці, йдеться у сюжеті Лесі Іванової для програми «Наші гроші з Денисом Бігусом».

12 квітня 2016 р. ДП «МА Бориспіль» уклало з ТОВ «Аеропорт Київ Карго» попередній договір оренди складу №2. Йшлося про один 9-и складів у вантажному терміналі аеропорту, площею близько 1 тис кв.м. , котрий наразі працює в режимі «Імпорт».

На запит щодо обсягів вантажу, котрі проходять через склад № 2, та прибутку, який дає це приміщення, адміністрація «Борисполя» відповіла, що аеропорт нібито не веде обліку по окремих локаціях у вантажному терміналі.

Разом із тим, працівники «Борисполя» розповіли, що 2-й склад був основним імпортним складом аеропорту і передали «Нашим Грошам» дані з автоматизованої системи обліку вантажів. Згідно з цими даними, за 2015 р. через склад №2 пройшло близько 18 тис партій вантажу загальною вагою понад 6 тис тон. За офіційним прайс-листом «Борисполя», аеропорт заробляє по 1,95 грн/кг на розвантаженні українських літаків та по 0,12 центів/кг на іноземних (послуги із наземного обслуговування), зберігання на складах тарифікується окремо для різних товарів, а за видачу вантажів отримувачу із завантаженням їх у транспорт аеропорт бере по 35 грн/партію + 15-60 коп за кілограм (термінальне обслуговування). Виходячи з цього, тільки на наземному і термінальному обслуговуванні через 2й склад аеропорт мав заробити близько 13,68 млн грн. При чому потік вантажу зростає і за 8 місяців  цього року склав 4,8 тис тон на 15,5 тис партій вантажу, тож за цей період склад вже мав заробити щонайменше 10 мільйонів.

Працівники аеропорту розповідають, що 2-й склад під нового орендаря вивільняли поспіхом, а щоб обслуговувати авіавантажі керівництво почало сумнівний ремонт сусіднього складу автоматизованого розміщення вантажів «Лімекс».  «Порізали цей склад, – розповідає Юрій Духота, голова цехового комітету вантажного терміналу «Борисполя. – Поставивши в 5 поверхів стелажі, враховуючи,  що у нашому підприємстві навіть техніки ще не передбачено, її не існує просто в 5 стелажів, не підготовлена підлога для того, щоб можна було нормально працювати, вони вже усним вказівками забороняють розміщати в 2-му складі вантаж».

За словами в.о. Гендиректора аеропорту Євгена Дихне, усе відбувалося навпаки – вантажний термінал оновлюють, один зі складів справді реконструювали, тому другий – вирішили здати в оренду. «Ми концентруємося на одному великому складі і в нас вивільняються площі, котрі ми хочемо здати в оренду, а не просто мати їх пустими», пояснює Дихне.

Документ, котрий у квітні «Бориспіль» підписав із приватною фірмою «АКК», називався «попереднім договором оренди» і за словами Дихне був просто «договором про наміри», керівництво просто хотіло знати, що є претенденти на оренду.

Однак із тексту самого договору випливало, що фірма вже могла приймати склад у користування: у документі зазначену усі умови, від ціни оренди (53 тис грн). і до вимоги забезпечити працівників бейджиками «Бориспіль». З одного боку – фірму зобовязували звільнити склад, якщо конкурс на оренду приміщення виграє хтось інший, а з іншого поза конкурсами «АКК» брав на себе обовязок  підписати основну угоду з Фондом державного майна вже до кінця жовтня цього року.

За словами юриста Центру протидії корупції Ольги Веретільник, такий документ не мав права на існування, адже є «Бориспіль» є лише балансоутримувачем цього державного майна. Більше того, подібні умови договору свідчать проте, що це не попередній – а звичайний орендний договір.

«Теоретично можна укласти попередній договір оренди майна – як і будь який інший цивільний договір, – пояснює Веретільник, – але в даному випадку одна з сторін це Державне Підприємство. І вона укладає договір стосовно державного майна. В даному випадку є цілком визначена процедура, як це має відбуватися».

Згідно із ЗУ «Про оренду державного майна», потенційний орендар повинен звертається до ФДМУ як орендодавця державного майна. ФДМУ повинен отримати дозвіл у Міністерства інфраструктури. Міністерство упродовж 15 днів повинне або погодити, або заборонити оренду. Якщо оренду дозволяють, то  Фонд повинен провести актуальну оцінку майна та оголоситиє публічно, що має намір віддати його в оренду. Якщо знаходиться два і більше охочих – повинен відбутися відкритий конкурс, якщо ж ні – то майно віддадуть в оренду тому, хто початково звернувся. Попередніх договорів між балансоутримувачем майна та орендарем закон не передбачає.

 «В посадових осіб аеропорту «Бориспіль» не було повноважень укладати попередній договір на оренду. Тим більше, що в даному випадку це не попередній договір – а просто договір оренди. Це можна кваліфікувати як зловживання службовим становищем. Якщо слідство/суд не встановить в діях керівника злого умислу, це може кваліфікуватися за 367 статтею КК, це службова недбалість», – резюмує юрист.

За словами замміністра інфраструктури Юрія Лавренюка, попередній договір «Борисполя» з «АКК»  влітку було розірвано, наразі ж у «Бориспіль» готують перевірку, у тому числі із за діянням правоохоронних органів, і не тільки по історії зі складом: «У нас уже є назбирано ряд документальних фактів про оренду там певних приміщень і от з понеділка, з цього понеділка, по всіх цих фактах, що були виявлені і розглянуті в т.ч. на комісії, направлена туда перевірка. До складу перевірки вже є домовленість залучити працівників правоохоронних органів. Дайте нам, недільки три, і я вам покажу акт перевірки».

Разом із тим, Лавренюк підтвердив, що на останньому засіданні Комісії з розгляду питань стосовно розпорядження майном все  було прийняте рішення дозволити «Борисполю» здати склад №2 в оренду на 5 років. Паралельно з цим прес-служба аеропорту опублікувала новину про пошук інвесторів для логістичного центру, в котрій зокрема зазначалося, що  про аеропорт планує залучити у вантажний термінал «перспективного орендаря» – і знову на його роль розглядає той самий «Аеропорт Київ Карго».

Компанія «Аеропорт Київ Карго» була заснована у 2009 р. під назвою ТОВ «Українсько-Ізраїльський Центр», її власниками були Вячеслав Безпрозванний і Руслан Голованьов. З цією назвою і власниками компанія стала оператором вантажного терміналу аеропорту «Київ» (Жуляни) у 2012 р., тоді ЗМІ повідомляли, що компанія входить до логістичної групи РДС ТРАНС КАРГО. Однак незадовго до початку історії з бориспільським складом компанія змінила назву на нинішню, а власницею і директором стала одеситка Олена Помиткіна.

Помиткіна про те, як стала власницею фірми «Аеропорт Київ Карго» розповідає небагато, посилаючись на комерційну таємницю: «У мене є певне коло знайомих, мені запропонували взяти участь, як фінансово так і стати власницею даної компанії».

У коментарі «Нашим Грошам» Помиткіна зізналася, що в «АКК» наразі працює тільки три людини, при чому включно з нею самою, а окрім того – заступник і один вантажник. На питання, як із такими потужностями вона збиралася обслуговувати вантажопотік «Бориспіля» Помиткіна зазначила, що збиралася розширювати компанію, але не для роботи з вантажами аеропорту, а для обробки, наприклад, автомобільних вантажів. А склад в «Борисполі» був обраний через сусідство з митницею: «Чому там? В принципі мені все одно, де брати, просто зручно, якщо склад тимчасового зберігання знаходиться поблизу з терміналом митного оформлення».

У червні цього року Помиткіну вписали співвласницею і керівником ще однієї фірми – ТОВ «Євроавтоекспрес». Основним її власником уже багато років значиться американська Корпорація «ТРІГЛАВ ІНТЕРНЕШНЛ ІНК» (Іллінойс, власники невідомі), а та частка, котра нині записана на Помиткіну, ще з 90-х років, від заснування «Євроавтоекспресу», належала людині на ім’я Орест Фірманюк. Про нього Помиткіна говорить, що знайома, але «не дружить, дітей не хрестить».

У численних публікаціях в Інтернеті Фірманюка називають «контрабандистом», «модним брокером» і «одеським рєшалою». Минулого року його ім’я прозвучало у розслідуванні програми «Слідство.Інфо» про схеми на Одеській митниці. Тоді місцеві активісти скаржилися журналістам,  нібито на митниці у Фірманюка персональні тарифи, вантажі розмитнюють за заниженою ціною, а правоохоронці не поспішають із розслідуваннями.

Костянтинин Лікарчук, екс-заступника голови ДФС України, пояснює: «Такого поняття як товарна «контрабанда» – в Україні немає, це не зовсім коректно. Правильно говорити – «порушення митних правил». Є певні методи як недоплатити в бюджет значні кошти при проходженні товарами митної очистки, скажемо так. І ці методи – їх насправді не так багато, вони досить зрозумілі. Це може бути і підміна товару, це може бути гра з кодами класифікації, це може бути гра з митною вартістю. Це сірі схеми, такі напівтонами. Є люди на ринку, які надають подібні послуги, які мають з ДФС певні стосунки і які можуть забезпечити проходження того чи іншого товару за ціною, скажімо так, яка потрібна підприємцю. І наскільки мені відомо то так, пан Фірманюк може це забезпечити».

Навесні минулого року сайт міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатський Контроль» опублікував новину: проти службової особи ТОВ «Валгер Груп», котрою Фірманюк володіє з 2013 р., було порушено кримінальне провадження. Зокрема наводилося пояснення народного депутата Віталія Купрія, про те що «посадовими особами ТОВ «Валгер груп» створено злочинну схему, що спрямована на ухилення від сплати до державного бюджету мит, зборів, платежів та інших податків». Однак, після прохання «Наших Грошей» розповісти деталі провадження – депутат від коментарів самоусунувся, а сторінку затерли з сайту «ДепКонтролю» (архівна копія).

Разом із тим у Судовому реєстрі опублікована низка ухвал по  кримінальних провадженнях, в яких фігурує інша фірма, котру вважають повязаною із Орестом Фірманюком – ТОВ «Макотрейдінг» (код 39161565, не плутати із фірмою сина біглого екс-президента Януковича «Мако-Трейдінг», код 37967910).

Власницею ТОВ «Макотрейдінг» є Олена Борис, на котру раніше був записаний згаданий вище «Валгер». А директором останні три місяці значиться Ірина Заєць. Особа з таким же іменем виступає на ефірах та дає коментарі як представник фірми “Твоя Логістика”. Власником останньої є колишній  підлеглий Ореста Фірманюка – Олександр Боднар, раніше він керував Київською філією «Євроавтоекспресу». Також, за словами Олени Помиткіної, «Твоя Логістика» є партнером «АКК».

Згідно з даними Судового реєстру, у березні цього року Слідчий відділ Солом’янського УП ГУ Національної поліції почав розслідування у кримінальному провадженні № 12016100090002566. Згідно з матеріалами слідства, Релігійна організація «Патріарша благодійна місія/Місійне товариство/УПЦКП» під виглядом гуманітарної допомоги розмитнювала на Київській міській митниці взуття, куртки, білизну і  тканини.  Гуманітарна допомога нібито була призначена для Дніпропетровської та Луганської єпархій, а також для людей, що проживають у зоні АТО. Однак розслідування показало, що парафії за вказаними у документах адресами відсутні, мешканці жодного разу не чули про існування та будь-яку діяльність зазначеної релігійної організації, не провозили таку допомогу і в АТО. Окрім того, хоча частину одягу становив вживаний – під ним був захований новий, і за показами водія, після розмитнення його везли на Одеський ринок «7й кілометр». Згідно з деклараціями про перевезення вантажу, перевізником зазначався ТОВ «Макотрейдінг», а фактичні послуги надавали різні перевізники, при чому без підтверджуючих документів.

Поліція підрахувала: вартість такої партії, розмитненою під видом «секонд-хенду» –  близько 600 тис грн., і мита з неї держава отримує 170 тис грн. Якби ж товар розмитнювати – як комерційний – його вартість близько 9 мільйонів, і в бюджет відповідно мали б сплатити понад 3 млн грн.  Та за останніми даними з Судового реєстру – підозру так і не оголосили, з вантажів знімають арешти.

Окрім того, у 2015 р. Головним слідчим управлінням МВС України проводилося досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12015000000000236. За даними слідства, у 2015 році за попередньою змовою  службові особи Одеської філії ДП «АМПУ», ДФС у Одеській області, а також  керівники підприємств-експедиторів, серед котрих названий і «Макотрейдінг», здійснили низку порушень у тому числі з метою ухилення від сплати обов’язкових митних платежів. Йшлося про те, що з території Одеського порту вивозили контейнери з імпортним брендовим товаром світових виробників та замінювали на інший товар. Незаконно ввезена продукція з використанням підприємств з ознаками фіктивності продавалася, а  контейнери за фіктивними документами поверталися на територію Одеського порту для розмитнення уже з іншим товаром. Попри низку проміжних ухвал із дозволами на обшуки та доступ до документації фірм, рішень по суті справ у реєстрі немає.

Сам Фірманюк звинувачення у контрабанді відкидає: «Я рахую, що інтернет – настільки там багато мусора і грязі, і дуже велика доступність, люба людина може будь-шо написати». Запевняє, що вже більше року бізнесу не веде узагалі, хіба що консультує, і що до компаній «АКК», «Твоя Логістика» і «Макотрейдінг» не має стосунку».

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.