Новини

Комбатя від БПП: рейдер, що рветься в політику

FacebookTwitterTelegram

Переможцем конкурсу на посаду голови Держслужби у справах ветеранів та учасників АТО став Валентин Манько - персонаж, якого самі атовці звинувачують у викраденнях, пограбуваннях і створенні ОПГ. Журналісти програми "Наші гроші" з'ясували, хто забезпечує політичний трамплін для такого неоднозначного героя.

“Як може, скажімо так, бандит, який повинен сидіти у в’язниці, його місце в тюрмі. Причому надовго. І він хоче очолити ветеранів – я не розумію цього. ОПГ працювало. Організована злочинна група, якою керував цей Манько. Це все приховується міліцією і прокуратурою досі”, – керівник Самооборони с. Великоновоселівка, Донецька область.

Держслужба у справах ветеранів відповідає за всі програми реабілітації та лікування. І не лише ветеранів АТО. Ця служба отримує десятки мільйонів гривень на рік із державного бюджету. Бонусом йдуть ефіри на телебаченні про турботу до ветеранів, які допоможуть перетворити посаду на трамплін для швидкої політичної кар’єри.

Те, що конкурс з обрання керівника служби проходить дивно, було помітно із самого початку, стверджує атовець Віталій Кузьменко. Він півтора роки відслужив у розвідбаті, потім працював над соціальними програмами для атовців. Кузьменко пильно стежив за відбором, але ледь його помітив.

«Тобто ні на сайті, власне, держслужби, керівника якої мали обирати, ні на сайті НАДС, національного агентства з державної служби, не було інформації про цей конкурс», – каже Віталій Кузьменко, ветеран АТО

Зазвичай на таких конкурсах не проштовхнутися від кандидатів. Але цього разу дуже скромна реклама призвела до відповідних результатів.

“Наскільки говорять, від 20 до 50 людей претендують на такі посади. Цього разу було лише п’ятеро кандидатів», – констатує Віталій Кузьменко, ветеран АТО.

Один з п’ятірки – ветеран АТО, підполковник Віталій Баранов. Каже, лише дивом встиг роздрукувати інформацію про конкурс. Побачив на пізно ввечорі і роздрукував. Вранці інформація про конкурс зникла із сайту Національного агенства державної служби, яке проводило конкурс.

“Ми дзвонили у цю комісію про те, що ця інформація зникла, що вона відсутня на сайті. Нам сказали, що будуть розбиратися із цим питанням, але так вона і не появилася ця інформація”, – розповідає Віталій Баранов, ветеран АТО

Перший етап – тест на знання законів, Віталій пройшов найкраще. 39 із 40 питань.

На другому етапі, учасникам запропонували… уявити звіт Кабміну від служби ветеранів, яку кандитат не очолювавє

“Я там написав, що спочатку підведення підсумків, визначення питань, які заважали службі працювати і постановка задач на майбутнє”, – пригадує Віталій Баранов, ветеран АТО.

Другий етап пройшов лише один кандидат. До співбесіди на конкурсі допустили лише Валентина Манька. Свій виступ перед комісією він почав із розповіді про свій бойовий шлях.

“Ми зібрали перші добровольці, добровольчеський батальйон, яким і воювали, в принципі. Далі хлопців я розпределив, ми розпреділили, я був головним. Я був як комбатом для усіх на фронті. Виконував бойові завдання, завжди йшов попереду”, – розповідає Валентин Манько, переможець конкурсу на посаду голови Державної служби у справах ветеранів та учасників Антитерористичної операції

Спектр завдань підрозділу Валентина Манька був надзвичайно широкий. Зокрема, грабежі фермерів у зоні АТО, розповідає один з постраждалих – Олександр Потуга. У травні 2014 року Потуга на своїй фермі утворив місцеву Самооборону і з бійцями батальону Донбас виганяв сепаратистів з рідного містечка. Він особисто зняв прапор ДНР, не ховаючи обличча розірвав його перед камерами українських журналістів, а потім почепив прапор України.

Тоді у сюжетах центральних телеканалів його і самооборонців назвали сільським патріотичним активом, який вирішив дати бій сепаратистам. Через півтора місяці після звільнення Великоновоселівки самообронця викрали, але не сепаратисти, а загін Валентина Манька.

“Нас положили на землю, связали руки, отвели в подвальное помещение. Первичный допрос там Манько проводил. Пока меня держали в подвале — ограбили предприяте мое «Скиф»”, – розповідає самооборонець Олександр Потуга.

Підприємство пограбували на  200 тон врожаю і техніку. І пішли до інших фермерів. А коли Потуга організував сусідів в загін самооборони, щоб захистити район від мародерів, його викрали вдруге. Це сталося п’ятого вересня посеред білого дня, при свідках, поряд із відділком новоселівської міліції.

“Під’їжджає джип: «Усім стояти, лежати, на підлогу». Я дивлюся – вони до мене присуваються. Я відсувають. Вони: «Стояти, лежати». І відразу постріл пішов. Влучили мені ось сюди, в стегно. Куля перебила кістку — довелося довго лікуватися потім”, – пригадує самооборонець Олександр Потуга.

Зв’язаного та пораненого Олександра дві з половиною години везли до… Дніпра. Там його зустрів сам Манько. До нас в машину зазирнув Манько.

“Я його впізнав по голосу. Він сказав: “Ну що, догрався. Нічого було затримувати мою спецтехніку, кран, трактори, які різали труби. Нічого було збирати мисливців, щоб нам протистояти” – каже фермер і самооборонець Олександр Потуга.

Подібну історію розповідає і ветеран АТО Владислав Гриценко. Він служив у 95 десантній бригаді. Почав війну добровольцем Правого Сектору. В його розповіді група Манька грабувала фермерів глибоко в тилу. У листопаді 2014 року один із фермерів приїхав на передову, у Піски, щоб попросити допомоги.

“Ми поверталися із важкого бою під Донецьким аеропортом. У нас було кілька поранених, двоє хлопців живцем згоріли. Біля воріт нашого табору стояв чоловік із машиною на дніпропетровських номерах, який хотів поговорить хоч з якимось командиром. Він був в істериці, казав: “Хлопці, помагайте, не знаю що робити. Озброєні люди захопили сім’ю і дітей»” – розповідає ветеран АТО Владислав Грищенко.

“В бінокль ми побачили, що по території гуляють дійсно люди в мультіками, одного однострою, форма досить нова, із автоматами Калашникова, калібру 5,45. У нас великий досвід у розвідці. Ми розоружили їх, зв’язали. Вони сказали, що вони люди Валіка Манька і виконують наказ Валіка Манька. Ми привезли затриманих, кинули у камери. Зранку приїдждав Валік Манько лічно, з охороною. Заходив до Дмитра Яроша. І він забрав своїх людей і забрав зброю”, – розповідає ветеран АТО Владислав Грищенко.

У судових реєстрах і в поліції – букет справ і звернень про пограбування фермерів підрозділом Манька. Є заяви і про викрадення Олександра Потуги. Валентин Манько таку інформацію про себе називає помстою, замовною компанією.

“Не хочу навіть цього коментувати. 99% цього — брєд. Я така людина, я не хочу цього коментувати, чесно”, – каже Валентин Манько, переможець конкурсу на посаду Голови Державної служби у справах ветеранів і учасників АТО.

Без хвилини голова ветеранської служби зберігає спокій попри тяжкі обвинувачення. Мовляв, усе вже вирішено.

– У мене не має ніяких боргів перед законом, – каже Манько в інтерв’ю.

– Тобто усе, що було?

– Усе офіційно. Нема там ніякого подвоха.

– Коли їх зняли?

– Я не пам’ятаю.

Спокою переможця конкурсу цілком сприяє коло його знайомих. Якщо у вас склалось враження, що Манько – просто регіональний рейдер-грабіжник, то воно неправильне. Наприкінці 2015 року у інтернеті опублікували переписку Манька із народним депутатом Ігорем Кононенко.

«Коли Маньку світило до 15 років із конфіскацією, дивним чином втручається Генеральна прокуратура і знімає із нього звинувачення. Якраз тим же періодом датована славнозвісна переписка із Кононенком”, – пригадує ветеран АТО Віталій Кузьменко.

Сам Валентин Манько стверджує, що із Ігорем Кононенко не співпрацював раніше і не співпрацює тепер.

«Кононенко не допомагає моїй організації. От не пов’язуйте мене з Кононенко, я вас дуже прошу», – запевняє Валентин Манько, переможець конкурсу на посаду Голови Державної служби у справах ветеранів і учасників АТО.

Але свіжим підтвердженням тісної співпраці конкурсанта із блоком Петра Порошенка – є фото зустрічі Манька із ще одним “порошенківським” депутатом, Олександром Третяковим. Співпрацю з Маньком підтвердив і герой наших попередніх програм – “вугільний куратор” Віталій Кропачев, якого тісно пов’язують із БПП.

“Я знаю Манька. У нас з ним абсолютно інші, партнерські відносини … Багато ветеранів входять до складу охоронних фірм. Я користуюся послугами його охоронних фірм”, – заявив Віталій Кропачев в інтерв’ю “Українській правді”.

Щоправда доки вугільний барон розповідає про “охоронні фірми Манька”, у декларації переможця – жодного слова про таку діяльність. Тобто фірм нема, але Кропачов активно користується їхніми послугами. Потужні зв’язки із владою дають впевненість, що у правоохоронців до переможця конкурсу – питань не буде.

“На що мені давати пояснення. Буде спецперевірка. Спецперевірка все покаже. Повна спецперевірка”, – пояснює Валентин Манько, переможець конкурсу на посаду Голови Державної служби у справах ветеранів і учасників АТО

Але ветерани атовці із 91 організації бажають отримати інформацію про закриті кримінальні справи і скарги фермерів, які і по сьогодні намагаються примусити прокуратуру розслідувати злочини групи Манька у 2014 і 2015 роках.

“Ми запрошували його на зустріч, щоб він пояснив. Якщо людина йде із чистою совістю на цю посаду, якщо він воїн справжній, чого він ховається. Вийди до людей, поясни свою позицію. Поясни якісь міфи навколо твоєї персони. Спростуй їх. Але він не прийшов”, – розповідає Павло Тука, ветеран АТО.

Ветерани хапалися за кожну можливість поспілкуватися із майбутнім керівником. Той обіцяє космічні зміни у роботі із ними.

“Щоб хлопцям уже пішла реальна якась допомога, а не одні слова”, – обіцяє Валентин Манько, переможець конкурсу на посаду Голови Державної служби у справах ветеранів і учасників АТО

Коли атовці побачили оголошення про довгочікувану зустріч — виявилося, що ні їх, ні журналістів там не чекають. Це підтвердив Валентин Манько особисто.

“Він відморозився. Повідомив, що це з’їзд лише його ГО, закритий з’їзд тільки для членів. Але вчора ввечері вийшлов сюжет на телеканалі “Інтер”, в якому повідомили про те, що в підтримку Манько зібралося 30 ветеранських організацій. Виступили за нього. Для нас це шок. Тому що він просто збрехав”, – каже ветеран АТО, Павло Тука.

Поки ветерани ганялися за своїм майбутнім керівником, фермер із Великоновоселівки, Олександр Потуга, намагається примусити прокуратуру розслідувати злочини групи Манько. Остання спроба відбулася у січні 2018 року.

«Я за них потім несу відповідальність в кримінальному порядку, якщо даю неправдиві показання. Ні – суддя роз’яснює: внести в відомість, що так, група осіб, але Манько вона не вказує», – каже самооборонець Олександр Потуга.

Атовці добиватимуться нового, дійсно відкритого конкурсу, де кандидати не будуть мати проблем із законом в минулому і відповідно зарекомендували себе під час служби на війні.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова

   За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.

   Ми вплинули

   Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані

   У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії. 

   Ми вплинули

   Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку

   У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів.