Новини

Керівництво Нацагентства з акредитації створило приватний клон

1foto.png
FacebookTwitterTelegram

Протягом 2013-2015 рр. в Нацагентстві з акредитації України діяли відпрацьовані корупційні схеми: викуп посад директорами, щомісячні внески і підконтрольна приватна асоціація.

Протягом 2013-2015 рр. в Нацагентстві з акредитації України діяли відпрацьовані корупційні схеми: викуп посад директорами, щомісячні внески і підконтрольна приватна асоціація. Цю діяльність працівники агентства пов’язують із її колишнім керівником Володимиром Рущаком. Екс-голова нещодавно втік з України і зараз займається питанням акредитації Росії, йдеться у сюжеті Мар’яни Мотрунич для програми “Наші гроші” (ЗІК).

Національне агентство з акредитації України – засвідчує компетентність юрособи чи певного органу з оцінки відповідності (ООВ) на види робіт – випробування, калібрування, сертифікацію, контроль. Після отримання акредитації агентства, лабораторії мають право сертифікувати продукцію та послуги. Що саме сертифікують чи перевіряють залежить від отриманої акредитації, це можуть бути хоч автівки, хоч медпрепарати.  

З 2013 р., з приходом на посаду керівника Володимира Рущака, Національне агентство перестало перейматись впровадженням світових стандартів відповідності і стало робити свій бізнес на дозволах. Колишній співробітник НААУ, Віталій Богаєвський, наголосив, що на його очах відбувалися зміни, які перекреслювали всі попередні напрацювання НААУ, тому багатьом працівникам довелося покинути роботу.

Департамент з техрегулювання Мінекономрозвитку контролює НААУ, тоді як агентство всі органи, які ним акредитовані. Заступник голови правління “Союзу споживачів України” Олег Цільвік розповідає: у Держдепартаменті за часів Рущака виник бізнес – збирати з керівників держлабораторій та державних сертифікаційних центрів гроші за те, щоб втриматися на посаді. Ціна збереження посади вартувала від 75 тис доларів США. Крім того, учасники ринку розповіли, що державні лабораторії мали неофіційно сплачувати «внески», які розподілялися серед керівництва контролюючих органів. У випадку несплати: агентство могло легко відібрати акредитацію.

Для комерційних лабораторій, центрів та деяких держпідприємств діяла інша схема. У 2013 р. була створена недержавна організація – Міжнародна асоціація органів з оцінки відповідності (МАООВ). Вона консультувала лабораторії – яким шляхом можна простіше отримати акредитацію в Національному агентстві.

Державна структура за законом не має права надавати консультаційні послуги. МАООВ зайнялася цим бізнесом. Отримати акредитацію Нацагентства  непросто. Потрібно підготувати заявку, документи, а потім агентство проведе виїзну перевірку, презентує звіти аудиторів і тоді вже в НААУ приймуть рішення. Але членство у МАООВ спрощувало цю складну процедуру. А ще, ця організація фактично працевлаштувала працівників агентства, розповідає один із членів об’єднання. “Там є працівники і НААУ в тому числі і робітники Держспоживстандарту. Приходять офіційні листи, запрошення, ми приїжджаємо туди, вони там розказують про нові стандарти європейські” – Олег Гачик, директор ПП “Татарбунарський центр технічного огляду транспортних засобів”.

Водночас екс-співробітник відділу міжнародного співробітництва та інформаційного забезпечення НААУ Віталій Богаєвський ставиться до якості послуг Асоціації значно скептичніше. Пан Богаєвський запевняє – МАООВ була спеціально створена для прикриття лабораторій та органів сертифікації, які не проводять жодних справжніх досліджень, а просто видають сертифікати.

МАООВ має спільну адресу із Національним агентством. Більше того, організації пов”язані у прямому сенсі родинними зв”язками: Андрій Чекалін, заступник голови НААУ з питань акредитації є сином президента МАООВ – Володимира Чекаліна. Натомість Володимир Чекалін – у минулому голова НААУ, і донині  входить у склад Ради з акредитації Нацагентства.

Нині правоохоронні органи зацікавилися лише діяльністю Рущака. Розслідування розпочалося влітку за статтею 364 КК України “За зловживання владою або службовим становищем”. Пан Рущак покинув країну, а на його місце призначили Віктора Горицького. Проте це єдина кадрова зміна у керівництві НААУ.

Згідно з перевіркою Держфінінспекції за 2013 р. офіційний прибуток структури – 106 тис грн. У 2014 – всього лиш 54 тис грн.  Приватна асоціація, що приросла до Нацагентства, має значно більші прибутки. За членство необхідно разово сплатити від 50 до 500 тисяч грн. в залежності від масштабів діяльності. Місячні внески коливаються від 10 до 50 тис грн. При майже сотні членів річний збір може сягати від 15 до 55 мільйонів на рік. Навіть саме Нацагентство приплачувало МАООВ, одне консультування вартувало 75 тис грн.



Заступник міністра Мінекономрозвитку, Максим Нефьодов запевнив, що найближчим часом відбудеться очищення ринку від псевдо-органів сертифікації, псевдо-органів з оцінки відповідності. “Це не тільки пряма проблема корупції, це є і проблема і з нашими європейськими партнерами, які  звичайно не довіряють цій “фейковій” системі. Це є і проблема із захистом прав споживачів, оскільки ці лабораторії, які складаються з однієї людини і однієї печатки, вони звичайно готові засвідчувати все, що завгодно”.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані

      У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії. 

      Ми вплинули

      Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку

      У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів. 

      Новини

      “Слуга народу” Торохтій під час війни відпочиває за кордоном та їздить новим авто за 7 мільйонів

      Журналісти зафіксували, як народний депутат Богдан Торохтій використовує придбаний у березні 2023-го Mercedes-Benz EQS, та знайшли докази виїзду на море за кордон під час воєнного стану.