Хто фінансує львівські осередки політпартій

Усі політичні партії, які потрапляють в парламент – отримують державне […]
Усі політичні партії, які потрапляють в парламент – отримують державне фінансування. Щоправда не усі загальнонаціональні сили хочуть ділитися грошима з власними осередками у різних областях, зокрема і львівськими. За які кошти дев’ять місяців цього року існували ці самі осередки на Львівщині та хто їхні головні спонсори?
Не державними грошима єдиними. Перші фінансові ластівки «БПП»
Понад 2 мільйони гривень з державного бюджету цьогоріч уже отримав львівський осередок «БПП «Солідарність». Це єдиний осередок в області, якому всеукраїнська політична сила регулярно перераховує гроші. І лише за ці кошти жила політична сила на Львівщині у 2018-тому та першу половину 2019-того.
Лише у фінансовому звіті за третій квартал вперше можна побачити фізичних осіб, які вирішили скинутися на партію. Донори перерахували майже 332 000 гривень. Три платежі на суму 166 767,33 гривень зробив Віталій Корецький з Кропивницького. Сьогодні чоловік очолює «Агенцію регіонального розвитку Львівської області», є редактором газети «Солідарність.Львівщина» та членом політради партії «БПП». Раніше Корецький був радником екс-голови облдержадміністрації, а нині нардепа від «Європейської Солідарності» Олега Синютки.
Ще один спонсор – львів’янин Максим Гринів. Юнак двома платежами перерахував 165 000 гривень. Максим – голова Молодіжного крила Львівського «БПП «Солідарність». Батько хлопця – Юрій Гринів – член партії та брат політтехнолога Петра Порошенка, екс-голови парламентської партії «Блоку Петра Порошенка» Ігоря Гриніва.
Фото з соціальної мережі Facebook. З права на ліво: Максим Гринів, Віталій Корецький
«Ми не можемо заборони людям допомагати організації, тим паче, коли ці люди є членами організації. По друге, видатки є значними тому, ми хочемо розвивати організацію, ми хочемо проводити різноманітні заходи, а це потребує додаткових ресурсів. І чим більше членів партії буде долучатися до фінансування, тим більше будуть можливості в організації», – так пояснив перших спонсорів у фінзвіті керівник осередку, нардеп Олег Синютка.
Віталій Корецький підтвердив, що перерахував гроші на осередок. За словами Корецького, ці кошти витрачалися на поліграфію. Натомість Максим Гринів заперечив, що сам вносив на рахунок будь-які кошти.
Цікавим є той факт, що Віталій Корецький та Максим Гринів 17 липня внесли однакові суми по 105 тисяч гривень. У цей же ж день з рахунку осередку переведено понад 208 тисяч за поштові послуги із відправлення кореспонденції Львівській дирекції АТ «Укрпошта».
Аналітик громадського руху «Чесно» Ігор Фещенко зазначає: «Дуже схожий у двох донорів номер розрахункового документу. Це означає, що вони обоє синхронно в одному тому ж місці, в один той самий спосіб перераховували гроші. Якщо подивитися на витрати, то абсолютно очевидно, що ці гроші заводилися під конкретну потребу. Можна припустити, що ці гроші були витрачені на розсилання матеріалів, пов’язаних із виборами, бо це за декілька днів до виборів. Чому за це розсилання не платили з державних коштів, бо їх категорично заборонено витрачати на діяльність пов’язану з виборами, під загрозою може бути припинення державного фінансування, як такого. Тому, можливо, і були заведені ці приватні гроші».
Власного майна львівський осередок «БПП» не має, відтак роками живе під дахом в товариства «Агропромислове підприємство «Львівське», яке раніше належало братам Ярославу та Богдану Дубневичам, а нині їхнім синам – Юрію та Павлу. Цей офіс партія декларує. Ще один, на Винниченка, поруч із обласною адміністрацією, у звіті партії відсутній.
«Офіс «ЄС», який ми займаємо, він не належить політичній силі. Там є громадська приймальня моя і Кубіва. Ми змушені з рахунків партії оплачувати світло, газ. Але ми тільки туди заїхали, тому ви вже побачите це у наступному звіті», – пояснив нардеп Олег Синютка.
Щоправда, перші світлини з цього офісу на офіційній сторінці осередку у соцмережі почали публікувати в середині червня. А це означає, що витрати за оренду чи комунальні послуги львівське «БПП» мало б вказувати у фінансовому звіті уже за третій квартал цього року. Однак, чомусь цього не зробило.
«Фестівський» голос Вакарчука
Державне фінансування у «Голосу», політичної партії, яка вперше потрапила у парламент, тільки попереду. А поки у фінзвіті вказані щедрі фізичні особи, низка з яких вносить солідні суми. Хоча політична партія свого осередку у Львові немає, скинулися на політсилу Вакарчука понад пів сотні львів’ян. Разом – на понад 10 мільйонів гривень.
Так, 1 мільйон перерахував львів’янин з громадянством Канади Ростислав Кісіль. Кісіль – бізнесмен, президент Міжнародної поштово-логістичної групи «Meest Group», власник компанії «Міст Експрес» й інших двох десятків фірм, які є складовою фінансово-промислової групи «Росан». За інформацією у ЗМІ Ростислав Кісіль був активним учасником кримінального угрупування Ореста Завінського, а його компанії неодноразово ставали фігурантами розслідувань правоохоронців.
Низка донорів «Голосу» мають відношення до Холдингу емоцій «!FEST», мережі концептуальних авторських ресторанів не лише у Львові, але й в Україні. Наприклад, Вікторія Христенко перерахувала 500 000 гривень. Христенко разом із співвласником холдингу Юрієм Назаруком є засновницею товариства «П’яна вишня К». Півмільйона перерахував й сам Назарук.
Фото з соціальної мережі Facebook. Вікторія Христенко разом з Юрієм Назаруком
Керівник компанії «Консорціум Галичини» Роман Сеїк розщедрився «Голосу» на 420 тисяч гривень. Серед засновників компанії разом з Сеїком – той же ж Юрій Назарук.
Також Роман Сеїк разом з Ольгою Матлак, Маргаритою Демчук, Веронікою Мовчан, Іриною Мартин та Ольгою Панчишин є засновниками «Центру розвитку та історії аптечної справи Львова». Усі четверо жінок разом скинулися ще на понад 1,9 мільйони гривень (1 930 000).
Фото з соціальної мережі Facebook. З права на ліво Ольга Матлак, Вероніка Мовчан, Ірина Мартин
Також 210 тисяч перерахувала Галина Шак, яка є працівницею «Холдингу емоцій «!FEST».
«У «Голосі» значна частина коштів приходила від пов’язаних між собою людей. Є одразу кілька бізнесів і люди, які з ними пов’язані. Це прослідковується, як і на національному рівні, так і виглядає на локальному рівні. Вакарчук – львів’янин, він може знатися з Назаруком тому, це можуть бути реальні донори, які маючи бізнес, зможуть пояснити походження коштів, на відмінно від помічників депутатів, родичів», – розповідає аналітик Ігор Фещенко.
Оскільки «Голос» не має свого осередку у Львові, відтак і не має власного офісу. Але в час парламентських виборів політична сила орендувала приміщення на вулиці Костюшка у центрі міста. Ці майже сто квадратів належать товариству «Елліко», засновником якого є компанія з Сейшельських островів – «АВІРРЕ КОММЕРС ЛТД-МОЛЛІ РИТА РОЗЕЛІ».
Аграрне відлуння УГП
Під час парламентських виборів з «Голосом» об’єдналися представники «Української галицької партії». Четверо львів’ян, які перемогли у мажоритарних округах, сьогодні представляють партію Вакарчука у парламенті.
Фізичні особи за дев’ять місяців профінансували «УГП» майже на 34 тисячі гривень. Куди щедріші компанії, за гроші яких і живе політична сила. Наприклад, товариства «ГрінТекс» перерахувало 14 623 гривні, товариство «Швидкий світ» – 380 тисяч гривень, приватне підприємство «Аутсорсинг-Сервіс» – 418 тисяч гривень.
Найбільшим спонсором «Української галицької партії» є приватне підприємство «Західний Буг». ПП пожертвувало 2 мільйони 860 000 гривень. Ця компанія займається вирощуванням зернових, бобових культур. Серед засновників «Західного Бугу» Віталій Сікорський та Оксана Друль. Друль також фігурує серед власників товариства «Радехів-цукор» (Радехівський цукровий завод), який належить бізнесмену Володимиру Матковському. І хоча на сайті «УГП» зазначають, «без олігарха, партії допомагають місцеві підприємці», спонсорство бізнесмена Матковського все ж офіційно простежується. В додачу, на свого донора «Українська галицька партія» натякає і в електронні пошті, яка вказана у фінзвіті – buh_uh.
Про переваги і недоліки одного головного донора розповідає аналітик громадського руху «Чесно» Ігор Фещенко: «У випадку з УГП ми розуміємо, що це справжні донори, що це реальне бізнес-середовище. З одного боку це – перевага, бо це стабільне джерело доходу для парії, яке дозволяє їй функціонувати на рівні кількох обласних центрі на Галичині. З іншої сторони – ризик. Він полягає в тому, якщо донор один, можуть бути різні причини, чому вони перестануть потенційно фінансувати: збанкрутують, стосунки підуть не так, почнуть щось нав’язувати партії. І за таких обставин партія може залишитися ні з чим. У випадку з «Голосом» вони втрачають один бізнес, бо там є декілька середовищ-фінансистів, вони потенційно можуть втратити частину фінансування, а у випадку з УГП, вони втрачають все фінансування».
У Львові «УГП» свого майна не має. Майже 100 квадратних метрів партія орендує у вінничанки Ірини Беркаш на вулиці Технічній. Ще майже 60 квадратів на Проїзді Крива Липа. Власник цієї нерухомості – об’єднання «Нова Хвиля». Керівником громадської організації є Андрій Стецьків, брат екс-нардепа Тараса Стецьківа. Останній нині є директором з розвитку «Нової Хвилі».
Також 57 квадратів політична сила орендує у столиці на вулиці Інститутській, за 4 хвилини ходьби від Верховної Ради для київської організації. Власник?
Доброчинний секретар білосердешних
Фінансово політсила Юлії Тимошенко регіональним осередкам не допомагає. Щоправда, матеріально львівським білосердешним у вересні таки пощастило. ВО «Батьківщина», як спонсорську допомогу, передала комп’ютерну техніку на суму понад 18 тисяч гривень.
Найбільшим спонсором обласної «Батьківщини» є її секретар. За 9 місяців Богдан Рабешко перерахував 158 577 гривень. Рідній партії Рабешко зробив і негрошовий новорічний подарунок – 1 січня передав намети.
Майже 2 500 (2 475) гривень перерахувала на рахунок обласного осередку бухгалтерка Вікторія Підгарбій, 14 880 гривень голова «Батьківщини» у Франківському районі Львова Назарій Шмігель, 10 000 гривень львів’янин Василь Івасечко, який у березні також був донором Всеукраїнського об’єднання. Серед спонсорів львівського осередку «Батьківщини»- мешканець Луцької області Сергій Савчук, який перерахував 12 896 гривень.
В той же ж час касу міського осередку наповнювали: керівниця Наталії Тимчій – 3 360 гривень. Соломія Кривяк – 2 475,25 гривень та Андрій Глуховський – 4 060 гривень. Два платежі на суму 13 645 зробив Василь Чорній з села Верхнє Висоцьке. Найбільшим донором міської «Батьківщини» є тернополянка Олена Степанова, яка перерахувала понад 22 тисячі гривень. Якщо проаналізувати сторінки у соцмережах донорів міського осередку «Батьківщини», вони часто публікують свої світлини із заходів партії.
Аналітик Фещенко розповідає, для «Батьківщини» – це типова історія, коли партійні рахунки поповнюють родичі, касири, пенсіонери та працівники політсили. «В більшості випадків ми бачимо не реальних донорів, а підставних осіб. В частині випадків партійці можуть взагалі брати людей незнайомих з їхнього відома, або без їхнього відома, навіть доплачуючи їм. Взагалі є такий ринок послуг: перерахуй мені гроші на рахунок, а я тобі заплачу тисячу гривень. Про такий випадок я вже чув», – додав Ігор Фещенко.
Обласна «Батьківщина» – чи не єдиний осередок на Львівщині, який має власне майно. Наприклад, офіси: 209,1 кв. м. на вулиці Івана Франка та 32,80 кв. м. на вулиці Чорновола. Також на балансі політсили два автомобілі: «Волга» та «Таврія Пікап». Обидві автівки придбані у 2007 році. В той же ж час міський осередок білосердешних орендуватиме до кінця 2020 року 68, 50 квадратів у центрі Львова.
Посіпацький «Укроп»
Поповнюють партійну касу через наближених осіб до львівського «Укропу». Наприклад, на політсилу не пожалів 33 300 гривень Ігор Телішевський. Він голова фракції у Львівській міській раді, а також за строковим договором помічник нардепа Тараса Батенка. Нині у Верховні Раді Батенко є співголовою депутатської групи «За майбутнє». На сайті також вказується, що нардеп є членом «Українського об’єднання патріотів – Укроп».
За декларацією Телішевський, як помічник Батенка, у 2018-тому отримував щомісяця трохи більше 10 тисяч гривень. Родині керівника фракції «Укроп» у львівській міськраді або довелося три місяці жити на заощадження, або відмовитися, наприклад, від одноразової допомоги дружини при народженні дитини, аби віддати кошти на рідну партію.
Серед помічників Батенка за строковим договором, які також були донорами львівського «Укропу» – Тарас Подвірний (22 760 грн), Юрій Ткаченко ( 9 475 грн). Три платежі на суму 34 660 гривень зробив Олександр Сироїд. Нині чоловік помічник нардепа Батенка на громадських засадах. Під час цьогорічних Президентських виборів Сироїд був представником кандидата від «УКРОПУ» Олександра Шевченка. А вже на під час парламентських виборів Олександр Сироїд був уповноваженою особою від «Слуги народу» у 123 окрузі. У цьому ж виборчому окрузі балотувався як самовисуванець Тарас Батенко. В час перегонів за парламентський мандат, на сайті ЦВК зазначається, що Олександр Сироїд тимчасово не працює. Але це не завадило йому через місяць знову перерахувати партії 25 000 гривень.
Фото з соціальної мережі Facebook. З права на ліво: Тарас Подвірний, Юрій Ткаченко, Олександр Сироїд та Ігор Телішевський
«Це мої особисті кошти, це моя добра воля була перерахувати ці кошти. Чому я маю відповідати на це запитання, звідки в мене кошти. Я помічником Батенка став з вересня 2019 року. Тимчасово не працював на момент, коли здійснював допомогу пані Наталі Квасецькій на виборах. Вона попросила мені допомогти там, подати документи. Якщо Тарас Іванович побачив, що я вдало справився зі своєю роботою, кандидатка зайняла непогане місце, я вважаю, зважаючи на її фінансові можливості, якщо він побачив, що я в 123 окрузі в якихось речах компетентний, він запропонував мені стати помічником», – розповів Сироїд.
Ігор Фещенко з громадського руху «Чесно» зазначив, що це вже не вперше, коли помічники зафондували фактично всі кошти львівському «Укропу». «Абсолютно нелогічно, що помічники, люди, які працюють нібито на волонтерських засадах, фінансують партію. Це як мінімум підозріло, хоча вони можуть стверджувати протилежне. Якщо це гроші Батенка чому їх перераховують через інших людей, це те, що Батенко не зможе в декларації пояснити, де ці гроші взялися. Іншої причини я не бачу, чому шукати посередників», – додав Фещенко.
Ми поцікавилися щодо “посіпацького” фінансування партією у самого нардепа Тараса Батенка. «Це особисті їх гроші. Якби це були мої гроші, ми б їх декларували. Можливо в них є якісь накопичення і так дальше, окрім зарплатні, як моїх помічників. Я їм гроші ніякі не передавав», – запевняє Батенко.
Також партійна каса «УКРОПУ» поповнилася на 20 792 гривень від колишнього помічника Батенка на громадських засадах Михайла Катрука та на 10 400 від депутата міської ради Любомира Босаневича. Також у фінзвіті вказується спонсорський внесок, а саме надання юридичної адреси, від Алли Панкевич.
Офіс «Укроп» має у центрі Львові на вулиці Січових Стрільців. Майже 44 квадратів осередок орендує у Людмили Савельєвої.
Через своїх людей продовжують поповнювати партійні каси львівські осередки «Свободи», та «Народного контролю». Щоправда помічники, родичі місцевих депутатів, працівники політсили вносять невеликі суми від 100 до 6 000 гривень.
Як бачимо, львівські політики не надто усувають фінансові помилки, які є з року в рік, а продовжують приховувати реальних спонсорів осередків. І навіть бонус у вигляді державного фінансування не є стимулом тих, хто приходить до влади показати прозорість своєї політсили. Нові політичні сили продовжують скидати кеш за багаторічними відкатаними схемами старих політиків.
У третьому кварталі 2019-го партії “Слуга народу” надійшло майже 100 мільйонів гривень в якості підтримки від фізичних та юридичних осіб. Частина компаній, що фінансували політсилу, мають явні ознаки фіктивності.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниУ справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова
За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.
Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані
У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.
Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку
У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів.