Новини

Громадські організації, що будують сітки для підкупу, пов’язані з нардепами з БПП

Курбатов.jpg
FacebookTwitterTelegram

Громадські організації, які під виглядом соціальних опитувань провели збір особистих даних виборців, пов’язані із близьким оточенням Петра Порошенка. Про це йдеться у розслідуванні Олександра Курбатова для Bihus.Info.

У січні 2019 року Україну охопила хвиля соціологічних опитувань, які викликали численні скандали щодо збору особистих даних виборців на користь Петра Порошенка. Відповідальність за опитування взяла на себе громадська організація «Інститут розвитку і сприяння демократії», яка виникла лише за місяць до того, у грудні 2018.

Своїм агітаторам представники ГО вказували реальну мету їхньої роботи. Інструкція до заповнення формуляру передбачала саме збір особистих даних симпатиків Петра Порошенка.

Збір даних про симпатиків кандидата є основою для побудови так званої мотиваційної «сітки». “Сітка” – це піраміда фінансово вмотивованих агітаторів, які самі голосують за кандидата і залучають до голосування за нього інших виборців на платній основі. У широкий вжиток «сітка», як технологія підкупу виборців, увійшла у 2015 році, у зв’язку з виборами до Верховної Ради Сергія Березенка, відомого тісними зв’язками із Петром Порошенком.

Березенко обирався до Верховної Ради на чужому окрузі. Його навіть упіймали на підкупі, затримавши автівку із його соціальними угодами з виборцями і 200 тисячами гривень, розкладених по конвертах. Попри докази підкупу, Березенко тоді виграв вибори і по сьогодні відмовляється коментувати звинувачення на свою адресу.

Саме із Березенком пов’язана ГО «Інститут розвитку і сприяння демократії», заснована у грудні 2018-го. Керівниця організації, Катерина Поп, за інформацією журналістів, співпрацювала із політтехнологом Дмитром Касьяновим, який керував виборчим штабом Сергія Березенка у 2015 році і прославився брудною кампанією з підкупу виборців. А у 2019 вона працює із Березенком, як із заступником начальника виборчого штабу Петра Порошенка.

На фото керівниця ГО «Інститут» поряд із Сергіем Березенком і Максимом Саврасовим, головою політради партії “Солідарність”. Та це не єдиний зв’язок із президентською партією.

В ГО “Інститут розвитку і сприяння демократії” двоє засновників, Іван Добровольский, донедавна помічник нардепа від БПП Сергія Олексієва, і Юрій Гойда, у якого є спільна компанія – «Аутсорсинг груп «Посіпаки» – із Марком Адамовським.

Марк – це племінник мультимільйонера Андрія Адамовського, який раніше працював в бізнесі з Олександром Грановським, нині – народним депутатом від БПП.

Ми зв’язались з Марком Адамовським через соцмережі із питанням, чи бере він участь у бурхливій громадській діяльності Юрія Гойди. Той повідомив, що не має стосунку до громадської організації Гойди і більше не працює разом із ним навіть у бізнесі,  хоча насправді вони і досі співзасновники ТОВ «Аутсорсинг груп «Посіпаки».

Крім ГО «Інститут розвитку і сприяння демократії», Юрій Гойда і Іван Добровльський у грудні 2018 заснували ще одне ГО – «Центр демократичного суспільства». Ця ГО отримала право стати офіційним спостерігачем на виборах Президента.

На її фейсбук-сторінці гасло “Український центр демократичного суспільства – робимо політику прозорою”. От тільки ніякої інформації про саму організацію на сторінці немає. Ні адреси офісу, ні номера телефону, ні навіть електронної пошти – лише віконце месенджера.

Юридична адреса ГО «Центр демократичного суспільства» – вул. Олевська 3А, кабінет №3. Насправді ж там невеликий родинний ресторан. У житлово-експлуатаційній дільниці, яка розпоряджається нежитловими приміщеннями за цією адресою, про ГО теж уперше чують. Немає навіть угоди про поштову скриньку для юридичної адреси.  

Попри відкриту співпрацю із виборчим штабом Петра Порошенка, представники ГО «Інститут розвитку і сприяння демократії», приховують адресу свого офісу і відмовилися від інтерв’ю про діяльність своєї громадської організації, про джерела фінансування масштабних «соцопитувань» по всій Україні, які коштують десятки тисяч доларів кожне. Це не рахуючи виплат готівкою «волонтерам» і просто виборців. Такі випадки зафіксовані у багатьох містах України.

Так у Сумах, представники «Інституту»  роздавали готівку людям, які почали тікати, коли з’явилася поліція. Працівниця ГО Ніна Кулик, яка орендувала офіс де роздавалися гроші виборцям, не змогла назвати мету діяльності своєї організації. Вона повідомила поліції, що «Інститут розвитку і сприяння демократії» збирає інформацію щодо потреб військових на передовій. Водночас вона не знала представників ГО, які мали посвідчення членів організації і роздавали готівку виборцям.

ГО «Інститут розвитку і сприяння демократії» виявився пов’язаним із ГО «Солідарність», юрист якої приїхав рятувати своїх колег у Сумах від поліції. ГО «Солідарність» у червні 2018 розмістила рекламних бордів Президента на 400 тисяч гривень без жодних пояснень про джерела  фінансування такої потужної рекламної компанії.

Засновники цієї організації, Андрій Воронков – колишній спостерігач на виборах від нардепа Олеся Довгого, і Сергій Матусов, – помічник Руслана Сольвара, нардепа від того ж Блоку Петра Порошенка. За офіційною версією ГО «Солідарність» перед виборами збирала думки українців про діяльність Президента і підписи про євроінтеграційний курс. Цю версію озвучив Артур Герасимов. Однак насправді представники ГО «Солідарність», як і представники  ГО «Інститут розвитку і сприяння демократії», збирали персональні дані прихильників чинного Президента із подальшим вербуванням.

Фактично по всій Україні діють три потужні ГО із сотнями або навіть тисячами агітаторів і непрозорим фінансуванням. Ці організації тісно пов’язані із БПП і близькими до Президента депутатами. Регулярно фіксуються факти видачі готівки представниками цих організацій виборцям.   

Нагадаємо, що міністр МВС Арсен Аваков у ефірі національного телеканалу показав схему підкупу виборців. У її центрі – портрет Сергія Березенка. Раніше, Арсен Аваков вже називав Березенка організатором “сіток”, для підкупу виборців, і повідомляв про розслідування щодо підкупу виборців.

Сам Березенко звинувачення відкидає і посилається на лист з поліції, із повідомленням, що процесуальний статус Сергія Березенка у кримінальних провадженнях щодо підкупу  виборців не визначено.

Наразі був лише один випадок, коли поліція затримала агітаторів, що роздавали гроші виборцям у Сумах. Агітаторів того ж дня визволили працівники прокуратури і кримінальну справу порушили вже проти співробітників поліції.

У той же час служба безпеки України оголосила, що викрила піраміду для підкупу для Юлії Тимошенко. На одному із слайдів, оприлюднених на брифінгу заступника голови СБУ Віктора Кононенка, прямо вказується нардеп від “Батьківщини” Руслан Богдан.

“А це відомість зарплатна за грудень місяць. Якщо брати 151 округ, як базовий. То ми бачимо, що на платній основі по ньому залучено 216 старших виборних дільниць та 3250 так званих учасників, так званих, десяток.  На платній основі цією ж групою планувалося до своєї діяльності залучити більше 680 тисяч осіб”, – заявив Віктор Кононенко, заступник голови СБУ.

Ще три організатори схеми, оприлюдненої СБУ, пов’язані із нардепом від “Батьківщини” Валерієм Дубілем. 20 березня вже Генеральний прокурору Юрій України Юрій Луценко оголосив про затримання організатора підкупу виборців з боку народного депутата “Д”.

Викритих організаторів мережі підкупу виборців на користь Тимошенко СБУ звинувачує у тих самих діях, які без перешкод роблять громадські організації, пов’язані оточенням Президента.

“За щомісячну грошову винагороду найняті учасниками угруповання особи з числа місцевих жителів повинні були провести відповідну обробку голосування на  користь конкретно одного кандидата визначеної кожного з них кількості виборців”, – це пряма цитата з брифінгу заступника голови СБУ Віктора Кононенка.

Чим це відрізняється від діяльності агітаторів кандидата П? Нічим. Піраміда кандидата Ю  і сітка кандидата П – це одне й те саме явище. Відмінність лише у тому, хто контролює силові органи, які ведуть розслідування щодо підкупу виборців.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.

   Новини

   “Аби вивезти друга, ми перевдягли його у священника”: розповідь залізничника, який пережив окупацію Херсона та виходив на проукраїнські мітинги

   Херсон пробув в окупації вісім місяців. Після того, як Збройні Сили України вибили росіян з міста, світ дізнався про чергові воєнні злочини окупантів. Гуманітарна криза, грабежі, залякування, зникнення або вбивства людей ─ це те, що пережили херсонці, які, попри присутність російських військових в місті, в перші тижні окупації масово виходили на проукраїнські мітинги ─ аж поки по них не відкрили вогонь. Як росіяни захоплювали місто, грабували його та залякували мешканців ─  у розповіді залізничника, який в окупації провів два місяці.